BRATISLAVA 23. mája (SITA) – Nový Trestný poriadok, ktorý upravuje postup orgánov činných v trestnom konaní a súdov, by mal zefektívniť, zjednodušiť a zrýchliť celý trestný proces. O jeho definitívnej podobe budú rozhodovať poslanci v utorok. Národná rada o návrhu prerušila rokovanie pred hlasovaním vo februári, keď minister spravodlivosti Daniel Lipšic stiahol z rokovania návrh Trestného zákona. Obe normy totiž úzko súvisia a k Trestnému poriadku sa poslanci vracajú po minulotýždňovom schválení Trestného zákona. Rekodifikované normy by mali platiť od 1. januára 2006. V spoločnej správe je k Trestnému poriadku 175 pozmeňujúcich návrhov. V rozprave odznelo ďalších do 100 návrhov na zmenu.
K najproblematickejším ustanoveniam návrhu Trestného poriadku z dielne rezortu spravodlivosti patrí návrh na zavedenie inštitútu verejného obhajcu. Tí, čo sú za jeho vypustenie, majú obavu o nezávislosť verejných obhajcov, ktorí by mali byť štátnymi zamestnancami. Ministerstvo spravodlivosti však tvrdí, že verejní obhajcovia by mali podobné postavenie ako sudcovia. Diskusiu vo februári v pléne vyvolal aj inštitút agenta a to, či bude môcť aktívne navádzať na spáchanie trestného činu. Navrhovaná norma posilňuje kontradiktórnosť konania. Znamená to, že hlavné pojednávanie bude vedené formou sporu a svedkov budú zásadne vypočúvať procesné strany - prokurátor a advokát. Súd bude môcť zasiahnuť iba do spôsobu vykonania výsluchu.
Trestný poriadok zakotvuje ďalej osobitnú formu skráteného vyšetrovania. Ak bude páchateľ prečinu pristihnutý priamo pri čine alebo na úteku, mal by byť odovzdaný súdu do 48 hodín. Ak sudca pre prípravné konanie nerozhodne trestným rozkazom, bude musieť podľa vládnej predlohy do piatich dní vytýčiť hlavné pojednávanie. Novinkou je aj možnosť obmedziť osobnú slobodu svedka najviac 72 hodín a to ak sa po predvolaní nedostaví pred súd bez riadneho ospravedlnenia a jeho prítomnosť nebude možné zabezpečiť inak. Norma zavádza aj inštitút sudcu pre prípravné konanie, ktorý bude rozhodovať o zásahoch do základných ľudských práv a slobôd v prípravnom konaní - väzbe, domovej a osobnej prehliadke, použití odpočúvania.
Vládny návrh Trestného poriadku posúva vecnú príslušnosť na okresné súdy, čím vzniká klasická trojstupňová sústava. Veci, ktoré rozhodoval v prvom stupni krajský súd, tak bude rozhodovať okresný súd v sídle kraja. Odvolací súd bude mať povinnosť doplniť dokazovanie. Vec bude môcť zrušiť a vrátiť iba vtedy, ak by doplnenie bolo spojené s neprimeranými ťažkosťami. Okrem inštitútu trestného rozkazu by malo širšie uplatnenie nájsť vybavovanie vecí podmienečným zastavením trestného konania a zmierom v prípravnom konaní. Navrhnuté je aj vybavovanie vecí dohodou medzi prokurátorom a obvineným o uznaní viny a prijatí trestu. Tento nový prvok je striktne viazaný na súhlas súdu. Rekodifikácia Trestného poriadku podriaďuje tiež ozbrojené zbory pod vojenskú justíciu.
sy;pr;bl