SME
Sobota, 22. február, 2020 | Meniny má Etela

Čítali sa správy z Kočnerovho iPhonu, on ich naďalej spochybňuje (minúta po minúte)

Pokračovalo pojednávanie v prípade zmeniek.

Načítavám video...
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie na súde sme sledovali minútu po minúte:

14.45 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

14.43 Pojednávanie sa skončilo.

14.42 Riešia sa organizačné záležitosti, 8. januára bude vypovedať Gerald LaPorte a Milan Nouzovský (obaja znalci obhajoby).

14.35 Z dokumentu, ktorý číta sudkyňa Záleská, vyplýva, že obhajobou predložený dokument poukazuje na rozdielnosti jednotlivých prepisov WhatsAppu. V aute, ktoré odovzdal policajtom Peter Tóth, sa totiž našli dva Kočnerove telefóny.

V jednom z nich (limitovaný Bentley iPhone) bola Threema aj WhatsApp, v druhom (obyčajný iPhone) bol WhatsApp. Po prečítaní dokumentu sa však ukázalo, že správy, ktoré majú byť rozdielne, sú v skutočnosti uvedené aj v prepisoch od polície.

V pojednávacej miestnosti preto vznikla diskusia, na čo konkrétne vlastne obhajoba poukazuje, pretože správy, ktoré vraj v komunikácii chýbajú, tam v skutočnosti sú.

14.29 Predseda senátu Emil Klemanič nariadil prečítať komunikáciu z WhatsApp, ktorú predložila obhajoba. Čítať ho bude sudkyňa Pamela Záleská.

14.27 Kočner upozorňuje, že tento znalecký posudok nepojednáva o extrakcii dát z jeho iPhonov.

"V tomto prípade znalec Oster iba odfotil obrazovku zariadenia a nejaký zoznam tam, ale nevyjadroval sa k dátam, ktoré boli z Threemy získané. Žiadam preto vypočuť pána Ostera, či bola neporušená a či do nej bolo zasahované," povedal Kočner.

"V tomto znaleckom posudku je 10 alebo 15 fotiek obrazoviek telefónu, tam nie je žiadna extrakcia dát. Ak je toto znalecký posudok, na základe ktorého sa čítala Threema, tak potom sa pýtam, kde, v ktorej prílohe je tá Threema uložená," opakuje Kočner.

Predseda senátu na to konkrétne nereagoval.

14.17 Predseda senátu Emil Klemanič ide z vlastnej iniciatívy prečítať znalecký posudok (z kauzy vraždy) k iPhonu Bentley Mariana Kočnera a k druhému iPhonu, ktoré odovzdal svedok Peter Tóth.

14.14 Predseda senátu ďalej oboznámil obžalobu na Pavla Ruska v súvislosti s objednávkou vraždy jeho bývalej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej.

14.13 Predseda senátu ďalej vykonal (prečítal podstatnú časť) návrh dohody o vine a treste so Zoltánom Andruskóm, kľučovým svedkom obžaloby proti Marianovi Kočnerovi v prípade vraždy Jána Kuciaka. Obhajoba sa k tomu nevyjadrila.

14.12 Kočner sa k obžalobe nevyjadril.

14.10 Predseda senátu Emil Klemanič teraz číta listiny podľa vlastného uváženia - momentálne číta obžalobu na Kočnera za objednávku vraždy Jána Kuciaka.

13.52 V pojednávacej miestnosti vznikol spor o čítanie ďalších listín, pretože obhajoba chcela čítať účtovné závierky firiem.

Nakoniec súd rozhodol, že sa budú čítať až po predvolaní znalkyne Lenky Balkovičovej, ktorá robila posudok z oblasti účtovníctva a kontrolingu.

13.41 Pohovej dočítal list pravdepodobne pre Európsky parlament, zrejme od CME, ale nie je to jasné, pretože list nie je podpísaný, ale je súčasťou vyšetrovacieho spisu.

Dokument mal politický tón, spomína sa v ňom aj vražda Jána Kuciaka a protivládne protesty. Kočner tvrdí, že nie je jasné, ako sa dokument dostal do vyšetrovacieho spisu.

