SME
Pondelok, 10. august, 2020 | Meniny má VavrinecKrížovkyKrížovky

Rusko opäť neprišiel, oddialil tak čítanie posudkov znalcov (minúta po minúte)

Rusko je vraj v nemocnici.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Dianie na súde s Kočnerom a Ruskom sme sledovali minútu po minúte

13:05 Po obedňajšej prestávke sa bude pokračovať v čítaní listinných dokumentov.

Minútu po minúte preto ukončujeme, prípadné nové informácie z procesu vám prinesieme v spravodajských textoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Proces pokračuje v utorok aj výpoveďami svedkov, na SME.sk nájdete proces opäť minúta po minúte"

11:50 Vyhlásili obednú prestávku do 13:05 hod.

11:47 Obhajoba nateraz dočítala listinné dôkazy, predseda senátu Emil Klemanič práve číta ospravedlnenie Frederica Klinkhammera, bývalého viceprezidenta CME. Klinkhammer napísal, že najskôr sa bude vedieť dostaviť v januári 2020. Prokurátor Ján Šanta preto navrhol, aby sa prečítala Klinkhammerova výpoveď z prípravného konania.

Kočnerov obhajca Michal Mandzák to namietol, pretože upozornil, že pri Klinkhammerovej výpovedi v prípravnom konaní opakovane zlyhala tlmočníčka, ktorá chybovala pri prekladoch viacerých vyjadrení.

“Je to dosť dôležitý svedok pre toto konanie, pán Rusko sa vyjadril, že práve s pánom Klinkhammerom hovoril o svojom záväzku (zo zmeniek, pozn. red.),” tvrdí Kočner. “Ak pán Klinkhammer vyslovene neodmietol sa zúčastniť pojednávania, tak si myslím, že sa tohto pojednávania zúčastniť môže,” tvrdí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

11:34 Marian Kočner počas monotónneho čítania opakovane trhá papier na drobné kúsky.

Nie je jasné, či je to antistresové opatrenie alebo trhá poznámky, ktoré si píšu s obhajcom.

10:54 Pojednávanie pokračuje čítaním dokumentov.

10:21 Obhajoba číta rozsudok Najvyššieho súdu ku kauze Gamatex.

Obhajoba číta dokumenty zvyčajne celé, hoci je možné čítať aj ich relevantné časti. V tejto stratégii sa obhajobe nedá zabrániť, má právo čítať celé dokumenty.

10:02 Marian Kočner po prečítaní každého dokumentu dostáva priestor na vyjadrenie. Niekedy necháva dôkaz bez komentára, inokedy má dlhšie vyjadrenie.

Teraz napríklad tvrdí, že predĺženie licencie pre Markízu nebolo automatické a licencia bola ohrozená.

Rusko s Kočnerom sa čítaním archívnych dokumentov snažia ilustrovať, že licencia bola ohrozená, čo je podľa Ruska kľúčová skutočnosť, pre ktorú zmenky podpísal.

Skryť Vypnúť reklamu

09:53 Po prestávke sa naďalej čítajú listinné dôkazy, zápisnice z licenčnej rady a archívne dokumenty ku kauze Markíza.

09:37 Na žiadosť Kočnera bola vyhlásená krátka desaťminútová prestávka.

09:26 Obhajoba ide čítať listinné dôkazy, číta ich obhajca Martin Pohovej. Dôkazy sa týkajú kauzy Gamatex z roku 1998. Ide o zápisnicu z rokovania výboru NR SR, ktorá sa týka situácie v rozhlasovej a televíznej licenčnej rade.

09:20 Znalci ani tento týždeň vypovedať neprídu.

"Niekedy musí zvíťaziť pragmatizmus a máme čo robiť," komentoval predseda senátu Klemanič rozhodnutie, že hlavné pojednávanie tento týždeň prebehne v neprítomnosti Ruska a budú sa čítať listinné dôkazy ako si to želal Rusko v ospravedlnenke.

09:18 Lipšic opísal stanovisko lekárov ZVJS tak, že z neho vyplýva, že Ruskova diagnóza mu nebráni v účasti na hlavnom pojednávaní. Ruskov obhajca Mareka Para reaguje, že dajú jeho zdravotný stav preveriť nezávislému znalcovi.

