SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Súd prijal obžalobu, no z dôkazov nateraz vylúčil mnohé digitálne stopy (minúta po minúte)

Súd prebiehal v Pezinku.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

Dianie na súde sme sledovali minútu po minúte

13:20 Minútu po minúte sme uzavreli. O ďalšom dianí vás budeme informovať v bežnom spravodajstve. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

13:10 Nie sú známe dôvody, ktoré viedli senát k vylúčeniu digitálnych stôp. Prokurátor povedal, že má predstavu o týchto dôvodoch, ale nespresnil ich.

13:09 Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic povedal, že vylúčenie dôkazov chápe tak, že ich bude možné opäť navrhnúť. Chybu vidí v tom, že navrhnutý dôkaz sú úradné záznamy, kde správy z Threemy vyfiltroval vyšetrovateľ a podľa Lipšica je nevyhnutné, aby sa Threema čítala v rozsahu, v akom to navrhne prokurátor a obhajcovia, nie podľa toho, čo spísal vyšetrovateľ.

13:08 Pracovníci ZVJS novinárov usmernili, aby odišli z areálu Špecializovaného trestného súdu a Justičnej akadémie. Obvinení sú ešte v objekte, čaká sa na ich eskortu.

12:57 Táto vražda a všetko, čo k nej viedlo, sú príkladom najhoršej verzie krajiny, v ktorej žijeme. Tú lepšiu verziu umocňujú aj vyšetrovatelia pod vedením Petra Juhása, prokurátori a právnici rodín, ktorí pochopili, že táto vražda nie je len ostro sledovaná mediálna kauza a presahuje ich kariérne postupy.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kočner a Zsuzsová si už nebudú posielať odkazy o zuboch a snehu Čítajte 

Konajú v mene všetkých, ktorí zúfajú nad stavom práva a spravodlivosti v krajine, píše šéfredaktorka SME, Beata Balogová.

12:53 Nateraz je nepochybné, že z dôkazov boli vylúčené prepisy správ z aplikácie Threema.

Ostatné vylúčené dôkazy boli totiž označené sudkyňou iba číslami listín. Ani prokurátor, ani právny zástupca poškodených nevedeli nateraz konkretizovať, aké ďalšie digitálne stopy boli z dokazovania vylúčené.

Môže ísť napríklad o USB kľúč, na ktorom boli fotografie zo sledovania Kuciaka. Tieto fotografie spájajú Alenu Zsuzsovú s Marianom Kočnerom.

Prokurátor Vladimír Turan však upozornil, že toto nie je definitívne rozhodnutie a avizoval, že sa pokúsia tieto dôkazy vrátiť naspäť do procesu počas hlavného pojednávania.

12:27 Proti aktuálnemu rozhodnutiu senátu sa obvinení nemôžu odvolať (podať sťažnosť).

Skryť Vypnúť reklamu

Súd ukončil verejné zasadnutie.

12:24 “Účasť obvinených je nevyhnutná, súd nebude akceptovať žiadosti obvinených o konanie v ich neprítomnosti,” avizuje Sabová.

12:22 Rozhodnutie senátu pravdepodobne znamená, že nebola pripustená ako dôkaz Threema, ďalší obsah Kočnerovho mobilu a ani obsah USB kľúča zo sledovania Kuciaka a iných novinárov.

Je to pravdepodobné tvrdenie, pretože Sabová špecifikovala vyradené dôkazy iba číslami listín. Bližšie informácie budú známe za chvíľku po vyjadreniach prokurátora, právnych zástupcov a obhajcov.

12:21 “Súd dospel k záveru, že neboli zistené také závažné chyby, ktoré by odôvodňovali iný postup. Práva na obhajobu boli plne zachované,” povedala Sabová.

