SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Vypovedal Haščák aj Bödör. Výrobca zbrane dostal podmienku (minúta po minúte)

Súd v prípade vraždy Kuciaka pokračoval štvrtým dňom.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

Dianie na súde v prípade Kuciakovej vraždy sme sledovali minútu po minúte:

16:59 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie. Pojednávanie bude pokračovať v utorok a opäť ho budeme sledovať online.

Skryť Vypnúť reklamu

16:55 Prokurátor Juraj Novocký: “Nemáme námietky proti tomu, aby zajtrajšie pojednávanie bolo vykonané v neprítomnosti obžalovaného Kočnera.”

V utorok má vypovedať väčšina kolegov Jána Kuciaka z redakcie Aktuality.sk.

Senát rozhodol, že ruší zajtrajšiu eskortu Kočnera, znamená to, že na výsluchu bude prítomný iba obžalovaný Szabó. Ostatní obžalovaní na súde budú mať obhajcov.

16:53 Kvasnica sa chce tiež vyjadriť k Threeme.

“Pohybujeme sa vo sfére digitálnych informácií, niečomu rozumieme, niečomu nerozumieme. Dovoľujem si dať návrh, aby súd požiadal políciu o odborné vyjadrenie ku všetkým zaisteným digitálnym stopám. Pretože všetky tieto informácie pochádzajú z nejakého nosiča digitálnych informácií, ktorou my disponujeme. Po poskytnutí tejto odbornej činnosti je možné požiadať tohto odborníka o vypočutie, aby sme sa všetci zorientovali v tom, ako sa premietali tieto digitálne informácie do písomnej formy,” hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

“Až následne sa domnievam, že by sa mal súd vysporiadať so znaleckými posudkami, ktoré sa týkali týchto digitálnych stôp.”

Kočnerov obhajca Para reagoval, že ani jeden návrh (Kvasnicu ani Lipšica) nie je možné vykonať a tvrdí, že najprv treba vyriešiť zákonnosť pribratia Europolu do procesu.

Zároveň požiadal, aby sa v utorok pojednávanie konalo v neprítomnosti Kočnera, v stredu sa plánuje procesu zúčastniť. “Súhlasím s návrhom môjho obhajcu,” dodal Kočner.

16:49 Sudkyňa Sabová sa pýta, či má niekto nejaké návrhy alebo pripomienky.

Slovo si vypýtal Lipšic. “Vo vzťahu k vykonávaniu Threemy. Chápem, že súd to posúdil ako vecný dôkaz. V tom prípade navrhujem, aby ten dôkaz bol vykonaný na počítači a na nejakom plátne. V Exceli sa to dá vyfiltrovať. Nakoľko ide o vecný dôkaz, tak mi príde logickejšie a prehľadnejšie vykonávať ho takto. Ak by boli vykonané listiny, ktoré preukazujú zákonnosť získania tohto dôkazu, tak by následne bolo možné tento dôkaz vykonať aj týmto spôsobom,” navrhol.

Skryť Vypnúť reklamu

Szabó mal s Vargom riešiť zbraň

16:47 “Ani mi nenapadlo po vražde Molnára, že by s tým oni mohli mať niečo spoločné. Veď bol policajtom (Szabó), komu inému by som mal veriť, keď nie policajtom. Ešte potom bol u mňa a smiali sme sa spolu,” vypovedal Varga.

16:45 Varga povedal, že našiel zbraň na povale pri rekonštrukcii. Bolo to asi v roku 2006 alebo v roku 2008. So Szabóom chodil na ryby a riešil s ním, ako sa dá legálne zbaviť zbrane.

“Potom prišiel rok 2016 a opýtal sa ma, či mám tu zbraň. Je to policajt, tak som mu veril,” vypovedal. Zbraň bola podľa prokuratúry použitá na vraždu Petra Molnára, podnikateľa z Kolárova.

16:42 Varga sa nebude znova predvolávať, pretože prokurátor stiahol návrh na jeho vypočutie a navrhol, aby sa prečítala jeho výpoveď z prípravného konania. Ide ju čítať sudkyňa Sabová.

Skryť Vypnúť reklamu

Výrobca hlavne a tlmiča Sehnal dostal podmienku

16:39 Lipšic hovorí, že svedok hodnoverne a podrobne vyvrátil výpoveď Szabóa, že účelom ich návštevy vo Veľkej Mači bolo zbitie Kuciaka. “V takom prípade by si nezadovažovali upravenú zbraň a delaborované strelivo,” hovorí Lipšic.

