BRATISLAVA. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) ešte zvažuje svoje zotrvanie vo funkcii. Oznámil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý sa s ňou vo štvrtok stretol.
Chce, aby na ministerstve zotrvala a vyjadril jej plnú podporu. Verí, že Kalavská, ktorá chce odísť pre stiahnutú reformu nemocníc, svoj postoj prehodnotí.
Stretla sa s Pellegrinim
"Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská sa dnes stretla s pánom premiérom, kde mu ponúkla svoju demisiu. Pán premiér požiadal pani ministerku, aby zostala vo funkcii, šéfka rezortu zdravotníctva ďalší vývoj zvažuje," povedala pre TASR na margo stretnutia hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Pellegrini Kalavskej vyjadril plnú podporu aj dôveru. Jeho rozhodnutie stiahnuť reformu z parlamentu nepovažuje za Kalavskej neúspech.
"Práve naopak, pani ministerku považujem za správnu osobu na správnom mieste," skonštatoval premiér s tým, že urobila v rezorte obrovské množstvo práce a je čo ešte robiť aj do konca volebného obdobia.
Požiadal, aby svoj krok prehodnotila
Kalavskej ponuku demisie vníma ako prejav veľkej politickej kultúry.

"Ale požiadal som ju, aby tento krok prehodnotila a naďalej ostala slúžiť slovenským pacientom a zdravotníctvu. Myslím si, že to je to najlepšie rozhodnutie, ktoré pani ministerka môže spraviť," vyhlásil Pellegrini.
Ako poznamenal, ľudsky vníma jej sklamanie a pocity, a preto sa na ňu ani nehneval. Verí, že sa mu Kalavskú podarí presvedčiť, aby neodchádzala aj pre zodpovednosť voči pacientom.
Ponúkla demisiu
Ministerka Kalavská ponúkla demisiu po tom, ako vláda v stredu (4. 12.) stiahla návrh reformy nemocníc, tzv. stratifikáciu, z rokovania parlamentu.
Rozhodnutie zdôvodnila tým, že post ministra zdravotníctva patrí Smeru, a keďže má so stranou "ideové rozpory" vo veci predkladaných zákonov, považuje za slušné takto konať.
Reforma nemocníc mala pacientom priniesť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť, meranú cez lepšie výsledky liečby.
Nemocnice mali postupne nastaviť kritériá, ktoré to mali zabezpečiť, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok.
Napríklad pri pôrodoch to mal byť najprv limit 320 na rok, neskôr to malo byť raz toľko. Ak by to nemocnica v budúcnosti nesplnila, zdravotná poisťovňa by jej nemohla výkony zazmluvniť.
Pellegrini: Zavážil strach z rušenia nemocníc
Reforma nemocníc, tzv. stratifikácia, sa dostala do parlamentu až v posledných mesiacoch pred parlamentnými voľbami a vyvolala medzi viacerými poslancami obavy zo zneužitia v rámci predvolebného boja.
Objavil sa tiež strach z rušenia nemocníc, poslanci preto zvažovali aj politické riziká. Myslí si to premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorého odpoveď k odmietnutiu stratifikácie na štvrtkovej Hodine otázok v pléne tlmočil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer).
Premiér si myslí, že ak majú byť zásadné zmeny v slovenskom zdravotníctve dlhodobo udržateľné, mali by byť prijaté širokým konsenzom, pričom stratifikácia v tejto fáze nemala šancu prejsť parlamentom.
"A bolo jasné, že stratifikácia nemocníc by v parlamente nedostala dostatočnú podporu. Chcel by som zdôrazniť, že na reforme sa pritom podieľali mnohí odborníci a osobnosti, prešla riadnym pripomienkovým konaním," uviedol premiérove slová Raši.
"Predseda vlády z úcty k stovkám ľudí, ktorí ju pripravovali, nechcel, aby v parlamente nezískala podporu a aby sa z nej nestal symbol neúspechu," odôvodnil Raši a zopakoval, že stratifikácia zostáva kompletne pripravená pre novú vládu, pričom by chcel túto agendu otvoriť už na začiatku nového volebného obdobia, aby ju bolo možné čo najskôr spustiť.