12:20 “Určuje sa rozsah a spôsob dokazovania tak, ako je uvedené v obžalobe z 21. 10. 2019 s výnimkou dôkazov, ktoré prokurátor podal v návrhu obžaloby a ktoré vzal späť na verejnom zasadnutí 19. 12. (dnes) a s výnimkou návrhov na vykonanie dôkazov uvedených v 7. bode návrhu obžaloby a to uznesenia o pribratí špecializovaného vedeckého centra Europolu a digitálnych forenzných správ na číslach listu 5123 až 5138, 5139 až 5174, analýzy USB kľúča, ďalšie analýzy (špecifikované iba číslami listín, nie obsahom, pozn. red.), úradné záznamy (špecifikované tiež iba číslami listín, pozn. red.), vecných dôkazov podľa 8. bodu návrhu obžaloby, ďalej zahŕňam do obsahu dokazovania na návrh obvineného Mgr. Kočnera a prokurátora dohodu o spoločnom vyšetrovacom tíme. O ostatných dosiaľ navrhnutých dôkazoch si vyhradzujeme právo rozhodnúť počas konania hlavného pojednávania,” povedal Sabová

Skryť Vypnúť reklamu

12:11 Senát prijal obžalobu a nariadil hlavné pojednávanie.

Hlavné pojednávanie bude 13., 14., 15., 20., 21. 22. januára, 3., 4., 6. februára 2020, každý deň o 9:00 hod. na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v pojednávacej miestnosti v Justičnej akadémii.

12:04 Senát sa momentálne radí.

12:02 “Súhlasím s návrhom svojich obhajcov,” vyhlásila Zsuzsová.

“Taktiež súhlasím,” povedal Szabó.

“Bez vyjadrenia,” povedal Marček.

“Navrhujem odmietnuť obžalobu a vrátiť ju do prípravného konania z dôvodu mnohých pochybení, ktoré tu dnes boli prezentované,” povedal Kočner.

12:01 Obhajkyňa Tomáša Szabóa: “Navrhujeme, aby súd nariadil hlavné pojednávanie.” Znamená to, že Tomáš Szabo súhlasí s prijatím obžaloby.

Obhajca Miroslava Marčeka povedal, že sa nebude vyjadrovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Obhajca Mariana Kočnera povedal, že navrhuje obžalobu vrátiť do prípravného konania.

12:00 Obhajkyňa Aleny Zsuzsovej: “Vážený súd, podľa môjho názoru, jediná možnosť a zákonná cesta je obžalobu odmietnuť a vrátiť celú vec do prípravného konania, pretože prípravné konanie je poznačené tak fatálnymi chybami, ktoré nie je možné konvalidovať pred súdom,” povedala.

Zopakoval to aj druhý Zsuzsovej obhajca.

11:59 Roman Kvasnica: “Navrhujem, aby súd nariadil hlavné pojednávanie a určil jeho termín. Podľa mňa nie sú splnené podmienky na to, aby postupoval podľa iných ustanovení Trestného poriadku.”

Splnomocnenci pozostalých po Petrovi Molnárovi tiež zopakovali, že navrhujú prijať obžalobu a vytýčiť pojednávanie.

11:57 Verejné zasadnutie sa blíži ku koncu, predsedníčka senátu vyzvala prokurátorov a obhajcov, aby predniesli svoj záverečný návrh.

Skryť Vypnúť reklamu

“Navrhujem zamietnuť návrhy obhajoby na doplnenie dokazovania a navrhujem nariadiť hlavné pojednávanie, určiť jeho termín a postup a rozsah dokazovania, to znamená prijať obžalobu,” povedal prokurátor.

“Pripájam sa k návrhu prokurátora, aby súd rozhodol a nariadil hlavné pojednávanie a urči jeho termín,” povedal právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic.

11:55 Pokračuje verejné zasadnutie.

Obvinený Tomáš Szabó vyhlásil, že sa mu pri príchode do miestnosti vyhrážala vdova po podnikateľovi sestra Molnára, Silvia, ktorá je prítomná. Predsedníčka senátu reagovala, že to zapíše do zápisnice.

11:14 Bola vyhlásená 30 minútová prestávka.

11:12 Sudkyňa Sabová reaguje na výhrady k znalcovi Jenčovi. “Vzala som na vedomie, že obhajoba obstará takýto znalecký posudok,” povedala Sabová.

Skryť Vypnúť reklamu

Upozorňuje, že zatiaľ nebol na súd doručený samotný posudok spolu s návrhom na jeho vykonanie a výsluch znalca. Znamená to, že súd znalcovi dovolil urobiť posudok, ale nie je isté, či tento posudok pripustí ako dôkaz.

