BRATISLAVA. Je dobré, že v parlamente sa otvorila otázka o nevyhnutnosti stratifikácie nemocníc, ale aj celého zdravotníckeho systému, hoci zákon sa napokon neprijal.
V reakcii na udalosti v zdravotníctve to povedal prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.
Podľa neho bude diskusia o rozvrstvení zdravotníckeho systému, ktoré je odborne pomerne dobre pripravená, naďalej pokračovať.
Praktické sestry odvrátili kolaps
Za pozitívum roka 2019 v zdravotníctve tiež považuje vytvorenie inštitútu praktickej sestry.
"Len do nemocníc v Asociácii nemocníc Slovenska sme prijali tento rok minimálne 400 praktických sestier. Pomohlo to stabilizovať situáciu v nemocniciach a riešiť veľké personálne problémy, ktoré momentálne majú," priblížil Petko.
Nedostatok lekárov a peňazí
Hlavné negatíva sú podľa neho nedostatok lekárov a nedostatok financií v systéme.

"Dofinancovanie sa konalo až v decembri, čo celý rok vytváralo veľké napätie najmä medzi nemocnicami a poisťovňami. Je veľmi ťažké nastavovať finančné plány a plány rozvoja nemocníc, keď neviete, ako bude vyzerať financovanie v danom roku," tvrdí prezident Asociácie nemocníc Slovenska.
"Aj budúcoročný rozpočet bude potrebné dofinancovať, pretože už dnes je jasné, že v ňom chýba asi 200 miliónov eur," konštatuje.
Nutnosť efektívneho systému
Ďalšou výzvou je podľa neho definovať, ako sa má realizovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti od všeobecného lekára až po špecializované pracoviská, s čím súvisí práve stratifikácia nemocníc.
"Keď nenaplníme túto výzvu, systém nikdy nebude efektívny a nebude poskytovať pacientovi tú starostlivosť, ktorú si zaslúži," hovorí Petko.
Ďalšou výzvou do budúceho roka je podľa neho vyriešiť nedostatok sestier vo veľkých univerzitných nemocniciach a nedostatok lekárov v menších nemocniciach, združených v ANS.