BRATISLAVA. Iniciatíva Inakosť odovzdala počas pondelkovej recepcie Ceny Inakosti 2019 pre osobnosti a aktivity, ktoré pozitívne zviditeľnili LGBTI ľudí na Slovensku alebo pomohli zlepšiť ich postavenie na Slovensku.
Ako agentúru SITA informoval výkonný riaditeľ iniciatívy Martin Macko, ceny boli udelené v kategóriách pozitívne zviditeľnenie, počin roka, médiá, umenie, podnikateľský sektor a sieň slávy.
Zviditeľňujú seba a komunitu
„Na Slovensku stále vo verejnom priestore prevažuje negatívny obraz LGBTI ľudí, čo sa ešte zhoršuje v predvolebnom období. Nezodpovedá to však realite, v ktorej LGBTI ľudia na Slovensku žijú. Negativizmus nepomáha nikomu a naopak udržuje nás v neaktivite a tým bráni pozitívnej zmene,“ priblížil Macko.
V iniciatíve sa preto podľa jeho slov rozhodli, že každoročne ocenia ľudí, ktorí pozitívnym spôsobom zviditeľňujú seba a komunitu, ku ktorej sa hlásia.
Cena za pozitívne zviditeľnenie je určená pre LGBTI osobu, ktorá svojou činnosťou pozitívne zviditeľnila seba a tým aj komunitu.
Oceneným v tejto kategórii bol Dušan Martinčok, ktorý s partnerom uzavrel manželstvo v Luxembursku a napriek tomu, že Slovensko ich zväzok neuznáva, rozhodli sa vrátiť a žiť na Slovensku.
Upozornil na kritickú situáciu
Cena za počin roka sa udeľuje za aktivitu, ktorá prispela k zlepšeniu života LGBTI ľudí. Oceneným bol Festival transrodovej kultúry: Svet podľa Gabriela, ktorý upozornil na kritickú situáciu transrodových ľudí a priblížil ich životy väčšinovému publiku.
Cena pre médiá sa dáva za objektívnu a nestereotypnú prezentáciu tém súvisiacich s LGBTI ľuďmi. Ocenená bola Ria Gehrerová za sériu článkov v Denníku N, v ktorých dlhodobo a systematicky sleduje vývoj v oblasti práv LGBTI ľudí.
Cena za umenie je pre jedinečné kultúrne a umelecké spracovanie tém súvisiacich s LGBTI ľuďmi. Cenu získala sklárka, maliarka, fotografka, performerka a autorka videí Anna Daučíková, ktorá vo svojich prácach formuluje témy ako homosexualita, rodová rovnosť a hľadanie vlastnej identity.
Cena pre podnikateľský sektor je určená aktivite vo firemnom sektore, ktorá prispela k zlepšeniu života LGBTI ľudí, presadzovaniu ich ľudských práv, odstraňovaniu predsudkov a diskriminácie.
Ocenenou bola Slovenská sporiteľňa za bezprecedentnú iniciatívu a zastúpenie úlohy štátu pri podpore kultúry znevýhodnených skupín po zastavení dotácií pre LGBTI projekty na Ministerstve kultúry SR.
Špeciálne uznanie Čaputovej
Zároveň bol do siene slávy ako prvý uvedený Imrich Matyáš, ktorý viedol desaťročia snahy o dekriminalizáciu homosexuality v Československu, čo sa nakoniec podarilo v roku 1961.
Organizátori taktiež vyslovili špeciálne uznanie prezidentke Zuzane Čaputovej za spôsob vedenia volebnej kampane a nekompromisnú obhajobu ľudských práv a demokratických hodnôt.
Iniciatíva Inakosť je občianske združenie, ktorého cieľom je pozitívne zviditeľňovanie LGBTI menšiny ako rovnocennej súčasti slovenskej a európskej spoločnosti.