11:11 Kočner sa ide prvýkrát vyjadriť k obvineniu.

“Čo sa týka psychiatrického vyšetrenia, namietol som pána Heretika, je tam písomná námietka, nemal som problém nechať sa vyšetriť iným znalcom, ale nie pánom Heretikom, dôvody som uviedol,” povedal Kočner. Nič viac nedodal.

11:06 Prokurátori dostali priestor na reakciu k Parovi.

Prokurátor Juraj Novocký kritizuje Jenča, že pre denník SME dopredu kritizoval spôsob , akým polícia získala Threemu z Kočnerovho iPhonu. Bolo ešte predtým, čo ho súd pribral do konania.

11:05 Slovo dostal advokát Roman Kvasnica, ktorý zastupuje mamu Martiny Kušnírovej. Nehovorí zo svojho miesta, ale sadol si na miesto pre svedkov, pretože tam lepšie zaberá mikrofón zvuk. Kvasnica tiež spochybňuje dôveryhodnosť znalca Jenča.

Skryť Vypnúť reklamu

11:00 Lipšic navrhol, aby bol vyšetrený Kočnerov psychiatrický stav pozorovaním v nemocnici pre obvinených a odsúdených. Počas vyšetrovania prípadu sa Kočner odmietol podrobiť podrobnejšiem vyšetreniu. Kočner sa usmieva.

Lipšic požiadavku vysvetľuje, že treba skúmať, či je možná resocializácia Kočnera - je to dôležité pre rozhodnutie, či má byť možný trest 25 rokov alebo doživotie.

10:59 Iní obhajcovia o slovo nepožiadali, idú sa vyjadrovať splnomocnenci poškodených, prvý hovorí Daniel Lipšic.

Argumentuje, že dohoda bola predrokovaná s ministerstvom spravodlivosti. “Žiadosť obhajoby, aby bol zabezpečený akýsi neexistujúci administratívny spis ministerstva, je irelevantný,” tvrdí Lipšic. Argumentuje, že ministerstvo nevedie k medzinárodnej dohode spis, iba minister berie na vedomie dohodu. Lipšic navrhol, aby si súd vyžiadal dva, resp. tri vyšetrovacie spisy, ktoré sa týkajú Eduarda Jenča. Lipšic spochybňuje dôveryhodnosť znalca, ktorého si objednala obhajoba Kočnera.

Skryť Vypnúť reklamu

10:54 Para navrhuje výsluch členov Kočnerovho komanda, ktorí pre neho sledovali novinárov vrátane Jána Kuciaka.

10:52 Kočnerov obhajca Para ďalej namieta rôzne uznesenia alebo chýbajúce príkazy.

Pre predstavu, ide napríklad o to, že niektoré uznesenia podľa neho podpísali vyšetrovatelia, ktorí neboli členmi vyšetrovacieho tímu. Tvrdí tiež, že v spise nie je príkaz na zbieranie metadát v Maďarsku, hoci ich polícia získala.

10:51 Kočner súhlasne kýve hlavou, keď Para číta. Para argumentuje nezákonnosť dôkazov aj vo vzťahu k iným obvineným, nielen ku Kočnerovi. Iní obhajcovia si pritom slovo ani nevypýtali.

Miestami to teda vyzerá tak, akoby Kočnerov obhajca obhajoval aj ostatných obvinených.

10:48 Para kritizuje, že Kuciakov mobil bol analyzovaný ešte predtým, než vznikol tím s Europolom.

Skryť Vypnúť reklamu

Spochybňuje aj to, že to bolo ešte pred obvinením Kočnera a teda Kočner sa k tomuto znaleckému dokazovaniu nemohol vyjadriť. Upozorňuje, že uznesenie na znalecké skúmanie mobilov Zsuzsovej a Marčeka podpisoval vyšetrovateľ, ktorý nebol členom spoločného vyšetrovacieho tímu.

10:44 Z obhajcov si slovo vypýtal iba Kočnerov obhajca Marek Para.

Cituje rozhodnutie iného senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorým kritizuje, že vyšetrovateľ im nedal na preštudovanie pred podaním obžaloby celý obsah vyšetrovacieho spisu na primeraný čas.