Z hľadiska preukazovania viny obžalovaného Szabóa je táto výpoveď podľa nás jedna z najdôležitejších.

Roman Kvasnica

“Z hľadiska preukazovania viny obžalovaného Szabóa je táto výpoveď podľa nás jedna z najdôležitejších,” hovorí Kvasnica.

Výsluch sa skončil, dnes to bol posledný svedok, ale pojednávanie pokračuje - momentálne sa rieši predvolanie Michala Vargu, pri prvom predvolaní nastal omyl a bola predvolaná nesprávna osoba.

16:36 Obžalovaní dostali priestor na vyjadrenie k výpovedi svedka. Kočner ani Szabó ani obhajcovia ostatných to nevyužili.

16:35 Otázky sa pýta Zsuzsovej obhajca Neszméry.

Skryť Vypnúť reklamu

Mali ste nejaký záväzok voči pánovi Szabóovi? Oni mali voči vám nejaký záväzok? “Nie.”

Identifikovali osobu, ktorej mali vraj dať zbraň s tlmičom, na urovnanie pôžičky? “Nie.”

Rozprávali ste sa s Marčekom a Szabóom aj o iných zbraniach? “Nie.”

Ponúkali vám odmenu? “Neponúkali.”

Odkiaľ ste vedeli, aký materiál máte použiť? “Nevedel som, nebol som si istý, krátkodobo vyhovoval, pretože oceľ je oceľ a akákoľvek je to oceľ nie najlepšej kvality, tak niekoľko výstrelov vydrží. Na skúškach som si všimol, že tam vznikajú mechanické poškodenia, takže som si bol vedomý, že tá hlaveň nebude mať dlhú životnosť,” povedal Sehnal.

“Ja stále verím tomu, že Tomáš nedokáže zoči-voči chladnokrvne zabiť človeka. Preto som neveril, že on strieľal na pirátov,” hovorí Sehnal na otázku predsedníčky senátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá sa chytila jeho skoršej poznámky, že Szabó sa mu mal zdôveriť, že pri ochrane lodí pred pirátmi aj niekoho zastrelil, čomu Sehnal neveril.

16:30 Szabóov obhajca žiada spresnenie, kto sú v Sehnalovej výpovedi “oni“. “Miroslav Marček a Tomáš Szabó,” odpovedá.

Kto konkrétne z týchto dvoch so zbraňou nakladal? “Šikovnejší a zručnejší sa zdal byť Marček.”

Kto s tou zbraňou a jej komponentmi nakladal? “U koho z tých dvoch bola tá zbraň, to ja neviem. Keď ju prvýkrát priniesli, tak ju priniesol v batohu Miroslav Marček. Na streľbách si z nej vystrelili obaja.”

Kto ju na skúšobnú streľbu doniesol a odniesol? “Prišli obaja a bola naložená v aute, oni spoločne ju priniesli.”

Pýta sa Zsuzsovej obhajkyňa. Odkiaľ máte také vedomosti z mechaniky a konštrukcie zbraní? “Možno sa to zdá, že ju ovládam, nie je to pravda. Niektoré základné mechanické princípy ovládam, ovládam jej fyzikálne princípy, ale nie som žiadny odborník na zbrane,” hovorí Sehnal.

Skryť Vypnúť reklamu

Odkiaľ máte tie informácie? „Sú bežne dostupné na internete, prípadne v knižnici.”

V minulosti ste vyrábali zbrane alebo ich súčasti? “Nie, toto bola jediná príležitosť.”

16:26 Čo sa stalo s pôvodnou hlavňou, pýta sa prokurátor Novocký. “Pôvodná hlaveň sa našla v rieke pokiaľ viem. Mne bola ukazovaná iba fotka značne zhrdzavenej hlavne o ktorej som sa vyjadril, že je to pravdepodobne tá hlaveň, ale korózia to nedovoľuje potvrdiť.”

Čo konkrétne ste urobili s originálom hlavne, keď ste dokončili výrobu upravených? “Oni si to celé vzali, Tomáš Szabó a Miroslav Marček,” odpovedá Sehnal.

16:24 Lipšic sa pýta, prečo riešili delaborované náboje (zníženie obsahu pušného prachu), keď zbraň mala byť určená len na zastrašovanie. “Ten, komu zbraňou hrozíte, určite nevie, aké náboje sú v zbrani,” odpovedal Sehnal.

Skryť Vypnúť reklamu

Lipšic sa ho preto opakovane opýtal, prečo teda riešili delaboráciu nábojov. “Tak ten, kto chce mať zbraň s tlmičom, zrejme potrebuje, aby tá zbraň bola funkčná.” odpovedá Sehnal.

