BRATISLAVA. Vláda schválila vytvorenie zoznamu inváznych druhov, z ktorých má Slovensko obavy.
Na zoznam, ktorý nadväzuje na legislatívu EÚ, zaradila sedem druhov rastlín a desať druhov živočíchov.
Vytvorením zoznamu sa zakazuje dovoz, chov alebo vypúšťanie uvedených druhov živočíchov do voľnej prírody a takisto pestovanie rastlín a ich šírenie vo voľnej prírode.
Na zoznam inváznych rastlín sa dostali beztvarec krovitý, ambrózia palinolistá, pohánkovec (krídlatka), kustovnica cudzia, javorovec jaseňolistý, zlatobyľ kanadská a zlatobyľ obrovská.
Do zoznamu inváznych živočíchov boli zapísaní aj sumček čierny, slizovec iberijský, korytnačka maľovaná, pichľavka siná, norok americký, býčko piesočný, býčko nahotemenný, býčko hlavatý, býčko čiernoústy a škľabka ázijská.
Zákon o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov je účinný od 1. augusta 2019.
Upravuje pravidlá zaobchádzania s rastlinami a zvieratami, ktoré pôvodne nežili vo voľnej prírode na území Slovenska, no v dôsledku klimatických zmien alebo ľudského zásahu sa začali vyskytovať aj na slovenskom území.
Vláda ďalej schválila:
- Informatizácia územnej samosprávy má poskytnúť kvalitné služby občanom a podnikateľom a zároveň byť pre zamestnancov územnej samosprávy užitočná a nápomocná, nie zaťažujúca. Prispieť k tomu má Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy (OPIUS), ktorý v stredu schválila vláda. Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu zvýraznil v materiáli štyri základné ciele informatizácie územnej samosprávy - zvyšovanie úžitkovej hodnoty služieb pre občanov a podnikateľov, zvýšenie kvality a efektívnosti služieb IT pre samosprávy, zvyšovanie otvorenosti a dôveryhodnosti samosprávy a zabezpečenie princípov smart city.
- Do konca roka sa musí začať výber slovenského Európskeho hlavného mesta kultúry 2026. Slovensko bude totiž spolu s Fínskom v roku 2026 hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry. Podľa pravidiel udeľovania sa Výzva na predkladanie žiadostí slovenských miest do akcie EHMK - Slovenská republika 2026 musí zverejniť najmenej šesť rokov pred rokom 2026. Víťaz súťaže, ktorý získa titul EHMK 2026, musí byť zvolený do konca roka 2021. Vyplýva to z Návrhu rámcového zabezpečenia účasti na akcii Európske hlavné mesto kultúry – Slovenská republika 2026, ktorý na rokovaní schválila vláda.
- Na rekonštrukciu kultúrneho domu v Sliači, prekrytie ľadovej plochy v Lipanoch a na obnovu kostola v Granč-Petrovciach vyčlenila vláda v stredu dokopy 420.000 eur.
V prvom polroku 2020 sa na Slovensku uskutoční 26 vojenských cvičení s účasťou zahraničných ozbrojených síl. Slovenskí vojaci budú zároveň vyslaní na 29 cvičení v zahraničí. Návrh na vyslovenie súhlasu vlády s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území SR a s vyslaním ozbrojených síl mimo územia Slovenska na účel vojenských cvičení v stredu schválila vláda.