BRATISLAVA. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár bude navrhovať, aby poslanci parlamentu za Most-Híd nepodporili uznesenie, ktoré by slovenskú vládu zaväzovalo informovať európske inštitúcie o tom, že Slovensko neratifikuje Istanbulský dohovor.
Návrh uznesenia predložili na aktuálnu schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky poslanci za SNS.
Bugár si myslí, že návrh parlamentom prejde

"Minule už národná rada prijala jedno uznesenie, práve preto si nemyslím, že je potrebné toto uznesenie podporiť. Budem v klube navrhovať, aby sme to nepodporili," povedal v stredu Bugár novinárom.
Myslí si však, že návrh uznesenia parlamentom prejde.
"Väčšina poslancov nerozmýšľa, čo všetko tam je, ale okamžite nejakým spôsobom vyjadrí svoj názor a ukáže, idem proti niečomu, ale to nie je najlepšie riešenie," dodal. Podľa neho by sa s tým mala vyrovnať až budúca vláda.
"Ak si niekto myslí, že teraz národná rada určitým spôsobom zaviaže vládu a budúca vládna koalícia to nemôže zmeniť cez parlament, tak je na omyle," doplnil.
Ťahanice dohovoru do politiky
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) novinárom po rokovaní vlády v stredu povedal, že parlament už raz rozhodol jedným uznesením, kde vyzval vládu, aby nekonala ďalej v ratifikácii a odvolala svoj podpis.
"Ale keďže je to prezidentská zmluva, vláda v tomto môže akurát tak požiadať prezidenta, aby informoval o tom, že je také uznesenie z národnej rady," povedal Gál s tým, že na ministerstve už vychádzajú z toho, ako sa uznieslo plénum.
"Že si neželá, aby toto bolo ratifikované a že dokonca, aby bol aj podpis stiahnutý," dodal. Minister tiež skonštatoval, že ide o "ťahanice" tohto dohovoru do politiky.
Návrh poslancov za SNS
Poslanci za SNS Tibor Bernaťák, Jaroslav Paška a Eva Smolíková predložili uznesenie, ktorým žiadajú vládu, aby v súlade s uznesením národnej rady prijatým v marci bezodkladne informovala Súdny dvor EÚ a ďalšie európske inštitúcie, že Istanbulský dohovor Slovensko neratifikuje a nesúhlasí s tým, aby EÚ k nemu pristúpila ako celku bez predchádzajúceho jednomyseľného súhlasu všetkých členských štátov EÚ.
Parlament v marci tohto roka prijal uznesenie, ktorým sa rozhodlo, že Slovensko "sa nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor)."