“Spisový materiál nemôže vzbudzovať ani najmenšie pochybnosti o jeho úplnosti,” cituje Para. Upozoňuje, že dodnes nebola v spise založená dohoda o vytvorení vyšetrovacieho tímu. Kritizuje obžalobu aj preto, že v spise podľa neho nie je dôkaz o tom, že dohoda o vytvorení tímu s Europolom bola predrokovaná s ministerstvom spravodlivosti SR. Túto námietku vznisol Para už v zmenkovej kauze.

Skryť Vypnúť reklamu

10:39 Prokurátor sa pridal k návrhu Kočnerovho obhajcu, aby sa prečítala dohoda o vytvorení medzinárodného vyšetrovacieho tímu s Europolom.

10:37 Druhý prokurátor dopĺňa, že Europol nie je holandská národná inštitúcia, ale ide o medzinárodnú inštitúciu s celoeurópskou pôsobnosťou (v rámci EÚ a spolupracujúcich krajín).

Prokurátor vysvetľuje, že na pribratie Europolu nebolo nevyhnutné vydať tzv. Európsky vyšetrovací príkaz (takýto príkaz sa musí vydať vždy, keď chce slovenská polícia získať dôkaz v cudzine). V minulosti sa podľa neho prokurátori snažili (v iných prípadoch) vykonať takýto európsky vyšetrovací príkaz vo vzťahu k Europolu, ale holandskými orgánmi to bolo odmietnuté. Odvtedy sa podľa prokurátora priberá Europol do vyšetrovania priamo, bez nutnosti vydať vyšetrovací príkaz.

Skryť Vypnúť reklamu

Konštatujem neprehľadnosť a neurčitosť tohto záznamu pre účely vykonania dôkazu.

predsedníčka senátu Ružena Sabová

10:35 “Konštatujem neprehľadnosť a neurčitosť tohto záznamu pre účely vykonania dôkazu,” hovorí predsedníčka senátu o záznamoch s prepismi Threemy a o záznamoch k ďalším elektronickým stopám.

Rovnako obžalobe vyčíta, že prokurátori navrhujú vypočuť svedkov, ktorí boli vypočutí po vznesení obvinenia obvineným, ale obhajcovia niektorých obvinených im nemohli klásť otázky, pretože neboli pri výsluchu prítomní.

“Pokiaľ ide o analýzy (digitálnych) stôp, z nich navrhujem prečítať iba podstatné časti, bez úvah spracovateľov,” reaguje prokurátor. “Pokiaľ ide o digitálne forenzné správy, navrhujem čítať ich závery. Ďalšia otázka bola k zaisteným peniazom, boli súdu predložené in natura, pretože boli podrobné znaleckému skúmaniu za účelom získania odtlačov prstov a stôp DNA,” reaguje ďalej prokurátor.

Skryť Vypnúť reklamu

Zobral späť návrh na vypočutie svedkov, ktorí boli podľa súdu vypočúvaní bez prítomnosti niektorých obhajcov.

10:27 Odkedy dala predsedníčka senátu príkaz na odpútanie obvinených, Kočner si píše poznámky a vymieňa si písomné odkazy s obhajcom Marekom Parom.

10:22 Predsedníčka senátu Sabová hovorí, že v celej kauze boli vydané aj príkazy na sledovanie osôb a odpočúvanie. Ide o súčasť utajovaných príloh spisu.

10:17 Sabová referuje o dodatočných dôkazných návrhoch Kočnera.

Žiada prečítanie dohody o vytvorení medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý analyzoval Kočnerove iPhony, ďalej žiadal, aby súd umožnil znalcovi obhajoby Eduardovi Jenčovi nahliadnuť do spisu a analyzovať elektronické stopy.

Jenčo prisľúbil, že dodá posudok do 60 dní od sprístupnenia spisu a elektronických stôp. Súd sprístupnil znalcovi obhajoby Jenčovi spis 26. novembra.

Skryť Vypnúť reklamu

Znamená to, že súd umožnil, aby si obhajoba pripravila vlastný znalecký posudok k zaisteným elektronickým stopám vrátane prepisov Threemy a WhatsAppu, ktoré sú v tomto prípade jedným z kľúčových dôkazov.

