BRATISLAVA. Sudkyňa Krajského súdu Bratislava Andrea Haitová klamala pred osobitnou komisiou Súdnej rady o tom, že si z mobilnej aplikácie Threema nevymazala žiadne kontakty ani konverzácie.
Na pondelkovom zasadnutí Súdnej rady to uviedla predsedníčka komisie Elena Berthotyová, ktorá sa odvolala na informácie, ktoré jej poskytla Národná kriminálna agentúra (NAKA).
Jankovskej sestra klamala

NAKA Berthotyovú informovala o tom, že zo znaleckého posudku vyplýva, že v zaistenom mobile Haitovej sa nachádza mobilná aplikácia Threema, v rámci ktorej bolo uložených 134 kontaktov, z toho 17 bolo zmazaných, a 20 konverzácií, z toho 17 bolo zmazaných.
Podľa NAKA sa tiež mobil Haitovej v momente pripojenia na web zresetoval a vymazali sa v ňom všetky údaje.
Na základe toho, že Haitová tvrdila, že si žiadne kontakty a správy nevymazala, komisia podľa jej predsedníčky skonštatovala, že mohlo dôjsť aj k strate predpokladov sudcovskej spôsobilosti v oblasti morálky či integrity.
Komisia aj Súdna rada podľa Berthotyovej jednohlasne odporučili predsedníčke Súdnej rady Lenke Praženkovej iniciovať disciplinárne stíhanie voči Haitovej.
Predsedníčka Súdnej rady v reakcii na odporúčanie uviedla, že sa podrobne oboznámi so správou osobitnej komisie.
Novinárom povedala, že jej vyvstala napríklad otázka o tom, kedy došlo k vymazaniu údajov v Haitovej mobile.
Dodala, že ak jej vyvstanú otázky, tak ešte nahliadne do spisu.
Haitová bola v senáte pre Kočnerovu zmenku
Haitovú si zároveň komisia v pondelok opätovne predvolala, pretože bola zastupujúcou členkou senátu, ktorý rozhodol o odvolaní v jednej z tzv. zmeniek Mariana Kočnera.
V tejto súvislosti už začiatkom decembra komisia vypočula ďalších piatich sudcov Krajského súdu Bratislava, pretože ju zaujímalo, akým spôsobom došlo k určeniu chýbajúceho riadneho člena senátu.

Komisii sa podľa Berthotyovej nepodarilo zistiť, že by sudcovia vedome porušili rozvrh práce, čo zakladá disciplinárnu zodpovednosť, "pretože rozvrh práce Krajského súdu neobsahoval žiadne formálne zásady, na základe ktorých by predseda senátu musel písomne požiadať zastupujúceho predsedu senátu o určenie zástupcu".
V tejto veci sa podľa Berthotyovej obrátili na Ústavný súd, pričom zistili, že už bola podaná ústavná sťažnosť. Tá okrem iného namieta porušenie práva na zákonného sudcu. Berthotyová informovala o tom, že sťažnosť bola prijatá na ďalšie konanie, čiže otázkou zákonného sudcu sa bude zaoberať Ústavný súd.
Z hľadiska disciplinárnej zodpovednosti komisia podľa jej predsedníčky nezistila porušenie zásad. "Preto sme odporučili nielen vedeniu Krajského súdu v Bratislave, ale všetkým všeobecným súdom na Slovensku v prípade, že takéto formálne zásady nemajú, aby ich prijali," skonštatovala Berthotyová.
Preverujú viacero sudcov
Komisia posudzovala aj správanie sa bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III. Davida Lindtnera.
Ten v pondelok uviedol, že chce mať pozastavený výkon funkcie sudcu minimálne päť rokov a svoju budúcnosť si spája skôr s advokáciou.
V jeho prípade komisia neodporučila priamo podať disciplinárny podnet. Podľa stanoviska túto možnosť môže zvážiť predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková.

Okrem samotnej komunikácie preveruje komisia súdnej rady aj majetkové pomery dotknutých sudcov a sudkýň.
Z postu člena súdnej rady odstúpil advokát Michal Mišík, ktorý právne zastupuje jednu z podozrivých sudkýň Zuzanu Maruniakovú.
Tá rozhodovala civilný proces na Okresnom súde Bratislava V o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza.
V konaní našlo nezrovnalosti aj ministerstvo spravodlivosti, ktoré v súčasnosti preveruje viacero sudcov a viacero spisov.
Mená rezort zatiaľ nekonkretizoval, nevylúčil však možnosť, že budú podané ďalšie disciplinárne podnety.