Skryť Vypnúť reklamu

09:15 Prokurátor Ján Šanta tvrdí, že keď Rusko dal súhlas na konanie v neprítomnosti, nemôže si určovať, aké dôkazy sa vykonajú.

Tento názor zopakoval aj právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic, ktorý zároveň navrhol, aby lekári zo Zboru väzenskej a justičnej stráže preverili Ruskov zdravotný stav.

Predseda senátu Klemanič informoval, že súd si od nich už stanovisko vyžiadal a je v spise.

Lipšicovi ho práve dali k nahliadnutiu. Zatiaľ nie je verejne známy jeho obsah (vyjadrenia lekárov zo ZVJS).

09:10 Predseda senátu Emil Klemanič informuje, že zrušil výsluch znalcov, pretože bez prítomnosti obžalovaného Ruska to nedáva zmysel.

09:07 Rusko tvrdí, že dáva súhlas na čítanie listinných dôkazov a výsluch svedkov obhajoby vo svojej neprítomnosti.

V liste pre súd tvrdí, že tento súhlas je vynútený a kritizuje vyjadrenia prokurátora Jána Šantu, ktorý na predchádzajúcom pojednávaní vyhlásil, že Ruskova PN-ka je iba obštrukciou.

Skryť Vypnúť reklamu

09:05 Ruskov obhajca Marek Para tvrdí, že jeho klient je hospitalizovaný.

09:03 Súd reagoval na žiadosť denníka SME o opätovný zvukový prenos a nepovolil ho. Predseda senátu Emil Klemanič to vysvetlil na jednej strane stratou dôvery potom, čo dokumentaristka Zuzana Piussi zverejnila tváre sudcov, na druhej strane odbornými názormi, ktoré sa prikláňajú k úplnému zrušeniu možnosti naživo vysielať zvukový prenos z hlavného pojednávania.

08:54 Pavol Rusko nie je prítomný v pojednávacej miestnosti, Marian Kočner práve prišiel. Stále nie je známe, či začne dokazovanie, závisí to od toho, či Rusko dal súhlas na konanie v neprítomnosti.

Očakávaný priebeh:

 • Špekuluje sa, že Rusko opätovne nepríde na hlavné pojednávanie. Obžalovaní Rusko a Kočner doteraz nesedeli vedľa seba na lavici obžalovaných. Ak je prítomný Kočner, nie je prítomný Rusko, a naopak.
 • V pondelok 2. decembra na 9.00 hod. je predvolaná písmoznalkyňa Erika Straková, na jej výsluch je vyčlenený celý deň. Ak by trval kratšie, v uvoľnenom čase sa budú čítať listinné dôkazy.
 • V utorok 3. decembra má vypovedať niekdajší úradník ministerstva pre privatizáciu a podnikateľ Ivan Beňačka, ktorého v minulosti odsúdili za vydieranie Mariana Kočnera. V utorok majú vypovedať aj Pavol Varga s manželkou Katarínou a písmoznalec Milan Nouzovský z Českej republiky, ktorého predvolala obhajoba.
 • V stredu 4. decembra má vypovedať Oľga Valková, vdova po advokátovi Ernestovi Valkovi, o ktorom Kočner s Ruskom tvrdia, že údajné zmenky TV Markíza pripravil.

