BRATISLAVA. Boli časy, keď bývalý príslušník SIS Peter Tóth oslovoval Mariana Kočnera familiárne „bratm“, chodil s ním na dovolenky a spolu pracovali na diskreditácii novinárov či zakladaní novej strany Cieľ.
Dnes je Tóth jedným z kľúčových svedkov, ktorý svedčí proti Kočnerovi obžalovanému z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

V októbri 2018 odovzdal Kočnerove mobily s Threemou polícii spolu s dokumentmi ku Kočnerovmu podnikaniu. Dal im aj tajné správy, „motáky“ s inštrukciami, ktoré Kočner z basy vynášal. Začal proti nemu vypovedať na súdoch a tvrdí, že Kočnerove zmenky sú falošné.
Preto sa čaká na jeho stredajšiu výpoveď na hlavnom pojednávaní k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Tóth by tam mal byť aj s ďalším členom Kočnerovho komanda expríslušníkom SIS Miroslavom Kriakom. Mali by opísať, ako pre Kočnera sledovali novinárov.
„Až do konca septembra 2018 bol Peter Tóth podľa výsledkov vyšetrovania asi najbližší človek Mariana Kočnera. Komunikoval s ním aj potom, ako bol vzatý koncom júna 2018 do väzby a boli mu doručované aj Kočnerove motáky. Mal teda jeho absolútnu dôveru, takže mu zveril svoj telefón aj s prístupovým heslom,“ povedal v novembrovom rozhovore pre SME advokát Kuciakovcov Daniel Lipšic.
Spoznali sa pri Technopole
Tóth bol redaktorom, ktorý v 90. rokoch písal pre denník SME a istý čas patril k najlepším investigatívnym novinárom. Písal o únose Michala Kováča ml. a o dianí v slovenskom podsvetí. Počas vlády Vladimíra Mečiara mu zhorelo auto.
S Kočnerom sa spoznal v roku 1995, keď písal o únose. Kočner vtedy spolu s Kováčom mladším vystupoval v kauze Technopol, ktorá však nesúvisí so súčasnou kauzou Technopol Servis.
Korunný svedok únosu Oskar Fegyveres tvrdí, že Kočner bol prítomný aj na jeho stretnutí s prezidentom Kováčom, kde mu Fegyveres porozprával, ako únos zorganizovala tajná služba.