BRATISLAVA. Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ SR) budú od budúceho roku prekladať parlamentným výborom správy o svojich zisteniach.
Ako informoval hovorca NKÚ SR Marek Papajčík, poslanci budú lepšie informovaní o systémových nedostatkoch, rizikách v realizácii verejných politík či riadení ministerstiev.
Zásadná zmena pôsobnosti úradu
Po prvýkrát dostanú správy v roku 2020 z kontroly kvality vody, nakladania s elektrickým odpadom, plnení cieľov verejných politík v oblasti školstva či v sociálnych službách.
Podľa predsedu NKÚ SR Karola Mitríka ide o jednu zo zásadných zmien v zákone o pôsobnosti kontrolného úradu.
„Nie kontrolný úrad, ale parlament je najvyššou kontrolnou inštitúciou v demokratickej spoločnosti. Kontrolný úrad je vďaka svojmu nezávislému postaveniu výkonnou inštitúciou parlamentu. Kľúčové zistenia úradu musia končiť na stole poslancov, pretože oni majú povinnosť kontrolovať vládu, ako hospodárne nakladajú ministerstvá s verejnými prostriedkami, majetkom, ako účelne sa používajú verejné zdroje na realizáciu kľúčových verejných politík,“ priblížil Mitrík.
Výsledky kontrolných akcií
Doposiaľ národná autorita pre oblasť externej kontroly povinne predkladala poslancom výročnú správu o svojej činnosti, stanovisko k návrhu štátneho rozpočtu a záverečného účtu.

Od nového roka bude NKÚ SR posielať do príslušného výboru parlamentu aj správy s výsledkami celoslovenských prierezových kontrolných akcií.
Príslušný výbor bude povinný správy prerokovať nielen za prítomnosti zástupcu kontrolného úradu, ktorý bude informovať o zásadných zisteniach či kľúčových odporúčaniach, ale aj za účasti ministra či vedúceho predstaviteľa štátnej, verejnej inštitúcie.
Nové pravidlá využije kontrolný úrad v roku 2020, v ktorom plánujú vykonať 32 kontrolných akcií.
Tie budú zamerané na témy udržateľného rozvoja spoločnosti, kde sa kontrolóri pozrú napríklad na tému kvality vody a na odstraňovanie nebezpečných skládok odpadu.
Ďalšou budúcoročnou témou je dopravná infraštruktúra, kde sa kontrolóri zamerajú na kvalitu mostov na regionálnych cestách.
Treťou dôležitou oblasťou bude sociálna problematika, v rámci ktorej budú kontrolovať školstvo, zamestnanosť a sociálne služby.
Plán kontrol NKÚ SR vychádza zo strednodobého strategického zamerania kontrolnej činnosti.
Táto stratégia je postavená na analýzach jednotlivých verejných politík a prioritách nielen z pohľadu objemov verejných či európskych financií, ale aj záväzkov Slovenska k medzinárodným inštitúciám.
Nositeľom tejto agendy je analytická jednotka, ktorá pôsobí na základe rozhodnutia predsedu NKÚ SR Karola Mitríka od roku 2016.