SME

Tótha vypočúvali osem hodín. Kočner tvrdí, že klame (minúta po minúte)

Tóth je jedným z kľúčových svedkov.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Kliknite na infografiku pre jej zväčšenie.Kliknite na infografiku pre jej zväčšenie. (zdroj: SME/iGor Kovár, Adam Valček)

Dianie na súde v prípade Kuciakovej vraždy sme sledovali minútu po minúte:

20:01 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu

20:00 Pojednávanie skončilo. Súd pokračuje v pondelok.

19:54 Na rade sú záverečné vyjadrenia. Marian Kočner sa nevyjadril.

Ide sa vyjadriť Roman Kvasnica: "Vyjadrenia pána svedka sú nelogické a zmätočné, ktoré nebolo možné pochopiť. Mohlo ísť o opatrnú odmenu pre inú osobu za organizovanú trestnú činnosť."

Výsluch Dučáka sa skončil.

19:53 Prokurátor navrhuje odstrániť rozpory vo výpovedi Dučáka medzi dnešnou výpoveďou a výpoveďou z prípravného konania.

V prípravnom konaní vypovedal, že auto sa používalo na výrobu Tóthovej relácie Dereš (v skutočnosti ide o Na pranieri), teraz vypovedal, že celý čas bolo v garážach v Kočnerovej budove. Dučák spresňuje, že na Cintorínskej bolo auto len tri týždne.

19:55 Na rade je ďalšie kolo otázok, bude sa pýtať prokurátor Vladimír Turan.

SkryťVypnúť reklamu

"Ako dlho bolo auto na Cintorínskej ulici v garážach?" zaujíma Turana. "Dva až tri týždne, určite." "Čo potom?" "Potom tam už nebolo."

"Riešili ste otázku vlastníctva toho auta?" pýta sa ďalej Turan. "Nie, vlastníkom bola do splatenia lízingových splátok lízingová spoločnosť. Ak by si ho chcel kúpiť, musel by vstúpiť do vzťahu s lízingovou spoločnosťou," hovorí Dučák.

19:44 Roman Kvasnica sa s vysokou kadenciou pýta Dučáka na Mercedes - ako sa k nemu dostal, prečo bolo zaujímavé pre jeho vlastníka, že mu ho dal do prenájmu, kam ho Kočnerovi odviezol, kto mal k dispozícii technický preukaz.

Kočner sa len usmieva.

"Kto vám mal zaplatiť všetky tieto náklady?" znie otázka. "Maroš Kočner po pol roku," odpovedá.

SkryťVypnúť reklamu

"Nemali ste strach, že či vám tieto peniaze budú zaplatené, keď ste auto videli u cudzej osoby a Kočner bol vo väzbe?" "Myslel som si, že nebude dlho vo väzbe," odpovedá Dučák.

19:33 "Kto je vašim obhajcom v kauze Technopol?" pýta sa ďalej Lipšic. "Pán Mandzák, ak sa pamätám," odpovedá.

"Bol v tejto kauze činný aj pán Kočner?" pýta sa ďalej. "Radil som sa s ním o niektorých krokoch," odpovedá Dučák.

"Prečo ste práve s Kočnerom preberali záujem novinárov o kauze Technopol?" "Neviem, bol po ruke...," odpovedá Dučák.

"Kto vo vzťahu k vám, ako k štatutárnemu orgánu Technopol Servis, vystupoval ako vlastník spoločnosti?" zaujíma ďalej Lipšica. "Môžem odmietnuť odpovedať? Odmietam," hovorí Dučák.

SkryťVypnúť reklamu

Ako obvinený v kauze Technopol má právo nevypovedať.

"Hovorí vám niečo pojem systém?" znie ďalšia otázka. "Nič," hovorí Dučák, pritom viackrát tento pojem použil počas svojej výpovede teraz.

19:25 Pýta sa splnomocnenec Daniel Lipšic: "Uzatvárali ste sa s Kočnerom akékoľvek formy transakcií?"

"Som starý a jednoduchý človek, mám právo na jednoduché otázky," odpovedá Dučák.

"Podnikali ste nejaké veci spoločne? "

"Áno, boli sme spolu chvíľku v pezinskej skládke. Podnikali sme kroky, aby skládka mohla fungovať," hovorí Dučák.

Dučák opisuje podrobnosti o kauze pezinská skládka, v ktorej sa Kočner chvíľku angažoval.

19:22 Otázky kladie predsedníčka senátu: "Koľko ste boli stratový z tohto priateľstva s pánom Kočnerom?" "Priateľstvá sa neúčtujú. Pracie prostriedky nebudem rozpočítavať," odpovedá Dučák.

SkryťVypnúť reklamu

"Prečo si privyrábate?" znie ďalšia otázka. "Pretože som činorodý človek a neviem si predstaviť, že budem behať v dome v teplákoch a pozerať ružovú záhradu."

"Máte nejaké úspory?" "Bežné." Predsedníčka sa pýta otázky na platby z tohto účtu, Dučák odpovedá o platbách rodine, nič čo by súviselo s Kočnerom, preto denník SME tieto podrobnosti nezverejňuje.

19:21 Zsuzsovej obhajkyňu zaujíma, koľkokrát sa Dučák stretol s Tóthom od zadržania Kočnera po svoju prvú výpoveď. "Dvakrát, možno trikrát," hovorí Dučák.

Obahjkyňa sa pýta Dučáka, ako reagoval na to, že Tóth tvrdil, že pani Zsuzsová má usvedčovať pána Kočnera. "Nahneval som sa, čo to bolo za situáciu a čo je to za systém, čo plodí takéto situácie."

SkryťVypnúť reklamu

"Verili ste mu to?," pýta sa obhajkyňa. "Tváril sa ako veľký big šéf, mal autoritu v tomto bezpečnostnom sektore. Až neskôr som zistil, že on sa vžíva do tých úloh svojich hrdinov v knižkách," hovorí Dučák.

"Vnímam to tak, že to je najväčšie promo na jeho knihu, ktorú píše, tam budeme všetci za hrdinov," hovorí Dučák a gestikuluje pri tom.

19:19 "Tá identifikácia auta, že sa dostalo do dispozície človeka, ktorý je spájaný s vecou poškodeného pána Kuciaka. To ma presvedčilo, že to treba vysvetliť, prispieť k objasneniu," hovorí Dučák o dôvode, pre ktorý prišiel na súd vypovedať.

19:15 Zsuzsovej obhajkyňa sa pýta Dučáka, ako na neho pôsobila mašlička na tej krabici.

"Čo ja viem, neviem, nepôsobilo to na mňa tak, že by to bola bonboniéra, ak tam smerujete," odpovedá Dučák.

SkryťVypnúť reklamu

"Ako na vás pôsobila?", pýta sa znova. "Nepôsobila na mňa nijak, nevenoval som tomu pozornosť," odpovedá Dučák.

Obhajkyňa sa pýta, či mala krabica pevný obal. Dučák tvrdí, že nevie čo v krabici bolo a nepýtal sa na to ani Tótha.

19:11 Otázky kladie obhajkyňa Aleny Zsuzsovej. Dučáka sa pýta na vzťah s Tóthom.

"Akceptoval som ho preto, že sa zdržiaval v Marošovej prítomnosti. Zo začiatku som ho obdivoval, pretože napísal tiež knižky o Cervanovej, teraz pochybujem, že sú pravdivé. Tá jeho literárna fabulačná erudícia je veľká, to klobúk dole. Pokulháva morálna stránka, taký človek nemá cenu pre mňa," tvrdí Dučák.

"Tóth mi povedal, že Alena Zsuzsová plní nejaké úlohy medovej pasce," hovorí Dučák. Obhajkyňa sa však pýta, či mu Tóth hovoril, že by Zsuzsová robila pre štátne organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

19:08 "Pán Kuciak mi raz telefonoval, kládol mi otázky, na ktoré som nepoznal odpoveď. S Marošom som sa radil a on mi povedal, že to musím strpieť. Tak som si zablokoval jeho číslo, aby mi už nevolal, bolo mi to nepríjemné," hovorí Dučák o kontakte s Kuciakom.

Kuciak písal o kauze Technopol Servis. Dučákove vyjadrenie je zaujímavé preto, že Dučák hneď po novinárskych otázkach volal Kočnerovi, ktorý však od roku 2017 popiera, že by s kauzou čokoľvek mal, hoci Threema a ďalšie objektívne dôkazy dokazujú opak.

19:05 "Pochopil som, že všetko je inak. Sledoval som všetky tie tlačovky, ktoré manipulujú tou situáciou. Mám názor na túto situáciu," hovorí Dučák o tom, že si myslí, že Kočner nemá s vraždou nič spoločné. Svoj názor nechce prezentovať.

SkryťVypnúť reklamu

19:00 "Jemu som nikdy nič neodmietol, on mi vždy v živote pomohol, nemal som dôvod odmietať. Nikdy ma nedostal do situácie, ktorá by ma ohrozovala, alebo bola nemolárna," hovorí Dučák.

Prokurátor sa pýta, ako mu pomáhal. "Keď som mal 65 rokov, tak som potreboval vodičák, neurobil som to a on mi poradil, ako tým prejsť," hovorí Dučák.

"Finančný vzťah medzi nami nebol, nedal mi nikdy peniaze," hovorí Dučák. Vecné dary? "Dal mi keď som mal 65 rokov, špeciálnu flašku vodky, tajomstvo Kremľa, pekná vec to bola. Ja som mu zas zohnal víno, ktoré som mu nestihol už odovzdať," hovorí Dučák. Kočner sa miestami usmieva.

18:57 "Som obvinený v kauze Technopol. Nebudem tu hovoriť o tom, čo mám hovoriť inde," hovorí Dučák st. Obvinený je z tunelovania firmy Technopol Servis.

SkryťVypnúť reklamu

"Mal som informácie, že vtedy a vtedy to pozeraj a budeš sa diviť," odpovedá Dučák na otázku, čo vedel o relácii Na pranieri.

18:53 "S Petrom Tóthom ma zoznámil Maroš Kočner. Raz som ho stretol v roku 2017, dvakrát v roku 2018," povedal Dučák.

Po zadržaní Kočnera ho Tóth vyzval na stretnutie, aby ho poučil, že má chodiť vymieňať prádlo a prať Kočnerovi do Justičného paláca.

18:49 "To je neetické, prehľadávať cudzie veci," hovorí Dučák o tom, či vie, čo bolo v krabici, ktorú si u neho Kočner odložil a neskôr ju Dučák odovzdal Zsuzsovej.

18:44 "Bol som prekvapený, že pani Zsuzsová jazdí na aute, ktoré malo byť to televízne," hovorí Dučák. Tóth dnes poprel, že by biely Mercedes zamýšľali použiť na Na pranieri.

SkryťVypnúť reklamu

18:41 Polročný nájom bieleho Mercedesu podľa Dučáka stál 18-tisíc eur, musel ich nakoniec zaplatiť sám, pretože Kočnera zavreli a už nezaplatil, hoci to sľúbil.

18:33 "Poznám všetkých z mediálnej prezentácie. S Marošom Kočnerom sa poznám asi 30 rokov, som jeho známy, priateľ," rozpráva Dučák a dodáva, že ďalšie osoby pozná iba z médií.

"Ja som sa prihlásil dobrovoľne na výsluch. Vypočul ma pán Juhás. Chcel som mu vysvetliť veci, ktoré som zapožičal, pretože som videl, že stálo pred domom pani Zsuzsovej. Chcel som vysvetliť, ako sa to auto objavilo v tomto prípade," hovorí Dučák.

"Maroš Kočner ma požiadal, niekedy na jar roku 2018, v rámci tej Tóthovej relácie (Na pranieri) bude potrebovať auto, ktoré nebude identifikované s niekym z jeho okolia. Tak som tomu rozumel, že je to na výrobu tej relácie," hovorí Dučák.

SkryťVypnúť reklamu

"Potom som ju raz videl, keď som jej odovzdával nejakú zásielku, neskôr som zistil, že je to pani Zsuzsová, aj vtedy som si myslel, že je to členka nejakého jeho televízneho tímu," opisuje Dučák.

