BRATISLAVA. Slovensko potrebuje na svoj úspešný rozvoj realistickú a inšpirujúcu víziu.
Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová počas slávnostného ceremoniálu udeľovania štátnych vyznamenaní osobnostiam z rôznych oblastí spoločenského života. Ocenenia si z jej rúk si prevzalo 20 osobností.
Poďakovanie za výnimočný prínos
Prezidentka zdôraznila, že každá krajina na svoj úspech potrebuje výnimočných ľudí s výnimočným prínosom pre svoju vlasť, a takých podľa nej Slovensko má.
"Považujem za česť a privilégium, že všetkým vám, ktorí si teraz prevezmete vyznamenania, môžem v mene republiky a jej obyvateľov poďakovať za všetko, čo ste pre nás urobili a ešte určite urobíte," povedala Čaputová vo svojom príhovore.
Vzdorovanie totalite
Hlava štátu si podľa svojich slov váži všetkých, ktorí v čase totality vzdorovali spoločenskému zlu aj za cenu straty osobnej slobody a perzekúcie svojich blízkych.

Vyznamenaním ocenila aj tých, ktorí pred 30 rokmi "vzali na seba osobné riziko a spoluformovali hnutie, ktoré zmenilo pomery v krajine tak, že demokracia, ľudské práva a slobody tu po štyroch desaťročiach dostali opäť príležitosť na uplatnenie".
Mnohí z ocenených podľa prezidentky pracovali na svojom talente, nepremárnili ho, ale, naopak, rozvíjali ho.
Vyzdvihla prácu vedeckých pracovníkov, športovcov, ako aj tých, ktorí inšpirovali svojich zverencov a vychovali generácie odborníkov či úspešných reprezentantov Slovenska.
Vysoké vyznamenanie si prevzali aj umelci, ktorí podľa hlavy štátu svoje mimoriadne schopnosti využili pri tvorbe významných diel, oslovujúcich divákov či poslucháčov.
Štát potrebuje poctivých ľudí
Podľa Čaputovej sa drvivá väčšina občanov a obyvateľov republiky svojou "každodennou statočnou prácou usiluje o to, aby Slovensko ako štát prosperovalo".
Na slávnostnom ceremoniáli preto poďakovala všetkým, ktorí svojou obetavosťou prispievajú k tomuto cieľu.
"Bez poctivej a každodennej práce miliónov ľudí by žiaden štát nemal šancu na úspech. Na státisíce neznámych hrdinov každodennosti preto nesmieme nikdy zabúdať," pripomenula hlava štátu.
Dvadsať ocenených
Radom bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam ocenila prezidentka českú právničku a političku Miladu Horákovú, ktorá je považovaná za symbol protikomunistického odboja a odporu.

Rad Ľudovíta Štúra I. triedy získali literárny vedec a politik Peter Zajac, poslední dvaja príslušníci Vysokoškolského strážneho oddielu generálov Goliana a Viesta Branislav Tvarožek a Martin Janec (in memoriam), takisto prvý rómsky lekár v Československu Ján Cibuľa (in memoriam) a politik František Mikloško. Rad Ľudovíta Štúra II. triedy si prevzali študentská líderka Nežnej revolúcie Zuzana Mistríková, profesorka Helena Barancová, tréner Tibor Soós, učiteľ informatiky Ondrej Demáček, športovec Jozef Plachý, virologička Silvia Pastoreková, riaditeľ gymnázia Pavel Sadloň a reportér Andrej Bán.
Pribinov kríž I. triedy si odniesli kameraman Igor Luther a umelec v oblasti filmového umenia Rudolf Urc, Pribinov kríž II. triedy získali sociologička Zora Bútorová, muzikologička Alžbeta Rajterová a historička architektúry Klára Kubičková. Vyznamenanie Pribinov kríž III. triedy si prevzala doktorka venujúca sa Downovmu syndrómu Mária Šustrová.
Čas i pravda overia slová, skutky i snaženia
Vyznamenaný František Mikloško povedal vo svojej reči na záver ceremoniálu, že čas a pravda overili výsledky a snaženia dnešných laureátov a čas i pravda overia nakoniec všetky slová, skutky i snaženia.
Minulý rok mal podľa vlastných slov možnosť navštíviť mnoho škôl na Slovensku a hovoriť so študentmi.
"Ich záujem o spoločenské dianie na Slovensku, o to, aby túto krajinu viedli kompetentní ľudia, ma utvrdil v opravdivosti nového generačného pohybu. Študenti kládli mnoho otázok, nečakali len odpovede. Chceli, aby im človek odpovedal osobne. Aby mali v diskusii pocit, že si ich človek váži a v tej chvíli hovorí akoby len s nimi," povedal. Práve toto je podľa neho bod, v ktorom by sa odkazy dnešných laureátov a túžby nastupujúcej generácie mali stretnúť. "Vo svetle osobného prístupu k človeku možno začať budovať znovu dôveru v spoločnosti," podotkol Mikloško.
Pripomenul, že Slovensko čakajú vo februári voľby. "Verme, že ich výsledok bude znamenať ďalší krok na ceste k demokratickému a slušnému Slovensku," poznamenal.
Reakcie politikov
Peter Pellegrini, premiér
"Je to prierez osobností zo všetkých súčastí nášho spoločenského a kultúrneho života. Ide o veľmi vyvážený výber pani prezidentky aj vzhľadom na to, že sme si v minulom roku pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie. Mali sme tu aj možnosť pozdraviť ešte ľudí, ktorí osobne zasiahli do SNP," povedal Peter Pellegrini s tým, že boli ocenení aj tí, ktorí na vedeckej úrovni dosahujú až svetové úspechy, a takisto športovci. "Pre mňa je táto 'dvadsiatka' veľmi vyvážená a sú to ľudia, ktorí si zaslúžia najvyššie štátne vyznamenania SR," podotkol. Zároveň ocenil, že Čaputová vopred informovala jeho i predsedu Národnej rady Andreja Danka (SNS), kto bude nositeľom štátnych vyznamenaní
Andrej Danko, predseda parlamentu
"Všetci, ktorí boli vyznamenaní, si ocenenie svojimi životnými príbehmi zaslúžili," vyhlásil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). "Príjemne ma prekvapilo ocenenie Milady Horákovej. Chcel by som všetkým oceneným zagratulovať. Dostať najvyššie štátne ocenenie SR je pre každého, kto žije v SR alebo má k nej väzbu, to najväčšie, čo môže v živote dosiahnuť. Gratulujem im a klaniam sa ich životnej púti," povedal Danko.