"Čo je to za dokument? Odkiaľ prišiel? Je to veľmi záhadné. Európska únia, Spojené štáty... Naozaj by ma zaujímalo, kto tento materiál vypracoval a ako sa dostal do spisu generálnej prokuratúry," vraví Kočner.

Mafián sa asi snaží naznažiť, že ide o akési americko-európske sprisahanie proti nemu.

13.31 Pojednávaciu miestnosť aj v utorok strážia kukláči.

13.27 Obhajoba momentálne číta dokumenty, ktorých obsah je všeobecne známy. Teraz ide napríklad o stanovisko skupiny CME, materského holdingu Markízy.

13.12 Čítajú sa ďalšie dokumenty, teraz napríklad podklady z vyšetrovania - zápisnice o vydaní vecí (dokumentov).

12.58 Senát vyhovel námietke prokurátora a zastavil čítanie dokumentu, ktorý už bol raz prečítaný.

12.55 Opäť vznikol spor o čítanie - pretože dokument, ktorý číta Pohovej, už prečítal prokurátor Ján Šanta. Vyjadrenie TV Markíza k trestnému stíhaniu čítal medzi prvými cez leto.

"Nečítali ste ju doslovne," vraví teraz obhajca Michal Mandzák. Znamená to, že obhajoba ide čítať ten istý dokument ako prokurátor, ale doslovne.

12.53 Bude pokračovať čítanie listinných dôkazov. Obhajca Martin Pohovej teraz číta písomné vyjadrenie TV Markíza k celému trestnému konaniu.

12.52 Pojednávanie pokračuje. Obhajca Marek Para nie je krátkodobo prítomný, pretože si študuje spis.

11.29 Bola vyhlásená obedná prestávka do 12:45 hod.

11:27 "V mojom telefóne, ktorý ja som používal, nie je žiadna zmienka o pani Zelenkovej," opakuje neustále Kočner.

11:25 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich: 16. apríla mala Markíza pojednávanie na civilnom spore. Z komunikácie vyplýva, že Mandzák chcel so Zelenkovou dohodnúť stretnutie (podrobnosti si mali Kočner s Mandzákom dohodnúť osobne). Chceme tiež uviesť, že táto komunikácia je uvedená aj v komunikácii, ktorej prepisy predložila dnes obhajoba.

11:24 Kočner: "Nie je z toho jasné, kto s kým komunikuje. To je prvá vec. Druhá vec je, že v telefóne, ktorý som ja používal, sa nenechádza žiadna komunikácia o pani znalkyni Zelenkovej. Ešte raz. V telefóne, ktorý bol môj, sa takáto komunikácia nenechádza.

Vzhľadom na to, že médiá citujú pána Tótha, tak sa aj vyjadrím k tomu, čo som niekoľkokrát naznačil. Pán Tóth odovzdal polícii dva telefóny, jeden telefón môj a druhý, kde pán Tóth pri rozličných výpovediach vypovedal inak o tom, ako sa k nemu dostal.

Raz povedal, že ho má od rodiny, v druhom prípade povedal, že ho niekde našiel. Povedal, že ho mal k dispozícii niekoľko mesiacov."

11:23 Toto je kľúčová časť prečítanej komunikácie medzi Kočnerom a Mandzákom.

11:13 Predseda senátu Emil Klemanič dovolil, aby právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic prečítal komunikáciu Mariana Kočnera a jeho obhajcu Michala Mandzáka cez aplikáciu WhatsApp o znalkyni Márii Zelenkovej.

Mandzák pripomína, že Lipšic v minulosti zmieňoval, že by sa to mohlo čítať s vylúčením verejnosti. Komunikácia sa bude čítať verejne, povedal predseda senátu.

11:11 "Ak niečo nie je v účtovníctve, tak to neexistuje?" bráni sa Kočner. "Asi nie. Minimálne v tomto prípade," povedal Kočner. Bráni sa tým, že ani v účtovníctve TV Markíza nebolo nikdy zmienené urovnanie kauzy Gamatex.

Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich reaguje, že je to lož, pretože urovnanie kauzy Gamatex sa zmieňuje v jednotlivých účtovných výkazoch firiem, ktoré túto kauzu urovnávali a zároveň sa kauza Gamatex zmieňuje aj v reportoch CME pre americkú burzovú komisiu.