"Keď som videl to auto pred domom pani Zsuzsovej, po jej zadržaní, tak som sa pýtal pána Tótha, čo sa to deje. On mi dal nejaké explozívne informácie," hovorí.

Auto sa potom javilo stratené, majiteľ toho auta (Marián Orság) na Dučáka podal trestné oznámenie, že auto je ukradnuté, ale nakoniec ho Orság našiel cez GPS. Dučák nespresnil kde sa našlo a ako sa stratilo.

Vypovedá Jozef Dučák st.

18:28 Tóthov výsluch ukončili po asi ôsmich hodinách. Vypovedá Kočnerov spolupracovník Jozef Dučák st., ktorý je obvinený v kauze Technopol Servis.

SkryťVypnúť reklamu

Dučákov výsluch vedie prokurátor Vladimír Turan.

18:24 "Zaoberali sme sa motívom pána svedka takto vypovedať, myslíme si, že je ním snaha dištancovať sa od pána obžalovaného. Považujeme jeho výpoveď za dôveryhodnú. Zaoberali sme sa aj možnosťou vedomej spolupráce pána svedka na príprave vraždy," tvrdí splnomocnenec Roman Kvasnica.

Myslí si, že Tóth nevedel o tom, že fotky budú použité na vraždu.

18:21 Splnomocnenec Daniel Lipšic považuje výpoveď svedka Tótha za dôveryhodnú, pretože nemá dôvod klamať.

Lipšic tvrdí, že Tóth bol dlhé roky Kočnerov najbližší človek. Podľa Lipšica je podstatné, že výpoveď Tótha potvrdzuje mnohé objektívne dôkazy, ktoré budú vykonané. Sledovanie novinárov je podľa Lišpica potvdzované komunikáciou v Threeme.

SkryťVypnúť reklamu

"Svedok dnes vypovedal, že mal byť sprostredkovateľom nezákonného rozhodnutia o prepustení obžalovaného z väzby. Spomínal, že mal predsedovi doručiť nejaké podklady k prejudiciálnemu konaniu. Vzhľadom na znalosti svedka a poznajúc obhajobu pána Kočnera, neviem si predstaviť, že toto by si pán svedok vymyslel," hovorí Lipšic.

Naráža tým na skutočnosť, že obhajca Para zvykne dávať návrhy na prerušenie konania a položenie prejudiciálnych otázok na Súdny dvor EÚ.

18:13 Kočner hovorí, že Tóthové tvrdenie, že v Leviciach na ich spoločnej talkshow 5. decembra 2017 mu povedal o svojej údajnej obave z obvinenia za podvod s DPH na Donovaloch, nie je pravda.

"Vtedy som bol už mesiace obvinený," pripomína Kočner a dodáva: "Svedok klame."

SkryťVypnúť reklamu

18:09 Kočner ďalej spochybňuje tvrdenie, že je nereálne, aby mu advokát Andrej Šabík vyniesol z väzby 25 motákov, pretože tak často za ním do väzby nechodil.

Kočner Tótha viackrát označuje za klamára, ale hovorí to pokojne, bez emócií. Tóthovi naďalej vyká.

17:59 "Pán Tóth dnes upravil svoje predošlé výpovede, hlavne výpoveď ako získal strieborný, teraz už čierny telefón. Upravil to až potom, čo obhajoba upozornila na možnú manipuláciu s telefónmi. Svedok sa trikrát vyradril, že telefón bol vziať do Technopolu, je vzhľadom na to, akú dobrú pamäť má svedok vo vzťahu k tomu, čo potrebuje, podstatná informácia," hovorí Kočner.

"Ak by som bol OČTK a svedok mi povie, že telefón je v Technopole, tak by som tam ako OČTK išiel a zaistil ten telefón. Pán svedok musel teda upraviť svoju výpoveď, aby sme nekládli otázky, prečo sa to nestalo," hovorí Kočner.

"Pán svedok opísal dnes inak odovzdanie telefónu mojou dcérou," pokračuje.

"Ak by to bola pravda, tak potom by sme mali brať do úvahy tú skutočnosť, že príprava tohto skutku začala v roku 2016, keď sme sa začali rozprávať o stránke o Pranieri a nejakom paparazovaní. Ak by bola pravda, čo tvrdí svedok, ako hrozne som nenávidel Jána Kuciaka, toto sa v jeho predchádzajúcich výpovediach nenechádza, dnes to viackrát vyšpičkoval. V minulosti tvrdil, že sme sa o Kuciakovi nikdy nerozprávali. Opäť upravoval svoje vyjadrenia," tvrdí Kočner.

"Ak by bola pravda, že príprava začala v roku 2016, neviem si dobre vysvetliť, prečo začalo sledovanie až v októbri 2017. Ak paparazovanie novinárov začalo niekedy v prvom kvartáli 2017, a ak to malo byť za účelom monitoringu Jána Kuciaka, na čo bolo treba čakať šesť mesiacov?" kladie Kočner rečnícku otázku.

"Pán svedok napriek tomu, že sme strávili týždňovú dovolenku v Chorvátsku, si nevie spomenúť, kto tam bol. Nevie si spomenúť, aby tí ľudia nemohli potvrdiť, že o Jánovi Kuciakovi sme sa nikdy nerozprávali," tvrdí Kočner.

17:56 Para navrhuje odstrániť ďalší rozpor, v tomto prípade mu senát vyhovel, týka sa sledovania, ale nie je úplne jasné čoho konkrétne.

V prípravnom konaní Tóth povedal, že by bolo dobré zistiť adresy trvalého a prechodného bydliska, dnes to neuviedol.

"Pravdupovediac ja si nespomínam na tú druhú časť vety, ja si pamätám tú komunikáciu s pánom Kočnerom tak, ako som uviedol dnes na pojednávaní," reaguje Tóth.

Ďalšie otázky nie sú, všetci dostali priestor na záverečné vyjadrenie. Prvý ide Kočner.

17:51 Kočnerov obhajca Marek Para chce odstraňovať rozpory medzi terajšou výpoveďou Tótha a jeho výpoveďami z prípravného konania.

Ide napríklad o to, že v minulosti Tóth povedal, že jeden z telefónov vzal z kancelárie v Technopole. Dnes to Tóth vysvetlil ako omyl.

Parovi to nestačí, pretože upozorňuje, že v prípravnom konaní Tóth vypovedal na troch miestach toho istého výsluchu, že ho vzal z Technopolu - čo sa nezdá ako omyl podľa Paru.

Senát odstránenie tohto rozporu nepripustil, predsedníčka povedala, že Tóth to už vysvetlil.

17:42 Kočner sa vypytuje Tótha na záznam, ktorý predložil NAKA pri jednom zo svojich výsluchov, ide pravdepodobne o operatívne informácie, ktoré dal polícii. Kočner sa pýta na pravdivosť a zdroj viacerých informácií, ktoré tam Tóth uviedol.

„Mali ste informáciu, že som sa vyhrážal generálnemu prokurátorovi a celej jeho rodine?“ pýta sa Kočner.

„Mal som takú informáciu po mojom prvom výsluchu v tejto trestnej veci a mal som ju od ľudí, ktorí tvrdili, že vedia o vašej nejakej nahrávke, o ktorej som netušil, ktorá bola nakoniec aj publikovaná, ktorú ste si urobili, keď ste dávali do poriadku generálneho prokurátora Dobroslava Trnku,“ odpovedal Tóth.

Kočner sa pýta aj na rubopisovanie (prevod) zmeniek spoločnosti Penta Investments, ktoré vraj Kočnerovi vydala. Kočner nakoniec otázku vzal späť.

Kočner sa pýta na postrelenie Kočnera Jánom Takáčom. Pýta sa aj na informácie o údajnej likvidácii účtovníctva off-shore spoločnosti, ktorej názov nie je zrejmý – Tóth vypovedá, že o likvidácii hovorila Kočnerova dcéra Andrea, ktorej príkaz na likvidáciu účtovníctva dal Kočner z väzby cez nejaký bližšie nespresnený moták.

17:23 Porada skončila, senát Kočnerovi vyhovel a zahrnul do rozsahu dokazovania listinu stiahnutú z USB kľúča, ktorú odovzdal Tóth ako utajený svedok.

Dokument sa nečíta, Kočnerov obhajca ho nosí na nahliadnutie jednotlivým účastníkom konania.

17:12 Senát sa po krátkej porade v pojednávacej miestnosti pobral na poradu do vedľajšej miestnosti a prerušil pojednávanie.

17:04 Otázky bude klásť Kočner. Chce však najprv vykonať listinný dôkaz - je to vizualizovaný obsah USB kľúča SanDisk, ktorý tvoril prílohu zápisnice o výsluchu utajovaného svedka, čiže Petra Tótha.

Listina sa zrejme nebude čítať, účastníci konania do nej môžu nahliadať.

Daniel Lipšic namieta, že ide o záznam z operatívneho vyťažovania svedka. "Nie je to spôsobilý dôkaz," hovorí Lipšic.

"Nejedná sa o vyťažovanie. Je to svedkom predložená listina," oponuje Lipšicovi Kočnerov obhajca Marek Para.

16:57 Predsedníčka senátu sa Tótha pýta, či sa Kočner vulgárne vyjadroval aj na adresu iných novinárov. Tóth potvrdil, že áno.

Ďalej sa pýta na komunikáciu medzi Kočnerom a Tóthom 20. alebo 21. februára 2018, teda v čase vraždy Jána Kuciaka, ktorou dočasne pozastavuje činnosť tímu.

Súvisiaci článok Kočner krátko pred vraždou stopol sledovanie novinárov Čítajte 

Denník SME o týchto správach už skôr informoval.

16:44 Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík prišli do pojednávacej miestnosti počas prestávky, očakáva sa, že oni dvaja ešte budú dnes vypovedať.

Jozef Dučák zo súdu odišiel, jeho výsluch sa zrejme preloží.

Predsedníčka senátu však po prestávke informovala, že je to presne naopak, dnes chce vypočuť ešte Dučáka st., Mlynarčíka a Kriaka chce vypočuť 22. januára 2020.

Pri odchode z pojednávacej miestnosti si Tóth s Kriakom podali ruku. Tóth sedí stále na mieste pre svedkov.

16:32 Po troch hodinách požiadal prokurátor o 15-minútovú prestávku, tento výsluch je veľmi intenzívny.

16:24 Tóth na Kvasnicove otázky povedal, že v podkladoch zo sledovania Jána Kuciaka bol prehľad jeho dňa, časovo ohraničený. „Boli tam časy, kde vtedy bol,” tvrdí.

Tóth tiež tvrdí, že nezasahoval do pamätí telefónov, ktoré mu dnes na súde predložili.

Kvasnica sa tiež pýta na to, kedy dostal správu s údajmi o bydlisku Jána Kuciaka.

"Neviem to ohraničiť, predpokladám, že mohla prísť na prelome septembera a októbra 2017. Presne to neviem," tvrdí Tóth.

16:17 Zástupca pani Kušnírovej Roman Kvasnica sa pýta na podrobnosti relácie Na pranieri, kde Kočner škandalizoval novinárov.

Kvasnica sa ďalej pýta na červený Mercedes. Tóth tvrdí, že v čase, keď sa rozhodol vypovedať, tak ho používal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, ktorý je trestne stíhaný za falšovanie zmeniek TV Markíza.

16:16 Advokát Roman Kvasnica navrhol, aby časť Tóthovej výpovede, ktoré sa týka podozrenia z protiprávneho konania advokáta Paru, bola odstúpená Slovenskej advokátskej komore.

Revízna komisia Slovenskej advokátskej komory sa už Parom zaoberá. Rozhodnutie nie je známe.

16:11 Lipšic sa pýta Tótha, či má obavu o svoj život. „Poznám Mariana Kočnera ako pomstychtivého človeka. Do konca života budem musieť žiť s hrozbou, že podobná pomsta sa môže prihodiť aj mne. Nemusí to byť iba zo strany Mariana Kočnera, pretože tým, že som vydal polícii jeho mobily som skomplikoval život mnohým ľuďom,“ hovorí Tóth.

Tóth ešte pred tým potvrdil príbeh o bielom Mercedese, ktorý sa spomína aj v motákoch ako „biely medveď.

