SME
Utorok, 21. január, 2020 | Meniny má Vincent

Rusko nebol s Kočnerom ani hodinu, zo súdu náhle odišiel (minúta po minúte)

Pojednávalo sa v Pezinku.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavám video...
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd s Kočnerom a Ruskom sme sledovali minútu po minúte:

14:45 Hlavné pojednávanie sa skončilo. Pokračovať bude opäť zajtra 19. dňom a znovu vás o dianí budeme informovať minútu po minúte.

14:42 Pojednávanie sa blíži ku koncu, pretože obhajcovia Mariana Kočnera a Pavla Ruska majú v Bratislave program - o 15:30 hod. zastupujú vulgárnych youtuberov Martina Daňa a Rudolfa Vaského pred Okresným súdom Bratislava I.

14:35 Obhajca Martin Pohovej prečítal znalecký posudok, pravdepodobne k účtovníctvu spoločnosti Správa a inkaso zmeniek, ktorá pôvodne žalovala Markízu o preplatenie údajných zmeniek za 69 miliónov eur.

14:23 Kočner prečítanú dohodu spochybňuje s tým, že dohoda vznikla na vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka v kontexte s podozreniami o talianskej mafi.

Senát zároveň rozhodol, že umožní výsluch experta na datovanie veku dokumentu LaPorteho z USA.

13:42 Pojednávanie pokračuje, obhajca Martin Pohovej pokračuje v čítaní listinných dôkazov.

Senát v prestávke rozhodol, že vyhovie požiadavke obhajoby a bude sa čítať dohoda o vytvorení spoločného tímu s Europolom; Europol analyzoval iPhone a získal z neho Threemu a WhatsApp.

Dokument má 20 strán, obhajoba bude čítať všetky.

Považujem to za jasnú odpoveď na to, či licencia bola alebo nebola ohrozená.

Pavol Rusko o stanovisku Ústavu štátu a práva SAV

12:24 Obhajca Michal Mandzák navrhol prečítať dohodu o vytvorení medzinárodného vyšetrovacieho tímu v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej - prokurátor Šanta to namieta, dohodu nepovažuje za dôkaz.

"Je to obštrukčné naťahovanie času," tvrdí. Debata sa neukončila, bola vyhlásená prestávka do 13:25 hod.

12:11 "Napriek tomu, že si pán prokurátor myslí, že to nemá žiaden súvis, ja si myslím opak," tvrdí Kočner. "Na čo vyšetrovateľ žiadal zbaviť znalcov mlčanlivosti, keď ich neplánoval vypočuť ako znalcov?" pýta sa Kočner.

12:10 Obhajoba číta ďalšie dokumenty - listinu, ktorou minister spravodlivosti zbavil mlčanlivosti znalkyňu Máriu Zelenkovú.

Prokurátor Ján Šanta namieta, že to ani nie je dôkaz, lebo nič to nedokazuje vo vzťahu k zmenkám. Senát nakoniec nechal listinu prečítať.

12:08 Obhajoba číta ďalšie dokumenty - listinu, ktorou minister spravodlivosti zbavil mlčanlivosti znalkyňu Máriu Zelenkovú.

Prokurátor Ján Šanta namieta, že to ani nie je dôkaz, lebo nič to nedokazuje vo vzťahu k zmenkám. Senát nakoniec nechal listinu prečítať.

11:51 Po krátkej prestávke sa čítajú ďalšie dokumenty, napríklad objednávka znaleckého posudku.

11:39 Prokurátor Ján Šanta prerušil Pohovejove čítanie a namieta, že obhajoba číta rovnaký dokument ako on. Považuje to za duplicitu. Predseda senátu Emil Klemanič námietke vyhovel: "Prosím, nečítajte dôkazy, ktoré už boli vykonané," povedal.

11:36 Na súde je prítomný aj vyšetrovateľ zmenkového podvodu Jaroslav Láska.

11:35 Obhajca Michal Mandzák navrhol čítať odborné vyjadrenie Márie Zelenkovej, ktoré už predtým prečítal prokurátor. Mandzák vysvetlil, že prokurátor čítal iba časti dokumentu, obhajoba chce vyjadrenie prečítať celé.

11:22 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich opakovane pripomína, že stanoviská, ktoré Pohovej číta, sú neaktuálne, pretože boli spísané k právnej úprave spred roka 1999 a práve v tom roku sa právna úprava menila, ale zmenky boli údajne podpísané v roku 2000, kedy kauza Gamatex vrcholila vyrovnaním.