“Iné dôkazné návrhy neevidujem,” uzavrela sudkyňa Sabová.

10:16 Sabová ďalej referuje o rozhodnutí generálneho prokurátora, ktorý zrušil uznesenie prokurátora o zamietnutí sťažnosti Kočnera proti obvineniu.

Ide o už skôr medializovaný prípad, kedy prokurátori nedali Kočnerovi a jeho obhajcom dostatočný čas na preštudovanie podkladov a napriek tomu jeho sťažnosť zamietli. Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára to nebolo v poriadku. Prokurátori nakoniec Kočnerovi dali dostatočnú lehotu a ostal obvinený naďalej.

10:09 Sudkyňa referuje, že prokurátorom boli zamietnuté všetky sťažnosti obvinených proti obvineniam.

Skryť Vypnúť reklamu

Na verejnom zasadnutí sú prítomní obaja prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan aj Juraj Novocký, ktorí vyšetrovanie tohto prípadu dozorovali.

10:06 Sudkyňa Sabová upozorňuje, že súčasťou obžaloby sú zhabané bankovky, ale nie je z obžaloby jasné, čo s nimi chce robiť - či ich chce vykonať ako dôkaz (našli sa na nich stopy DNA, pozn. red.).

Sabová ďalej hovorí o ochrannom opatrení - návrhu na prepadnutie vozidiel bieleho Bentley, ktoré patrí Kočnerovej firme Správa a inkaso pohľadávok a Citroena Berlingo (majiteľ Gabriel Szabó) a potom Mercedes, na ktorom jazdila Zsuzsová (majiteľom je Edita Zsuzsová).

10:04 “Obvinení neboli súdne trestaní, na obvinenú Zsuzsovú sa hľadí akoby nebola odsúdená (v 90. rokoch totiž odsúdená bola, ale trest bol zahladený, pozn. red.)," povedala sudkyňa Sabová.

09:58 Predsedníčka senátu Sabová ide predniesť správu o stave veci.

Obžaloba bola riadne doručená, príslušnosť Špecializovaného trestného súdu je daná, pretože ide o úkladnú vraždu a za tento zložin je možné uložiť trest 25 rokov až doživotie, referuje sudkyňa. Ďalej opísala, za aké skutky je podaná obžaloba na jednotlivých obvinených.

Načítavam video...

09:57 Je potrebné zdôrazniť, že obžaloba sa netýka iba vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj podnikateľa z Kolárova Petra Molnára.

Na zasadnutí je preto prítomná aj vdova sestra a tiež tlmočníčka, ktorá jej priebeh zasadnutia prekladá.

09:53 Predsedníčka senátu Ružena Sabová momentálne poučuje poškodených a ich zástupcov.

Po tomto úvode prednesie takzvanú správu o stave veci, teda zreferuje, v akom stave sa nachádza spis a obžaloby. Z tejto správy bude zrejmé, prečo vôbec bolo nariadené predbežné prejednanie a obhajcovia budú mať priestor vzniesť svoje námietky k priebehu vyšetrovania a procesu.

Pýtam sa prokurátora a obvinených, či nechcú uzatvoriť dohodu o vine a treste?

predsedníčka senátu

09:48 Obvinení vyjadrili aj porozumenie s poučením, že môžu uztvoriť dohodu o vine a treste. “Pýtam sa prokurátora a obvinených, či nechcú uzatvoriť dohodu o vine a treste?” pýta sa predsedníčka.

Prokurátor odvetil, že nemá záujem uzatvoriť dohodu so žiadnym z obvinených.

Žiaden z obvinených neprejavil záujem o dohodu, ani Miroslav Marček, o ktorom sa špekulovalo, že takúto dohodu uzatvorí.

09:45 Zaznelo štyrikrát áno z úst obvinených na výzvu predsedníčky senátu, aby sa vyjadrili, či rozumejú poučeniu.

09:42 Momentálne prebieha poučenie obvinených. Marian Kočner si po odstránení pút začal robiť poznámky, podobne ako to robí v priebehu zmenkového trestného procesu.

09:40 Predsedníčka senátu nariadila rozpútať všetkých obvinených.