16:22 Stretli ste sa so Szabóom aj po 21. februári 2018? „Áno, stretli sme sa, asi v júni, možno aj niečo skôr. Boli to možno dva-tri mesiace po vražde. Len tak zbežne som načrtol túto tému. Samozrejme, som na túto tému prehodil pár slov,” hovorí Sehnal.

O čom konkrétne ste sa bavili? Čo vám povedal? “Vyjadrovali sme sa v tom zmysle, že to asi vykonali nejakí zahraniční vykonávatelia.”

16:19 “Zbraň s tlmičom zrejme naháňa strach každému. Kto takú zbraň vlastní, má možnosť vykonať trestný čin s nižšou možnosťou zistenia,” odpovedá Sehnal na otázku Lipšica, prečo by niekto na zastrašovanie chcel zbraň s tlmičom.

Skryť Vypnúť reklamu

Otázkou reagoval na jeho výpoveď, že Szabó od neho chcel zbraň pod legendou, že ňou chcú niekoho zastrašovať.

16:18 Trestný rozkaz voči Sehnalovi vydal Okresný súd Komárno. Ide už o druhý trest v prípade Kuciaka. Prvý dostal sprostredkovateľ vraždy Andruskó, Špecializovaný trestný súd ho už odsúdil na 15-ročné väzenie.

16:13 Sehnal potvrdil, že za pomoc Szabóovi a Marčekovi dostal trest. Trestný rozkaz mu bol doručený iba teraz 17. januára 2020. Dostal trojročný podmienečný trest.

16:06 Kde prebiehala skúška zbrane? “Za obcou Kolárovo pri Malom Dunaji vedľa hrádze. Niektoré výstrely smerovali na strom, niektoré len tak do terénu.”

Sledovali ste prieraznosť zbrane? “Dva zásahy (do stromu) tam boli viditeľné, nezdalo sa mi, že tá zbraň mala dobrú prieraznosť.”

Skryť Vypnúť reklamu

16:04 “S hlavňou, ktorú som ja vyrobil, sa zbraň prebíjala a fungovala správne, zdalo sa mi, že ani balistické charakteristiky zbrane neutrpeli. Ale s tlmičom bolo nevyhnutné zbraň ručne prebíjať,” hovorí Sehnal.

Prokurátor si pýta ďalšie technické podrobnosti o zasekávaní zbrane. “Neviem vám to povedať.”

Sehnal opäť potvrdzuje výpoveď Marčeka, že zbraň bolo treba ručne obťahovať, prebiť. “Zrejme nevyhodila ani tú prázdnu nábojnicu,” tvrdí napokon aj Sehnal.

“Nie som odborník na strelné zbrane,” povedal Sehnal po polhodine svojej výpovede o tom, ako zbrane fungujú a ako sa upravujú.

16:01 “K správnej funkcii bolo nevyhnutné, aby oni (Szabó s Marčekom) vyexperimentovali náboje,” hovorí Sehnal.

Keby sa použil tlmič bez úpravy nábojov? “V nejakej minimálnej miere by znížil hlučnosť zbrane, ale nie tak, že by si to nikto nevšimol. Bez úpravy nábojov by ten tlmič žiadnu účinnosť nemal,” vypovedá.

Skryť Vypnúť reklamu

“Pri druhej skúške sme sa dohodli, že tam budem, streľby som sa zúčastnil,” hovorí Sehnal. Aký bol výsledok? Čo sa tam dialo a ako to prebiehalo?

“Zbraň sa vyskúšala s originálnou hlavňou, upravenou hlavňou a tlmičom. Mohol som odsledovať, ako sa zbraň chová.”

15:58 Sehnal povedal, že nábojová komora bola súčasťou hlavne. Prokurátor sa pýta na ďalšie konštrukčné podrobnosti. Potvrdil aj, že súčasťou zákazky nebola výroba vyhadzovača nábojov.

Dostali ste aj nejakú odmenu za prácu? “Nechcel som nič, ani by som nič nezobral,” hovorí. “Ja som to považoval za kamarátsku pomoc. On (Szabó) by to pre mňa bol tiež býval urobil, hoci ja by som to nikdy nežiadal.”

Ako sa dal uchytiť tlmič na hlaveň? “Klasickým šraubovaním,” vypovedá. Aký bol kaliber tlmiča? Bol zhodný s kalibrom hlavne? “Bol o jednu alebo dve desatiny väčší.”

