Slovensko zatiaľ nestiahne vojakov z Iraku. Rozhodli o tom niekoľkí členovia bezpečnostnej rady štátu.
Mimoriadne stretnutie zvolal premiér Peter Pellegrini po tom, čo ho o to požiadal minister obrany Peter Gajdoš z SNS, na žiadosť Andreja Danka, ktorý tlačil na premiéra, aby poslal pre vojakov vládny špeciál.
Prehodnocovanie nasadenia vojakov si vyžiadala situácia v Iraku po piatkovom atentáte na iránskeho generála generálmajora Kásima Sulejmáního.

Most-Híd
Na prvom mieste je podľa Mosta-Híd bezpečnosť príslušníkov našej armády v Iraku, ale nemali by sme pozabudnúť na mechanizmus, na základe ktorého sa v NATO prijímajú strategické rozhodnutia.
Vo vypätých situáciách by nemali byť rozhodnutia prijímané individuálne, bez ich prerokovania so spojencami Slovenska.
Robert Fico (Smer)
Fico postoj Pellegriniho k stiahnutiu vojakov z Iraku ocenil. Zdôraznil však, že je potrebné na hodinovej báze sledovať vývoj v Iraku a ak to bude nevyhnutné, v záujme ochrany života našich vojakov ich musíme vrátiť na územie Slovenska.
Pavol Macko (PS/Spolu)
Expert koalície PS/Spolu na bezpečnosť a obrannú politiku Pavel Macko si myslí, že úvahy o stiahnutí našich vojakov sú na mieste.
„Kompetentní konať sú vláda a ministerstvo obrany. Rozhodnutie by malo byť prijaté po dôkladnom zvážení všetkých možností, v koordinácii so spojencami a po zohľadnení bezpečnosti našich vojakov počas jeho realizácie,“ uviedol Macko.
Okamžité vyslanie špeciálu nie je podľa neho jediné možné riešenie.
Róbert Ondrejcsák
Štátny tajomník Ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (nominant Most-Híd) tvrdí, že unáhlené, jednostranné kroky či vyhlásenia môžu byť jedine škodlivé.
Zahraničná a bezpečnostná politika by mali byť podľa štátneho tajomníka robené racionálne, bez hystérie, bez zneužitia na vnútropolitický boj.
Sloboda a Solidarita
Opozičná strana SaS trvá na tom, že bezpečnosť našich vojakov v Iraku musí zostať prvoradá, ale zneužívanie tejto témy na vnútropolitické účely, ako to predvádzajú strany SNS či ĽSNS považuje za diletantstvo.
Tomáš Valášek (Za ľudí)
Bývalý slovenský veľvyslanec pri NATO a expert na zahraničnú politiku strany Za ľudí Tomáš Valášek ocenil rozhodnutie premiéra.
"Slovensko je riadnym členom NATO a je preto správne, aby sme náš postup koordinovali s našimi partnermi. Bezpečnosť našich vojakov je na prvom mieste, nesmieme však reagovať zmätočne a zbabelo pod vplyvom emócií,“ povedal.