09:34 Predsedníčka senátu momentálne zisťuje, či sú tu zástupcovia Kočnerovej spoločnosti Správa a inkaso pohľadávok a lízingovej spoločnosti Mercedes-Benz. Nie sú prítomní.

Obžaloba im bola doručovaná, pretože prokurátori navrhujú, aby štátu prepadli autá, ktoré boli použité pri zločine (napr. biele Bentley, ktoré používal Kočner a na ktorom podľa obžaloby prišiel Kočner do golfového ihriska Báč, kde sa dohadoval so Zsuzsovou a mal jej tam dať aj peniaze za vraždu).

09:25 Naďalej prebieha identifikácia - momentálne poškodených (rodina) a ich splnomocnených zástupcov.

09:21 Rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sedia pri svojich splnomocnencoch Danielovi Lipšicovi a Romanovi Kvasnicovi. Tí sedia na strane prokurátora. Pozrite si, kto kde sedí v pojednávacej miestnosti.

09:16 Prebieha identifikácia obvinených. Všetci obvinení boli predvedení, na čo dala súhlas predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Súvisiaci článok Proces s údajnými vrahmi: Kto kde sedí (infografika) Čítajte 

09:12 Úvodné slovo má predsedníčka senátu Ružena Sabová.

09:10 Predsedníčka senátu rozhodla, že nepovoľuje zvukový prenos. Bližšie to neodôvodnila.

09:09 Pojednávanie začalo.

Obvinení sedia v poradí (zľava do prava): Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Marian Kočner. V pojednávacej miestnosti je zhruba desať kukláčov a ďalšie množstvo uniformovaných príslušnikov Zboru väzenskej a justičnej stráže.

09:03 Do pojednávacej miestnosti priviedli štyroch obvinených: Alenu Zsuzsovú, Mariana Kočnera, Tomáš Szaboa a Miroslava Marčeka.

08:49 Novinárov vpustili do pojednávacej miestnosti, už sú tu jednotliví obhajcovia a zástupcovia pozostalých. Čaká sa na príchod obvinených.

08:33 Cez sociálne siete a v diskusii pod týmto článkom sa čitatelia opakovane pýtajú, či bude živý zvukový prenos.

Odpoveď?

Pravdepodobne nie, ale o súhlas s prenosom sme požiadali a definitívne rozhodnutie padne až na začiatku procesu. Avizované bolo, že živý prenos nepovolia. Zvukovy záznam budeme zverejnovať dodatočne cez prestávky.

08:26 Prišli rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Načítavam video...

08:15 Príslušníci ZVJS práve novinárov usmernili, aby odišli z chodby pred pojednávacou miestnosťou a boli výhradne v priestore press centra, čo je miestnosť oddelená od pojednávačky.

Dôvodom je, že chodba sa zaplnila tak, že nebolo možné vchádzať a vychádzať z pojednávačky.

08:11 Do pojednávacej miestnosti práve prinášajú obžalobný spis a prílohy k nemu.

7:49 Novinári naďalej prechádzajú bezpečnostnou kontrolou, posledný vstup je okolo 8:30 hod. Vstup do pojednávacej miestnosti bude umožnený až okolo 8:45 hod.

07:12 O siedmej sa začala bezpečnostná kontrola, prví novinári sú už v špeciálnej zasadačke - press centre. Zasadačku vytvoril Špecializovaný trestný súd. Pojednávacia miestnosť je vedľa. Púšťať sa do nej bude až okolo 8:15 hod.

07:00 Ďalšiu eskortu nepočuť. Pred budovou sú štyri eskortné väzenské vozidlá, Tomáš Szabo a Miroslav Marček teda prisli pravdepodobne ešte pred Alenou Zsuzsovou.

06:23 V druhej eskorte prišiel Marian Kočner, na hlave mal nepriestrelnú prilbu.

06:18 Na Špecializovaný trestný súd práve eskortovali Alenu Zsuzsovú. Postupne prichádzajú ďalší obvinení, kukláči zo Zboru väzanskej a justičnej stráže usmerňujú novinárov, aby neboli v okruhu príchodu eskort.

Načítavam video...
Načítavam video...

Pre zväčšenie kliknite sem.