Skryť Vypnúť reklamu

15:53 Žiadali od Vás nejaké osobitosti na túto zbraň? Špecifikovali niečo? “Išlo im od začiatku o možnosť použiť tlmič hluku výstrelu,” hovorí Sehnal.

Odkiaľ ste mali konštrukčné plány? “Základné poznatky a fyzikálne zákonnosti pri streľbe zbraňou priemerný človek asi pozná a taktiež funkciu jednoduchých mechanizmov,” vypovedá.

Vysvetlil, že tlmič, ktorý im vyrobil, tlmil len tlakovú vlnu výstrelu, nie samotný výbuch náboja. Preto podľa neho bolo treba experimentovať s obsahom streliva a urobiť z nadzvukovej strely podzvukovú.

“Vyrábal som dve hlavne. Aby som sa vyhol opätovnej strate času, tak jedna hlaveň mi slúžila ako skúška, na druhej som to potom finálne urobil. Ale obe sa podarilo sfunkčniť.”

“Zbrane sa vyrábajú z na to určených materiálov, ja som musel pracovať s klasickou oceľou, ktorá je bežne dostupná,” pokračuje Sehnal.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemali ste obavu z deštrukcie ocele? “Nemohlo to v žiadnom prípade nastať. Pretože tam nebolo nič, čo by deštrukciu mohlo spôsobiť.”

15:48 Sehnal povedal, že so Szabóom a Marčekom bol raz skúšať aj streľby z upravenej zbrane. Povedal, že do upravenej zbrane bolo nevyhnutné používať podzvukový náboj. “Bolo treba vyexperimentovať zníženie sily,” vypovedá.

Jeho výpoveď je teda v zhode s Marčekovou. O kom hovoríte, ak hovoríte o “nich“? „O Miroslavovi Marčekovi a Tomášovi Szabóovi,” odpovedá Sehnal.

“Prišli za mnou dvaja, ale komunikoval som so Szabóom. Dôveroval som Tomášovi v tejto veci,” hovorí.

15:44 “Výroba mi trvala dosť dlho. Postupne ma Tomáš začal presviedčať, nech im vyrobím aj tlmič hluku výstrelu. To som považoval za jednoduchú úlohu aj pre obyčajného sústružníka,” vraví Sehnal.

Skryť Vypnúť reklamu

Szabó si podopiera hlavu a číta nejaké dokumenty. Na svedka sa nepozerá, hoci sa Sehnal opakovane na Szabóa obzerá.

“Nakoniec som vyrobil aj ten tlmič.” hovorí.

15:43 “Moja úloha v tomto prípade bola, že som im vyrobil komponent do zbrane, takže viac-menej v súvislosti so zbraňou viem poskytnúť informácie. Tomáš aj s Mirom ma niekedy v septembri 2017 vyhľadali s požiadavkou, aby som im vyrobil hlaveň, ktorá by umožňovala nasadiť tlmič zvuku výstrelu. Odmietal som. Jednak by išlo o trestný čin a za druhé, nemal som také nástroje. Presviedčali ma, že túto pištoľ potrebujú na vyrovnanie dlhu u človeka z komárňanského podsvetia. Povedali mi, že dotyčný od nich požadoval hlaveň, na ktorú by bolo možné nasadiť tlmič zvuku výstrelu,” hovorí Sehnal.

“Chcel som mu dopriať normálny šablónovitý život, tak naveľa som sa nechal presvedčiť,” pokračuje.

Skryť Vypnúť reklamu

“Povedal som im, že nech nerátajú so stopercentným výsledkom, pretože všetky tie plochy som nevedel ja vyrobiť,” vypovedá Sehnal. “Povedal som im, že im nedávam veľkú šancu, že by sa to podarilo sfunkčniť. Nechali mi hlaveň a ja som nevedel, ktoré časti sú podstatné a ktoré nie.”

15:39 Sehnal vypovedá, výsluch vedie prokurátor Vladimír Turan.

Sehnal hovorí, že Szabó je jeho spolužiak. Marčeka spoznal tak, že s Tomášom mali obchod s výživovými doplnkami.

Zsuzsovú ani Kočnera nepozná. “Tak k tomuto prípadu sa bližšie vyjadriť neviem, mám o ňom informácie iba z médií,” povedal.

Nyitray ukázal na Szabóa

15:22 Pýta sa Kočner. Kedy ste si všimli komárňanskú značku? “Hneď, ako som prišiel na pumpu.” Koľko ste boli na pumpe? “Asi hodinu,” hovorí.

Čo ste tam robili? “Vypisoval som si, písal som šéfovi, že nejdem do roboty v pondelok. Vypisoval som si s nejakou priateľkou,” hovorí.