11:14 Na súde sa nič zásadné nedeje, obhajca Martin Pohovej naďalej číta listinné dôkazy. Priebežne sa k nim vyjadruje Kočner a šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich.

10:54 Pojednávanie pokračuje. Obhajca Pohovej pokračuje v čítaní listinných dôkazov.

10:36 Martin Pohovej, ktorý číta listinné dôkazy, požiadal o krátku prestávku. Žiadosti bolo vyhovené.

10:25 Obhajoba naďalej číta listinné dôkazy celé, slovo po slove. Trestný poriadok umožňuje čítať iba podstatné časti dokumentov, ale je to len právo, súd nemôže zakázať obhajobe čítať celé listiny.

10:20 Rusko novinárom pri odchode povedal, že nevie, či zajtra (v utorok) na pojednávanie príde. Povedal, že ho naďalej bolí chrbtica.

Na otázku, prečo si nepodal ruku s Kočnerom, neodpovedal.

10:15 Kočner si po odchode Ruska presadol na jeho miesto. Rusko sedel medzi obhajcami, Kočner na lavici obžalovaných. Teraz sedí Kočner už medzi svojimi obhajcami.

10:14 Sudkyňa Pamela Záleská dôrazne napomenula prokurátora Jána Šantu a právneho zástupcu TV Markíza Daniela Lipšica, ktorí sa medzi sebou počas čítania listín rozprávali.

“Nevyrušujeme vás?” napomenula ich Záleská. “Pardon,” ospravedlnil sa Šanta.

10:05 Rusko dal súhlas na pokračovanie konania v neprítomnosti, hlavné pojednávanie preto pokračuje - obhajca Martin Pohovej naďalej číta listinné dôkazy.

10:02 Rusko ani nie hodinu po začiatku pojednávania odchádza pre bolesti chrbtice.

Pred odchodom začal Kočner vypovedať kriticky proti Ruskovi, keď povedal, že je zaujímavé, že právnik Ján Drgonec koncom 90. rokov najprv najpísal pre Markízu stanovisko v kauze Gamatex a potom sa z neho stal poslanec Ruskovej strany ANO. Kočner zároveň tajomne avizuje, že k záveru procesu chce zverejniť, prečo dostal Rusko dopredu od Milana Fiľa, resp. Jána Kováčika 34 miliónov korún.

09:47 Pavol Rusko využil svoje právo a vyjadruje sa k stanovisku Ústavu štátu a práva SAV. Vraj podľa neho ide o kľúčový moment procesu. Neustále opakuje, že licencia bola ohrozená, pretože Gamatex mohol exekvovať licenciu TV Markíze.

Kočner s Ruskom sa snažia vykresliť situáciu tak, že licencia TV Markíza bola ohrozená a preto Rusko podpísal zmenky.

“Považujem to za jasnú odpoveď na to, či licencia bola alebo nebola ohrozená,” hlási Rusko.

09:45 Marian Kočner si opäť kráti čas tak, že skladá papieriky a postupne ich skartuje, väčší kúsok trhu na menší a tak ďalej.

09:28 Senát sa k poznámkam o WhatsAppe nevyjadril, idú sa ďalej čítať dôkazy.

Obhajca Martin Pohovej bude pokračovať v čítaní listinných dôkazov, ktoré priamo nesúvisia so zmenkami, ale súvisia s kauzou Gamatex z konca 90. rokov.

09:27 Slovo si vzal Marian Kočner: “V inom spise sa nachádza komunikácia z dvoch telefónov, jedného údajného môjho telefónu, o ktorom vypovedal svedok na neverejnej časti pojednávania. Má niekoľko verzií, ako k tomuto telefónu prišiel. K druhému telefónu vypovedal, že mu ho odovzdala moja rodina. Z každého telefónu vytiahli komunikáciu WhatsApp a táto komunikácia je absolútne rozdielna. Tak ich teda treba prečítať oboje a treba zabezpečiť všetku komunikáciu,” povedal Kočner.

Jeho obhajca Marek Para doplnil, že je pripravený zabezpečiť obe komunikácie a poukázať, kde sa odlišujú.

09:19 Momentálne sa riešia organizačné záležitosti - obhajca Marek Para žiada, aby dnes pojednávanie skončilo najneskôr 15:00 hod., aby mohol ísť za iným klientom.

Ide pravdepodobne o vulgárneho youtubera Martina Daňa, o ktorého väzbe má dnes popoludní, resp. podvečer rozhodovať Okresný súd Bratislava I. Predseda senátu Emil Klemanič zároveň oznámil, že obedná prestávka bude 12:30 hod., čo súvisí s rozhodovaním v prípade Tibora E. Rostasa, ktoré začne 12:30 hod. vo vedlajšej budove Justičnej akadémie (rovnaký areál ako ŠTS v Pezinku).

