Správu priebežne aktualizujeme.
BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu zákona, ktorou sa rozšíria dôvody na pozastavenie funkcie sudcov a prokurátorov.
Agentúru SITA o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Rozhodovať bude Súdna rada

Vládna novela zákona reaguje na podozrenia vyplývajúce z komunikácie Mariana Kočnera s viacerými sudcami či prokurátormi.
Kočner v súčasnosti čelí aj obžalobe z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka.
Návrh na pozastavenie výkonu funkcie sudcu bude môcť podať minister spravodlivosti, predseda súdnej rady alebo predseda Najvyššieho súdu SR. O ich návrhu bude rozhodovať súdna rada.
Pozastaviť výkon funkcie bude možné u sudcu, u ktorého bude narušená sudcovská integrita. To znamená, že budú voči nemu závažné podozrenia, ktoré môžu ohrozovať dôveryhodnosť justície.
Novela obsahuje aj dobu pozastavenia, kým nepominú dôvody, avšak najviac na šesť mesiacov s možnosťou predĺženia o ďalších najviac šiestich mesiacov. Súdna rada bude zároveň rozhodovať o všetkom verejne.
Žitňanskej pozmeňovák neprešiel
Právomoci sa zmenia aj na prokuratúre. Generálny prokurátor bude môcť dočasne pozastaviť výkon funkcie prokurátora na návrh rady prokurátorov, pričom to po novom tiež bude môcť urobiť aj pri dôvodných podozreniach voči danému prokurátorovi.

"Navrhované opatrenia nereagujú len na vzniknutú situáciu, ale majú zabezpečiť predchádzaniu vzniku súčasného stavu v budúcnosti," zdôvodnilo ministerstvo spravodlivosti.
Proti novele sa v parlamente postavila bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
V pozmeňujúcom návrhu požadovala, aby vládna novela zákona zaviedla iba verejné hlasovanie Súdnej rady SR o všetkých otázkach, o ktorých rozhoduje, a ostatné body novely vypustila. Parlament však jej návrh neschválil.
Prezidentka podpísala aj ďalšie zákony
Fungovanie vnútorných vzťahov v systéme štátnej služby sa zefektívni. Zmeny vyplývajú z novely zákona o štátnej službe, ktorú v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Novou legislatívou sa upravia povinnosti služobného úradu napríklad pri obsadzovaní štátnozamestnaneckých miest na základe výberového konania, spresňuje sa tiež zmena štátnozamestnaneckého pomeru spojená s preložením štátneho zamestnanca. Právna úprava rieši aj vnútorné otázky týkajúce sa Rady pre štátnu službu. Dopĺňa sa aj úprava výberového konania o možnosť overiť úroveň ovládania práce s informačnými technológiami, zmení sa aj úprava skúšobnej doby či doby dočasného preloženia. Zmiernia sa tiež podmienky na poskytovanie neplateného služobného voľna. Novelou sa zároveň rozširujú možnosti obsadenia miesta v dočasnej štátnej službe bez výberového konania.
Podpora a propagácia sexuálnych patologických praktík, ako sú napríklad pedofília, zoofília či nekrofília, bude novým trestným činom. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Novou legislatívou z dielne poslancov koaličnej SNS sa do Trestného zákona dopĺňa skutková podstata nového trestného činu - podpora a propagácia sexuálnych patologických praktík. Ak je propagácia týchto činov preukázateľne vykonávaná za účelom vzdelávacích, liečebných alebo výskumných aktivít, nebude podľa novely považovaná za trestnú. Nová legislatíva má zabezpečiť ochranu spoločnosti voči podpore a verejnej propagácii rôznych sexuálnych patologických praktík a najzávažnejších porúch sexuálneho zamerania, ktorými sú pedofília, nekrofília a zoofília. Predkladatelia poukázali na to, že najmä internet a sociálne siete umožňujú rýchlejšie a jednoduchšie šírenie správ aj nemravného obsahu. Preto je podľa nich nevyhnutné stanoviť nové prísnejšie hranice pred týmito "osobitnými formami obťažovania v oblasti mravnosti".
- Nárok na vyplácanie platu poslancov po zániku ich mandátu pre právoplatné odsúdenie za trestný čin sa zruší. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu podpísala novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov z dielne SaS, ktorá tieto zmeny prináša. Predkladatelia považovali za nelogické a nesprávne, aby nárok na vyplatenie dvoch alebo troch platov mali po zániku mandátu aj tí poslanci, ktorým mandát zanikol "v dôsledku právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin alebo za trestný čin, pri ktorom nebol výkon trestu odňatia slobody podmienečne odložený". Preto navrhovali, aby v takomto prípade nemal odsúdený poslanec na vyplatenie platu nárok.
Finančná podpora folklóru a obnovy knižníc na Slovensku sa posilní. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry (MK) SR, ktorú v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Dotáciu z rozpočtu bude môcť rezort poskytovať aj na účel podpory miestnej a regionálnej kultúry, ako aj na obnovu knižníc a knižničného fondu. Podpora bude slúžiť aj na zakúpenie a obstaranie ľudových krojov, kostýmov, hudobných nástrojov, hudobnej aparatúry, náradia a prístrojov na tvorbu umeleckých výrobkov či potrieb na tvorbu výtvarníkov. Právnou úpravou sa podporí tiež skvalitnenie, modernizácia a rozvoj verejných knižníc. Zlepší sa ochrana a bezpečnosť knižničných fondov. Súčasťou novej legislatívy je aj zadefinovanie pojmu kultúrneho poukazu.