Kočner zháňal lízing bieleho Mercedesu, spolupracovníkovi Jozefovi Dučákovi st. vraj povedal, že je to úplatok pre prokurátora Jána Šantu, ktorý dozoruje kauzu zmenky.

V skutočnosti ho Dučák videl na golfe v Báči a používala ho Alena Zsuzsová a vtedy Dučák podľa Tótha pochopil, že Kočner ich klamal.

Na pokyn Kočnera vraj Dučák doniesol Zsuzsovej do Báču krabicu s hotovosťou 200-tisíc eur, mal to byť nejaký úplatok.

Dučák vraj povedal Tóthovi, že Kočner pred „systémom“ zatajuje jeho styky so Zsuzsovou. Systémom myslel ich skupinu, ale Tóth vysvetľuje, že sa necíti jej súčasťou.

Súvisiaci článok Mamojka: Tóth za mnou neprišiel, mojím šéfom je ústava Čítajte 

15:58 Ústavný sudca Mojmír Mamojka odmietol, že by za ním Tóth prišiel s pozdravom od Kočnera a doniesol aj jeho sťažnosť proti väzbe.

„Nikdy som sa s ním nestretol, videl som ho len na fotografii,“ povedal Mamojka.

15:56 "Pán Para a Mandzák mi vysvetľovali všetky právne súvislosti, to podanie mi potom vložili do bielej obálky A4. Nenazeral som do nej, neviem, či tam boli nejaké peniaze, skôr si myslím, že nie," svedčí Tóth o obálke, ktorú vraj odovzdal Mamojkovi.

15:52 Tóth tvrdí, že cez Bödöra sa Kočner domáhal odovzdať aj odkaz Robertovi Ficovi, aby vybavil prepustenie Kočnera z väzby u ústavného sudcu Mojmíra Mamojku.

Mamojka naozaj ako ústavný sudca a sudca spravodajca rozhodoval o ústavnej sťažnosti Kočnera proti väzbe, ale sťažnosť zamietol.

„Nakontaktoval som sa na pána Mamojku, číslo som si vytiahol z Kočnerovho telefónu. Povedal som, že som kuriér od jedného jeho priateľa a potrebujem sa s ním stretnúť,” spomína Tóth na stretnutie s Mamojkom.

Išiel za ním do Veľkého Bielu, kde naozaj Mamojka býval. Doniesol mu podanie, kde boli post-it papierikmi vyznačené pasáže.

Išiel som za ním do Veľkého Bielu, odovzdal som mu obálku, kde bolo gro toho podania, tá ústavná sťažnosť. Pozdravil som ho od pána Kočnera, on sa ešte opýtal, či je to podané, potvrdil som mu to,“ dodal.

Kočner sa pokúšal Tótha úkolovať aj na to, aby sa nakontaktoval cez jeho (Kočnerove) kontakty na generálneho prokurátora, ale účelom bolo dostať Kočnera von z väzby.

Tóth vypovedá na základe otázok, ktoré sa pýta Daniel Lipšic v súvislosti s motákmi, v ktorých Kočner píše “prečo Mamojka zlyhal” a prečo to “RF” nevyriešil.

Tóth odpovedá na otázky už vyše dve hodiny a dvadsať minút.

15:40 "Kto je Michal T.," pýta sa Daniel Lipšic na meno z jedného Kočnerovho motáku.

"Je to predseda tohto súdu, pán Truban. Nemám to vyrozumené len z toho montáku, ale mám to vyrozumené aj z komunikácie s magistrom Parom, ktorý k tomu mal vypracovať nejaké podklady, na základe ktorých by mohol tento súd rozhodnúť o prepustení Mariana Kočnera z vyšetrovacej väzby," hovorí Tóth.

"Išlo o nejaký podklad, ktorý namietal určité prejudiciálne otázky, ktorý hovoril o tom, že Marian Kočner bol vzatý do väzby aj za to, že sa živil páchaním trestnej činnosti a ten dokument hovoril tom, že Kočnerovi ešte nebolo preukázané, že sa živil trestnou činnosťou, že bol iba z toho podozrivý," vypovedá Tóth.

Tóth tvrdí, že tento dokument už nemá k dispozícii a tento dokument mal podobu predpripraveného súdneho rozhodnutia.

"Tento dokument mi odovzdal magister Para, ja som mal zabezpečiť to, aby sa ten dokument dostal sem na Špecializovaný trestný súd. Ja som ten doklad skartoval," hovorí.

15:32 Tóth tvrdí, že šperkovnicu, v ktorej sa našli videá z Trnkovej pracovne, odovzdal Kočnerovi niekedy v roku 2003, alebo 2004.

15:28 "Až po tom, čo bol Kočner vzatý do väzby. Nakontaktoval som ho tak, ako bolo uvedené v odkaze cez aplikáciu Signal. Bödör povedal, že je na dovolenke, ale že sa mi ohlási," hovorí Tóth o tom, kedy sa kontaktoval s Norbertom Bödörom.

Na stretnutí sa mal Bödör vyjadriť podľa Tótha v tom zmysle, že sledovanie síce platil, ale nevidel jeho výsledky.

O tie sa podľa Tótha nezaujímal, ale pýtal sa Tótha, že či by bolo možné vyskladať znova sledovacie komando a zamerať sa na politikov, o ktorých má Bödör záujem.

Tóth tiež vypovedá, že Bödör chcel sledovať možno aj predstaviteľov Smeru, ktorí nepatrili k tvrdému jadru strany.

"Zároveň sa vyjadril, že má nejaký priestor, ktorý je monitorovaný a v ktorom sa schádzajú politici a potrebuje tam vymieňať SD karty," tvrdí Tóth.

Tóth tvrdí, že Bödör mu rozprával informácie o priebehu vyšetrovania vraždy.

15:21 Tóth vypovedá, že na požiadavku Mariana Kočnera písal tlačovú správu pre niekdajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku v čase, keď bol vo funkcii generálneho prokurátora, pretože Kočner považoval jeho tlačový odbor za neschopný pri téme, ktorú vtedy riešili. Išlo o nejaký spor s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou.

Tóth vypovedá celý čas pokojne a bez akýchkoľvek poznámok.

15:18 Bratku alebo môj brat, prekladá Tóth oslovenie "bratm" v listoch s Kočnerom.

"Marian Kočner je veľmi komplexná a štruktúrovaná povaha, je to povaha veľkých rozporov, vie byť veľmi dobrosrdečný a zároveň vie byť veľmi hrubý a presadzuje svoje záujmy širokými lakťami. Vždy som to bral ako kolorit jeho povahy," hovorí Tóth.

15:16 Lipšic sa ďalej pýta, aké pohnútky má Tóth pre výpoveď. Opisuje, že zlom nastal po zadržaní Aleny Zsuzsovej.

Viem si predstaviť, aké muky prežíva Zlatica Kušnírová a rodičia Jána Kuciaka.

Peter Tóth

"Sám mám tri deti, život je najvyššia nedotknuteľná hodnota. Sám viem, ako prežívam muky, keď sa niečo mojim deťom stane. Viem si predstaviť, aké muky prežíva Zlatica Kušnírová a rodičia Jána Kuciaka," tvrdí Tóth.

"Keď som slúžil štátu, tiež som ochraňoval životy," hovorí Tóth.

Dopĺňa, že jeho pohnútkou boli aj zákonné dôvody oznámiť trestný čin. "Ja to nepociťujem ako nenávisť, ale bolo to pre mňa ľudské sklamanie a zrada. Predstavte si, že sa s niekým dohodnem, že budeme pašovať kone a niekto zastrelí colníka, veď keď sa dohodneme na pašovaní, tak prečo by niekto zastrelil colníka?" hovorí Tóth.

"Asi sme nemali taký vzťah, keď sa ma rozhodol takýmto spôsobom podraziť," hovorí.

"Mám aj sedliacky rozum a viem, že v dnešnej dobe elektronické stopy môžu pomôcť k vyšetreniu," hovorí Tóth.

15:11 Tóth na otázky Daniela Lipšica o sledovaných novinároch priznáva, že mnohí z nich písali o Kočnerovi negatívne.

15:04 "Povedal mi, že je to jediná osoba, ktorá dokáže uvažovať a myslieť ako on," povedal Tóth o tzv. Maďarke, o ktorej sa domnieva, že tak volal Kočner Zsuzsovú.

Povedal to v odpovedi na otázku predsedníčky senátu, ktorá sa pýtala, či Kočner diskutoval pod videami Na pranieri.

Tóth povedal, že áno diskutoval a jeho prihlasovacie údaje používala aj Zsuzsová.

15:03 Predsedníčka senátu sa pýta Tótha, kedy sa dozvedel o usmrtení Kuciaka, ten tvrdí, že v ten deň, keď to bolo uverejnené, 26. februára 2018.

"Hneď ráno, keď som si prečítal túto správu v médiách, tak som písal Kočnerovi správu, že dúfam, že to čo sa objavilo v médiách, išlo mimo nás a teda že fotografie neboli použité na prípravu skutku," hovorí Tóth.

Tvrdí, že Kočner mu vzápätí napísal, či je debil a následne si volali, že by musel byť úplny hlupák, keby sa na tom podieľal vzhľadom na verejne známy spor s Kuciakom.

15:00 Zsuzsovej obhajoba sa ďalej pýta Tótha, na koho podnet sa dostal do pozície utajovaného svedka. "Bola to moja žiadosť," hovorí Tóth.

Obhajoba sa tiež pýta, či poskytol fotografie zo sledovania aj inej osobe. "Nie, iba Marianovi Kočnerovi, a jemu sa to dostalo v dvoch kópiách," hovorí Tóth.

"Samozrejme, okrem orgánov činných v trestnom konaní," hovorí Tóth.

14:59 "Mám približne 172 centimetrov," odpovedá Tótha na otázku o svojej výške. Obhajoba Zsuzsovej tým zjavne smeruje k výpovedi Andruskóa, ktorý vyslovil domnienku, že Zsuzsová a Tóth sa s ním stretli (Tóth to popiera).

14:58 "Boli by tieto fotografie použiteľné pre prírpavu vraždy," pýta sa obhajoba Tótha. Senát vyhovel námietke Lipšica a otázku nepripustil, nakoľko Tóth nebol zapojený do prípravy vraždy.

14:54 Otázky teraz kladie obhajca Aleny Zsuzsovej. "Osoba vystupujúca SIS Alino, alebo Dušan Keményi ma nikdy nepožiadala o stretnutie," hovorí Tóth.

"Mal finančne podporovať jej nastupujúcu kariéru modelky, táto dcérka bola s pani Zsuzsovou na Donovaloch u Kočnera, to všetko viem ale len z rozprávania Kočnera," hovorí Tóth

Tóth tvrdí, že sa nevie vyjadriť k vzťahu medzi Kočnerom a Zsuzsovej dcérou.

"Vyjadril sa predo mnou tak, keď z nej bude modelka, bude zarábať veľa peňazí a on z toho bude mať podiel," povedal.

14:48 "Keď sme zapečatili vozidlo, išli sme do výsluchovej miestnosti a tam som ho položil na stôl alebo do ruky. Došlo tam k chybe, že som neupozornil pána Juhása, že v aute je aj druhý mobil," odpovedá Tóth na otázku Kočnera, akým spôsobom odovzdal telefón Bentley vyšetrovateľovi Juhásovi.

14:42 Kočner sa pýta na stretnutia Tótha a Branislava Zuriana. "Bol to v tom čase operatívny pracovník a zabezpečoval moje výsluchy, keďže som bol vtedy utajený svedok, tak je štandardné, že ten príslušník, ktorý so mnou prvýkrát prišiel do kontakt, v ňom aj pokračoval," hovorí Tóth.

14:40 Kočner sa opýtal Tótha, kto bol na dovolenke v Chorvátsku. Tóth podráždene odpovedal, že "Váš pes Brenda."

Prítomných na súde to pobavilo. Šéfka senátu Tótha napomenula. "Obžalovaný sa pýtal na osoby, nie na psov," hovorí. Tóth sa ospravedlnil.