Prečo ste tam boli a vypisovali ste si, keď ste boli kúsok od domu? “Pretože nechcelo byť koniec debaty, ktorú som si písal,” odpovedá.

Nikto nemá ďalšie otázky.

Szabó a Kočner dostali priestor na vyjadrenie.

“Vážený súd, toto, čo uviedol pán svedok, je rozporná výpoveď s výpoveďou obžalovaného Marčeka, ten dátum som tam nebol. Výpoveď svedka považujem za účelovú. Podľa mňa svedok klame a robí to podľa mňa pre peniaze, ktoré vláda ponúkla po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,” hovorí Szabó.

Kočner sa nevyjadril. Výpoveď bola ukončená.

Ide vypovedať Marián Sehnal, ale predtým bola vyhlásená krátka prestávka.

15:21 Nyitray odpovedá na ďalšie otázky prokurátora.

Ako ste usúdili, že to auto, ktoré ste videli na čerpacej stanici, je to isté, ktoré ste predbehli vo Veľkej Mači? “Pretože na ceste nebola ani duša a dve také autá s KN značkou vtedy vonku neboli,” tvrdí Nyitray.

15:15 Ide sa pýtať Kočnerov obhajca Para. “Pravdupovediac som to moc nepozeral,” odpovedá Nyitray na otázku, či sledoval prípad v médiách. Videli ste fotky pravdepodobných páchateľov? “Nie hneď, neskôr,” hovorí.

Szabóov obhajca žiada, aby Nyitray spresnil opis auta z čerpacej stanice. “Bolo pekné a čisté, v zachovalom stave, nič zvláštne ma tam nezaujalo, žiadne nálepky,” hovorí svedok.

Ste si istý, že to bolo 18. februára 2018? „Áno, som si istý,” vypovedá Nyitray. Marček pritom vypovedal, že v Mači boli 16. a 19. februára.

Pýta sa sudkyňa Sabová. Na základe čoho vám utkvela tvár osoby, na ktorú ste teraz ukázali? “Neviem vám to povedať, že prečo si zapamätávam tváre,” hovorí Nyitray.

Poskytli ste svedeckú výpoveď sám alebo na základe niekoho? “Sám, ale ten policajt je môj blízky kamarát,” hovorí.

15:07 Čím vás to auto upútalo? “Najprv to auto, pretože rodičia kamaráta majú presne také isté auto, Peugeot Partner. Preto som sa pozrel, či to nie je ich auto, ale potom so zbadal, že EČV je KN,” hovorí Nyitray.

René Nyitray opoznal vodiča auta z čerpacej stanice. Priamo v pojednávacej miestnosti ukázal na obžalovaného Szabóa.

15:02 Prokurátor sa pýta, či auto z čerpacej stanice mohol byť aj Citroën Berlingo, čo je model príbuznej značky od Peugeotu Partner.

„Áno, mohlo to byť Berlingo, ale nechcem to teraz meniť, lebo na polícii som vypovedal, že to bol Partner,” hovorí.

14:58 Nyitray hovorí, že nepozná žiadneho z obžalovaných.

“18. februára 2018 v neskorých večerných hodinách o asi 22.30 h. som vchádzal na čerpaciu stanicu Slovnaft v Sládkovičove, stálo tam jedno auto, bol to Peugeot Partner s komárňanskou značkou. Stálo na pravej strane, na mieste pre vozíčkarov.

Zaparkoval som vedľa neho tak, že medzi nami bolo jedno parkovacie miesto. Obe autá stáli smerom k poliam a chrbtom k čerpacej stanici. Išiel som tam, aby som si kúpil cigarety. Prihlásil som sa na wifinu a začal som si vypisovať.

Keď som sa pozrel smerom na auto, videl som tvár, bol oblečený do tmavých šiat, dlhý rukáv, rolák a čiapka. Mal neoholenú tvár tak, ako ja teraz,” vypovedá Nyitray.

“O takej pol dvanástej odišiel. Išiel som do vnútra kúpiť si cigarety,” hovorí. Hovorí s veľmi silným maďarským prízvukom, miestami musí premýšľať nad vhodným slovom v slovenčine.

Vypovedá, že to isté auto stretol (predbehol) vo Veľkej Mači. “Keď som bol za tabuľou Veľká Mača, tak som pribrzdil, aj to auto išlo pomaly, bolo mi to čudné,” hovorí.

