BRATISLAVA. Pred niekoľkými dňami polícia upozornila, že ľudia na Slovensku sú opäť terčom podvodníkov. Volajú zo zahraničia a ťahajú z ľudí peniaze.

Ide o dlhoročný medzinárodný problém, západným krajinám sa však nedarí skupiny podvodníkov vypátrať. Ľuďom tak neostáva nič iné, len zvýšiť opatrnosť a nenechať sa nachytať.
Na základe informácií od polície, regulačného úradu, technického riaditeľa mobilného operátora 4ka Patrika Kollarociho a ďalších operátorov pripravil denník SME podrobný opis podvodu a návod, ako sa pred podvodom ochrániť.
Čo je to wangiri?
Slovo „wangiri“ je japonského pôvodu a v preklade znamená „jedno zazvonenie“. Základom podvodu je totiž krátke zavolanie obeti, ktorá nemá hovor zdvihnúť, ale nájsť si neprijatý hovor a zavolať naspäť. Podvod s volaniami dostal tento názov preto, že sa predpokladá, že vznikol v Japonsku.
Najzraniteľnejšie ciele sú rodiny, ktoré majú príbuzných v zahraničí. Rizikové sú takisto obdobia pred Vianocami, keď množstvo ľudí objednáva tovar zo zahraničia.
Ako človek príde o peniaze?
Obeť podvodu si nájde v telefóne neprijatý hovor zo zahraničia, a tak na číslo zavolá naspäť. Dovolá sa však podvodníkom na takzvané prémiové alebo audiotextové číslo, ktoré je spoplatnené vysokou minútovou sadzbou.
Podvodníci sa potom snažia volajúceho udržať rôznymi trikmi na linke, aby za hovor zaplatil čo najviac.
Škoda pri jednom telefonáte sa podľa polície pohybuje zvyčajne od jedného eura po euro a pol. Europol odhaduje, že každý rok podvodníci s volaniami vrátane tých, ktorí používajú wangiri schému, ľuďom spôsobia škody za 29 miliárd eur.