BRATISLAVA. Vláda vzala späť z rokovania parlamentu návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikácie. Informoval o tom v pléne podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd).
Hlasovanie o návrhu v parlamente sa opakovane odsúvalo, v stredu mali
poslanci hlasovať o tom, či reformu posunú do druhého čítania.
Reforma nemocníc zostane kompletne pripravená pre novú vládu a parlament, uviedol v stredu po rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini (Smer).
Kalavskej návrhy opakovane presúvali

Pôvodne mali poslanci o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý reformu zahŕňa, hlasovať na októbrovej schôdzi.
Tesne pred hlasovaním ju však spolu s ďalšími dvoma návrhmi presunuli na nasledujúcu schôdzu.
O stiahnutie návrhu požiadali ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru) preto, lebo návrh nemal dostatočnú politickú podporu.
Okrem stratifikácie sa opakovane presúvali aj ďalšie dva návrhy z dielne rezortu zdravotníctva, vrátane toho, aby predškolské zariadenia prijímali len zaočkované deti.
O týchto dvoch návrhoch v stredu poslanci hlasovali.
Pellegrini: Reforma zostane pripravená pre novú vládu
Reforma nemocníc zostane kompletne pripravená pre novú vládu a parlament, povedal predseda vlády Peter Pellegrini. Poznamenal, že sa naplnili jeho obavy, že by stratifikácia nemocníc mohla byť ako téma zneužitá v predvolebnom zápase.
"Táto obava je väčšia ako zodpovednosť za presadenie tejto potrebnej zmeny," povedal premiér. Uviedol, že ak majú byť zásadné zmeny v slovenskom zdravotníctve dlhodobo udržateľné, mali by prechádzať širokým politickým konsenzom.
Podotkol, že stratifikácia má ovplyvniť slovenské zdravotníctvo na desaťročie dopredu. Upozornil aj ostatných ministrov, ktorí pripravujú podobné veľké reformy, aby sa do budúcna snažili čím skôr pretaviť svoje plány a získať si dostatočný čas na získanie politickej podpory.
"Dnešný môj krok a vlády Slovenskej republiky v žiadnom prípade neznamená, že sme rezignovali na potrebu zodpovedných zmien v slovenskom zdravotníctve," poznamenal s tým, že stratifikácia nemocníc zostane kompletne pripravená pre novú vládu a parlament.
"Budem sa zasadzovať, keď budeme mať tú možnosť po voľbách, aby sme túto agendu okamžite otvorili hneď na začiatku nového volebného obdobia," poznamenal premiér. Podotkol, že tento cieľ by sa v súčasnosti nemohol dosiahnuť.
Premiér doplnil, že tým, že reformu v stredu z parlamentu vláda stiahla, sa vytvára dobrý predpoklad, aby nové vedenie rezortu a nová vláda hneď od prvého dňa svojho funkčného obdobia mohli v reforme pokračovať a "uviesť ju do života".
Fico hovoril, že Smer má výhrady
Predseda Smeru Robert Fico opakovane hovoril, že jeho strana má k stratifikácii výhrady.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská už viackrát pri diskusii o stratifikácii nevylúčila, že by podala demisiu. "Ja som povedala, môj pohár je dosť plný, keď pretečie, tak áno, keď nepretečie, tak nie," odpovedala minulý týždeň.
Reforma nemocníc mala pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, meranú cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice mali postupne nastaviť kritériá, ktoré to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok.
Napríklad pri pôrodoch to mal byť najprv limit 320 na rok, neskôr to malo byť raz toľko. Ak by to nemocnica v budúcnosti nesplnila, zdravotná poisťovňa by jej nemohla výkony zazmluvniť.
Cigániková: Pre vládu sú dôležitejšie kšefty ako zachraňovanie životov
„Stiahnutie reformy nemocníc, ktorá mala ambíciu znížiť zbytočné úmrtia ľudí, je len ďalší dôkaz toho, ako sú predsedovi Smeru Robertovi Ficovi ukradnuté ľudské životy. Ukázalo sa, že mu ide len o voličské hlasy a populizmus, ktorým sa snaží zakryť svoje obludné kradnutie,” konštatovala poslankyňa za SaS a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Cigániková.
Pre vládu sú podľa nej aj na konci volebného obdobia dôležitejšie dohody a kšefty ako zachraňovanie životov.
„Je to však aj ďalší smutný dôkaz, že premiér Peter Pellegrini, tento akože nový Smer, je len bábkou v rukách Fica, ktorý bez jeho dovolenia nepresadí absolútne nič,” dodala.
Bugár: Reformu nemocníc treba spustiť
Reforma nemocníc, tzv. stratifikácia, by bola len začiatok reformy, ktorú treba spustiť, a potom by sa dalo pokračovať.
Myslí si to podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd). Pokiaľ sa reformou bude zaoberať nová vláda, bude to podľa neho zbytočné strácanie času.
"Je to škoda. Tvrdím, že stratifikácia by bol len začiatok reformy. Samozrejme, tú reformu treba spustiť a potom by sa dalo pokračovať, takto to čaká na ďalšiu vládu. Kým sa tým začne zaoberať ďalšia vláda, zase zbytočne stratíme ďalšie mesiace, ak nie roky," skonštatoval Bugár pred novinármi s tým, že Most-Híd nesúhlasil s tým, aby vládla stiahla z rokovania návrh reformy nemocníc.