BRATISLAVA. Na slávnostnom sneme Smeru pri príležitosti 20. rokov jeho existencie v bratislavskej Inchebe prvýkrát nevystúpil predseda Smeru Robert Fico.
Tesne pred začiatkom snemu bledý Fico oznámil v zákulisí novinárom že pre problémy s vysokým krvným tlakom odchádza na vyšetrenie do nemocnice.
Snem preto viedol premiér a líder kandidátky Peter Pellegrini. Pôvodne mali vystúpiť s príhovormi spolu s Ficom, čo v programe plánovali na vyše hodiny.
Snem bol nakoniec výrazne kratší. Fico sa na snem z nemocnice už nevrátil.
Pellegriniho hlavné posolstvo v príhovore bolo, že Smer chce voľby vyhrať aj piatykrát a pravdepodobne to bude pre stranu najťažšia kampaň v histórii, vraj pre útoky opozície a médií.
Ficovo zdravie

"Na základe posledných informácií by situácia mala byť stabilizovaná a vysoký krvný tlak by mal byť pod kontrolou," povedal Pellegrini o Ficovi na tlačovke po sneme.
Spresnil len, že Fico je v starostlivosti lekárov, ale nepovedal v ktorej nemocnici.
Hovorkyňa Národého ústavu srdcových a cievnych chorôb Soňa Valášiková vylúčila, že Fico by bol hospitalizovaný v tomto zariadení.
Fica v roku 2016 krátko po vzniku vládnej koalície Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete operovali pre problémy so srdcom.
Svoj zdravotný stav tajil, na verejnosť však preniklo, že podstúpil operáciu srdca a má vraj tri bypassy (pozn. red.: premostenia zúženej alebo uzavretej tepny).
Podľa informácií SME má Fico problémy s kolísaním tlaku už dlhšiu dobu.
Smer chce vyhrať piate voľby
Snem po zaznení slovenskej hymny a propagačného videa Smeru otvoril Pellegrini. Na jeho návrh predsedal poslanec a podpredseda strany Juraj Blanár.
Ten privítal medzi hosťami viacero zahraničných veľvyslancov aj bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý sa preslávil výrokom, že sa cíti ako akoby člen Smeru.
Pellegrini v prejave povedal, že je pre neho cťou byť jednotkou volebnej kadidátky a urobí všetko preto, aby dôveru delegátov nesklamal. Poďakoval Ficovi aj zakladajúcim členom za dôveru.
"My nie sme partička, čo nepozná Slovensko za dopravnou značkou Bratislava," pokračoval Pellegrini.
Smer je podľa neho "poctivá strana s cieľom urobiť zo Slovenska sociálny štát".
Smer vraj nerobí pre partičku vyvolených, ale aj pre dôchodcov či mladé rodiny.
Dostal sa aj k vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zopakoval to, čo v predvolebnom videu, že vražda postavila medzi ľudí múry a barikády.
"Aj vďaka bezprecedentnému kroku nášho pána predsedu sme túto skúšku zvládli," narážal Pellegrini na to, že Fico sa po vražde vzdal postu predsedu vlády s tým, aby bola stabilná vláda.
Smer sa podľa neho nesmie báť priznať si svoje chyby aj vyvodzovať za ne zodpovednosť. "Viac musíme počúvať aj našich radových členov," povedal.
V minulosti členovia ako Boris Zala či Monika Beňová upozorňovali na to, že Smer prestáva komunikovať s radovými členmi a rozhodnutia príjma len vo vedení.
Pellegrini odmietol fašistov
Pellegrini sa vyjadril aj k extrémistom z ĽSNS. Povedal, že Smer po voľbách nebude spolupracovať s ľuďmi, ktorí sympatizujú s fašizmom, lebo by tým pošliapali odkaz našich dedov.
Na záverečnej tlačovke potvrdil, že odmietanie spolupráce s ĽSNS je spoločným postojom celého vedenia strany.
Ficovo obvinenie z hanobenia rasy a schvaľovania trestného činu podľa neho Smeru neuškodí.
Fica obhajoval s tým, že sa nezastával extrémistov, necitoval protirómske výroky Milana Mazureka z ĽSNS len sa vyjadroval k výroku súdu.
Prejav premiéra si prišiel vypočuť aj spoluzakladateľ Smeru Fedor Flašík, s ktorým sa Fico rozišiel pred parlamentnými voľbami 2006.
Ku koncu prejavu si ho na mobil nakrúcal aj Alexander Rozin ml., syn majiteľa Incheby.
Na záverečnej tlačovke sa Pellegrini vyjadroval aj k videu exministra financií Jána Počiatka s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, v ktorom od neho žiada krytie kauzy Tipos.
Pellegrini povedal, že Počiatek nikdy nebol členom Smeru a nech svoje reči vysvetľuje orgánom činným v trestnom konaní.
„Nebudem komentovať reči pri cigarete," povedal Pellegrini.
O napätí medzi Pellegrinim a Ficom sa v kuloároch hovorí dlhodobo. Po sneme však premiér povedal, že výmena predsedu strany nie je do volieb téma, že plne rešpektuje Fica a každý z nich má v kamapani svoje úlohy.
Kritika do vlastných radov
Po príhovore Pellegriniho a hostí vystúpil v rámci diskusie aj radový člen Smeru Mrázik z Liptovského Mikuláša.
Kritizoval, že vedenie Smeru sa odtrhlo od bežných členov a takmer vôbec nepracuje s mládežou.
Upozornil, že v strane sa potom nemôžu čudovať, že mladí, ktorí majú chuť vstúpiť do politiky, idú do strán Andreja Kisku, Michala Trubana či Richarda Sulíka.
"Radového člena potrebujú len pred voľbami a potom sa štyri roky neukážu," povedal na margo vedenia.
Po jeho slovách zaznieval potlesk. Po kritike však začal osočovať mimovládne organizácie s tým, že sú financované zo zahraničia.
Ku koncu snemu záchranári odviezli zo sály jedného z radových delegátov Smeru, ktorému prišlo nevoľno.