BRATISLAVA. Slovenská akadémia vied (SAV) by zo zákona mala byť apolitickou inštitúciou, preto by nemala politické aktivity používať ako argumenty v pracovnoprávnom vzťahu.
V reakcii na výzvu akadémie voči poslancovi parlamentu Ľubošovi Blahovi (Smer) to povedala ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (SNS).
Lubyová: Blaha by mal ostať v SAV
Doplnila, že nezhody treba riešiť v rámci etickej komisie či etického kódexu.
Lubyová pripomenula, že nie je dobré miešať politiku a vedu.
"Na to majú etickú komisiu, aby vyhodnotila, či ide o porušenie etickej záležitosti alebo či ide o vyslovene politickú záležitosť," povedala novinárom pred stredajším rokovaním vlády.
"Ak majú etickú komisiu, je treba, aby sa tým zaoberala," dodala.
Blaha by mal podľa ministerky ostať v SAV. "Veď nie je možné pracovnoprávny vzťah rušiť z titulu nejakých názorových nezhôd. Treba sa naozaj zaoberať vecami v zmysle pracovného práva a prípadne tých interných predpisov, ktoré tam majú, čiže etická komisia, etický kódex," reagovala.
Raši: Vyjadrenia treba brať s rezervou
Podpredseda vlády Richard Raši (Smer) si myslí, že akékoľvek vyjadrenia v období pred parlamentnými voľbami treba brať s rezervou.
Podľa vlastných slov ani nevedel, že Blaha pracuje pre SAV.
"Tak, ako som rád, že SAV sa nevyjadruje k mojej práci a k mojim rozhodnutiam mimo odbornej bázy, tak ja takisto nechcem hodnotiť ich krok," doplnil Raši.
Skonštatoval tiež, že Blaha má svoju základňu podporovateľov, pre stranu je preto podľa Rašiho dôležité, aby sa z Blahovho pôsobenia na kandidátke získalo do volieb čo najviac.
SAV sa od názorov dištancuje
Predsedníctvo SAV vyzvalo Blahu, aby zvážil svoje ďalšie pôsobenie na Ústave politických vied SAV.
Zároveň sa dištancovalo od jeho vyjadrení na sociálnych sieťach. Blaha v reakcii pre TASR uviedol, že považuje za absurdné, aby sa predsedníctvo vyjadrovalo k jeho poslaneckej činnosti.

Predsedníctvo v tejto súvislosti začalo konanie pred etickou komisiou vo veci možného porušenia Etického kódexu SAV.
Blahove statusy na sociálnej sieti označilo predsedníctvo za dehonestujúce, a v rozpore s etickým kódexom.
Odborný asistent na policajnej akadémii
Rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská sa dištancovala od všetkých výrokov poslanca Ľuboša Blahu (Smer).
Uviedla to pre agentúru SITA. Zároveň potvrdila, že Blaha je na akadémii odborným asistentom.
Či vyvodí voči zamestnancovi Blahovi zodpovednosť, nie je zatiaľ jasné. V posledných výrokoch útočí Blaha na prokurátora Tomáša Honza, pričom sa podľa kritikov dopustil viacerých klamstiev.
Honz dozoruje prípad predsedu Smeru Roberta Fica, ktorého Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila pre jeho obhajovanie výrokov odsúdeného bývalého poslanca strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Milana Mazureka.
S informáciou, že Blaha je zamestnancom Akadémie PZ, prišla Nadácia Zastavme korupciu.
„Myslím si, že u nás pôsobí dva až tri roky na pozícii odborného asistenta na Katedre spoločenských vied, keďže je politológom,“ poznamenala Kurilovská.
Dodala, že Blaha sa na pozíciu dostal riadnym výberovým konaním, ktoré musí absolvovať každý pedagóg. Kurilovská je na kandidačnej listine strany Dobrá voľba, ktorá sa bude uchádzať o hlasy voličov v budúcoročných parlamentných voľbách.
„Považujeme za neprijateľné, aby poslanec, ktorý klamstvom útočil na prokurátora, vychovával policajtov,“ uviedla v utorok Nadácia Zastavme korupciu. Vyzvala Kurilovskú, aby akadémia vyvodila voči poslancovi zodpovednosť.
Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer) bude angažovanie sa politikov na akademickej pôde v budúcnosti témou.
V reakcii na otázku o Blahovi spomenula Saková práve Kurilovskú, ktorá je tiež na kandidačnej listine pre februárové voľby.
„Viete, keď je rektorkou univerzity členka politickej strany a sama kandiduje, tiež je to otázne. Angažovanie sa politikov v akademickom prostredí je pre mňa veľký otáznik a je to otázka, s ktorou sa nielen ja, ale aj celé politické spektrum bude musieť v budúcnosti vysporiadať,“ povedala Saková po rokovaní vlády.