11:08 "Vôbec z toho nevyplýva, že zmenky neboli podpísané v roku 2000," vyhlásil Kočner po prečítaní stanoviska audítorskej firmy BMB. "Ja sa k účtovníctvu vyjadrím až po vypočutí znalkyne," dodal Kočner.

Spochybňuje, že BMB vychádzala iba z verejne dostupných finančných výkazov a nemala k dispozícii bližšie účtovné dokumenty.

Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich pripomenula Kočnerovi, že v roku 2016, keď jeho firmy prvýkrát vyrukovali so zmenkami, predložila do registra dve účtovné závierky – v jednej zmenky vôbec uvedené neboli, v druhej bola o nich len zmienka, ale podľa stanoviska BMB sa ani táto zmienka nedá považovať za dôkaz o ich predchádzajúcej existencii.

10:46 V stanovisku BMB Leitner, ktoré Lipšic práve číta, sa píše, že v účtovných závierkach Kočnerových spoločností Správa a inkaso zmeniek a Inkasný servis nie je žiaden dôkaz o existencii zmeniek.

10:39 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic hovorí, že by rád prečítal stanovisko spol. BMB Leitner, ktoré bolo prílohou trestného oznámenia TV Markíza. Ide o stanovisko k účtovaniu zmeniek.

10:38 Prokurátor Ján Šanta povedal, že v tomto momente už nemá žiadne listinné dôkazy vo vzťahu k tomu, čo už je teraz v spise.

Šanta povedal, že chce čítať odborné stanovisko k novátorskej metóde skúmania Datink z Baskicka, s ktorou prišla Kočnerova obhajoba.

10:20 Ide dosiaľ o jednu z najprudších reakcií predsedu senátu k obhajobe, zmenu v Parovom postoji mu vyčítal veľmi dôrazne a zvýšeným tónom.

Ja si niektoré momenty veľmi dobre pamätám, aj keď na to nevyzerám. To je už vrchol toto, že niekto povie poobede, že chce vykonávať dôkaz a potom ho niečím podmieni.

Emil Klemanič, predseda senátu

10:18 Predseda senátu Emil Klemanič mal veľmi ostrú reakciu smerom k obhajobe a obhajcovi Marekovi Parovi. Sudca sa uisťoval, či bude obhajoba dnes čítať z Threemy.

"Nie, dneska nebudeme čítať z Threemy, trváme na tom, aby bolo vykonané znalecké dokazovanie," povedal Para.

Klemaniča to zjavne nahnevalo, pretože Para ešte v pondelok popoludní zopakoval, že (dnes) v utorok Threemu čítať budú.

"Ja si niektoré momenty veľmi dobre pamätám, aj keď na to nevyzerám. To je už vrchol toto, že niekto povie poobede, že chce vykonávať dôkaz a potom ho niečím podmieni," povedal Klemanič.

Vyhlásil krátku prestávku a vyzval obhajobu, aby si poriadne premyslela, aké dôkazy chce čítať ďalej.

10:11 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich potvrdila, že dokument nijak nesúvisí so zmenkami a nemá súvis s prejednávanou záležitosťou.

10:10 Prečítaný dokument je podpísaný Ernestom Valkom ako “členom rady”, hoci je na hlavičkovom papieri jeho kancelárie Valko & Partners.

"Tento dokument hovorí dve veci. Prvá, že licencia bola ohrozená konaním pani Volzovej. Druhá vec, ktorá z neho vyplýva, je, že licenčná rada ako správny orgán si sama môže urobiť názor na vlastníctvo obchodných podielov v licencovanej spoločnosti, nie je viazaná obchodným registrom," tvrdí Kočner.

Znamená, že dokument sa nečítal preto, aby obhajoba spochybnila charakter Valka, ale preto, aby ilustrovala, že licencia TV Markíza bola ohrozená. Obhajoba to opakuje, lebo práve údajné ohrozenie licencie malo byť dôvodom, že Rusko vydal údajné zmenky. Situácia okolo prečítaného dokumentu je nezrozumiteľná v tom, že údajné zmenky vystavil Rusko 11. Júna 2000. Nie je preto jasné, ako analýza zo 17. 12. 2001 môže súvisieť s problémami, ktoré údajne zmenky rok a pol predtým vyriešili.

