BRATISLAVA. Dôležitým momentom ochrany detských obetí násilia je aj dostatočná výmena informácií medzi orgánom sociálnoprávnej ochrany detí a políciou.
Zhodli sa na tom odborníci z neziskového sektora spolu so zástupcami ministerstiev a iných inštitúcií počas diskusie ako zabezpečiť, aby sa každému dieťaťu, ktoré sa stalo obeťou sexuálneho alebo hrubého fyzického násilia, poskytla adekvátna pomoc.
Efektívnejšia komunikácia
Ako vyplynulo zo stretnutia, nad ktorým záštitu prebrala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, usmernenie, aby orgány činné v trestnom konaní a orgán sociálnoprávnej ochrany detí spolu efektívnejšie komunikovali, bude zavedené do praxe začiatkom budúceho roka.
Informovala o tom Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv.
Okrúhly stôl s cieľom spoločne dospieť k návrhu zjednotenia pravidiel spolupráce a vytvorenia odporúčania, ako postupovať pri trestnom konaní, ktoré sa týka detských obetí fyzického či sexuálneho násilia, uskutočnil piatykrát.
Cieľom diskusie bolo definovať konkrétne medzery a prekážky v trestnom konaní.
Diskutujúci sa tak sústredili na možné riešenia problémov spolu s tým, ako čo najviac zapojiť orgány sociálnoprávnej ochrany detí do procesov v súvislosti s trestným konaním.

Okrem toho diskutovali o spôsobe, ako určiť budúcu spoluprácu medzi rezortnými a medzirezortnými pracovnými skupinami a určiť subjekt, ktorý bude presadzovať výstupy z diskusie vo svojom rezorte.
„Sme vďační za každý pozitívny návrh systémových opatrení či potrebných legislatívnych úprav, ktoré vzišli z týchto stretnutí. Ešte viac nás tešia praktické výstupy, ktoré sa už dnes prejavujú v našej práci, keď sa aj vďaka diskusiám za okrúhlym stolom darí postupne prelamovať bariéry a zvyšovať počet výsluchov detí zažívajúcich násilie v našich vypočúvacích miestnostiach. Veríme, že v krátkom čase sa výsluchy v špecializovaných vypočúvacích miestnostiach stanú na Slovensku štandardom,“ uviedol výkonný riaditeľ občianskeho združenia Náruč - Pomoc deťom v kríze Ivan Leitman.
Lepšie podmienky pri výsluchoch
Pretrvávajúcim problémom trestného konania je vypočúvanie dieťaťa, ktoré môže mať traumatizujúce následky.
„Postavenie dieťaťa počas trestného konania dodnes nie je brané s dostatočnou váhou. Pre dieťa je vypočúvanie skúsenosť, ktorá môže zásadne ovplyvniť jeho život. Preto je dôležité, aby bolo čo najviac citlivé a aby sa konalo v špeciálnej výsluchovej miestnosti,“ podotkla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Špeciálne výsluchové miestnosti sú vzhľadom a vybavením prispôsobené a vytvorené tak, aby sa v nich výsluch konal spôsobom primeraným veku dieťaťa.
Na Slovensku sú v súčasnosti iba štyri takéto miestnosti vybudované mimovládnymi organizáciami (Náruč – Pomoc deťom v kríze a Centrum Slniečko) a jedna školiaca, ktorá patrí štátu.

Aktuálne prebiehajú diskusie s predstaviteľmi policajného zboru ohľadom povinného využívania týchto miestností.
Vzhľadom na to, že zatiaľ sa tieto miestnosti dostatočne nevyužívajú, ombudsmanka v minulosti v zásadnej pripomienke Ministerstvu spravodlivosti SR navrhla, aby sa v nich výsluchy konali povinne, ak tomu nebránia objektívne dôvody.
Ombudsmanka takisto upozornila, že podľa údajov Rady Európy zažilo násilie v rôznych formách každé piate dieťa, čo je v prípade Slovenska 200-tisíc detí.