BRATISLAVA. Strana Smer investovala do nadchádzajúcich parlamentných volieb už 2,5 milióna eur.
Informuje o tom mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) na svojom účte na sociálnej sieti Facebook.
Dodáva, že ide o čiastku, ktorú zatiaľ neminuli všetky ostatné politické strany a hnutia spolu.
Priblížili sa k limitu

Mimovládka zároveň pripomína, že Smer sa výrazne priblížil k limitu, ktorý môžu strany vynaložiť na kampaň. V súčasnosti je jeho výška tri milióny.
„Najsilnejšia vládna strana Smer už naliala do kampane pre parlamentné voľby viac ako všetky ostatné politické strany spolu," napísala mimovládka na sociálnej sieti.
Strana podľa Transparency v pondelok poslala na svoj transparentný účet z vlastného straníckeho účtu 1,5 milióna eur, ktoré doplnili milión investovaný ešte z októbra.
Smer sa tak podľa mimovládky priblížil k trojmiliónovému maximu, ktoré platí pre stranícke kampane.
Viac ako všetky ostatné strany spolu
Ostatné strany zatiaľ do volieb investovali čiastku prevyšujúcu dva milióny.
„Všetky ostatné strany zatiaľ na svoje účty vložili spolu 2,2 miliónov eur," tvrdí Transparency.
Tretinu zo sumy 2,2 milióna (710-tisíc eur) poslala na účet podľa Transparency dvojkoalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia.
Tretie najväčšie príjmy účtu má podľa mimovládky zatiaľ strana Sloboda a Solidarita (336-tisíc eur), ostatné strany sa zatiaľ hýbu do 200-tisíc.
Kampaň Smeru
TIS naznačuje, že Smer bude viesť kampaň netransparentne tým, že nezverejní účel a formy kampane.
"Takmer celú doterajšiu kampaň totiž presmerovala do mediálnej agentúry JM Communication svojho hovorcu Jána Mažgúta a do dvornej Agentúry Smer, ktorej konateľom je ex-minister vnútra Róbert Kaliňák," tvrdí mimovládka.
Väčšina ostatných strán podľa Transparency odkrýva, komu platí za bilboardy, tlačoviny, či koľko dáva do sociálnych sietí.
Smer odmieta reagovať
Strana Smer odmietla reagovať na zistenia Transparency International Slovensko (TIS), ktoré hovoria o minutých miliónoch na predvolebnú kampaň. Podľa stanoviska strany, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Ján Mažgút, ide o hru mimovládnej organizácie.
„Odmietame reagovať na mimovládnu organizáciu, v ktorej správnej rade je Emília Sičáková-Beblavá, manželka pána Miroslava Beblavého, ktorý sa doteraz jasne nevyjadril k financovaniu strany Sieť a nevadilo mu ani financovanie SDKÚ cez fiktívnych darcov, za ktoré kandidoval. Po skúsenostiach, ako TIS ovplyvňovala prezidentské voľby, keď obťažovala darcov protikandidátov pani Zuzany Čaputovej, odmietame hru, že TIS bude akože všetkých ‚nezávisle' kontrolovať, okrem manžela pani Emílie Sičákovej-Beblavej a jej kamarátov," uviedol Mažgút.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Aktuálne preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Výsledky parlamentných volieb z roku 2016