09:57 Na pojednávanie s Kočnerom sa prišiel na chvíľku pozrieť aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka, ktorý dozoruje vyšetrovanie Kočnerovej kauzy Technopol Servis. Špeciálna prokuratúra totiž sídli v rovnakej budove ako súd. "Chcel som ho vidieť naživo, ešte som ho nikdy nevidel," povedal Žilinka Denníku N.

V Bratislave od 9.00 hod. prebieha policajná razia v budove Technopolu, vedie ju vyšetrovateľ Adam Samuel, ktorý vyšetruje celú kauzu.

09:46 Pavol Rusko nie je na pojednávaní prítomný, už v pondelok dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

Obhajoba naďalej číta celú analýzu od Valko & Partners pre licenčnú radu z roku 2001.

09:36 Ďalej sa ide čítať list, ktorý iniciatívne poslala Jana Valková, dcéra advokáta Ernesta Valka, ktorý podľa Kočnerovho a Ruskovho príbehu pripravoval zmenky v roku 2000.

Podľa dokumentu Valková predložila staršie stanovisko advokátskej kancelárie jej otca zo 17. 12. 2001, ktoré Valko vypracoval pre televíznu licenčnú radu. Stanovisko sa týka zmien vo vlastníckej štruktúre, ale nie kauzy Gamatex. Nie je úplne jasné, čo sa tým snaží obhajoba dokázať. Pôvodne sa predpokladalo, že prečítaním stanoviska chcú spochybniť Valkov charakter - teda, že nie je pravda, že by Valko pracoval iba pre licenčnú radu, ale popri členstve v nej pracoval aj pre licencovaný subjekt (Sylviu Volzovú).

V skutočnosti nič také z dokumentu nevyplýva. Analýzu totiž Valko pripravil pre licenčnú radu.

Nuž, keby bola Jankovská ministerskou spravodlivosti...

prokurátor Kočnerovi

09:28 Šanta dočítal zápis z prerokovania dohody o vyšetrovacom tíme medzi MS SR a Generálnou prokuratúrou SR (GP SR).

Kočner tvrdí, že dokument je podpísaný a nie je jasné, či je na ňom podpis Lucie Žitňanskej. "Toto podľa mňa nie je prerokovanie," tvrdí Kočner.

"Nuž, keby bola Jankovská ministerskou spravodlivosti...," skočil mu prokurátor do reči.

09:26 Obhajoba avizuje, že nebude dnes čítať Threemu, chce počkať na jej znalecké skúmanie. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic v reakcii na návrh obhajoby, aby súd objednal posudok od IT znalca Eduarda Jenča reagoval, že Jenčo má pochybnú minulosť - v minulosti mal byť vydieraný, aby zmanipuloval posudok a v kauze Čuňo podľa Lipšica bola spochybnená Jenčova odbornosť.

09:25 Prečítaný dokument má iba procesnú povahu, vyplýva z neho, že MS SR postúpilo žiadosť obhajoby o informácie na ďalšie vybavenie. V liste nie je žiadna informácia o samotnej dohode o vyšetrovacom tíme. Teraz ide čítať dokumenty k vyšetrovaciemu tímu prokurátor Ján Šanta.

09:18 Idú sa čítať listiny, rozhodol predseda senátu Emil Klemanič. Teraz ide obhajoba čítať odpoveď na svoju vlastnú infožiadosť na MS SR.

09:17 Obhajoba zjavne predložila list z Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR), ktorý je odpoveďou na žiadosť o informácie obhajoby.

Prokurátor Ján Šanta vzápätí predložil pracovný dokument z MS SR, ktorý podľa neho dokazuje, že vytvorenie vyšetrovacieho tímu bolo predrokované s ministerkou. Predrokovanie s ministerstvom spravodlivosti je zákonný predpoklad na vznik tímu.

