BRATISLAVA. Polícia urobila v prípade vyšetrovania bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku dobrú prácu. Uviedol to v diskusnej relácii O 5 minút 12 na Jednotke RTVS predseda strany Mosta-Híd Béla Bugár.
Bugár dodal, že nevie, prečo napokon prokurátor rozhodol o jeho prepustení.
"Samozrejme, že to vnímam veľmi negatívne, mňa to prekvapilo. Je dôležité, aby sa sami obhájili a povedali, prečo sa nakoniec rozhodli pustiť Trnku von," povedal Bugár.
Truban nerozumie prepusteniu Trnku
Trnku vo štvrtok 16. januára zadržali a obvinili z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry však rozhodol, že napriek návrhu polície nebude Trnka stíhaný vo väzbe.
„Polícia v prípade odviedla naozaj dobrú prácu. Skutočne neviem, prečo prokurátor rozhodol o jeho prepustení," povedal Bugár.
Truban označil rozhodnutie prepustiť Trnku za nepochopiteľné.
„Je to nepochopiteľné a tomu rozhodnutiu absolútne nerozumiem. Ani ľudia nechápu, ako na Slovensku funguje spravodlivosť pre vyvolených ľudí," povedal Truban.
“Keď si zoberiete Mariana Kočnera, v roku 2016 sme nevedeli, že existujú také prepojenia. Keby sme to vedeli určite do takejto vlády nejdeme.
„
Rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej predvolať si v tejto veci policajného prezidenta Milana Lučanského a generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára považuje Bugár za správne.
"Ako hlava štátu má právo, aby vedela možno aj také informácie, ktoré my ako politici nemôžeme vedieť," myslí si šéf Mosta-Híd.
Osobný názor na túto vec povedať nevedel, podľa neho nie je úlohou politika poznať spis, na základe ktorého niekoho obvinia alebo nie.
Truban od stretnutia hlavy štátu s policajným prezidentom a generálnym prokurátorom očakáva informácie a vysvetlenie. Či sa nimi podarí "upokojiť" ľudí, povedať nevie.
Keby Bugár vedel o prepojeniach, do vlády by nešiel
Politici hodnotili aj súdny proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bugár zopakoval, že v prípade, že by mal Most-Híd informácie o prepojeniach v roku 2016, nevstúpil by do vlády.

„Keď si teda zoberiete Mariana Kočnera, v roku 2016 sme nevedeli, že existujú také prepojenia. Keby sme to vedeli určite do takejto vlády nejdeme," doplnil Bugár.
Truban vyčítal Bugárovi, že jeho strana zostala vo vláde, aj keď sa podozrenia ukázali. „Mňa najviac pri tom procese šokovalo, že sa ukázali prepojenia na ľudí, ktorí mali vlastné pravidlá. Nie je zodpovedné zostávať vo vláde za každú cenu, ľudia totiž musia vidieť, že niečo je už za hranicou únosnosti," povedal Truban.
Bugár oponoval tým, že je dostatočne skúsený na to, aby vedel odhadnúť, čo je zodpovedné. Podľa neho práve jeho strana dosiahla po vražde novinára odchod premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra.
Truban by navrhol Lučanského odvolať
Doplnil tiež, že od výmeny policajného prezidenta sa posunuli viaceré prípady dopredu. „Odkedy je na čele polície pán Lučanský, prípady sa vyšetrujú. Určite tá výmena pomohla," zhodnotil Bugár.
Truban sa domnieva, že by bolo potrebné po parlamentných voľbách Lučanského odvolať.
„Prospelo by to zvýšeniu jeho dôveryhodnosti. Pokojne by sa mohol o funkciu uchádzať opäť, ale prešiel by znovu celým výberovým procesom,“ uzavrel.
Všetko o parlamentných voľbách 2020

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Aktuálne preferencie politických strán
- Kandidátne listiny politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020