BRATISLAVA. Polícia vo štvrtok prišla zadržať Dobroslava Trnku do jeho domu v Hamuliakove.
Bývalý generálny prokurátor je obvinený zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Trnku previedli na výsluch do Nitry. Majú rozhodnúť aj o návrhu na jeho vzatie do väzby.
Podľa informácií denníka SME Trnku obvinili na základe jeho rozhovoru s exministrom Smeru Jánom Počiatkom o kauze Lemikon.
Trnka si stretnutie zaznamenal na skrytú kameru, ktorú mu v pracovni pomáhal nainštalovať v súčasnosti už väzobne stíhaný mafián Marian Kočner.
Riešili Lemikon
Videozáznam unikol na verejnosť koncom novembra minulého roka, keď ho zverejnil Denník N.
Stretnutie zachytené na videu prebehlo pravdepodobne v januári 2009. Dvojica sa v rámci neho rozpráva najmä o kauze Tipos v jej spore s firmou Lemikon. V prípade šlo o to, že štátny Tipos mal so súhlasom Počiatka poslať Lemikonu dve miliardy slovenských korún no vyplácanie peňazí po prvej splátke stopol vtedajší generálny prokurátor Trnka.
"Potrebujeme aby si to, ako to povedať tak, aby sme nevyzerali my ako ko..ti," hovorí Počiatek na nahrávke Trnkovi.
Trnka s tým súhlasil. "Spravím vám marketing," povedal Trnka.
Počiatek na otázky SME reagoval stanoviskom, v ktorom hovorí, že v kauze videozáznamu bol vypovedať pred Vianocami ako svedok. Nahrávku sa snažil zľahčovať.
"Mal som možnosť si vypočuť jej relevantnú časť v celku," hovorí s tým, že vraj je z nej jasné, že od Trnku len chcel, aby verejnosti zrozumiteľne vysvetlil, že jeho mimoriadne dovolanie nemalo pred novelou Občiansko súdneho poriadku odkladný účinok na právoplatný rozsudok.
Trnka v kauze Lemikon podal až po jej medializácii mimoriadne dovolanie, no prvú splátku 13 miliónov eur už Slovensko muselo zaplatiť.

Spomínali aj emisnú kauzu Jána Slotu, ktorú Počiatek uzavrel slovami, že Slota je "kráľ".
Ešte v októbri pritom Investigatívne centrum Jána Kuciaka zverejnilo staršie video, na ktorom Trnka s Kočnerom inštalujú kameru v pracovni. Ktátko nato Trnkovi pozastavil výkon funkcie prokurátora generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Prezidentka Zuzana Čaputová označila správu o zadržaní Trnku za prelomovú pre spravodlivosť.
"Aby mohol nastať v našej justícii skutočne očistný proces, potrebujeme poznať pravdu a tú sa, verím, dozvieme v spravodlivom procese s pánom Trnkom aj so všetkými ďalšími, ktorí sa s ním na zneužívaní spravodlivosti podieľali," povedala Čaputová.
Druhé obvinenie
Zrejme pre nahrávanie svojich návštev čelí Trnka aj disciplinárke, ktorú mu navrhol Čižnár. Spravil tak totiž pár dní po tom, čo bola zverejná nahrávka toho, ako Trnka s Kočnerom inštalujú kameru na Generálnej prokuratúre.

Čím je presne zdôvodnený tento návrh, Čižnár dosiaľ nepovedal. Vytýčený zatiaľ nebol ani termín tejto disciplinárky, v rámci ktorej by mohol Trnka prísť aj o funkciu prokurátora.
Trnka má pritom na krku aj ďalšie obvinenie, ktoré voči nemu vzniesli ešte v polovici októbra. Aj v ňom ide o zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, avšak v spojitosti s tým, že u seba niekoľko rokov skrýval nahrávku Gorily, o ktorej oficiálne tvrdil, že podľa neho ani neexistuje.
Podľa polície mal nahrávky Gorily u seba v rokoch 2007 až 2014, teda aj v čase, keď stál na čele prokuratúry. Záznam mu poskytol Kočner.
Dôvodom, pre ktorý u seba Trnka Gorilu držal, bol podľa polície "úmysel zadovážiť sebe a M.K. (Kočnerovi) majetkový prospech a zároveň v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám, ktorých rozhovory obsahujúce skutočnosti nasvedčujúce spáchanie trestného činu sú zachytené na predmetnej zvukovej nahrávke".
Súčasný generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa už k prvému obvineniu Trnku dosiaľ nevyjadril.