BRATISLAVA. Na každých 50 žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia bude od 1. januára povinná prítomnosť asistenta učiteľa alebo sociálneho pedagóga v základnej škole.
Parlament totiž na októbrovej schôdzi schválil novelu zákona o výchove a vzdelávaní od vládnych poslancov za Most-Híd Štefana Vavreka a Ladislava Balódiho, ktorá mení systém podpory vzdelávania žiakov základnej školy zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov toto opatrenie vníma ako politickú aktivitu Mosta-Híd tesne pred voľbami.
Novela zákona taktiež definuje žiaka zo sociálne znevýhodneného prostredia priamo v školskom zákone na účely financovania.
Zavádza aj nový druh nákladu v podobe zabezpečenia chýbajúcich pomôcok nad rámec dotácie na školské potreby poskytnuté Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
„Návrh vedie k lepšej identifikácii detí a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Opatrenie sa zameriava na najmenej rozvinuté okresy Slovenskej republiky,“ odôvodnili predkladatelia.

Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov toto opatrenie vníma ako politickú aktivitu Mosta-Híd tesne pred voľbami.
„Nejde určite o systémové riešenie, ale o pomoc a podporu len jednej skupiny znevýhodnených detí. Samozrejme, táto pomoc a podpora je na mieste a určite je dobré, že bola do zákona implementovaná,“ uviedol Križo.
Poukázal však, že tisíce ďalších detí, napríklad so zdravotným znevýhodnením, alebo aj nadaním, ale aj iné nedostanú naďalej podporu asistentov, psychológov či špeciálnych pedagógov.
„Táto novela určí podporu len pre deti so sociálne znevýhodneného prostredia, aj to len čiastočne, lebo 50 detí na jedného asistenta alebo sociálneho pedagóga je stále vysoký počet. Táto vláda bohužiaľ za štyri roky nebola schopná v školstve urobiť žiadnu systémovú zmenu,“ uzavrel Križo.