BRATISLAVA. Zástupcovia justičných povolaní sa na stretnutí za okrúhlym stolom zhodli, že spoločenské kontakty medzi jednotlivými justičnými povolaniami nie sú problémom.
Neprípustná však je komunikácia v nerozhodnutej a prejednávanej veci. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová.
"Malé spoločnosti majú malé elity a tie sa nevyhnutne stretávajú," povedal počas stretnutia právnikov sudca Najvyššieho správneho súdu Českej republiky Karel Šimka.
Ten tak narážal na relatívne malé krajiny Slovensko a Česko, čo podľa neho znamená, že sa právnici medzi sebou budú stretávať. Na tom sa zhodli všetci rokujúci aj vzhľadom na to, že majú sudcovia, advokáti, notári, prokurátori a exekútori medzi sebou veľa zmiešaných manželstiev.

Šimka pripustil, že je bežné baviť sa ako sudca s advokátom o rozsudkoch, ale až po tom, ako sú vydané a zverejnené. Taktiež dodal, že v momente, keď sa ho advokát pýta na živú vec, tak s ním komunikáciu zastaví.
"Bežné kolegiálne stretnutia odborníkov z rôznych právnych oblastí, naopak, považujeme za priestor na vytváranie odbornej verejnej mienky a samoregulácie," uvádza stanovisko SAK.
"Situácia si vyžaduje viesť intenzívnejšiu diskusiu o hraniciach správania sa predstaviteľov právnických profesií. Morálka je tak ako umenie záležitosťou hranice," tvrdí predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky Lenka Praženková.
Tá sa aj s ostatnými kolegami zhodla na tom, že sú zákony v tejto oblasti dostatočné, dôležité je ich dôsledné uplatňovanie.
Predseda etickej komisie prokuratúry Jozef Sedlák apeloval tiež na vzdelávanie prokurátorov a podotkol, že je etika témou u právnych čakateľov prokuratúry aj na prednáškach.
Stretnutie zástupcov právnických povolaní inicioval predseda SAK Tomáš Borec aj vo svetle udalostí ostatných týždňov v súvislosti s Threemou Mariana Kočnera.
Cez tú Kočner komunikoval podľa polície s viacerými sudcami, medzi nimi boli aj sudcovia s pozastavenou funkciou Monika Jankovská a Vladimír Sklenka.