Povedal, že nevie, či tam (na dovolenke) boli aj iné osoby.

14:38 Kočner a Tóth si vykajú, hoci bežne pred procesom aj počas Kočnerovho väznenia si tykali.

Obžalovaný Tomáš Szabó sa občas pri kladení otázok pozrie na Kočnera.

14:37 Kočner sa pýta Tótha, či sa niekedy osobne zúčastňoval sledovania alebo paparazovania.

"V prípravnom konaní som sa vyjadril, že som urobil jednu fotografiu cestou na autobusovú stanicu. To bola čistá náhoda, že som sa pohyboval v okolí Nív a tú som ja dal Miroslavovi Kriakovi," tvrdí Tóth.

14:34 Kočner hovorí, že Tóth v menách, ktoré spomínal, uviedol aj dve mená, ktoré by mal podľa neho poznať, Kočner sa preto pýta, kto je Fero.

"Keď ste mi poslali moták s menom Fero, vôbec som nevedel, čo má aký Fero zisťovať, takže som to ani nezisťoval a pravdupovediac neviem, akého Fera ste mysleli," odpovedá Tóth.

Kočner sa tiež pýta, kto je Ivo. "Je to môj kamarát, ktorého poznám pod menom Ivo, nepoznám jeho priezvisko," odpovedá Tóth.

"Ivo je môj kamarát, ktorého poznám pod menom Ivo," odpovedá na opakované otázky, nech spresní, kto to je.

14:30 Tóthovi kladie otázky Kočner. Pýta sa, kedy mal dostať prvý moták. "Možno päť až sedem pracovných dní po vašom vzatí do väzby som dostal moták s vašou žiadosťou od Andreja Šabíka," hovorí Tóth.

Kočnera zaujíma počet motákov koľko si podľa Tótha vymenili. "Uvádzal som, že ich bolo 20 možno aj viac som od vás dostal. Bolo to hektické obdobie...," povedal Tóth.

Kočner sa pýta, ako prebiehala komunikácia cez motáky a či na ne Tóth aj odpovedal.

"Áno, ja som napísal na svojom počítači odpoveď, zalepil do obálky, odovzdal pánovi Šabíkovi a na to ste buď reagovali písomne naspäť, alebo kódovanými vyjadreniami v telefonáte vo väzbe," hovorí Tóth.

"Napríklad ste sa pýtali, čo hovoria kočky a kočky bolo krycie meno pre tie vaše veštice," hovorí Tóth.

14:27 Tóth tvrdí, že Technopolu elektroniku nebral. "Ak som aj niekedy povedal, že som odtiaľ vzal mobilný telefón, tak to bol omyl. Žiadnu elektroniku okrem zariadenia Osmo som tam nevidel," tvrdí Tóth.

Para sa svedka ďalej pýta, či vypovedal v akejkoľvek súčasti polície o inej násilnej činnosti Mariana Kočnera. Tóth tvrdí, že áno. Týkalo sa to Jána Takáča.

14:25 Kočnerov obhajca sa pýta Tótha, či pozná Zoltána Andruskóa. "Iba z médií a zo sledovania tohto trestného konania," hovorí Tóth.

Para sa tiež Tótha pýta, či sa stretol s Alenou Zsuzsou, alebo aj v prítomnosti Zoltána Andruskóa.

"Nestretol, vzhľadom na to, že to bolo medializované a nie je to pravda, podal som na pána Andruskó trestné oznámenie za ohováranie," povedal Tóth.

14:18 Kočnerov obhajca sa pýta Petra Tótha, či má predstavu, akú sumu mohol investovať do relácie Na pranieri?

"Môžem vychádzať iba z toho, čo mi povedal. Z jeho strany to mohlo byť tých 70-tisíc eur a neviem či tých ďalších 70-tisíc platil z vlastného vrecka alebo to platil pán Bödör a potom sa vyrovnali," tvrdí Tóth.

Pripomína čo už povedal, že s Kočnerom bol v Tatra banke, kde vybral peniaze na založenie sledovacieho tímu.

Načítavam video...

14:15 "Odovzdal som svoj telefón na výzvu vyšetrovateľa. Tá komunikácia s pani Zsuzsovou tam už nebola, pretože nielen komunikáciu s ňou, ale so všetkými si premazávam, jednu z tých správ som si odfotil a je to jedna z fotiek, ktorá bola zaistená," odpovedá Tóth na otázku Paru o kúpe nového telefónu.

"Jedným z dôvodov, prečo som si zabezpečil nový telefón bol ten, že starý telefón bol pomerne starý, a zároveň som mal na ňom nafotené vzťahové diagramy," hovorí Tóth.

Para sa pýta Tótha ako naložil so vzťahovými diagramami a či ich zmazal. "Ten telefón som dal preč, buď som ho zničil alebo predal. S tými diagramami, potom, ako som si ich nafotil, tak som ich potom skartoval vo svojej skartovačke doma," hovorí Tóth.

14:12 Para sa pýta, či Kočner zadával na sledovanie konkrétne podniky. Tóth hovorí, že išlo o rozhodnutie tímu.

Súvisiaci článok Kočner krátko pred vraždou stopol sledovanie novinárov Čítajte 

"Je prirodzené, že keď novinári chodili do kaviarne Next Apache, tak okolo podniku sa zdržiaval aj tím," hovorí.

14:09 Tóth v reakcii na Parove otázky potvrdzuje ich komunikáciu cez aplikáciu Threema o tom, ako bolo pozastavená činnosť sledovacieho tímu.

Tóth potvrdil, že Kočner stopol sledovanie krátko pred vraždou a obnovil ho až potom, kedy správa o vražde vyšla v médiách.

13:59 Tóthovi kladú otázky obžalovaní. Začína Kočnerov obhajca Marek Para.

Para sa pýta Tótha či má nejaký nenávistný, alebo iný vzťah, ktorý má vplyv na jeho dôveryhodnosť, naráža tým na to, že Tóth je presvedčený o Kočnerovej vine.

"Nie," odpovedá Tóth.

Otázky kladú obžalovaní

13:52 "Dnes som si vypočul od svedka tretiu verziu príbehu toho, ako sa svedok dostal k tomu telefónu. On hovorí strieborný, tu vidíme čierny. V troch rozdielnych výpovediach vypovedal trikrát rozdielne. Dnes povedal, že Bentley telefón osobne odovzdal vyšetrovateľovi Juhásovi. Je to veľmi pochybné získanie takzvaného druhého telefónu, ktorý má byť strieborný, ale je čierny a tri rozličné verzie," hovorí Kočner.

Kočner tvrdí, že Tóth mal v jednej z predchádzajúcich výpovedí uviesť, že jeden z telefónov bol prevziať v kanceláriách Technopol predtým, než ich vložil do auta Kio Rio.

Tóth trvá na tom, že Bentley telefón odovzdal priamo Juhásovi, k druhému telefónu uvádza, že sa nikdy rigorózne nevyjadroval k tomu, či je strieborný.

K omylu s Technopolom uvádza, že sa mohol pomýliť, lebo v Technopole našiel podpisové hárky k strane Cieľ.

"Tie tri veľké USB kľúče DataTraveler 16 gigabajtové. Takto vyzerali tie dva USB kľúče, na ktorých bol celkový materiál k projektu a paparazovaniu Na pranieri. Nevimem sa vyjadriť k tomu, ktoré z tých troch USB kľúčov sú práve tie," hovorí Tóth.

13:48 Prokurátor práve ukazuje obhajcom a obžalovaným iPhone, Kočner si jeden z nich vzal do ruky a obhliadol ho.

13:47 Súd pripustil vecné dôkazy - Kočnerove iPhony a USB kľúče z auta. Dôkaz sa vykoná tak, že sa predvedie účastníkom konania a následne sa bude prokurátor na dôkaz pýtať.

13:45 Prokurátor pokračuje pôvodným návrhom - chce pridať do rozsahu dokazovania vecné dôkazy - iPhony a USB kľúč z auta -, ktoré odovzdal policajtom Tóth.

Kočnerov obhajca Marek Para reaguje, že nesúhlasí, pretože návrh považuje za prekvapivý a nemali čas sa naň pripraviť. "Vzhľadom na to, že tento dôkaz bol súdom vyradený," povedal Para.

Splnomocnenec Daniel Lipšic hovorí, že nejde o žiadny prekvapivý dôkaz, pretože tieto vecné dôkazy boli prílohou vyšetrovacieho spisu.

"Bolo možné rozumne a legitímne očakávať, že pri výsluchu svedka bude tento dôkaz vykonávaný, pretože tieto dôkazy odovzdal svedok," hovorí Lipšic.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová odmieta Parove tvrdenie, že by akékoľvek dôkazy vyradili.

"Neboli zahrnuté do rozsahu dokazovania v danom štádiu konania. Neboli zahrnuté do rozsahu dokazovania preto, že tieto vecné dôkazy neboli špecifikované. Tieto skutočnosti, ktoré uvádzam, vyplývajú z rozhodnutia z 19. 12. 2019. Konštatovať, že dôkaz je vyradený, je možné až v prípade, že takýto dôkaz odmietne," hovorí Sabová. Vecné dôkazy teda neboli odmietnuté.

Sabová vyzvala prokurátora, aby špecifikoval vecné dôkazy, postupne vyberá z dôkazných vreciek Kočnerove iPhony a USB kľúče zaistené v aute od Tótha.

13:33 Po prestávke sú všetci účastníci konania aj verejnosť naspäť v pojednávacej miestnosti. Tóth sedí na mieste pre svedkov.

13:00 Na chodbe už čakajú ďalší svedkovia - Kočnerovo sledovacie komando.

12:34 Prokurátor navrhuje, aby sa vykonali ďalšie dôkazy - vecné dôkazy, iPhony a USB kľúče. Opäť ide o to, aby ich Tóth opoznal.

Na súde vyhlásili prestávku do 13:30 hod. K dôkaznému návrhu sa súd a prokurátor vráti po obede.

12:32 Prokurátor vyzval Tótha, aby sa vyjdaril k osobe "Dušan Kemény", ktorú Kočner spomína v jednom z motákov.

"Je to krycie meno pre osobu, ktorú mal Kočner uloženú v telefóne pod menom SIS Alino, ktorú som ja následne identifikoval ako Alenu Zsuzsovú," hovorí Tóth.

Prokurátor sa pýta Tótha, či už pred tým počul o Dušanovi Keményim. "Áno, my dvaja s Marianom Kočnerom sme takúto osobu poznali, zastával stredne vysokú pozíciu v SIS. Kočner s ňou prichádzal počas kauzy Markíza 1 (Gamatex) do kontaktu," hovorí Tóth.

Prokurátor nemá ďalšie otázky k motákom.

12:28 Tóth sa vyjadruje k motákom. Potvrdzuje, že ide o motáky, ktoré mu Kočner posielal z väzby cez svojho právnika Šabíka.

Prokurátor od Tótha žiada, aby sa pokúsil motáky identifikovať podľa času, v ktorých ich dostal.

Tóth hovorí, že to bude náročné, ale skúša ich identifikovať podľa času. Tóth sa vyjadruje k motákom nie podľa obsahu, ale podľa toho, na akom čísle listiny v spise sú uvedené. Ich obsah nevieme zreprodukovať.

12:27 Roman Kvasnica komentuje jeden z motákov, kde sa Kočner dohaduje cez Tótha so Zsuzsovou. Rozprávajú sa tam v šifrách o odovzdaní "darčeka" na golfom ihrisko v Báči.

Kvasnica žiada, aby sa dokazovanie zameralo na to, či ide o peniaze v súvislosti s vraždou.

Kvasnica zároveň dodal, že šifra o tom, že šteniatko vyrastie do dospelého psa je narážka na námestníka generálneho prokurátora, ktorý mal podľa Kvasnicu prezývku "Šteniatko".

Kočner podľa Kvasnicu dúfal, že ak sa "šteniatko" stane generálnym prokurátorom, tak z tejto pozície pomôže obžalovaným.

12:20 Vzniklo nedorozumenie medzi prokurátorom a súdom. Súd žiada, aby boli vykonané (prečítané) všetky motáky.