Nyitray vypovedá, že to auto išlo smerom k domu Kuciaka. “Ja som vtedy nevedel, že ako vyzerá alebo ako sa volá. Vedel som iba to, že tam bývajú noví susedia,” hovorí.

Vypovedá tiež, že dovtedy Kuciaka ani Kušnírovú nepoznal. Ten dom je v samostatnej ulici? Tá ulica je priechodná? “Nie je to slepá ulica, dá sa odtiaľ urobiť kolečko, viete tam ísť doprava, vedie to do dediny, doľava idete na les. Ja tam bývam dosť blízko,” vypovedá.

Mohli ste vidieť z vášho domu na Kuciakov dom? “Keď som si zaparkoval auto na stranu, kde býva dedo, tak áno, ale nesledoval som, čo sa tam deje,” vypovedá Nyitray.

Ako ste sa dozvedeli, že VW patrí poškodenému Kuciakovi? “Vídaval som ho.” Kde stávalo to auto? “Pred domom.”

14:50 “Pracujem vo Viedni vo firme, ktorá robí so železom,” vypovedá Nyitray.

14:45 Vypovedať idú René Nyitray, svedok z Veľkej Mače, ktorý si všimol podozrivý Citroean Berlingo, a Marián Sehnal, ktorý Marčekovi a Szabóovi upravil zbraň.

O červenom mercedese hovoril aj Schwartz

14:41 Schwartz na otázku Lipšica, či sa stretávala žena podobná Zsuzsovej s Kočnerom alebo tam chodila aj sama, odpovedá: “Dva druhy prítomnosti, že prišla, doniesla tovar, vzala peniaze. Druhý druh, že nič nedoniesla a stretli sa spolu s Kočnerom,” vypovedá Schwartz.

Kvasnica sa pýta, či žena z Báču niekedy prišla do klubu aj na inom než červenom aute. “Ja osobne som to nevidel,” hovorí Schwartz.

Je v Báči aj nejaké ubytovacie zariadenie? “Áno, je tam 15 izieb,” hovorí Schwartz. Pán Kočner tam mal vyhradené priestory? “Áno, ale v prevádzkovej budove. Asi od roku 2014 tam máme ako majitelia apartmány,” hovorí Schwartz.

Využíval ubytovacie priestory? “Len, aby sa prezliekol a osprchoval, možno na nejaké stretnutia,” hovorí Schwartz.

Mali ste aj Vy vyhradený takýto priestor, pýta sa Kočner. “Áno, ty si mal, ja a Krestanko,” hovorí Schwartz.

Obžalovaní sa k výpovedi Schwartza nevyjadril, výsluch bol ukončený.

14:35 Pýta sa Lipšic. Hral Kočner do kúpy báčského klubu golf? “Myslím si, že nie,” hovorí Schwartz.

14:30 Kočner sa pýta Schwartza, kedy sa robila rekonštrukcia bunkrov na celom ihrisku. “Mimo sezóny, niektorú zimnú sezónu,” hovorí. Spomínate si prelom ktorých rokov to bolo? “2016/2017 alebo 2017/2018,” vypovedá Schwartz.

Marek Para sa pýta, čo to bolo za produkty, ktoré mala žena podobná Zsuzsovej nosiť do Báču.

“Jednalo sa o nejaké včelie produkty. Niekedy sa totiž stalo, že to tam ležalo, ležalo a ležalo, niekedy to tam ležalo tak dlho, že sa ľudia pýtali, prečo za to niekto platí, keď to tam len leží,” odpovedá Schwartz na otázku Kočnerovho obhajcu Paru.

Júlia Vestenická, obhajkyňa Zsuzsovej, sa pýta, či sa Kočner v Báči stretával aj s inými osobami. “Samozrejme,” hovorí Schwartz.

Súvisiaci článok Kočnerovi chcú vziať biele bentley, ktorým prišiel za Bödörom (prehľad) Čítajte 

14:28 Schwartz hovorí, že informácie o stretnutiach so Zsuzsovou a Kočnerom mal aj od personálu.

O tom, že to je Zsuzsová sa dozvedel až neskôr, keď bola zverejnená jej identita. Predtým nevedel, kto to je, bola to pre neho neznáma žena, z ktorej bol personál nervózny.

Schwartz potvrdzuje, že Kočner chodil do Báču na bielom bentley a parkoval za prevádzkovou budovou. Pravdepodobne ide o miesto, z ktorého má polícia fotografiu zo stretnutia Zsuzsová - Kočner.

To miesto, kde parkoval pán Kočner, bolo niečím špecifické? “Mal tam tabuľku, bolo to úplne na kraji,” odpovedá Schwartz.

