BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady nepredĺžili dobu, v ktorej nie je možné vykonať interrupciu zo súčasných 48 hodín na 96 hodín.
Parlament totiž neschválil novelu zákona o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti od poslankýň Evy Smolíkovej, Magdalény Kuciaňovej a Evy Antošovej zo SNS.
Viaceré sporné body
Cieľom návrhu bolo tiež zakázať ponúkanie interrupcie reklamným spôsobom či presadiť povinnosť lekára vyhotoviť dva obrazové záznamy zo sonografického vyšetrenia.

Jeden mal lekár odovzdať tehotnej žene a druhý uložiť do jej zdravotnej dokumentácie.
V pôvodnom pozmeňujúcom návrhu sa nachádzali viaceré sporné body, ktoré nakoniec predkladateľky vypustili.
Týkalo sa to povinnosti ženy prehlásiť pred lekárom, že informovala otca počatého dieťaťa o interrupcii a taktiež opatrenia, že „tabletka po" bude vylúčená z voľne dostupných liekov.
Patakyová kritizuje opakované otváranie témy
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová víta, že parlament neschválil zákon, ktorý mal obmedziť prístup k interrupciám.
Návrh zmeny zákona podľa nej porušoval právo na ľudskú dôstojnosť a bol v rozpore s právom na prístup k vedecky overeným informáciám. Agentúru SITA o tom informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.
Ombudsmanka zdôrazňuje, že v rámci platnej legislatívy a medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov má štát povinnosť vytvoriť rámec, ktorý umožní tehotnej žene uplatniť jej právo na prístup k interrupciám.
Patakyová zároveň upozorňuje, že opakované návrhy o obmedzenie tohto prístupu predstavujú snahu o obmedzovanie reprodukčných práv žien na Slovensku.
Opätovné otváranie témy na pôde parlamentu môže byť zároveň dokonca v rozpore s rokovacím poriadkom Národnej rady SR, keďže nebola dodržaná šesť mesačná lehota medzi neschválením zákona a podaním nového návrhu v tej istej veci.