Prokurátor ich začal čítať postupne. Teraz číta všetky motáky, až následne ich predloží Tóthovi. Ide o motáky, ktoré zverejnil Denník N.

12:18 "Môžem potvrdiť, že tento písomný odkaz, tzv. moták, mi priniesol advokát Andrej Šabík (Kočnerov právnik, ktorý je obvinený v kauze Technopol Servis, pozn. red.). Tak, ako prečítal pán prokurátor, je zhodný obsah s tým, čo som od neho dostal. To je všetko, čo k tomu môžem uviesť," povedal Tóth.

Prokurátor sa pýta, čo mu k motáku Šabík povedal. "Povedal mi, že bol vo väzbe navštíviť Mariana Kočnera. Veľmi často boli tie odkazy zalepené v obálke. Pán Šabík teda vedel, že je tam písomný odkaz od pána Kočnera, ale nevedel, čo je tam napísané," hovorí.

"Inokedy mi napísal taký moták, ktorý bol očividne napísaný pre viac príjemcov a časť pre iného príjemcu bola odtrhnutá," hovorí Tóth.

"Poznávate rukopis na odkaze?," pýta sa prokurátor Tótha. "Neviem sa vyjadrovať k rukopisu pána Kočnera," povedal Tóth. Vysvetlil, že toto sú jediné dokumenty Kočnerove rukou písané, ktoré videl.

12:15 "Z toho, čo nám bolo oboznámené, vyplýva, že obžalovaný Kočner sa snažil ovplyvňovať tunajší súd. Nie senát, súd," hodnotí dôkaz Roman Kvasnica, splnomocnený zástupca Zlatice Kušnírovej.

Kočner nevyužil možnosť vyjadriť sa k dôkazu.

12:08 Senát po porade rozhodol, že listiny sa môžu vykonať ako dôkaz. Ide o rukou písané poznámky, teda motáky. Prokurátor ich práve číta. Ide o motáky, ktorých vyobrazenie zverejnil nedávno Denník N.

Prokurátor prečítal jeden z motákov, v ktorom sa píše, že Kočnerove prepustenia mal zaradiť "RF" a Mamojka.

12:03 Prokurátor Juraj Novocký predkladá Tóthovi fotografie, ktoré včera ukázal Zoltánovi Andruskóvi. Našli sa na USB kľúči v Kočnerovej vile.

"Ide o jednu z fotografií, ktoré boli odstúpené Marianovi Kočnerovi. Ja som ju dostal od Miroslava Kriaka a bola medzi materiálmi, ktorá bola vykonaná počas činnosti (sledovania)," hovorí Tóth.

Opoznáva aj druhú ukázanú fotografiu, tiež zo sledovania a aj ďalšie fotografie a potvrdzuje, že všetky pochádzajú zo sledovania, ktoré Tóth sprostredkoval.

Prokurátora zaujíma, či boli predložené aj nejaké ďalšie fotografie? "Myslím si, že bola predložená ešte jedna, ako stojí v bráničke. Ale nie som si tým 100-percentne istý," hovorí Tóth.

Prokurátor navrhuje rozšíriť rozsah dokazovania o bližšie nespresnené listiny, nechce ich menovať, aby nezmaril dokazovanie.

Ide o listiny, ktoré sú v spise, pravdepodobne chce docieliť, aby Tóth opoznal správy zo sledovania alebo motáky z väzby.

Na súde prečítali motáky

12:00 Prokurátor sa Tótha pýta, či manipuloval s mobilom, ktorý mu nakoniec odovzdala Kočnerova exmanželka a či z neho volal.

"Nie, prihlásil som ho na svoju domácu WiFi, aby som vedel kontrolovať tie prevody, čo chcel Kočner. Potom mi Kočner povedal, že Ladislav Bašternák mu dlhuje 200-tisíc eur, tak aby som od neho vybral aspoň stotisíc eur, nakoniec ich zaplatil Kočnerovej dcére," hovorí Tóth.

"Viete aj o nejakých ďalších prevodoch", pýta sa ďalšej prokurátor Tótha.

"Viem o tom, že zvyšných stotisíc mal zaplatiť Bašternák tiež. Nejaké peniaze boli aj v tých veciach od rodiny, ale Andrea Kočnerová sa mi neskôr ozvala, že už má bezpečné miesto, že by si ich vzala, tak si ich zobrala, neviem, či tam bolo celých 200-tisíc eur," hovorí Tóth.

11:55 Prokurátor sa pýta Tótha, prečo chcel upratať u Kočnera.

"Začnem tou šperkovnicou (tá, ktorá bola v kancelárii generálneho prokurátora, pozn. red.)," hovorí Tóth a pokračuje, "on mi začiatkom roku 2004 povedal, že by chcel nejaké skryté nahrávacie zariadenie," hovorí.

Tóth mu zohnal najprv hodinky, ale to sa Kočnerovi nepáčilo. Potom mu dal Tóth vyrobiť šperkovnicu.

"Reklamoval ju, zistilo sa, že neodbornou manipuláciou sa tam pretrhol kábel. Technik mi pri vrátení z opravy povedal, že nabudúce by si pred reklamáciou mohol vybrať zo zariadenia pamäťovú kartu. Na karte bol záznam nejakých intímností jeho s nejakou dámou, ktorú nebudem menovať, pretože nie je podstatná," hovorí Tóth.

K upratovaniu USB kľúčov a dokumentov hovorí, že v tom čase si ešte myslel, že Kočnera prepustia a nespájal ho s vraždou, a myslel si, že po prepustení bude Kočner pokračovať v Na pranieri.

"Nezameriaval som sa na konkrétne písomnosti, ktoré treba zobrať. Zameriaval som sa na to, čo netreba zobrať. Čiže keď tam bol šanón rozvod, tak ten som nevzal. Keď tam boli akcie (cenné papiere), tak tie som bral," opisuje Tóth.

11:54 Na pojednávaní je prítomný aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka, ktorý sleduje Tóthov výsluch.

Zsuzsovú a Kočnera vyšetrujú, že mali zosnovať aj vraždu Žilinku, ktorý dozoruje Kočnerovu kauzu Technopol Servis (Technopol 2).

11:48 Predsedníčka senátu sa Tótha pýta, či komunikoval s Kočnerom o Kuciakovi po tom, čo mu o ňom odovzdal materiál.

"Nie, špecificky sme o ňom nekomunikovali, nebavili sme sa o výsledkoch toho sledovania, paparazovania. O Kuciakovi sme po tejto akcii bavili už len potom, čo došlo k vražde. Bavili sme sa o tom, ako prebieha to vyšetrovanie, čo bolo na tých tlačovkách," odpovedá Tóth.

Predsedníčka pripomína Tóthove vyjadrenie, že Kočner sa o Kuciakovi vyjadroval vulgárne.

"Najčastejšie som ho počul o Kuciakovi rozprávať v lete 2017 v Chorvátsku na tej jachte. Veľmi často tam kritizoval prácu novinárov, špeciálne Jána Kuciaka. Že je to obyčajný trtko, j*blina, j*bnutý k*kot, takéto výrazové prostriedky, boli to nenávistné vyjadrenia," hovorí Tóth. Predtým sa ospravedlnil za výrazy rodičom.

"Z jeho slov bola cítiť nenávisť," hovorí Tóth. V lete 2017 Ján Kuciak zverejnil jeden zo svojich kľúčových textov o Kočnerovi, kde poukázal na nezrovnalosti pri vyšetrovaní podvodu s DPH na Donovaloch.

Na základe Kuciakovho textu došlo k obnove vyšetrovania, neskôr bol v prípade Kočner obvinený.

Tóth potvrdzuje, že Kočner sa mu na Kuciaka sťažoval pri kauze Donovaly. Kočner podľa neho naznačoval, že Kuciak musí mať informácie z finančnej polície.

"Opakovane kritizoval to, že prečo sa špeciálne Ján Kuciak venuje práve Kočnerovi, keď na Slovensku je plno iných podnikateľov, strašne veľa podvodníkov, ktorým sa Ján Kuciak nevenuje," hovorí Tóth.

11:44 "Objednávka na sledovanie Jána Kuciaka bola myslím v októbri. Od zadania do odovzdania to mohlo byť 14 až 20 dní. To sledovanie mohlo byť asi 5 dní," tvrdí Tóth.

Prokurátor sa pýta, aké konkrétny výsledky sledovania sú. Tóth opisuje fotografie Kuciaka zo sledovania, ktoré včera opoznal odsúdený Zoltán Andruskó.

"Mali také rozlíšenie, že ste museli vedieť, ako vyzerá Ján Kuciak, aby ste ho identifikovali. Bola k tomu aj zvodka (správa zo sledovania, pozn. red.), aby bolo jasné, čo zistili," hovorí Tóth.

Prokurátor sa pýta, či tam bola legenda. "Neviem ako to bolo pri Jánovi Kuciakovi, bolo to rôzne, niekde boli do textu povkladané fotky, niekde nie a bol samostatný text," hovorí Tóth.

Prokurátor sa pýta, aké ďalšie informácie tam boli. "Boli tam informácie takého typu, že Ján Kuciak bol zachytený na odchode z práce. Potom tam bolo, že išiel do Galanty a potom do Veľkej Mače. Potom tam bolo, že cez víkend ho odsledovali, ako tvrdo manuálne pracuje, potom išiel na pozvanie susedov na zabíjačku, bolo tam, že bol zapálený pre túto prácu (rekonštrukciu). Bolo tam to konštatovanie, že nemá žiaden spoločenský život a venuje sa iba práci," hovorí Tóth.

Súčasne doplnil, že si myslí, že Martina Kušnírová tam nebola zachytená.

Načítavam video...

11:39 Šéfka senátu Sabová sa pýta Tótha, či sa Kočner vo vzájomnej komunikácii vyjadroval ku Kuciakovi a aký vzťah k nemu prejavoval.

"S nenávisťou v hlase," povedal po dlhšej odmlke Tóth.

Predsedníčka senátu hovorí, aby nehodnotil pocity, ale zreprodukoval výrazové prostriedky, ktoré mal Kočner použiť. "Hovoril o ňom ako trtkovi...," povedal Tóth ticho. Predsedníčka senátu povedala, nech hovorí hlasnejšie.

"Hovoril o ňom ako o .... používal vuglárne výrazy na jeho adresu," povedal Tóth.

Opäť do toho vstúpila sudkyňa a žiada, aby Tóth autenticky zreprodukoval tieto výrazové prostriedky.

"Hovoril o ňom, že je to j*bnutý, vyj*baný k*kot. Takéto a podobé výrazy používal na jeho adresu. Hovoril, že (Kuciaka) určite niekto nahuckal proti Kočnerovi," povedal Tóth.

Kočner nenávidel Kuciaka

11:38 Tóth na otázku prokurátora potvrdil, že v obálke s pavúkmi od Kočnera boli aj osobné údaje Kuciaka.

Súvisiaci článok Norbert Bödör o kontaktoch v polícii: Nežijem na Mesiaci Čítajte 

11:35 Bödörov advokát pozorne počúva Tóthovú výpoveď, v ktorej farbisto opisuje vzťahy s Norbertom Bödörom. Tóth tvrdí, že s Bödörom sa stretol prvýkrát až po zadržaní Kočnera.

Vtedy zistil, že napriek tomu, že mu Kočner povedal, že sledovanie financuje Bödör, nedostal USB kľúč s výsledkami sledovania, hoci Tóthovi hovoril, aby výsledky skopíroval na dva USB kľúče a jeden mal ísť nitrianskemu podnikateľovi.

11:30 Predsedníčka senátu sa ďalej pýta, prečo Tóth spomenul Norberta Bödöra. Tóth vysvetľuje, že vedel, že Bödör by mohol získať údaje od polície.

Šéfka senátu sa tiež pýta od koho získal vzťahové diagramy. "Od Mariana Kočnera v obálke. On povedal, že to má od Kamoša. Kamošom volal Norberta Bödöra," tvrdí Tóth.

Odkiaľ ich mal Bödör Tóth povedať nevedel. "Predpokladám, že z niektorej súčastí policajného zboru," hovorí.