Ako vyzeralo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd vtedy ešte komunikáciu nepripustil ako dôkaz.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom. Vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil, a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring. O zmenkách nevedela, a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala. Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún. Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenia neprišiel. Predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov, čo dal predseda senátu preveriť. Čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy. Prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami. Po nej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Tóth. Jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala. Vypovedať prišiel Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek. Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.
 • V pondelok 28. októbra (minúta po minúte z 10. dňa, zhrnutie z 10. dňa) neprišla vypovedať Ruskova bývalá obchodná spoločníčka Sylvia Volzová a odkázala, že na Slovensko nemieni prísť pre obavu o svoj život. Predseda senátu Klemanič preto nechal prečítať jej výpoveď z prípravného konania. Bola strohá, obhajoba namietala, že sa počas výsluchu v prípravnom konaní nemohla pýtať dodatočné otázky. Senát zároveň pripustil prepis správ z aplikácie Threema Mariana Kočnera ako dôkaz, prokurátor Šanta prečítal aj komunikáciu s Ruskom. Vyplýva z nej, že Kočner a Rusko zlaďovali svoje výpovede pred súdom a Rusko pomáhal Kočnerovi, aby súd samotného Ruska odsúdil na zaplatenie 69 mil. eur a tak prehrala aj TV Markíza.
 • V pondelok 4. novembra (minúta po minúte z 11. dňa, zhrnutie z 11. dňa) prišla vypovedať Kočnerova dcéra Karolína, aby spochybnila dôveryhodnosť svedka Petra Tótha. Pokračovalo čítanie správ z aplikácie Threema, podľa ktorých Kočner zohnal staršiu tlačiareň a starší papier. Odmieta, že by ich použil na falšovanie zmeniek.
 • V utorok 5. novembra (minúta po minúte z 12. dňa, zhrnutie z 12. dňa) vypovedal privatizér a bývalý majiteľ TV Markíza Milan Fiľo, ktorý o zmenkách nevedel, a ak by o nich vedel, pravdepodobne by do televízie neinvestoval. Vypovedal aj podnikateľ v médiách František Mojto, ktorý Kočnerovej firme Gamatex požičal koncom 90. rokov 35 mil. korún, o zmenkách tiež nevedel. Tretím svedkom v ten deň bola reportérka SME Nina Sobotovičová, ktorá s Ruskom a Kočnerom robila rozhovor vo februári 2017, keď už zmenky boli na súde, ale napriek tomu ani jeden z nich jej zmenky nespomenul a kauzu Gamatex opísali tak, ako bola dovtedy všeobecne známa – teda, že ju urovnala skupina CME výplatou 80 mil. korún.
 • V stredu 6. novembra (minúta po minúte z 13. dňa, zhrnutie z 13. dňa) vypovedal obchodník s informáciami Ivan Cvik, ktorý kedysi spolupracoval s Kočnerom. Potvrdil existenciu tzv. piatej zmenky, ktorá spochybňuje celý príbeh Kočnera s Ruskom a potvrdzuje tvrdenie obžaloby, že zmenky sú falošné. Kočner Cvikovu výpoveď využil, aby kompromitoval politikov a podnikateľov. Okrem toho sa čítali listinné dôkazy, ktoré súvisia s kauzou Gamatex.
 • V pondelok 18. novembra (minúta po minúte zo 14. dňa, zhrnutie 14. dňa) mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko na poslednú chvíľu stiahol súhlas s konaním procesu v neprítomnosti a na súd poslal PN-ku pre údajné problémy s chrbticou. Prokurátor Šanta to považuje za obštrukciu, navrhol preto väzobné stíhanie Ruska, k čomu sa senát nevyjadril. Ďalšie dva dni hlavného pojednávania v ten týždeň boli zrušené a výpovede svedkov presunuté na december.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Syry aj bryndza. Farmu top kvality riadia domáci farmári
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 4. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 5. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 6. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 9. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 10. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 1. Modesta Real Estate helps acquire a 13-ha development site
 2. Pre spoločnosť Faurecia je prioritou zdravie zamestnancov
 3. Spoznajte nepoznané zákutia Košického kraja
 4. Absolventi modernej fakulty sa na trhu práce nestratia
 5. Zdravie cirkvi
 6. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 7. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 8. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 9. Spojení navždy
 10. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 25 005
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 17 573
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 17 217
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 704
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 915
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 493
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 330
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 320
 9. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 257
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 253
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Drogový kamión za miliardy skončil ako blamáž

Záhadný kamión kamión priviezol pervitín z Mexika.

Podcast Dobré Ráno.

V pondelok bude horúco najmä na juhozápade

Meteorológovia vydali výstrahy.

Ilustračné foto.

V Dudinciach a Kamenici nad Hronom bolo cez víkend 35 stupňov

Najvyššia teplota cez víkend dosiahla väčšinou 30 až 34 stupňov Celzia.

Ilustračné foto

U. S. Steel tvrdí, že pri nezaplatenej dani pochybilo mesto

Radnica to odmieta: Sporné pozemky sme vynechať nemohli.

U. S. Steel tvrdí, že by daň zaplatili, ak by tam neboli aj sporné pozemky. Mesto oponuje, že poslalo rovnaký výmer ako po minulé roky.