09:16 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic pripomenul, že obhajoba v pondelok avizovalo doručenie dokumentu, ktorý má údajne dokazovať, že spoločný vyšetrovací tím s Europolom vznikol bez predrokovania s vtedajšou ministerkou spravodlivosti.

"Je to dôležité, aby sme vedeli, či obhajoba zavádza," povedal Lipšic. Obhajca Marek Para v reakcii na to predložil listinu, ktorou chcú spochybniť vznik vyšetrovacieho tímu.

19:15 Obhajca Marek Para predložil komunikáciu z aplikácie Threema, ktorou chce ukázať, že existujú dva odlišné prepisy správ z Kočnerovho iPhonu. Navrhol tiež, aby súd pribral do konania znalca vo vzťahu k Threeme.

09:12 Pojednávanie sa už začalo, Marian Kočner je prítomný. V budove Špecializovaného trestného súdu je od rána, mal totiž asi hodinovú poradu s obhajcami.

Ako vyzeralo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňoval.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a správy audítorov z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom z aplikácie Threema, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd vtedy ešte komunikáciu nepripustil ako dôkaz.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom z aplikácie Threema. Vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil, a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring. O zmenkách nevedela, a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala.
 • Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii predal len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún. Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten bez riadneho ospravedlnenia neprišiel. Predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov. Čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy. Prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôverníkov z radov novinárov.
 • V utorok 10. septembra (minúta po minúta z 8. dňa, zhrnutie z 8. dňa) vypovedala bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá potvrdila, že o zmenkách nevedela. Vyjadrila sa aj k obsadeniu televízie Kočnerom v roku 1998, aj ona potvrdila, že Kočner prišiel s ozbrojencami.
 • Po Ťapákovej vypovedal terajší riaditeľ televízie Matthias Settele, ktorý existenciu zmeniek vylúčil. Neskôr pokračoval vo výpovedi bývalý novinár, niekdajší príslušník SIS a Kočnerov bývalý kamarát Peter Tóth. Jeho výpoveď bola neverejná, ale podľa skôr dostupných informácií vypovedá proti Kočnerovi a tvrdí, že zmenky sú sfalšované.
 • Vo štvrtok 17. októbra (minúta po minúte z 9. dňa, zhrnutie z 9. dňa) vypovedala Ruskova exmanželka Viera Rusková, ktorá síce potvrdila, že o zmenkách vedela, ale po otázkach dodala, že ich nikdy nevidela a viackrát sa zamotala.
 • Vypovedať prišiel aj Kočnerov dlhoročný kamarát a kumpán Jozef Dučák st., ktorý si zo súdu uťahoval a poprel, že by pre Kočnera zháňal starý papier a atrament na sfalšovanie zmeniek.
 • Vypovedal aj bývalý spolumajiteľ televízie Ján Kováčik, ktorý povedal, že o zmenkách nevedel, no obhajoba ho prichytila, že vypovedá inak než pred vyšetrovateľom.
 • V pondelok 28. októbra (minúta po minúte z 10. dňa, zhrnutie z 10. dňa) neprišla vypovedať Ruskova bývalá obchodná spoločníčka Sylvia Volzová a odkázala, že na Slovensko nemieni prísť pre obavu o svoj život. Predseda senátu Klemanič preto nechal prečítať jej výpoveď z prípravného konania. Bola strohá, obhajoba namietala, že sa počas výsluchu v prípravnom konaní nemohla pýtať dodatočné otázky.
 • Senát zároveň pripustil prepis správ z aplikácie Threema Mariana Kočnera ako dôkaz, prokurátor Šanta prečítal aj komunikáciu s Ruskom. Vyplýva z nej, že Kočner a Rusko zlaďovali svoje výpovede pred súdom a Rusko pomáhal Kočnerovi, aby súd samotného Ruska odsúdil na zaplatenie 69 mil. eur a tak prehrala aj TV Markíza.
