BRATISLAVA. V súvislosti s piatkovými (3. 1.) udalosťami v irackom Bagdade musí byť snahou celého medzinárodného spoločenstva deeskalovať aktuálnu situáciu v regióne Blízkeho východu a presvedčiť zainteresované strany vrátiť sa k rokovaniu.
Pre TASR to uviedol predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) v reakcii na nepriamu výzvu predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý premiéra i prezidentku Zuzanu Čaputovú a taktiež ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru) vyzval k jasnému stanovisku, týkajúcemu sa útoku americkej armády, pri ktorom prišiel o život iránsky generálmajor Kásim Sulejmání.
Premiér sa prikláňa k rokovaniam

Pellegrini sa pripojil k vyhláseniu slovenského rezortu diplomacie, ktoré nabáda nájsť riešenie prostredníctvom rokovania, zabraňujúceho eskalácii napätia na Blízkom východe.
Naopak, odmietol postoj, ktorý k záležitosti zaujal predseda parlamentu.
"Akékoľvek radikálne vyhlásenia vedúce k priamemu odsudzovaniu jednej zo strán neprispievajú k objektívnemu pohľadu na aktuálny stav konfliktu a výrazne narušujú zahranično-politickú kredibilitu Slovenska v očiach jej spojencov," deklaroval Pellegrini.
V súvislosti s možnou otázkou stiahnutia slovenských vojakov z Iraku premiér zdôraznil, že pre vládu je bezpečnosť príslušníkov Ozbrojených síl (OS) a slovenských občanov prvoradá a bude zohľadňovaná pri posudzovaní ďalšieho vývoja v Iraku.
Čaputová vyzýva na uvážlivé vyjadrenia

V súčasnej situácii je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej dôležité, aby sa napätie na Blízkom východe nestupňovalo, každé ďalšie použitie sily ešte viac zhorší nepokojnú atmosféru v celom regióne.
Prezidentka vyzvala k uvážlivému hodnoteniu a komentovaniu udalostí.
"Bolo by veľmi nevhodné a nijako by neprispelo k upokojeniu ani riešeniu, ak by sa táto téma na Slovensku spolitizovala a prípadne bola zneužitá v rámci prebiehajúcej predvolebnej kampane," upozornila.
Prezidentka Čaputová uistila, že o situácii na Blízkom východe je priebežne informovaná.
"Príslušné rezorty situáciu monitorujú a analyzujú a očakávam, že spoločne v koordinácii a v spolupráci so spojencami navrhnú ďalší postup, najmä s ohľadom na bezpečnosť príslušníkov ozbrojených síl, ktorí sa v Iraku nachádzajú v rámci výcvikovej misie NATO," dodala prezidentka.
Danko podporil Lavrova
Predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko v sobotu podporil názor ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, považujúceho americký útok v Bagdade za porušenie medzinárodného práva.
Danko vidí za incidentom ohrozenie svetového mieru a riziko teroristického protiútoku, na ktorý môže doplatiť aj Európa.
Vyzval preto lídrov EÚ i Slovenska k jasnému postoju a avizuje i kroky na úrovni parlamentu.
"Ak prezidentka, predseda vlády a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí budú opätovne mlčať, tak navrhnem uznesenie Národnej rady, v ktorom bude jasne deklarované odsúdenie takéhoto konania, ktoré je v rozpore s medzinárodným právom a ohrozuje bezpečnosť členských štátov EÚ," spresnil šéf slovenského parlamentu.
Stiahnutie vojakov
V prípade ďalšej eskalácie napätia Danko avizoval záujem SNS otvoriť otázku stiahnutia slovenských vojakov z misie v regióne Blízkeho východu.
Iránskeho generálmajora Kásima Sulejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, zabila pri leteckom útoku v piatok skoro ráno v irackom Bagdade americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa.
Ministerstvo obrany USA uviedlo, že Sulejmání aktívne rozvíjal plány na útoky proti americkým diplomatom v Iraku a celom regióne.
Sulejmáního tiež obvinilo z toho, že schvaľoval útoky proti veľvyslanectvu Spojených štátov v Bagdade začiatkom tohto týždňa.