Bratislava 20. mája (TASR) - Krajiny západného Balkánu podľa štátnej tajomníčky ministerstva zahraničných vecí Magdy Vášáryovej preukázali za uplynulých päť rokov výrazný pokrok na ceste k demokracii, etnickej tolerancii a stabilite. "Obávam sa však, že ešte stále to nie je proces nezvratný. Akýkoľvek nesprávny krok, ktorý by mohli urobiť regionálni hráči alebo medzinárodné spoločenstvo, by mohol tento proces zvrátiť." Vášáryová to uviedla na dnešnej bratislavskej konferencii Vývoj na západnom Balkáne - Problémy súčasnosti, námety pre budúcnosť.
Vývoj v regióne sa bude podľa nej odvíjať od konania ľudí a politických lídrov krajín západného Balkánu. "Závisí to od úprimnosti ich zámerov, vyspelosti ich politickej vôle nájsť platformu pre regionálnu spoluprácu, ako aj schopnosti niesť zodpovednosť za vlastné rozhodnutia," povedala. Dôležitým pritom podľa nej bude aj správanie a prístup medzinárodného spoločenstva.
Štátna tajomníčka súčasne zdôraznila, že podpora demokratického vývoja na západnom Balkáne jej jednou z priorít slovenskej zahraničnej politiky. Slovensko tiež podporuje budúce rozšírenie Európskej únie o krajiny v tomto regióne. "Slovensko je prepojené na západný Balkán nielen geograficky, ale aj historickými koreňmi, jazykovou príbuznosťou, ako aj krajanmi, ktorí vytvárajú prirodzený most vzájomnej spolupráce," uviedla. Okrem iného pripomenula, že cez oficiálnu rozvojovú pomoc Slovensko podporuje rozvojové projekty v Srbsku a Čiernej Hore, Albánsku, Macedónsku a Bosne a Hercegovine.
Minister zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Mladen Ivanič uviedol, že z medzinárodného spoločenstva sú pre región kľúčovými hráčmi USA a EÚ s Ruskom. "Američania nie sú dostatočne citliví k problémom tohto regiónu, ale sú veľmi efektívni. Na druhej strane Európania chápu naše problémy, ale nie sú dostatočne efektívni pri dosahovaní stanovených cieľov," povedal.
Dvojdňovú konferenciu, ktorá pokračuje v sobotu, organizuje Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Cieľom je zhodnotiť aktuálnu bezpečnostnú situáciu a politický, hospodársky a sociálny vývoj v oblasti západného Balkánu. Zároveň chce nastoliť odporúčania pre stabilizačný a asociačný proces týchto krajín s EÚ.
Na podujatí sa zúčastňujú predstavitelia krajín západného Balkánu, ako aj medzinárodných a mimovládnych organizácií.