Ako bude prebiehať verejné zasadnutie?

 • Senát pravdepodobne nedá súhlas so zvukovým prenosom, zvukový záznam preto budeme zverejňovať s oneskorením.
 • Obhajcovia budú spochybňovať priebeh vyšetrovania (budú namietať porušenie práv obhajoby) a zákonnosť dôkazov. Na zasadnutí zaznejú ich konkrétne výhrady prvýkrát.
 • Obhajca Mariana Kočnera v utorok avizoval, že jeho klient sa zasadnutia osobne zúčastní.
 • Zasadnutia sa pravdepodobne zúčastnia aj ostatní obvinení, zvážať ich budú z rôznych väzenských ústavov (Szabó je podľa posledných dostupných informácií v Žiline, Marček v Ilave, Zsuzsová v Leopoldove a Kočner v Bratislave).
 • Ak príde Zsuzsová, verejnosť vôbec prvýkrát uvidí jej tvár, doteraz ju úspešne skrývala pri odchode a príchode na výsluchy.
 • Na zasadnutí môžu byť vypočutí obvinení aj poškodení (pozostalí), k slovu sa dostanú aj právni zástupcovia pozostalých.
 • Na zasadnutí bude prítomná rodina Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
 • Je možné, že na časť zasadnutia bude vylúčená verejnosť, pretože sa asi budú preberať dôverné informácie.
 • Očakáva sa, že jeden alebo obaja obvinení Tomáš Szabó a Miroslav Marček (strelec a jeho vodič) prejavia záujem o uzatvorenie dohody o vine a treste. Senát v takom prípade na nevyhnutný čas preruší verejné zasadnutie, aby obvinení rokovali s prokurátorom o dohode (prerušenie môže trvať pár hodín, niekoľko dní aj týždňov).
Súvisiaci článok Lipšic: Tvrdiť, že Tóth zasiahol do Threemy, je čistá špekulácia Čítajte 

Čo je predbežné prejednanie obžaloby?

 • Predbežné prejednanie sa podľa Trestného poriadku zvyčajne vytyčuje v prípadoch, že skutok je zle kvalifikovaný alebo hrozí odmietnutie obžaloby a jej vrátenie prokurátorovi na prepracovanie (došetrenie prípadu),
 • zástupca pozostalých Jána Kuciaka Daniel Lipšic tvrdí, že to nie je tento prípad,
 • podrobnosti o predbežnom prejednaní nájdete v ustanoveniach § 243 a § 244 Trestného poriadku,
 • na predbežnom prejednaní sa môžu odstrániť pochybnosti o obžalobe, senát potom rozhodne o jej prijatí a vytýči hlavné pojednávanie (riadny proces),
 • obvinení majú príležitosť, aby začali s prokurátorom rokovať o dohode o vine a treste (senát sa ich na to bude vyslovene pýtať, či o dohodu majú záujem),
 • predbežné prejednanie nie je ešte riadny proces proti obvineným, údajní páchatelia v ňom ešte nemajú status obžalovaných, naďalej sa s nimi koná iba ako s obvinenými,
 • na predbežnom prejednaní môže senát vypočuť obvinených aj iné osoby, aby od nich získal potrebné vysvetlenia,
 • predbežné prejednanie prebieha na verejnom zasadnutí, nie na pojednávaní, hoci verejné zasadnutie aj pojednávanie sú si podobné priebehom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 478
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 231
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 803
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 430
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 911
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 294
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 950
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 570
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 492
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 154
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Ján Kuciak
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

8 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

7 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

6 h

Neprehliadnite tiež

Historik Henrich Hrehor.

Hodnotí aj súčasný stav v spoločnosti.

2 h
Vrtuľníky Black Hawk lietajú so študentami aj počas lockdowvnu. Slovak Training Academy zdôrazňuje, že to má odobrené hygienikmi.

Vrtuľníková akadémia sa drží toho, že študenti lietať smú.

2 h
Informačné tabule osadili až v priebehu januára. Do správnej výšky ich dajú na druhý pokus.

Na viacerých nových parkoviskách zabudli na informácie o spôsoboch platby.

2 h
Ilustračná fotka.

Sám už koronavírus prekonal.

2 h