BRATISLAVA. O návrhu reformy nemocníc, ktorý je v programe záverečnej schôdze Národnej rady SR, sa bude hlasovať a má šancu prejsť.
To isté sa týka aj návrhu štátneho rozpočtu na rok 2020. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a podpredseda Smeru Richard Raši.
Politické výhrady
"Je potrebné si uvedomiť, že k návrhu stratifikácie nie sú ani tak odborné, ako skôr politické výhrady," upozornil Raši.
Podľa neho je potrebné tieto výhrady vnímať v kontexte blížiacich sa volieb.
"Časť politického spektra zneužíva túto tému na strašenie, vyvolávanie obáv, že stratifikácia bude znamenať rušenie nemocníc v regiónoch," upozornil.
Preto bolo podľa neho potrebné presunúť tento bod z predchádzajúcej na najbližšiu parlamentnú schôdzu a využiť čas na konštruktívnu diskusiu a rozptýlenie obáv.
"Naši poslanci diskutujú s ministerkou (Andreou Kalavskou (nominantka Smeru), poznámka TASR), ten zákon ide do parlamentu a má šancu prejsť," povedal.
Návrh štátneho rozpočtu
Kontext blížiacich sa volieb vicepremiér spomenul aj v prípade spochybňovania podpory časti koalície pre návrh štátneho rozpočtu.
Mieni, že úvahy o rozpočtovom provizóriu sa nestanú realitou a návrh parlamentom prejde.
"Myslím si, že sa nájde racionálny prístup a zákon roka sa schváli, pretože v danej forme, v akej je predložený, je výsledkom toho, čo štát má a dokáže zabezpečiť všetky svoje funkcie," povedal Raši.
Truban: Slovensko nemusí ísť do červených čísel
Podľa predsedu Progresívneho Slovenska (PS) Michala Trubana je návrh rozpočtu odrazom toho, ako koalícia viedla krajinu v predchádzajúcich rokoch.
"Ekonomické podmienky boli síce priaznivé, no ľudia majú stále menej, štát nie že nič neušetril, ale ešte sa zadlžil a zadlží sa ešte viac," vyhlásil Truban, naznačujúc aj obavu Európskej komisie z toho, že plánovaný deficit vo výške 0,49 % môže byť napokon výrazne vyšší.
"Európska únia návrh rozpočtu akceptovala," reagoval Raši. "Ambíciou je dodržať plánovaný deficit, návrh rozpočtu je realizovateľný a realistický," dodal.
Truban je presvedčený, že do červených čísel by Slovensko vôbec nemuselo ísť, ak by bola vláda schopná šetriť a efektívne čerpať eurofondy či lepšie vyberať dane.
"Deficit nie je problém ako taký, ak by bol investičný," povedal Truban. "Toto je práve investičný deficit," kontroval Raši.