BRATISLAVA. Policajný zbor je dlhodobo najsledovanejšou štátnou inštitúciou na sociálnych sieťach a popredné miesta obsadzuje aj v rámci Európy v prepočte na počet obyvateľov.
Túto pozíciu potvrdil aj v minulom roku.
Viac ako 561-tisíc užívateľov
Facebookovú stránku „Polícia Slovenskej republiky“, osem krajských stránok, stránku zameranú na boj proti hoaxom a účet na Instagrame k dnešnému dňu sleduje viac ako 561-tisíc užívateľov.
„Obzvlášť ma teší, keď naše sociálne siete pomáhajú občanom v núdzi, či už rýchlym zodpovedaním ich dôležitých otázok, alebo sú získavané priamo poznatky vedúce k záchrane ľudských životov či k vypátraniu hľadaných osôb,“ uviedol prezident Policajného zboru Milan Lučanský.
Prostredníctvom sociálnych sietí polície sa napríklad podarilo získať informácie o trestnej činnosti, o hľadaných a nezvestných osobách. Jedným z najzávažnejších vlaňajších prípadov bola komunikácia so Slovákom v zahraničí, ktorý sa cítil byť vykorisťovaný nútenou prácou.
Prípad odstúpili partnerskému orgánu v danej krajine. Dôležité boli aj komunikácie s ľuďmi, ktorí uvažovali nad samovraždou.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová, na základe komunikácie s občanmi bola viackrát zaslaná pomoc vo forme mobilných hliadok, ktoré taktiež preverovali falošné a klamlivé informácie posielané „zo žartu“ na policajný Facebook. Odosielatelia boli vždy vypátraní a následná návšteva policajtov u nich doma ich už tak „nepotešila“.
Status sa dostal až za hranice Slovenska
Vlani sa vďaka sociálnym sieťam napríklad podarilo identifikovať osoby v prípade zabitého Srba v centre Bratislavy.
Status sa dostal až za hranice Slovenska, čo k vyriešeniu veci prispelo najviac. Vážnym prípadom bola aj komunikácia s viacerými poškodenými v prípade sexuálneho zneužívania pracovníkmi modelingovej agentúry.
Vypátrať sa podarilo dve nezvestné dievčatá (14 a 15-ročné), nezvestnú matku s dieťaťom a vozidlom. Vďaka informáciám stotožnili aj agresívneho muža, ktorý rozbil vchodové dvere do nemocnice.
Odhalili aj rôzne osoby v prípade krádeží v obchodoch.
Zverejnené statusy niekedy vyvíjajú aj tlak na páchateľov rôznej trestnej činnosti, ktorí svoje konanie následne napravia, napríklad vrátia ukradnutý defibrilátora, pozbierajú odpad vyhodený z auta na nelegálnej skládke.
Hoaxy a podvody
Špecializovaná stránka „Hoaxy a podvody – Polícia SR“, ktorá bola založená koncom roka 2018, upozorňovala na už štandardne šírené dezinformácie týkajúce sa nelegálnej migrácie, údajných únosov maloletých osôb a zdravotníckych tém.
Za veľký prínos považuje polícia aj vyvrátenie dezinformácie o údajnom masovom vrahovi v Bratislave v súvislosti so smrťou Violy Macákovej.
Vlani polícia spustila aj instagramový účet „policiaslovakia“, zameraný na zverejňovanie predovšetkým nadčasových fotografií, ktorý má osloviť hlavne mladšiu generáciu. Vďaka výzve zo strany českej polície v súboji o najvyšší počet sledovateľov sa Policajný zbor stal štvrtým najsledovanejším v Európe vo veľmi krátkom čase.
Súčasťou komunikácie na sociálnych sieťach boli aj preventívne kampane. Jedna upozorňovala rodičov, aby v strese nenechali v autách svojej deti, ďalšia učila seniorov, ako sa nenechať okradnúť a mladú generáciu varovala kampaň pred nebezpečenstvom zneužitia súkromných údajov na sociálnych sieťach.