BRATISLAVA 21. mája (SITA) - Zmeny spôsobu valorizácie dôchodkov v priebežnom pilieri svedčia o zlyhávaní dôchodkovej reformy, tvrdí poslanec strany Smer-SD Jozef Burian. "Ešte sme nemali inú ako neštandardnú valorizáciu,“ upozornil v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy. Kritizoval tiež, že výrazné rozdiely vo výške dôchodkov, na ktoré ministerstvo práce reagovalo zmenou pravidiel, nevznikli uplatňovaním zásluhovosti v systéme, ale administratívnym zásahom. Ten podľa Buriana spravil z dôchodcov, ktorí odišli do dôchodku pred 1. januárom 2004 "outsiderov systému“. Nové koeficienty pre zvyšovanie dôchodkov neprispejú k ich vyrovnávaniu, len "spomalia otváranie nožníc“, skonštatoval.
Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka je diferenciácia dôchodkov výrazom spravodlivosti nového systému. Zdôraznil, že sociálnu solidaritu nemôže riešiť dôchodkový systém, ktorý má poistný charakter. Kaník obhajoval aj úpravy reformy. Viaceré pásma na zvyšovanie dôchodkov odôvodňoval snahou o ich rýchlejší rast. Potvrdil, že v budúcnosti by mali všetky dôchodky rásť len o výšku inflácie.
Prehodnocovanie spôsobu valorizácie je priznaním si chyby, že reforma nebola dobre pripravená, myslí si ekonóm Martin Chren z Nadácie Friedricha A. Hayeka. Väčšina dôchodcov bude mať podľa neho po skončení prechodného obdobia, nižší dôchodok, než im zaručoval starý systém. Prvý pilier je podľa Chrena už teraz plne zásluhový a ministerstvo práce opravami reformy len zmierňuje jej dopady.