BRATISLAVA. Profesorka Mária Bieliková sa môže vrátiť na Slovenskú technickú univerzitu, z ktorej ju minulý týždeň sporne prepustili.

Oznámil to rektor univerzity Miroslav Fikar. V utorok zverejnil spoločné vyhlásenie, pod ktorým je okrem neho podpísaný aj nový dekan Fakulty informatiky a informačných technológií STU Ivan Kotuliak, ktorý Bielikovú prepustil. Podpisy pridali aj predseda akademického senátu Marián Peciar a predseda správnej rady univerzity Milan Ftáčnik a samotná Bieliková.
"Na fakulte sa po zvolení nového dekana udiali kroky, ktoré neprospeli rozvoju fakulty a jej dobrému menu. Dekan pre zníženie napätia zruší okamžité skončenie pracovného pomeru profesorky Bielikovej," napísali.
Bieliková podľa dokumentu zároveň stiahne svoju kandidatúru na členku akademického senátu fakulty.
Kotuliakovi kritici si jeho konanie proti Bielikovej vysvetľovali práve jeho snahou ovládnuť akademický senát fakulty, ktorý kontroluje dekanovu prácu.
"Pani Bieliková povedala: Ja sa nebudem tlačiť do senátu, ak je s tým na fakulte nejaký problém," povedal Ftáčnik s tým, že ide o jej vlastné rozhodnutie.
Bieliková pred médiá neprišla, údajne musela ísť na pracovnú cestu do Bruselu.
Napriek zmierlivému výstupu je zo slov predstaviteľov univerzity jasné, že konflikt ešte úplne urovnaný nie je.
Rektor Fikar na otázky o doterajších ostrých vyhláseniach opakovane odpovedal, že sa nechce zaoberať detailmi prípadu a chce uprieť pozornosť na rozvoj fakulty informatiky, ktorá je najlepšou fakultou školy.
Do podrobností nezachádzal ani Kotuliak.
"Na fakulte prišlo k mnohým situáciám. Dnes sme sa spoločne dohodli, a bolo to veľmi náročné rokovanie, že spravíme hrubú čiaru za tým, čo bolo," povedal. Pokúsia sa podľa neho zabudnúť a skúsiť preklenúť krivdy a pocity z minulosti.
Podnet prešetria
Kotuliak rozhodol o okamžitej výpovedi pre svoju predchodkyňu minulý týždeň vo štvrtok. Odôvodnil to anonymnými podozreniami z neodvedenia dane za éry Bielikovej.
Spoločné vyhlásenie okrem iného spomína aj to, že zúčastnení očakávajú ukončenie protestov a výstražných štrajkov, ktoré vypukli na škole v uplynulých dňoch.
Na podporu Bielikovej vznikla petícia, ktorú za prvých 24 hodín podpísalo viac ako 1500 ľudí. K výzve proti prepusteniu profesorky sa pripojilo koncom minulého týždňa vedenie IT fakúlt na Masarykovej univerzite a Vysokom učení technickom v Brne.
Podobnú podporu potom vyjadrila Bielikovej aj takmer tridsiatka profesorov a vedeckých pracovníkov medzinárodného žurnálu User Modeling and User-Adapted Interaction, v ktorom Bieliková pôsobí.
Študenti na protest prespávali na fakulte a nespokojní zamestnanci fakulty reagovali na nepresné či neúplné fakty o prípade, ktoré opísal Kotuliak.

Nechceli zverejniť svoje mená a napísali, že ich dekan zastrašoval a vyhrážal sa "právnym konaním".
Kotuliak zas v utorok zdôraznil, že nemá dôvod odstupovať z funkcie.
Anonymný podnet o priznávaní štipendií za éry Bielikovej podľa neho nepôjde do stratena. Odvoláva sa na analýzu od právnickej kancelárie Havlát&Partners, ktorú objednal.
Podnet teraz vyhodnocuje Útvar hlavného kontrolóra STU.
Píše sa v ňom, že dekanka vyplácala štipendiá študentom, ktorí pracovali na projektoch pre súkromné firmy, namiesto toho, aby s nimi uzavrela klasické pracovné zmluvy. Štát tak mohol prísť o dane.
"Predbežne mi dekani povedali, že podľa ich vedomostí to takto konkrétne nerobia," povedal k prípadu rektor Fikar.
Naopak, bývalý prorektor Peter Pištek ešte minulý týždeň vyhlásil, že študenti dostávajú štipendiá bežne, a odmeňovali ich tak ešte skôr, ako sa stala dekankou Bieliková.
„Je trápne, že si dotyčná skupinka ani riadne nenaštudovala, ako toto vôbec funguje,“ napísal Pištek na sociálnych sieťach.
Voliť budú aj nováčikovia
Voľby do zamestnaneckej časti akademického senátu sú naplánované na štvrtok, čo ešte viac zdôraznilo vypätú situáciu na fakulte.
Študenti na blogu SME napísali, že Kotuliak za niekoľko týždňov pôsobenia zamestnal osemnásť nových ľudí, ktorí sú mu lojálni a ktorí majú právo hlasovať o zložení senátu. Členov senátu pritom volí 64 zamestnancov.
Rektor Fikar potom pripustil, že pôvodne mal s Kotuliakom džentlmenskú dohodu, že kým nebude funkčný akademický senát, nebudú sa prijímať rozhodnutia, ktoré by významne ovplyvnili život fakulty.
V utorok už Fikar o porušení takejto dohody hovoriť nechcel. "Nespochybňujem právo dekana prijímať nových zamestnancov." povedal.
Kritiku, že medzi osemnástimi nováčikmi sú aj ľudia, ktorí sa dosiaľ venovali iným vedným odborom, Kotuliak odbil.
"Spochybňovanie kvalifikácie jednotlivých pracovníkov je dosť prvoplánové najmä v situácii, keď sa snažíme o to, aby boli štúdiá medziodborové," povedal.

Beata
Balogová
