Bratislava 19. marca (TASR) - Neuskutočnenie odštátnenia a odďaľovanie vyplácania dlhov Slovenskej televízie (STV) najviac ohrozuje plnenie verejnej služby, ktoré jej vyplýva zo zákona. V súvislosti s pripravovanou novelou zákonov o STV a Slovenskom rozhlase to na dnešnej konferencii nazvanej Funkcie a obsah verejnej služby povedal ústredný riaditeľ STV Milan Materák.
Ako ďalej uviedol, nesplácanie dlhu Slovenskej televízie môže mať za následok stratu majetku televízie, ku ktorej by došlo prostredníctvom konkurzného konania iniciovaného veriteľmi. Podľa neho nedostatkom je aj chýbajúca dohoda v oblasti daňových úľav verejnoprávnej televízii. Materák ostro kritizoval absenciu štátnej mediálnej politiky, ktorá by podľa neho mala komerčným televíziám určiť hornú hranicu podielu na trhu a limitovať počet komerčných televízií na Slovensku vzhľadom na možnosti krajiny.
Ustredný riaditeľ vyjadril nespokojnosť s navrhovanou novelou zákona o STV, ktorá údajne "nedostatočne ošetruje" politickú a ekonomickú nezávislosť STV. "Manažment STV preto urobí všetko pre to, aby ešte pred prerokovaním zákona v parlamente poskytol poslancom dostatok dôkazov pre toto tvrdenie," dodal.
Podľa bývalého šéfa Českej televízie Iva Mathé v malých krajinách s nízkym počtom obyvateľov ako je Slovensko musia byť koncesionárske poplatky za televíziu vyššie, pretože jej chod a existencia je rovnako drahá v malých i vo veľkých štátoch. Pre ČT je podľa neho napríklad "nepredstaviteľný 140-miliardový finančný rozpočet a 23 tisíc zamestnancov, ktoré má britská verejnoprávna BBC".
Na margo funkčnosti a opodstatnenosti televíznych a rozhlasových rád uviedol, že zmysel má taká rada, v ktorej pracujú verejne známe a uznávané osobnosti a nie ľudia, ktorí si na členstve v nej budujú kariéru.
Konferencia pokračuje v budove NR SR v utorok, keď vystúpi člen Rady SR pre vysielanie a retransmisiu Ernest Valko, generálny riaditeľ Sekcie médií a audiovízie Ministerstva kultúry SR Martin Šmatlák, predseda Únie slovenských televíznych tvorcov Ľubomír Fifik a ďalší.