 • V pondelok 4. novembra (minúta po minúte z 11. dňa, zhrnutie z 11. dňa) prišla vypovedať Kočnerova dcéra Karolína, aby spochybnila dôveryhodnosť svedka Petra Tótha. Pokračovalo čítanie správ z aplikácie Threema, podľa ktorých Kočner zohnal staršiu tlačiareň a starší papier. Odmieta, že by ich použil na falšovanie zmeniek.
 • V utorok 5. novembra (minúta po minúte z 12. dňa, zhrnutie z 12. dňa) vypovedal privatizér a bývalý majiteľ TV Markíza Milan Fiľo, ktorý o zmenkách nevedel, a ak by o nich vedel, pravdepodobne by do televízie neinvestoval.
 • Vypovedal aj podnikateľ v médiách František Mojto, ktorý Kočnerovej firme Gamatex požičal koncom 90. rokov 35 mil. korún, o zmenkách tiež nevedel.
 • Tretím svedkom v ten deň bola reportérka SME Nina Sobotovičová, ktorá s Ruskom a Kočnerom robila rozhovor vo februári 2017, keď už zmenky boli na súde, ale napriek tomu ani jeden z nich jej zmenky nespomenul a kauzu Gamatex opísali tak, ako bola dovtedy všeobecne známa – teda, že ju urovnala skupina CME výplatou 80 mil. korún.
 • V stredu 6. novembra (minúta po minúte z 13. dňa, zhrnutie z 13. dňa) vypovedal obchodník s informáciami Ivan Cvik, ktorý kedysi spolupracoval s Kočnerom. Potvrdil existenciu tzv. piatej zmenky, ktorá spochybňuje celý príbeh Kočnera s Ruskom a potvrdzuje tvrdenie obžaloby, že zmenky sú falošné. Kočner Cvikovu výpoveď využil, aby kompromitoval politikov a podnikateľov. Okrem toho sa čítali listinné dôkazy, ktoré súvisia s kauzou Gamatex.
 • V pondelok 18. novembra (minúta po minúte zo 14. dňa, zhrnutie 14. dňa) mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko na poslednú chvíľu stiahol súhlas s konaním procesu v neprítomnosti a na súd poslal PN-ku pre údajné problémy s chrbticou. Prokurátor Šanta to považuje za obštrukciu, navrhol preto väzobné stíhanie Ruska, k čomu sa senát nevyjadril. Ďalšie dva dni hlavného pojednávania v ten týždeň boli zrušené a výpovede svedkov presunuté na december.
 • V pondelok 2. decembra (minúta po minúte z 15. dňa) opäť mala prísť vypovedať písmoznalkyňa Erika Straková, ale Rusko bol naďalej na PN-ke a oznámil hospitalizáciu a nedal súhlas na vykonanie znaleckého dokazovania v neprítomnosti. Čítali sa preto iba listinné dôkazy ku kauze Gamatex.
 • Napriek pochybnostiam o kvalite tlmočenia, prečítala sa aj výpoveď bývalého viceprezidenta CME Frederica T. Klinkhammera, ktorý existenciu zmeniek poprel.
 • V utorok 3. decembra (minúta po minúte zo 16. dňa) Rusko nastúpil do nemocnice. Vypovedal svedok Pavol Varga, ktorý chvíľku pôsobil vo firme Gamatex. Potvrdil Kočnerovu verziu, že o kúpu TV Markíza sa koncom 90. rokov zaujímal podnikateľ Marián Kolník z nadnárodnej cementárenskej firmy Lafarge, no zároveň potvrdil, že nakoniec sa nenašiel nikto, kto by Kočnerovi zaplatil za firmu Gamatex 350 miliónov korún.
 • Obhajoba sa výpoveďou Vargu snažila ukázať, že je logické, keď Rusko v roku 2000 vystavil štyri zmenky na 500 miliónov korún, pretože v tom čase podobné sumy ponúkali za televíziu iní záujemcovia. To z Vargovej výpovede nevyplýva.
 • Okrem toho vypovedal svedok Ivan Beňačka, niekdajší úradník ministerstva privatizácie, ktorý bol v minulosti súdený za vydieranie Kočnera. Celý čas troloval obhajobu, keď na jej otázky neustále odpovedal, že si na udalosti z 90. rokov nepamätá a na otázky prokurátora a právnych zástupcov TV Markíza potom odpovedal.
 • Ani v stredu 4. decembra (minúta po minúte zo 17. dňa, zhrnutie 17. dňa) nebol prítomný Pavol Rusko. Vypovedala bývalá manželka advokáta Ernesta Valka Oľga, ktorá povedala, že Valko vnímal Kočnera negatívne a nevie o tom, že by spolupracoval na urovnaní sporu o TV Markízu ako to tvrdia Kočner s Ruskom (tvrdia, že práve Valko mal prísť so zmenkami ako riešením celého prípadu).
 • „Vyrušilo ma, že pán Kočner označil môjho bývalého manžela ako niekoho, kto im radil a pripravil toto. Vyrušilo ma to, pretože Ernest by zákon neporušoval,“ hovorila Valková.