Bolo to zatvorené rampou, alebo to bolo voľne prístupné? “Hocikto to mohol obsadiť, ak by tam prišiel nejaký hráč a bol by taký drzák, tak by tam mohol tiež zaparkovať,” vypovedá Schwartz.

Zmysel tejto výpovede sa pravdepodobne ukáže až neskôr, keď obžaloba vykoná fotografie z Báču.

14:22 Schwartz hovorí, že aj koncom roka 2017, keď bol klub zatvorený, tam nejaký personál chodil. Stretával sa tam pán Kočner s niekým? “Stretával sa, stretával,” hovorí Schwartz.

Koho ste zaregistrovali? “Zo začiatku mi bol predstavený pán Dobroslav Trnka, dvakrát-trikrát som ho tam videl a bol mi predstavený ako vášnivý rybár, pretože na ihrisku sú zarybnené jazerá,” hovorí Schwartz.

Stretával sa tam aj s nejakou ženou? “Áno, stretával,” hovorí. Ako často, kto to bol, ako sa stretávali?

“Neviem povedať konkrétne, kto to bol. Stretával sa tam s jednou pani, ktorá tam za ním došla, osobné stretnutia prebiehali tou formou, že tá pani doniesla nejaký balíček a za to jej odovzdali peniaze. To viem preto, že prevádzkárka, ktorá vyplácala peniaze tejto pani, tak vždy ohlásila, že koľko peňazí si berie z tržieb. Následne túto sumu pán Kočner doplatil, aby to nechýbalo,” hovorí Schwartz.

“Parkovala tam pred reštauráciou na červenom mercedese. Ostatné stretnutia sa realizovali za prevádzkovou budovou, kde sú kosačky,” vypovedá Schwartz.

“Zažil som tú paniku, keď bolo ohlásené, že chodí tá pani a pán Kočner. Snažili sa, aby nebola žiadna zámienka, aby sa pán Kočner rozčúlil,” hovorí Schwartz.

14:18 Predsedníčka senátu sa pýtala Schwartza, či Kočner spoluvlastní golfový areál priamo. Odvetil, že nie, spoločníkom je oficiálne maltská spoločnosť. Túto maltskú spoločnosť pritom nevlastní priamo Kočner, ale firma z ostrova Svätý Krištov a Nevis.

Schwartzova výpoveď však potvrdzuje, že Kočner vystupoval ako jej vlastník, je to v súlade so skoršími zisteniami polície a novinárov.

14:15 Vy ste vnímali pána Kočnera ako spoluvlastníka? “Áno, pán Kočner došiel a oznámil, že je majiteľom. Môže to byť sedem alebo osem rokov,” hovorí Schwartz.

Čo sa zmenilo? “Fungovalo to tak, ako každé iné golfového ihrisko. Po jeho vstupe tam spravil určité zmeny, mal inú predstavu o exteriéri, boli tam zainvestované nemalé finančné prostriedky a snažil sa vylepšiť celý areál tak, aby to prilákalo golfistov. Na jednej strane to pomohlo, na druhej strane sme počúvali, že istý počet členov odišiel kvôli problematickej postave pána Kočnera,” hovorí Schwartz.

14:12 Prečo došlo k problému s Tatra bankou? “Ja neviem, to sa musíte opýtať Tatra banky,” hovorí. “Vnímam to doteraz tak, že to bol podraz zo strany Tatra banky, preto sa súdime,” hovorí Schwartz.

Súvisiaci článok WhatsApp usvedčuje Kočnera z klamstva o dôležitej schránkovej firme Čítajte 

V čom spočíval ten problém? “Tatra banka z ničoho nič požadovala jednorázovú splatnosť úveru. Banka argumentovala rôznymi nariadeniami z Viedne od matky, chceli jednorázové splatenie úveru, čoho sme neboli schopní. V tom čase sme plnili iba čiastočne úverové podmienky. Istina sa platila, úroky meškala. Golf je sezónna záležitosť, v zime sme mali problémy. Tie rokovania prebiehali s Tatra bankou, mali sme preklenovací úver, napriek tomu došlo k predaju,” hovorí Schwartz.

14:11 Ide vypovedať Erik Schwartz, tiež z golfového klubu v Báči. “Pána Kočnera poznám už niekoľko rokov, zoznámili sme sa cez kamaráta alebo dvoch. Potom došlo k nejakej odmlke. Intenzívnejšie sme sa začali kontaktovať, keď pán Kočner finančne vstúpil do golfového areálu Báč. Ja som bol pôvodný majiteľ, ja som ho vybudoval, potom došlo k finančným problémom s Tatra bankou a potom do toho vstúpil finančne pán Kočner,” hovorí.