11:28 Prokurátor sa pýta, prečo si Tóth myslí, že sa na neho obrátil Marian Kočner s projektom Na pranieri a sledovaním novinárov.

Tóth sa vracia k vyjadreniu, že Kočner poznal Tóthov kritický postoj k médiám a využil ho, lebo Kočner plánoval aj hlbšie analýzy novinárskych textov.

"Všetkých si nespomeniem. Bol tam Ján Kuciak. Bol tam napríklad Matúš Burčík, Monika Tódová, Štefan Hríb, Eugen Korda," odpovedá predsedníčke senátu na to, kto všetko bol na zozname sledovaných novinárov.

11:26 "Z Kočnerovho rozprávania som pochopil, že cez Norberta Bödöra má ťah na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika," hovorí Tóth.

Bödörov právnik je v súdnej sieni, sedí medzi verejnosťou.

11:25 Tóth odpovedá na otázku prokurátora, prečo a ako sa v roku 2016 zblížili s Kočnerom.

Vysvetľuje, že Kočner mu mal raz povedať, že ho má rád aj preto, že z neho (z Kočnera) neťahá peniaze.

11:24 Jozef Kuciak st., otec zavraždeného novinára, počas prestávky, ktorá bola asi pred pol hodinou, povedal novinárom, že Tóth sa im pred začiatkom výsluchu ospravedlnil.

"Povedal, že ak by vedel, že sa chystá vražda, sledovačku by nikdy nebol prijal," povedal Kuciak. st.

11:20 Tóth vysvetľuje, prečo spomenul kognitívne skreslenie. Hovorí, že vtedy, keď mu to Kočner prvýkrát povedal, tak tomu neprikladal váhu, pretože aj on sám má ostré slová niekedy a tiež vie, že od slov k skutkom je ďaleko.

"Spätne som zistil, že to myslel vážne. Myslím si, že ma vtedy aj skúšal, či v takýchto veciach môže so mnou počítať a zistil podľa reakcie, že nie," hovorí Tóth.

11:15 Spomínali ste dovolenku v lete 2017 a povedali ste, že sa k tomu vrátiť, o čo tam išlo?

"Nebolo zvykom, že sme s Kočnerom trávili dovolenky, bolo to prvé pozvanie na spoločnú dovolenku, aby sme spolu s manželkou na jeho lodi strávili týždeň v Chorvátsku," povedal Tóth a dodal, že s manželkou váhali, či tam ísť, nakoniec ich Marian Kočner presvedčil.

"Keď som sa vnútorne presvedčil o tom, že Kočner je vnútorne zainteresovaný do vraždy, tak som pochopil, že má na to motív. Ja poznám niekoľko milionárov na Slovensku a nemajú taký servis a jachtu, ako má Marian Kočner," tvrdí Tóth.

"Keď som si spätne prečítal články Jána Kuciaka, a začnú sa tým zaoberať orgány činné v trestnom konaní, keď bude odsúdený na trest prepadnutia majetku, tak o tento luxus príde. Preto som rád, že som na tej dovolenke bol," hovorí Tóth.

"Malo to zmysel aj preto, že expost som pochopil niektoré jeho vyjadrenia. Môže sa to javiť ako kognitívne skreslenie. Bolo to v polovici júna 2017. Prechádzali sme po prístave na ostrove Brač, Kočner hovoril, že slovenskí novinári manipulujú," tvrdí Tóth.

Podľa neho bol frustrovaný, Tóth mu v mnohom dával za pravdu.

"Hovoril som mu, že pozri ako píšu o mne. Vtedy sa nie prvý a nie posledný krát počas tejto dovolenky sa Kočner vyjadril tak, že stačilo by odstrániť jedného novinára a bol by pokoj," hovorí Tóth s tým, že Kočnerovi povedal, že pokoj by nebol.

"Pripomenul som mu môj prípad, že som dostal facku a spálili mi auto, že bude z neho martýr. Na čo povedal, že keby nepomohlo, tak pôjde dole ešte jeden a keď zabijú ešte aj jedného politika, tak bude úplný pokoj," vypovedá Tóth s tým, že s Kočnerom nesúhlasil.

11:12 Spontánna výpoveď Petra Tótha skončila, otázky začína klásť prokurátor.

11:11 Tóth tvrdí, že strieborný iPhone neskúšal otvoriť, ani neskúšal, či by tam fungoval kód z telefónu Bentley.

"Cítil som sa ešte stála viazaný lojalitou ku Kočnerovi, preto som ani do Bentley telefónu nenahliadal bez toho, aby ma o to požiadal. Keď ma požiadal, aby som sa stretol s Norbertom Bödörom, tak som sa s ním stretol," hovorí Tóth.

Tóth opisuje, že neskôr, keď bol presvedčený, že Kočner si objednal vraždu, sa pred výpoveďou nakontaktoval na Branislava Zuriana, dnešného šéfa NAKA. Rozprávali sa asi dve hodiny a Tóth mu mal povedať, že má niekoľko Kočnerových telefónov a písomnosti.

"Keď Kočnerovi začalo byť jasné, že mne je jasné, tak jeho rodina začala tlačiť na to, aby som jej veci vrátil. Musel som sa uchýliť k lesti, že keď boli zadržané osoby v rámci realizácie (v prípade Kuciaka), tak som im povedal, že som tie veci schoval u rôznych známych a musím ich zhromaždiť," opisuje Tóth.

S NAKA sa potom dohodol, že veci príde odovzdať na NAKA do Nitry.

"Keď som odovzdal Bentley, iPhone, ktorý som im dával do ruky, tak som zabudol povedať, že aj v tom aute, ktoré im odovzdám (Kia Rio), je založený jeden obyčajný sériový iPhone," hovorí Tóth.

Dopĺňa, že podrobne o tom vypovedal v prípade Hmla, čo je akcia NAKA, v rámci ktorej vyšetruje polícia korupciu sudcov Marianom Kočnerom.

"Považoval som za dôležité, aby tie veci boli vydané orgánom činným v trestnom konaní potom, čo som sa sám vnútorne presvedčil, že Marian Kočner je zaplatený do objednávky vraždy, tak som si povedal, že akákoľvek stopa musí byť vydaná polícii na náležité skúmanie," tvrdí Tóth

11:05 Najvyšší súd vzal potom Mariana Kočnera do väzby. "Nasledovalo to, čo som opísal v prvej časti spontánnej výpovede, kedy mi Kočner začal posielať z väzby motáky. Bol tam moták, aby som si vypýtal ten prvý Bentley telefón," hovorí Tóth.

Tóth tvrdí, že v krátkom čase mu cez aplikáciu Telegram alebo Signal volala Andrea Kočnerová, mladšia dcéra Mariana Kočnera a poprosila ho o stretnutie. Streli sa v garáži komplexu Five Star Residence.

Kočnerova dcéra sa Tótha opýtala, či by u neho mohli uschovať nejaké písomnosti Kočnera, rodiny a jeho firiem. "Povedal som, že samozrejme," hovorí Tóth.

"Nebolo to poukladané v košoch na bielizeň, ale bolo to v rôznych taškách. Bol tam aj nejaký kufor. Medzi písomnosťami bola vložená aj šperkovnica aj strieborný iPhone X," hovorí Tóth.

10:56 "Pred rozhodovaním o väzbe Kočnera v prípade zmeniek mal pán prokurátor Šanta improvizované tlačové vyhlásenie, ktoré sa mi nezdalo fér. O antedatovaní zmeniek som sa presvedčil až neskôr. Dnes viem, že prokurátor mohol postupovať s určitou vedomosťou, ktorú som ja nemal," tvrdí Tóth.

Keď skončila tlačovka Šantu a mal rozhodovať Špecializovaný trestný súd o väzbe, tak Tóth kontaktoval Karolínu Kočnerovú st., bola na lodi s dcérami v Chorvátsku.

"Povedal som, že by bolo dobré, aby sa v ich vile na Kolibe trochu poupratovalo. Tento nápad som dostal, pretože som vedel, že tesne predtým, ako Kočner ukončil projekt paparazovania novinárov, tak ma požiadal, aby som mu urobil dve kópie. Jeden USB kľúč pre neho, druhý pre Norberta Bodora.

Tóth tvrdí, že mal zlý pocit z toho, že USB kľúče mohli byť v tom byte a mohlo by to vyvolávať rôzne otázky.

"Nebolo by dobré, keby sa to tam našlo. Išiel som tam, zobral som odtiaľ dosť veľa písomností, ktoré sa týkajú obchodných záležitostí. Mal som pocit, že Kočner by nechcel, aby sa to dostalo von," povedal Tóth.

Tóth tvrdí, že tam bola šperkovnica, čo bolo skryté nahrávacie zariadenie, ktoré dal vyrobiť, ale nevie, ako ho Kočner používal.

"To som sa dozvedel až neskôr (šperkovnica bola umiestnená v kancelárii generálneho prokurátora, pozn. red.)," tvrdí Tóth.

Vilu na Kolibe mu otvorila upratovačka. Tóth tvrdí, že vzal USB kľúče, ktoré boli na múriku predeľujúcom kuchyňu a obývačku.

Na sedačke v obývačke našiel strieborný iPhone X, telefón bol stále zapnutý, chodili tam notifikácie. Aj ten vzal k sebe domov.

"Tento telefón som považoval za zariadenie, ktorým Kočner nakrúcal reláciu Na pranieri. Videl som, že keď to natáča, tak to natáča na Osmo (je to gimbal, držiak, ktorý vyvažuje mobil pri nahrávaní, pozn. red.)," vypovedá Tóth.

"Kočnera v sobotu pustili z väzby, telefonovali sme si cez WhatsApp a volal mi cez telefón Paru (obhajca Kočnera, pozn. red.). Povedal mi, aby som ti veci doniesol naspäť. Bolo to v košoch na bielizeň a v taškách, tak som mu to doniesol naspäť," hovorí Tóth.

10:49 Pokračuje výsluch Tótha, ktorý chce pokračovať v spontánnej výpovedi. Chce vysvetliť, ako sa dostal k druhému telefónu Kočnera (obyčajný iPhone) a k ďalším dokumentom.

10:30 Končí sa spontánna výpoveď, Tóth vypovedal vyše hodinu. Nasleduje 15-minútová prestávka, po nej bude Tóth odpovedať na otázky.

10:24 "Mnohé odkazy, ktoré mi Zsuzsová posielala akože sa týkali veštenia som pochopil až v septembri," hovorí Tóth.

Jedna zo správ sa podľa Tótha týkala toho, že veštica bude robiť woodoo na nejakého prokurátora.

"Myslím, že som to Kočnerovi ani neodkázal, lebo mi to prišlo absurdné," hovorí Tóth.

"Potom prišiel 27. september, keď NAKA zadržala skupinu Zoltána Andruskóa a vtedy mi Zsuzsová do večera posielala správy, ktoré mali úplne iný charakter," vypovedá Tóth. Dovtedy sa správy podľa neho týkali nezmyslov o veštení.

"Potom začala písať, či potrebuje vedieť, či Ave nemá na cele nového spoluväzňa, či nemá na oddiely nového príslušníka ZVJS, či za ním nechodí nový policajt alebo advokát," hovorí Tóth.

"Až neskôr mi došlo, že ona takto zisťovala, či Kočner nenatiera, či nevypovedá vo veci vraždy," hovorí Tóth.

V ten deň vyšli články, že zadržali Kočnerovu tlmočníčku. "Alena Zsuzsová, ktorá dovtedy komunikovala intenzívne, už na správy neodpisovala. Neodpísala nikdy. Vtedy mi došlo, s kým som vlastne komunikoval. Vtedy mi došlo, že celý Pranier bol kolosálny podvod, ktorý zneužil na to, na čo ho zneužil," tvrdí Tóth.

"Nemám najmenšiu pochybnosť o tom, že títo dvaja ľudia zosnovali a pripravili vraždu Jána Kuciaka," dodáva.

10:22 Zsuzsová Kočnera zbožňovala, milovala, hovorí Tóth. "Keď mi Zsuzsová písala, tak sa mi celý telefonát rozčervenel srdiečkami," hovorí Tóth.

