BRATISLAVA. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zastavuje lov vlka dravého na Slovensku od 12. decembra 2019 od 12.00 h vo všetkých poľovných revíroch na území Slovenskej republiky z dôvodu naplnenia stanovenej ročnej kvóty vlka dravého pre poľovnícku sezónu 2019/2020. Informoval o tom hovorca MPRV SR Vladimír Machalík.
"O zastavení lovu ministerstvo bezodkladne informuje okresné úrady, Úrad lesného hospodárstva a poľovníctva Ministerstva obrany SR a Štátnu ochranu prírody SR. Žiadame okresné úrady, pozemkové a lesné odbory, aby bezodkladne o zastavené lovu vlka dravého upovedomili všetkých užívateľov poľovných revírov vo svojej územnej pôsobnosti," uviedol Peter Kicko, generálny riaditeľ sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR.
Na odstrel bolo 35 vlkov
Machalík zdôraznil, že MPRV SR zastavuje lov vlka dravého ako ústredný orgán štátnej správy poľovníctva, vychádzajúc z Programu starostlivosti o vlka dravého na Slovensku Ministerstva životného prostredia SR.

Ročná kvóta vlka dravého v poľovníckej sezóne 2019/2020 bola na Slovensku stanovená v celkovom počte 35 jedincov.
Kvóta je podľa Machalíka výsledkom spoločného rokovania pracovnej skupiny, ktorej členmi sú okrem agrorezortu aj zástupcovia všetkých dotknutých orgánov a organizácií, ako Ministerstvo životného prostredia SR, Štátna ochrana prírody SR, zástupcovia chovateľov hospodárskych zvierat, Štátna veterinárna a potravinová správa SR, Národné lesnícke centrum vo Zvolene, Vojenské lesy a majetky SR a Lesy SR a zástupcovia okresných úradov a mimovládnych organizácií (napríklad OZ Vlk).
Vlkom na Slovensku sa má dariť
MPRV SR sa pri rozhodovaní o výške kvót opiera o jasné pravidlá a vedecké poznatky, pričom o love vlka dravého rozhoduje na základe spoločnej dohody zainteresovaných strán.
Machalík dodal, že populácia vlka dravého na Slovensku je v priaznivom stave, zvyšuje sa jeho početnosť a rozširuje sa územie jeho pôsobenia.
Je teda na takej úrovni, že ho možno loviť bez negatívneho vplyvu na jeho populáciu, čo potvrdila aj Európska komisia.
Žiadajú ochranu vlka
Opozičná strana SaS sa pripája k otvorenej výzve 28 mimovládnych organizácii, ktorá žiada o zaradenie vlka medzi celoročne chránené živočíchy. Informovala o tom hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
"Táto výzva je o to naliehavejšia po medializovaných informáciách ochranárov o odstrele päťčlennej vlčej rodiny v Chočských vrchoch. Je neprijateľné, aby ministerstvo pôdohospodárstva povolilo lov a stanovilo kvótu, hoci boli proti zástupcovia ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody SR. Aj na tomto príklade sa ukazuje, ako je ministerka Gabriela Matečná (SNS) hluchá voči volaniu ochranárov. Navyše, je veľmi otázne, na základe akých kritérií si ministerstvo určí kvóty na odstrel a či len neplní záujmy nejakých jednotlivcov," uviedla poslankyňa Národnej rady SR za SaS Anna Zemanová.
Strana SaS verí, že aj vďaka petícii, ktorú podpísalo už vyše 100.000 ľudí, a verejnému tlaku, budú vypočuté odborné argumenty ochranárov. "Nestačí len aktuálne zastavenie lovu vlka. Je v záujme celej verejnosti, aby bol vlk chránený celoročne, keďže jeho populácia pozitívne vplýva na diverzitu a produktivitu ekosystémov, zvlášť na vegetáciu a obnovu lesa. Nesmieme tiež zabúdať, že práve vlky dokážu prirodzeným spôsobom eliminovať choré a slabé zvieratá a tým regulovať ich počet," uzavrela Zemanová.