BRATISLAVA. Počas Nového roka patria k častým dôvodom volaní na tiesňovú linku 155 prípady otravy alkoholom a úrazy spôsobené nesprávnym použitím zábavnej pyrotechniky.
Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.
Ťažké intoxikácie alkoholom
"Počas minuloročného Silvestra a prvých hodín nového roka museli záchranári zasahovať až v 101 prípadoch ťažkej intoxikácie alkoholom.
Najviac pacientov s otravou alkoholom bolo v Prešovskom kraji - až 24, naopak najmenej v Trnavskom a v Nitrianskom kraji, v ktorých potrebovalo pomoc záchranárov zhodne po sedem pacientov," uviedla Krčová.
Zranenie prstov a popáleniny
V dôsledku neodbornej manipulácie so zábavnou pyrotechnikou sa na prelome minuloročného Silvestra a Nového roka zranilo 36 pacientov.
Najviac v Trnavskom kraji, kde záchranári ošetrili deväť osôb, najmenej v Banskobystrickom kraji, kde sa zranila jedna osoba. Medzi pacientmi bolo až deväť detí.
"Našťastie, úraz s fatálnymi následkami sme v tejto súvislosti neevidovali. Väčšina pacientov však utrpela popáleniny, zranila si prsty na rukách a horné končatiny, niektorí utrpeli poranenia zraku a sluchu," dodala Krčová.
Občania by podľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby pri odpaľovaní zábavnej pyrotechniky mali dodržiavať bezpečnostné opatrenia, ako používať len overenú, nepoškodenú a certifikovanú pyrotechniku s návodom na použitie.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby upozorňuje, že doslova hazardovaním so životom je odpaľovať pyrotechniku pod vplyvom alkoholu či drog. Netreba tiež zabúdať, že deťom pyrotechnika do rúk zásadne nepatrí.
V prípade úrazu záchranári odporúčajú rýchlo a dostatočne dlho chladiť popálené miesto a ak ide o popáleniny väčšieho rozsahu, urýchlene volať na linku 155 alebo vyhľadať lekársku pomoc. Pri úraze treba zastaviť krvácanie a ak je rana väčšieho rozsahu, volať 155.
Pri ľahšej forme otravy alkoholom záchranári odporúčajú vyspať sa a piť veľa tekutín. Pri ťažšej forme otravy alkoholom treba uložiť osobu do stabilizovanej polohy, aby sa neudusila zvratkami a kontrolovať ju.
Ak sa nepreberá a má sťažené dýchanie, občania by mali volať 155 a riadiť sa pokynmi operátora. V prípade, že postihnutá osoba nedýcha, treba okamžite začať s oživovaním.