BRATISLAVA. Psychológovia z online poradne pre mladých IPčko.sk zaznamenali od pondelka, keď spáchala samovraždu herečka Monika Potokárová, viac ako dvadsať prípadov, v ktorých ich kontaktovali mladí ľudia a odkazovali na herečku.
Šéf poradne psychológ Marek Madro v rozhovore pre SME tvrdí, že ľudia, ktorí prechádzajú krízou, sa niekedy môžu inšpirovať správami o známych ľuďoch, ktorí sa dobrovoľne rozhodli ukončiť svoj život.
Preto by podľa neho médiá nemali samovraždy romantizovať ani dookola informovať o nových detailoch prípadu.
V posledných rokoch sa rizikovou skupinou stávajú aj deti do 14 rokov. Počet pokusov o samovraždu medzi týmito deťmi minulý rok stúpol na 38.
Denník SME sa pýtal ministerstva školstva, zdravotníctva aj ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, čím si nárast takýchto pokusov vysvetľujú a ako ho chcú zastaviť. Ani jedno ministerstvo priamo neodpovedalo, čo je za nárastom pokusov o samovraždu. Tvrdia však, že to plánujú riešiť.

Ministerstvo školstva odkázalo aj na Ústav detskej psychológie a patopsychológie, ktoré pod ministerstvo patrí. Tamojšia psychologička Eva Smiková tvrdí, že deti sa o samovraždu môžu pokúsiť vtedy, keď čelia pretlaku ťažkostí a nemajú ešte vyvinutú schopnosť ich zvládať. Problémy potom chcú rýchlo a radikálne odstrániť. „Môžu nadobudnúť presvedčenie, že to, čo ich trápi, v prípade samovraždy zmizne spolu s nimi,“ povedala Smiková.
Celkovo sa však počty samovrážd aj pokusov o ne medzi deťmi a mladými ľuďmi do 29 rokov výraznejšie nemenia.
Konflikty či týranie
Deti do 14 rokov najčastejšie pri pokusoch o samovraždu hovoria o konfliktoch a rodinných problémoch, menej často o problémoch v škole, zhodnotil v septembri štatistiky generálny riaditeľ centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš.