Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.
BRATISLAVA. Extrémisti z ĽSNS sú necelé dva mesiace pred parlamentnými voľbami 2020 v meraniach agentúry Focus na svojom historickom maxime.
Ak by sa voľby konali v prvej polovici januára, ĽSNS by podľa najnovšieho prieskumu Focusu na objednávku koalície PS/Spolu volilo 13,6 percenta opýtaných.
V porovnaní s decembrovým meraním si polepšili o 1,8 percent. Najlepší výsledok v meraniach Focusu od vstupu do parlamentu zaznamenali vlani v júni - 12,6 percenta.
V prieskume Focusu tak extrémisti skončili druhí za preferenčne stále najsilnejším Smerom.
Zdrojom stúpania extrémistov sú podľa Martina Slosiarika z Focusu najmä nevoliči z roku 2016 a čiastočne aj voliči Smeru a SNS, ktorí cítia sklamanie z káuz za posledné dva roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
"Nevoliči cítia vo voľbách príležitosť vyjadriť svoj nesúhlas so systémom a tým, ako to funguje. Spoločnosť vnímajú tak, že je v chaose, plná korupcie a bez pravidiel," vysvetľuje, prečo je predseda ĽSNS Marian Kotleba svojou rétorikou pre ľudí uveriteľný.
"Má ľahko pochopiteľné odkazy, hovorí o jednoduchej nápravy spoločnosti, len treba dodržiavať pravidlá," hovorí.
ĽSNS je dnes podľa neho silnou stranou. "Ak by sa Smeru nepodarilo zmobilizovať všetkých svojich voličov a budú hľadať inú alternatívu, je šanca, že Kotleba voľby môže aj vyhrať," dodal.
Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.
SNS a SaS na hrane
Smer si stále udržuje prvenstvo, no v porovnaní s decembrovým meraním mierne klesol. Kým na konci vlaňajška by ho volilo 19,6 percenta opýtaných, v jaunári by to bolo 18,7 percenta.
Za Smerom a extrémistami nasleduje koalícia PS/Spolu, ktorá získala 10,5 percenta. Tesne za nimi je strana Za ľudí bývalého prezidenta Andreja Kisku so ziskom 10,3 percenta. Kým PS/Spolu sa v decembrovom meraní Focusu pohybovali zhruba na rovnakej úrovni, Za ľudí si polepšilo o vyše jedno percento.

Agentúra robila meranie už v čase, keď Kisku obvinili v kauze KTAG.
Do parlamentu by sa dostalo aj opozičné hnutie OĽaNO so ziskom 7,7 percenta, Sme rodina so ziskom 7,1 percenta a mimoparlamentné KDH, ktoré by volilo šesť percent opýtaných.
Tesne nad hranicu piatich percent potrebných pre vstup do parlamentu sa dostali aj SaS, ktorú by volilo 5,4 percenta a SNS so ziskom 5,1 percento.
Pozrite si volebné prieskumy agentúry Focus.
Bez Sme rodiny by koalícia nevznikla
Opozičné strany by koalíciu bez Sme rodina nezložili. Všetky demokratické opozičné strany by spolu získali 84 mandátov.
Z maďarských strán by sa do parlamentu nedostala žiadna. Most-Híd získal štyri percentá a Maďarská komunitná spolupatričnosť, ktorej súčasťou je SMK, 3,7 percenta.
Focus robil prieskum od 10. do 14. januára na vzorke 1010 respondentov.
Pozrite si dlhodobý vývoj preferencií konkrétnych politických strán podľa agentúry Focus:SMER-SD, PS/SPOLU, ZA ĽUDÍ, ĽSNS, Sme rodina, SNS, KDH, OĽANO, SaS, MOST-HÍD, SMP-MKP, Vlasť.
Pozrite si všetky volebné prieskumy agentúry Focus.
Staršie prieskumy politických strán
- Prieskum Focus: Najväčším skokanom je Matovič, Kiska klesol. Čo ukázal najnovší prieskum (december 2019)
- Prieskum AKO: Kiskova strana dobieha koalíciu PS-Spolu. Voľby by vyhral Smer. (26. november 2019)
- Prieskum: Smer zvuk Gorily neohrozil, Za ľudí rastie a PS-Spolu klesá. O tom, kto zostaví vládu, by mohlo rozhodovať hnutie Sme rodina. (27. október 2019)
- Ak by sa PS/Spolu a Za ľudí spojili, dobehli by Smer. Prieskum si od Focusu nechali vypracovať strany Spolu a PS. (28. september 2019)
- Prieskum Focus: Slováci najviac dôverujú Čaputovej, predbehla Pellegriniho. Na chvoste skončil Štefan Harabin. (22. september 2019)
- Prieskum Focusu: Smer vedie, SaS po vnútorných konfliktoch mierne klesla. Druckerova strana získala 2,1%. (19. september 2019)
- Prieskum AKO: Voľby by vyhral Smer pred PS/Spolu, posilnila Kiskova strana. Most-Híd je mimo parlamentu. (5. september 2019)