"Marian Kočner mi v motákoch zdôrazňoval, že nemám o nej nikdy hovoriť počas telefonátov, keď sme hovorili z väzby," hovorí Tóth.

Telefonáty Kočnera z väzby boli totiž odpočúvané.

10:18 Tóth potvrdzuje, že Kočner mu z väzby posielal motáky. Na jednom z nich bolo napísané, že si má Tóth od jeho exmanželky vypýtať mobil Benetley. Bol to jeho hlavný telefón, vypovedá.

"Dal mi tam prístupové kódy k nemu. A požiadal ma, aby som si v telefóne našiel osobu s menom "SIS Alino" a napísal tam, akú správu presne mám poslať tejto osobe cez aplikáciu WhatsApp. Povedal mi, že cez WhatsApp si máme vymeniť QR kód na aplikáciu Threema a následne máme komunikovať už cez ňu," hovorí Tóth.

"Kočner mi tú správu legendoval tak, že ten kontakt mu zaisťuje kontakt s vešticou," tvrdí Tóth.

10:17 Tóth na súde vypovedá , že zvláštne bolo aj ďalšie správanie Kočnera.

Vtedy som si povedal, že celý Pranier a celé paparazovanie novinárov bol jeden kolosálny podvod.

Peter Tóth na súde

"Cestovali sme a Kočner mi telefonoval tri, možno päťkrát, v deň zadržania. Dožadoval sa odo mňa informácie, kedy presne sme odovzdávali podpisové hárky na ministerstvo. Zisťoval som to u svojej spolupracovníčky. Vtedy sme si s manželkou povedali, že Kočner si už vyrába aliby. Pretože najintenzívnejší zber podpisov bol koncom roka 2017 a asi si robí aliby, prečo práve v tom čase intenzívne komunikoval so Zsuzsovou. Vtedy som si povedal, že celý Pranier a celé paparazovanie novinárov bol jeden kolosálny podvod. Vtedy som pochopil, že prečo až tak neskoro, tesne pred vzatím do väzby, spustil tú reláciu. Celé to bolo nepodarená krycia legenda," tvrdí Tóth.

10:15 "Je to veľmi dôležitý moment pre prípad vraždy Kuciaka. Keď bola zadržaná Alena Zsuzsová, tak mi volal Marian Kočner z väzby. Vyšiel vtedy článok, že bola zadržaná Kočnerova tlmočníčka z taliančiny. Povedal som mu, že som veľmi prekvapený, že mal tlmočníčku do taliančiny, pretože som nevedel, že má podnikanie v Taliansku. On povedal, že nikdy v Komárne nebol a nikoho tam nepozná. Vtedy sme si s manželkou povedali, že Marian Kočner klame (telefonát bol podľa Tótha na hlasitý odposluch a počúvala aj jeho manželka)," tvrdí Tóth.

Vražda Kuciaka

10:10 Tóth vypovedá o zbieraní podpisov pre stranu Cieľ. Kočner mu mal povedať, že má "takú Maďarku v Komárne, ktorá by ich mohla zbierať cez sociálne balíčky."

"Nikdy mi nepovedal, že je to Alena Zsuzsová, ale už skôr mi spomínal nejakú ženu, ktorej platí a živí aj jej dcéru, a táto žena mala cez sociálne siete oslovovať vplyvných mužov," tvrdí Tóth.

Zopakoval, že nikdy mu nepovedal, že ide o Zsuzsovú. "Povedal mi, že títo muži sú veľmi hlúpi, lebo sa dajú na kadečo nahovoriť a posielajú jej rôzne fotky..." hovorí Tóth v narážke na fotografie sexuálneho charakteru.

Tóth tvrdí, že keď vo februári 2018 odovzdali podpisy pre zaregistrovanie strany na ministerstvo vnútra, tak cez známeho mu minister vnútra Robert Kaliňák odkázal, že je tam veľa falošných podpisov a stranu Cieľ zaregistrovať nemôžu.

"Bolo to dôležité, lebo sme mohli podať novú žiadosť o registráciu, aby sme podržali názov strany. Moja kolegyňa sa bola pozrieť na ministerstvo a zistila, že najviac podpisov bolo z oblasti Komárna, bolo tam veľa rómskych mien," tvrdí Tóth.

10:07 Na súde medzi verejnosťou sedí advokát Norberta Bödöra.

10:02 Paparazovanie Kuciaka prebiehalo podľa Tótha tri alebo štyri dní. "Kriak mi avizoval, ze nemá žiaden spoločenský život. Že je desať hodín v robote, potom ide domov, zje bagetu. Povedal mi, že ten chlapec žije ako mních," tvrdí Tóth.

Tóth tvrdí, že na lustráciách z polície mal Kuciak ako adresu uvedenú rodičovský dom pri Bytči.

"Povedal som Kriakovi, že to nebude problém, lebo sme vedeli, kde je redakcia Aktuality.sk." hovorí Tóth. Kriak potom podľa Tótha odsledoval až do Veľkej Mači.

"V tom čase mi Kočner poslal cez Threemu správu s adresou Kuciaka, tú, ktorá bola žiaľbohu medializovaná. Ale v tom čase, sme už adresu Kuciaka mali, lebo ho tam odsledovali z redakcie," tvrdí Tóth.

Tóth tvrdí, že zo sledovania Kuciaka vyplynulo, že nemá žiadne nadštandardné vzťahy s politikmi, policajtmi alebo podnikateľmi.

10:00 Tóth vypovedá, že Kočner prišiel s nápadom riešiť Kuciaka v septembri, alebo októbri 2017.

"Nečítal som slovenské médiá, preto som nepoznal ani produkciu Jána Kuciaka," hovorí Tóth.

Kočner podľa Tótha tvrdil, že Kuciak je voči nemu zaujatý. "Niekto ho voči mne naštepil a niekto ho proti mne húcka, tvrdil Kočner," vypovedá Tóth.

"Ja som nebol angažovaný v obchodných aktivitách Kočnera, nepodieľal som sa ne príprave kauzy Technopol 2, nevedel som ani o prevodoch na Donovaloch, tak ja som mal tendenciu Kočnerovi veriť, že novinár voči nemu môže byť zaujatý. Žiaľ bohu, nadobudol som zlý dojem, že Kočner sa po kauze Markíza v roku 1998 zmenil," hovorí Tóth.

"To je dôvod, prečo som si myslel, že Ján Kuciak môže byť voči Kočnerovi zaujatý," tvrdí Tóth.

9:58 "Marian Kočner čoraz častejšie začal spájať Na pranieri a svoju politickú dráhu, chcel to ako odrazový mostík do politiky," hovorí Tóth.

Podľa Tótha si chcel vytvoriť určitú bázu čitateľov, poslucháčov a fanúšikov,"

Tóth hovorí, ža nakoniec z toho boli tri alebo štyri známe videá, ktoré vypustil. Už nie sú verejne dostupné.

"Ďalším jeho cieľom bolo, aby mohol posielať otázky politikom vo forme, ktorá by sa začínala, že "je pravda, že...", napr. "je pravda, že ste ukradli milión eur". Pri ich formulovaní chcel vychádzať z informácií, ktoré o politikoch a verejných činiteľoch má," hovorí Tóth.

9:55 "Marian Kočner na začiatku povedal, že poďme robiť tohto novinára. Ja som to povedal Miroslavovi Kriakovi. Myslím, že prvým bol Štefan Hríb (šéfredaktor časopisu .týždeň, pozn. red.)," hovorí Tóth.

Dal mu jeho údaje, ale Kriakovi nedával priamo nafotené výsledky policajných lustrácií.

Tóth Kriakovi povedal, aby to robili tak, že aj keď nezachytia dotyčného v nejakej zaujímavej situácii, ale nech urobia aspoň nejaké fotky ako dôkaz, že sa niečo robilo a spíše sa o tom záznam.

"Urobil som to, lebo neviem aký iný dôkaz by som mohol dať Marianovi Kočnerovi, aby vedel, že sa činnosť vykonáva," hovorí Tóth. Sledovanie naďalej nazýva paparazovaním.

9:51 "Ešte pred spustením činnosti, bolo treba na základe špecifikácie od Miroslava Kriaka zadovážiť výrobné prostriedky - techniku a autá. Kúpila sa Kia Ceed a Hyundai i30. Na obe dal Kriak urobiť tmavé fólie," povedal Tóth.

Kriak ďalej podľa Tótha natipoval záznamovú a spravodajskú techniku, fotoaparáty, objektívy, mobilné telefóny, tablety, kamuflážne prostriedky - parochne, fúzy, barle, oblečenie.

"Neviem, či vozidlá objednával Kriak alebo Kočner, ale Kočner zaisťoval ich financovanie, neviem, či priamo alebo cez firmu, v ktorej nebol viditeľný. Na ostatné veci mi dal v hotovosti 30- alebo 40-tisíc eur. Boli sme to vyberať spoločne z Tatra banky na Gorkého (je to pobočka pre privatbanking, kde bol Kočner častým klientom, pozn. red.)," hovorí Tóth.

Peniaze odovzdal Kriakovi na nákup. "Zároveň to bola záloha za prvý mesiac ich činnosti," hovorí Tóth.

"Marian Kočner mi pravidelne mesačne dával na honoráre pre Kriaka a dvoch pánov, ktorý s ním túto činnosť vykonávali," hovorí Tóth.

"Náklady boli 6800 alebo 7400 eur, ostatné náklady boli 1000 až 2000 eur mesačne," hovorí Tóth.

"Niekedy mi Kočner dal 8-tisíc eur, inokedy 10-tisíc eur. Podľa potrieb, ktoré mi definoval Miroslav Kriak. Ja som za túto činnosť žiadne peniaze nebral. Pre mňa to bola otázka takého poštového doručovateľa," hovorí Tóth.

9:47 "Zrejme to bola z mojej strany chyba, pretože časom mi Kočner doniesol obálku s 28 listami lustrácii osôb vo forme tých vzťahových diagramov," hovorí Tóth.

Medzi lustrovanými bol podľa Tótha aj Kuciak, linky na rodinu, autá, vodičský preukaz, pas.

"Vtedy, keď som to dostal do ruky, tak som si povedal, že z tohto bude mať raz niekto niekedy problém. Ale zobral som to ako holý fakt, nafotil som tie lustrácie do mobilu a skartoval som ich," hovorí Tóth.

9:46 "Prvým varovným signálom bolo, že som povedal Kočnerovi, že keď už to financuje Norbert Bödör, tak by bolo dobré poznať EČV áut, na ktorých jazdia novinári. Ale nie je to nevyhnutné, lebo stotožniť ich vieme aj pred redakciami," hovorí Tóth.

Na chvíľu sa prerušil jeho výsluch, lebo nastala výmena kukláčov. Tóth vypovedá pokojne, rozvážne, jeho myšlienky sú ucelené, miestami si nespomína niektoré nepodstatné podrobnosti, ktoré sú už staršie.

9:44 "Ja som Miroslavovi Kriakovi nepovedal, pre koho je určená táto zákazka. Bolo mi však jasné, že keď sa sprevádzkuje Na pranieri, tak sa dozvie, pre koho to je. Ale v štádiu prípravy a zbierania materiálov ani Kočner nechcel, aby sa to vedelo," vypovedá Tóth.

Miroslav Kriak je podľa Tótha profesionál, takže sa ani nepýtal. "On si niečo domyslel, ako som si prečítal v médiách, ale nedomyslel si to správne," vypovedá Tóth. Kriak si myslel, že robí pre SIS.

"Ja som dostal od Mariana Kočnera veľmi všeobecné zadanie, čo robia, ako robia, s kým sa stretávajú tí novinári. Ešte pred spustením tejto aktivity sme s Marianom Kočnerom zostavili zoznam asi 28 mien novinárov, čo bol veľmi ambiciózny zoznam," hovorí Tóth.

Prvýkrát nazval sledovanie "paparazovaním alebo sledovaním", inak sa drží tvrdení, že išlo iba o "paparazovanie".

9:41 Tóth tvrdí, že Kočner mu dal predbežný súhlas - aby zistil, čo by to stálo, koľko by si sledovačka pýtala a ďalšie veci.

