BRATISLAVA. Okresný súd (OS) Bratislava I odročil v utorok po približne piatich hodinách hlavné pojednávanie v kauze zariadenia pre seniorov Iris, kde figurujú obžalovaní falošný doktor Ivan B. a falošná zdravotná sestra Vanessa P., na koniec januára.
Ako TASR informoval hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak, pojednávať by sa malo začať 26. januára, keď by mali vypovedať predvolaní znalci.
Okrem toho je ďalší termín procesu vytýčený na začiatok februára.
Vypovedali svedkovia
V utorok pred samosudcom OS Bratislava I vypovedalo osem svedkov a jeden z poškodených.
Medzi nimi aj bývalý programátor, ktorý sa neskoršie stal riaditeľom zariadenia a spolupracoval s kriminálnou políciou, sestrička a ošetrovateľ.
Falošného lekára Ivana B. eskortovali z väzby a Vanessu P., ktorá je stíhaná na slobode, zastupoval jej obhajca.
Ivan B. už dávnejšie potvrdil, že má HIV vírus, avšak lieči sa a 15 rokov berie pravidelne lieky.
Falošná zdravotná sestra, 18-ročná Vanessa P. z okresu Malacky, urobila 17. októbra pred samosudcom OS Bratislava I vyhlásenie o vine, a teda priznala vinu.
Následne pred súdom uviedla, že o podávaní liekov rozhodoval Ivan B. a videla ho aj zavádzať pacientom kanylu.
Taktiež, že do zariadenia vodil osoby, ktoré tam neboli zamestnané ani hospitalizované.
Priznala tiež, že v zariadení užívali drogy a konzumovali alkohol, a to ona, Ivan B. i ďalšie osoby.
Príbuzní klientov uviedli, že všetci si mysleli, že Ivan B. je doktor, lebo tak vystupoval a aj ho tak všetci v zariadení oslovovali.
Niektorí uviedli, že ich rodinní príbuzní boli priväzovaní, aby nechodili po zariadení, a že boli aj bití.
Ľudí ohrozoval aj HIV
Ivan B. mal zároveň kontaktovať osoby s cieľom sexuálneho styku za finančnú odmenu. Poškodeným mal zatajiť, že má potvrdenú infekciu vírusom HIV.
Vanessa P. a Ivan B. sú obžalovaní zo zločinu poškodzovania zdravia a obžalovaný Ivan B. aj zo zločinu ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie.
V zariadení Iris mali klientom indikovať a podávať lieky a liečivá intravenózne, intramuskulárne vo forme tabliet a kvapiek.
To aj napriek tomu, že na to nemali predpísanú odbornú spôsobilosť. Mohlo tak dôjsť k ohrozeniu zdravia či až k smrti klientov.
V zariadení zomreli desiatky pacientov a niektorých z nich exhumovali. Viacerí pozostalí si uplatňujú odškodné od 700 do 30.000 eur.