 • V 17. deň bolo kľúčové čítanie znaleckých posudkov z písmoznalectva a expertných vyjadrení k datovaniu veku atramentu. Obhajoba namietala, že posudky sa čítajú ako listinný dôkaz, nie ako znalecký posudok. Znamená to, že súd nepredvolal znalcov, aby boli k posudkom vypočutí. Posudky potvrdzujú, že zmenky neboli podpísané v roku 2000.
 • V pondelok 16. decembra sa vôbec prvýkrát stretli obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner v jednej pojednávacej miestnosti (minúta po minúte z 18. dňa). Nevydržalo to ani hodinu, Rusko náhle odišiel pre bolesti chrbtice a dal súhlas na konanie v neprítomnosti.
 • V 18. deň sa čítali listinné dôkazy, ktoré súviseli s kauzou Gamatex. Čítali sa aj dokumenty, ktoré už predtým čítal prokurátor Ján Šanta, ale obhajobe nevyhovovalo, že iba niektoré časti dokumentov, tak ich sama čítala celé. Súd dovolil prečítať aj dohodu o vytvorení spoločného vyšetrovacieho tímu s Europolom, ktorý vytiahol dáta z Kočnerových iPhonov. Kočner namietal, že tím vznikol pre vyšetrovanie väzieb na taliansku mafiu, nie pre vyšetrovanie Kočnera.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 3. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 4. Ako si prepojiť auto so smartfónom?
 5. Kto bude ďalší? Hľadajte s nami Učiteľa Slovenska
 6. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 7. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 8. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do investovania?
 9. Darujte od srdca pre rozum
 10. Vysoké školy: Ako poslať prihlášku a koľko za ňu zaplatíte?
 1. Tipy na darček pre krstniatko
 2. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí
 3. Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?
 4. Viete aké je študentské mesto na Slovensku?
 5. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 6. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 7. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 8. Ktorá farba je tá tvoja?
 9. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 10. ... viac ako vzdelanie
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 16 199
 2. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 9 190
 3. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 6 859
 4. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 6 368
 5. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 5 552
 6. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 4 926
 7. SME proti extrémizmu na školách 4 786
 8. Darujte od srdca pre rozum 4 677
 9. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 4 475
 10. Iná tvár Turecka: Oplatí sa navštíviť Severný Cyprus? 4 442

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza, Threema

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Vlhová a jej brat Boris (úplne vpravo).
Stĺpček Petra Schutza

V pamäti zostane len kolaborácia so Smerom

Na takú kombináciu reálií by neprišla ani umelá inteligencia.

Peter Schutz
Ľubomír Galko a ostatní odídenci zo SaS, ktorí momentálne pôsobia v Demokratickej strane, po tom, ako podporili otvorenie mimoriadnej schôdze.

Zomrel prvý taliansky pacient infikovaný koronavírusom

Ide o prvého Európana, ktorý koronavírusu podľahol.

Pacient zomrel v nemocnici, kde sa približne 10 dní predtým zotavoval z nesúvisiaceho zdravotného problému.

Neprehliadnite tiež

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

Na východe nič nie je? Nórka a Rus nesúhlasia

Ingeborg z Nórska trvalo pol roka, kým si na Košice zvykla. Dnes ich miluje.

Košice

Cez víkend sa konajú bezplatné prehliadky hlavného mesta

Prehliadky organizujú pri príležitosti Svetového dňa turistických sprievodcov.

Ilustračné foto

Petícia nepomohla, poslanci schválili výstavbu

Výstavba v parku rozdelila ľudí v Myjave.

Park v Myjave.