Od roku 2012 pomohli a poradili viac ako 120 000 mladým ľuďom. Iba v tomto roku boli kontaktovaní 15 000-krát, z toho vyše 1 300 mladých sa odborníkom z IPčka zdôverilo so svojimi myšlienkami na samovraždu.
Občianske združenie IPčko prevádzkuje online poradňu, kde mladým ľuďom poskytujú anonymné bezplatné psychologické a sociálne poradenstvo. Denne ich kontaktuje v priemere 80 mladých Slovákov. „Často sa na nás obracajú, pretože nemajú nikoho, kto by ich vypočul bez kritizovania, či poučovania. Blízki nemajú čas, kamaráti majú svoje problémy a ísť za odborníkom je krok, na ktorý potrebujú veľa sily, odvahy a aj peňazí,“ hovorí Gabriela Zúbriková, riaditeľka občianskeho združenia IPčko.
V poradni pôsobí 40 vyškolených poradcov z oblasti psychológie, sociálnej práce a špeciálnej pedagogiky, ktorí pomáhajú dobrovoľne. „Najčastejšie nás kontaktujú mladí ľudia prežívajúci pocity samoty a osamelosti. Rozhovorov na túto tému sme mali približne 4 600 len v prvom polroku tohto roka, v druhej polovici to ešte narástlo,“ vysvetľuje G. Zúbriková.
Druhou najčastejšou témou v poradenských rozhovoroch býva sebapoškodzovanie a samovražedné myšlienky. Vďaka dôkladnému 370 hodinovému akreditovanému vzdelávaniu sú dobrovoľníci pripravení pomôcť aj v tých najťažších, až krízových situáciách.
„V prípade, keď nám mladý človek píše o tom, že chce spáchať samovraždu, snažíme sa v prvom rade dostať ho do bezpečia,“ objasňuje G. Zúbriková. Využívajú k tomu rôzne techniky krízovej intervencie, no často spolupracujú so záchrannými zložkami, ako rýchla zdravotná pomoc a polícia.
Veľmi často sa tiež objavujú problémy domáceho či sexuálneho násilia i šikanovania. Internetovú linku dôvery však môžu mladí ľudia kontaktovať s čímkoľvek, čo ich ťaží. Rozhovory sa týkajú aj témy porúch príjmu potravy, sexu, pocity depresie, drogových závislostí, násilia, ale aj napríklad v situácií, keď sa mladý človek musí vyrovnávať so svojím zdravotným znevýhodnením.
Aj rodičia a pedagógovia
IPčko využívajú predovšetkým ľudia vo veku od 15 do 35 rokov, svoju pomoc však ponúka komukoľvek. „Obracajú sa na nás aj mladší ako 15 rokov, ale aj starší. Často nás kontaktujú rodičia či pedagógovia, ktorí majú obavy najmä v súvislosti s mladými,“ dopĺňa G. Zúbriková.
Najväčšou výzvou pre združenie je prevádzkovať poradňu každý deň zadarmo. „Vzdelávanie dobrovoľníkov, ich podpora, vyhľadávanie, motivovanie aj rozvoj – na to všetko potrebujeme finančné prostriedky,“ vymenúva G. Zúbriková a dopĺňa: „Technické vybavenie, ako vysoko výkonné notebooky či rýchly internet sú pre nás tiež nevyhnutnosťou.“

Poradňa bez bariér
Okrem dennej 17-hodinovej online podpory spustilo združenie minulý rok aj poradňu bez bariér – Dobrú linku. Tá poskytuje pomoc mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením formou chatu, e-mailov alebo aj videoporadenstva v posunkovom jazyku.
Terénna práca na internete

Mladý človek na internete nehľadá len zábavu, ale aj pomoc. Pre odporúčania, rady a podporu sa obracia na dostupné a pohodlné diskusné fóra či online komunity. „Neraz sa takýto mladý človek dostane do online skupiny, kde sa členovia navzájom podporujú v nezdravom správaní,“ vysvetľuje nástrahy internetu G. Zúbriková.

V projekte Online terénna práca preto združenie vyhľadáva tie najohrozenejšie skupiny – o depresii, úzkostiach, samovraždách i poruchách príjmu potravy. Mladým ľuďom sa snažia poskytnúť korektné informácie o možnostiach pomoci. „Našou snahou je priblížiť sa mladým ľuďom. Preto sme začali tvoriť aj vlastné vlogy a podcasty, v ktorých hovoríme o ťažkých témach, pozývame do nich zaujímavých hostí a spolu hľadáme možnosti riešenia náročných situácií,“ dopĺňa G. Zúbriková.
Staňte sa aj vy súčasťou projektu IPčko. Akýkoľvek príspevok pomôže ešte väčšiemu počtu mladých ľudí, ktorí zúfalo potrebujú pomoc, radu, či len jednoducho vypočuť. Podporte občianske združenie v ich iniciatíve kliknutím na tlačidlo PODPORÍM.
Denník SME sa v spolupráci s portálom Dobrá Krajina rozhodol vytvoriť priestor pre priblíženie príbehov ľudí a komunít, ktoré potrebujú našu pomoc. V každom z článkov našej rubriky SME za dobrú krajinu môžete priamo podporiť konkrétny projekt a aj takto sa stať aktívnou súčasťou budovania dobrej krajiny.