"Povedal mi, že o paparazovanie novinárov a o ich spätosti s niektorými politikmi by mal záujem aj Norbert Bödör. Povedal mi, že oni dvaja prispejú na takéto zbieranie informácií. Súčasťou zbierania takýchto informácií nebolo len to, že či sa novinári stretávajú s takým alebo onakým politikom alebo podnikateľom, ale bol tam aj záujem bulvárny - alkohol, drogy alebo avantúry," tvrdí Tóth.

9:38 "V tom čase začal Marian Kočner riešiť aj ďalší projekt, reláciu Na pranieri. Bolo to asi v rovnakom čase, ako začal riešiť politickú stranu. Začal mi rozprávať o nejakom webe, nemal to celkom ujasnené, ale chcel, aby sa to volalo Pranier alebo Na pranieri, a chcel by tam kritizovať prácu novinárov," hovorí Tóth.

"V tomto smere mal Marian Kočner dobre zmapovanú moju psychológiu a dobre odhadol moju reakciu. Už od roku 2003 sa stretávam s tým, že média o mojej osobe referujú nie správnym spôsobom, myslím si, že o mne informujú manipulatívne. Venoval som mediálne manipulácii aj dve knihy kauze Cervanová," hovorí Tóth.

Predsedníčka senátu ho napomenula, aby vypovedal k veci.

"Pokiaľ ide o to, aby bola odhaľovaná nekvalitná práca novinárov, ich manipulácia, tak vedel Kočner, že budem nápomocný. Ale on mi povedal, že tam chce aj analytické texty, že sa bude rozoberať to, ako nekorešponduje titulok s článkom, tak povedal, že on chce, aby tam bola aj bulvárnejšia časť. Tak sa opýtal, či by som vedel zaistiť paparazovanie novinárov. Ja som mu povedal, že ja osobne nie, pretože som príliš známa tvár, ale zo svojej bývalej práce mám dobrého známeho a myslím si, že ak by mal čas a chuť, tak by to dokázal zabezpečiť," vypovedá Tóth.

Sledovanie novinárov

9:36 "Marian Kočner mi povedal, že potom, čo som si založil svoj portál Ďatel.sk, moje spoločenské renomé stúplo a ponúkol mi funkciu predsedu jeho politickej strany. Ja som mu povedal, že nemám také ambície," hovorí Tóth.

"Zároveň som mu povedal, že vzhľadom na svoje skúsenosti by som vedel sformulovať ideologický naratív strany, jej program a štruktúru, povedal som mu, že v tomto by som mu vedel pomôcť. Marian Kočner sa začal postupne stotožňovať s tým, že on by bol jej predsedom. Medzičasom prišiel na to, že fantastickým názvom pre stranu by bolo Cieľ. Zároveň povedal, že najprv by chcel, aby nebolo vidieť, že on je za tou stranou," hovorí Tóth.

Kočner si podľa Tótha všimol, že už niekto iný sa snaží založiť stranu s názvom Cieľ a zbiera pre ňu podpisy. Keď sa to nepodarilo, tak sa mal Kočner ozvať Tóthovi.

"Povedal mi, že by to chcel urobiť hneď, aby mu ten názov niekto nevyfúkol," hovorí Tóth.

9:30 "Potom prišlo obdobie, keď sa Marian Kočner so mnou začal stýkať intenzívnejšie. Bolo to od roku 2016. Bolo to veľmi zaujímavé obdobie. My v našej rodine máme jeden veľký zdravotný problém a Marian Kočner sa o problém člena našej rodiny veľmi zaujímal, prejavoval veľkú empatiu, snažil sa poskytovať určitú pomoc, aj keď to nebolo objektívne v jeho silách, v málokoho silách je v takejto veci pomôcť," hovorí Tóth.

Denník SME nebude spresňovať, o aké zdravotné problémy ide a koho.

9:29 "Občas ma Marian Kočner požiadal o to, aby som mu písomné spracoval nejaké stanovisko alebo tlačovú správu, keď ju potreboval pre seba alebo pre niekoho, s kým mal on dobré vzťahy," vypovedá Tóth.

"Keď kandidoval za primátora Bratislavy, tak sa ma pýtal na to, čo si myslím o jeho kandidatúre, čo si myslím o vedení jeho volebnej kampane. Ja som mu na to povedal svoje názory, ale on sa s nimi nevedel stotožniť. Aj som mu povedal, že to nie je dobrý nápad a nie je dobrý nápad to poňať ako lotériu, čo on nakoniec urobil (Kočner urobil lotériu pre svojich voličov, keď kandidoval, pozn. red.)."

9:27 Tóth vypovedá, že vtedy bola komunikácia s Kočnerom intenzívna. "Niekedy sa mu moje články páčili, inokedy nie. Niekedy sme si vymenili názory aj ostrejším slovníkom," hovorí.

"V rokoch 2000 až 2015/2016 sa naše vzťahy vyvíjali veľmi sporadicky, stretávali sme sa vtedy, keď sa Marian Kočner veľmi zaujímal o politiku. Spolu sme debatovali aj o medzinárodnych vzťahoch, Marian Kočner bol napríklad kritický k politike USA," tvrdí Tóth.

"Hovorím zoširoka, pretože tie vzťahy boli vtedy družné, ale nestretávali sme sa pravidelne, nemali sme spoločné firemné aktivity ani investície. Nemali sme ani spoločný spoločenský život až na dva prípady." Ide o 40. narodeniny Kočnera, ktoré sa oslavovali na Donovaloch, a neskôr Kočnerova päťdesiatka.

9:25 "Marian Kočner výrazným spôsobom informačne pomáhal v oblasti dokumentovania prípadu zavlečenia. Medzi rokmi 1995 až 1998 boli naše vzťahy intenzívne, smerom k roku 1998 ochabovali. Keď vtedy vypukla kauza Markíza, teda Markíza 1, naša komunikácia bola intenzívnejšia," hovorí Tóth.

"Vtedy som cestou Mariana Kočnera a Štefana Agha získaval informácie o tomto prípade, stretával som sa a získaval som informácie aj od vtedajšieho riaditeľa Pavla Ruska. V tom čase som spoznal aj špičky gangu sýkorovcov. Marian Kočner si vtedy najal Detektívnu kanceláriu Františka Borbélyho, čo bola krycia firma sýkorovcov," hovorí Tóth.

9:23 Tóth vypovedá, že s Kočnerom sa spoznal ako redaktor SME, keď písal o kauze Technopol 1 a únose syna prezidenta Michala Kováča.

Vzťahy s Kočnerom

9:22 "Vyjadrenie štátneho orgánu považujem za obštrukčné, pretože som mohol plastickejšie vypovedať," hovorí Tóth o nezbavení mlčanlivosťou SIS.

Tvrdí, že on sám oslovil predsedníčku senátu, nech požiada SIS o zbavenie mlčanlivosti.

S Kočnerom sa pozná od roku 1995, vypovedá. "Obžalovaných pána Marčeka ani pána Szabóa nepoznám, ani meno odsúdeného Andruskóa tiež nie," hovorí.

Zsuzsovú pozná z komunikácie cez telefón, keď ju mal Kočner uloženú ako "SIS Alino".

9:18 "V súčasnosti som nezamestnaný," reagoval Tóth na otázku, kde momentálne pôsobí. Výsluch vedie prokurátor Vladimír Turan.

9:17 "Vypovedať budem," reagoval Tóth na úvodné poučenia.

9:15 Predsedníčka senátu informovala, že súd žiadal o zbavenie mlčanlivosti Petra Tótha. Inštitúciu nemenovala, ale pravdepodobne ide o Slovenskú informačnú službu.

"Súdu nebolo vyhovené príslušným orgánom, pretože žiadal podrobnosti, ktoré súd nemohol poskytnúť," informovala Sabová.

9:12 Výsluch Petra Tótha bude verejný, nikto nedal návrh na vylúčenie verejnosti.

9:10 Predsedníčka senátu identifikovala svedka Petra Tótha. Ten ešte pred tým, než si sadol na miesto pre svedkov, išiel za Zlaticou Kušnírovou a rodinou Kuciakovcov a prihovoril sa im. Šepkal, nie je známe, čo im povedal.

Sudkyňa ho upozornila, že ak to urobí znova, napomenie ho.

9:02 Senát prišiel do miestnosti, fotografovanie bolo ukončené, pojednávanie sa začalo.

8:59 Marian Kočner aj Tomáš Szabó sú už tiež v pojednávacej miestnosti. Najväčší záujem fotografov a videoreportérov je o svedka Tótha, ktorý sedí v tesnej bllízkosti novinárov.

S novinármi neudržiava očný kontakt. Snažil sa mu prihovoriť reportér .týždňa Eugen Korda, ale ani naňho Tóth nereagoval.

8:50 Médiá vpustili do pojednávacej miestnosti, čaká sa na eskortu Mariana Kočnera a Tomáša Szabóa. Miroslav Marček a Alena Zsuzsová dnes neprídu, dali súhlas na konanie v neprítomnosti.

8:47 Peter Tóth je už prítomný v budove.

8:45 Do pojednávacej miestnosti už prichádzajú obhajcovia, prokurátori a splnomocnenci. Pojednávanie sa začne zhruba o štvrťhodinu.

Novinári čakajú v press centre, kým ich justičná stráž pustí do pojednávacej miestnosti.

7:55 Zhruba o hodinu pustia verejnosť do pojednávacej miestnosti. Novinári už od 7:00 prechádzajú bezpečnostnou kontrolou a schádzajú sa v press centre.

Súvisiaci článok Kočner považoval Ďatla aj za svoj projekt; teraz ho Tóth môže poslať za mreže Čítajte 

6:00 V tretí deň procesu v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej príde vypovedať jeden z kľúčových svedkov, ktorý svedčí proti obžalovanému mafiánovi Marianovi Kočnerovi.

Medzi novinármi sa ešte v utorok špekulovalo, či bude výsluch Petra Tótha verejný alebo senát verejnosť vylúči. Prokurátor Vladimír Turan v utorok povedal, ze na to ešte nevie odpovedať.

Nateraz nevidno dôvod, prečo by mala byť výpoveď neverejná - v kauze falšovania zmeniek totiž senát vylúčil verejnosť iba pre obavu, že by Tóth počas výpovede spomenul súvislosti s Kuciakovou vraždou, ktorá sa vtedy ešte len vyšetrovala.

Pred súdom je však už aj vražda a tento dôvod vylúčenia neplatí.

Kto a prečo je predvolaný v stredu 15. 01. 2020

  • Doobeda je predvolaný Peter Tóth, bývalý príslušník SIS, ktorý paralelne pracoval v novinách, a niekdajší Kočnerov kamarát.
  • Tóth pre Kočnera sprostredkoval sledovanie novinárov, politikov a prokurátorov, zároveň vypovedá, že Kočner sa mal pred ním vyjadriť, že zabitie jedného či dvoch novinárov by vyriešilo jeho negatívnu medializáciu, lebo ostatní by sa zľakli.
  • Vypovedať má prísť aj Miroslav Kriak, bývalý príslušník SIS a bývalý zamestnanec Finančnej správy SR, ktorého Tóth najal, aby viedol sledovacie komando, ktoré sledovalo novinárov, prokurátorov a politikov.
  • Ďalší predvolaný svedok je Štefan Mlynarčík, člen sledovacieho komanda, ktoré riadil Kriak. Mlynarčík pravdepodobne zhotovil fotografie Jána Kuciaka, ktoré sa neskôr dostali k vrahom. Je to vyšetrovateľ OR PZ BA II, niekdajší zamestnanec FS SR.
  • Ďalší predvolaný svedok je Jozef Dučák, Kočnerov dlhoročný kamarát. Prvýkrát verejne vypovedal v prípade obžaloby na Kočnera a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska. Tóth totiž vypovedá, že mal pre Kočnera zohnať atrament, papier a toner z roku 2000 na falšovanie televíznych zmeniek.
  • Dučák je obvinený z tunelovania spoločnosti Technopol Servis, pravdepodobne na Kočnerov pokyn. Vypovedať má pravdepodobne preto, že keď ho pre Technopol kontaktoval Kuciak, Dučák to okamžite napísal Kočnerovi.

Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 536
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu