BRATISLAVA. Zákony na Slovensku platia pre všetkých rovnako. Tvrdí to podpredseda vlády SR Richard Raši (Smer).
Vicepremiér to povedal v relácii O 5 minút 12 RTVS s tým, že polícia preveruje všetky podozrenia a platí veta padni komu padni.
Informácie z aplikácie Threema
Volebný líder koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia Michal Truban sa naopak domnieva, že situácia si vyžaduje radikálne a odvážne zmeny.
Rašiho vyrušujú informácie z aplikácie Threema a komunikácie Mariana Kočnera, ktoré sa podľa neho vyťahujú na verejnosť účelovo. Faktom však zostáva, že komunikáciu Kočnera ako dôkaz pripustil aj Špecializovaný trestný súd.
„Stále platí, že, ak sa potvrdí konštatovanie, ktoré by malo trestnoprávny dosah, musí byť preverené. Ak niekto disponuje nahrávkami, alebo prepismi, nech ich zverejní všetky. Odkedy sa vymenila vláda a premiérom je Peter Pellegrini nemôže nikto povedať, že by sa niečo nevyšetrovalo, alebo, že má polícia zviazané ruky,“ povedal Raši.
Truban: Mala by sa zvolať Bezpečnostná rada
Podľa Trubana sú potrebné rázne riešenia. „Treba zlepšovať aj malé veci, ale potrebujeme nové a odvážne riešenia v tomto prípade. Vidíme tu a čítame komunikáciu Mariana Kočnera a bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej, ale aj ďalšie rozsiahle podozrenia,“ uviedol Truban.

Obaja politici hovorili aj o ďalšej údajnej nahrávke Kočnera s podnikateľom Suchobom.
Kočner na nej hovorí o tajnej dohode s Robertom Ficom (Smer). Informáciu priniesol uplynulý pracovný týždeň spravodajský portál Denník N, ktorý má k dispozícii zvukový záznam.
Kočner si podľa denníka nahral aj rozhovor s podnikateľom v IT Michalom Suchobom. Ten od neho prišiel pýtať peniaze za to, že finančná správa mu nebude kontrolovať dane.
Podľa Trubana je práve toto dôvod na zvolanie Bezpečnostnej rady vlády. Raši tvrdí, že ak existujú dôvodné podozrenia, budú preverené.
Raši: Prelomenie veta nevidím reálne
Keďže na prelomenie veta prezidentky v prípade predĺženia moratória je potrebných 76 hlasov, je možné, že návrh v pléne parlamentu neprejde.
Naznačil to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a podpredseda Smeru Richard Raši. "Môže sa stať, že sa to neprelomí, lebo tá sedemdesiatšestka reálna nie je," priznal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.
Podľa neho to však nie je kľúčová téma v spoločnosti, dokonca si myslí, že aj v prípade zavedenia 50-dňového moratória by sa prieskumy tak či tak dostali k ľuďom.
Líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban povedal, že predĺženie moratória na predvolebné prieskumy na 50 dní nemá opodstatnenie.
"Hnevá ma však to, že tu riešime takéto nepodstatné hlúposti namiesto ozajstných problémov krajiny," poznamenal.