Obhajca Michal Mandzák zároveň žiada, aby do spisu bol založený celý prepis komunikácie Mariana Kočnera z aplikácie WhatsApp.

09:09 Rusko tvrdí, že sa vyjadrí k dôkazom, ktoré boli vykonané v jeho neprítomnosti, najskôr začiatkom januára.

09:08 Pojednávanie pokračuje, pojednávaciu miestnosť strážia traja kukláči.

Po presune procesu naspäť do Pezinku proces opäť prebieha pre novinárov tak, že časť novinárov sedí v malej miestnosti bez okien, ktorá je oddelená od pojednávacej miestnosti sklom a sleduje pojednávanie priamo, a druhá časť novinárov sedí v druhej miestnosti, kde sa prenáša zvukový a obrazový prenos z pojednávania.

9:04 Na súd prišiel aj Pavol Rusko, čo je nečakané.

Znamená to, že vôbec prvýkrát sa obžalovaní Kočner a Rusko stretnú v jednej pojednávacej miestnosti. Doteraz platilo, ze ak bol na súde Kočner, nebol tu Rusko a naopak.

8:57 Marian Kočner je už v budove Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, je to prvýkrát, čo tu je. V lete, keď sa tu proces začal, sa konania nezúčastňoval, vypovedal až vo väznici v Justičnom paláci v Bratislave.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 2. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 3. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 4. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 5. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 6. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 7. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je?
 8. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár
 9. Nové VIVO! Bratislava žne úspechy
 1. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 2. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 3. Noerr advise NEI on acquisition of Kinex
 4. V košickom Kauflande pribudol nový McDonald´s
 5. Duálna akadémia: Na strednej škole sa vzdelávajú, aj zarábajú
 6. SEAT získal titul Company of the Year na CES 2020
 7. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 8. Česko-Slovenský ples sa blíži, v predaji sú posledné vstupenky
 9. Nezabudnite na svoju povinnosť do konca januára 2020!
 10. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 15 840
 2. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 12 649
 3. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 10 682
 4. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 9 942
 5. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 8 461
 6. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 8 105
 7. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 8 008
 8. Vydávajú tých, ktorých sa iní báli. Vydavateľstvo Absynt 7 475
 9. Miesta na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli 7 371
 10. Keď okolo neho kráčali, vždy spal. Čo prežívajú zachránení 7 291

Téma: Kauza falšovania zmeniek TV Markíza


Článok je zaradený aj do ďalších tém Marian Kočner, Pavol Rusko

Hlavné správy zo Sme.sk

Polícia zatiaľ obvinenie Trnku nezrušila, prípad študuje Čižnár

Dozorujúci prokurátor spochybnil dôvod na stíhanie bývalého šéfa prokuratúry.

Dobroslava Trnku po celodennom výsluchu odvádzajú z pobočky NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Video z Kočnerovej jachty je len začiatok

V Kočnerovej knižnici sa ešte skrývajú ďalšie fotky či videá.

Podcast Dobré Ráno.

Bödörova výpoveď nesedí s Threemou

Haščák riešil s Kočnerom aj siskára Forischa.

Norbert Bödör, Jaroslav Haščák.

Neprehliadnite tiež

Minúta po minúte: Na súde budú vypovedať Kuciakovi kolegovia

Pojednávanie v prípade vraždy Kuciaka bude pokračovať piatym dňom.

Obžalovaný podnikateľ Marian Kočner a Tomáš Szabó.
Dobré ráno

Dobré ráno: Video z Kočnerovej jachty je len začiatok

V Kočnerovej knižnici sa ešte skrývajú ďalšie fotky či videá.

Podcast Dobré Ráno.

Lajčákovi ľudia kúpili budovu, ktorú kedysi vlastnil Ficov priateľ

V budove bol donedávna Výbohov monacký konzulát.

Lajčáková akciovka kúpila nebytové priestory v tejto lukratívnej budove na Gorkého 7 v Bratislave, ktoré v minulosti vlastnil zbrojár blízky Smeru a osobný priateľ Roberta Fica.

Predaj budovy za Rašiho dalo mesto na prokuratúru

Súčasnému vedeniu sa nepozdáva cena ani využitie osobitného zreteľa.

Bývalá mestská budova už nepatrí škole ani rektorovi, ale súkromnej firme.