Zsuzsová chodila do Báču na červenom mercedese, vypovedal Andrej Tóth

14:05 Výsluch vedie prokurátor Vladimír Turan.

“Pani Zsuzsovú som videl asi dvakrát medzi marcom a júnom,” vypovedá Tóth. Hovorí o roku 2018. “Ja keď som ich zbadal, tak sedeli spolu, kávička. Neviem, o čom sa rozprávali,” hovorí Tóth.

Keď ich videl, nevedel v tom čase, že je to Zsuzsová, opoznal ju až na základe médií. Zsuzsová podľa Tótha chodila do Báču na červenom mercedese, Kočner na bielom bentley. Prokurátor nemá ďalšie otázky.

Pýta sa preto predsedníčka senátu. Ako ste vnímali vzťah Kočnera a ženy, s ktorou sa schádzal v Báči? “Neviem, nevnímal som to, videl som ich len v reštaurácii a na terase,” vypovedá Tóth.

Daniel Lipšic sa pýta, či videl Kočnera a Zsuzsovú aj vo februári 2018. “Reštaurácia sa vtedy preberala, otvárala sa až 1. marca,” tvrdí Tóth.

Nie sú ďalšie otázky na svedka, Kočner ani Szabó nevyužili právo vyjadriť sa k Tóthovej výpovedi.

14:00 Pojednávanie pokračuje. Na mieste pre svedkov sedí Andrej Tóth z golfového klubu Báč.

“Mariana Kočnera poznám cez jeho dcéru, ktorá ma prijímala do Báču ako manažéra reštaurácie. Nikdy sme spolu nekomunikovali, videl som ho asi štyrikrát, vždy sme komunikovali iba s jeho dcérou,” vysvetľuje Tóth.

“Zsuzsovú evidujem iba z videnia z Báču,” tvrdí Andrej Tóth.

12:51 Bola vyhlásená prestávka do 13.50 h.

Haščák vypovedal, že SMS nesúvisela s vraždou

Načítavam video...

12:50 Lipšic zhrnul, že podstatou kauzy Donovaly bol postup vyšetrovateľov blízkych Končerovi, ktorí prehliadali blízkosť Kočnera a jeho spolupracovníkov a fiktívnu povahu prevodov hotelov.

K Ruttkayovej uviedol, že novinári síce musia vypovedať a je to v súlade s tlačovým zákonom, ale musia vypovedať pravdu.

“V tomto prípade pani Ruttkayová pravdu nevypovedala, z komunikácie z aplikácie Threema dokazuje, že pani Ruttkayová dostávala od pána Kočnera plnenia,” hovorí Lipšic.

Roman Kvasnica uvádza, že Haščákova výpoveď potvrdzuje výpoveď Tótha a Andruskóa, že Kočner mal prístup k citlivým informáciám z polície o stave rôznych konaní.

“Čo sa týka tej SMS-ky, tam sa dá v časti veriť tomu, čo popísal pán svedok. Nedá sa, aby som nespomenul reakciu obžalovaného. Predmetom tohto konania je preukázanie viny obžalovaných, tie vyjadrenia, ktoré tu odzneli, dokazujú, ako je pán obžalovaný frustrovaný zo slovenských novinárov. To o čomsi svedčí,” hovorí Kvasnica.

12:43 Haščák končí výpoveď.

Kočner dáva zhrňujúce vyjadrenie: “Pán svedok spomínal naše stretnutie ohľadne nášho článku v týždenníku Trend. Trend uverejnil ako prvý, zdôrazňujem, že ako prvý, uverejnil informácie o údajnej kauze Donovaly. Citoval v článku uznesenie vyšetrovateľa, ktoré nebolo verejné, dokonca ani ja som ho nemal. Rozprával som sa s pánom svedkom a pýtal som sa ho, ako je možné, že redaktorka Trendu, ktorá ho napísala a uverejnila, má k dispozícii materiál, ktorý nemá možnosť legálne dostať. Pýtal som sa svedka, ako sa k tomu dostala,” tvrdí Kočner.

Hovorí, že sa sťažoval na konkrétnu reportérku Trendu, ktorá článok písala.

12:37 “Neviem, nespomínam si natoľko, aby sme sa rozprávali o jeho motívoch. Vnímal som to tak, že pán Kočner má aj spor s pánom Forischom a týkalo sa to predaja bytov v jednom z projektov, ktoré pán Marian Kočner vlastnil (Glance House). Bola tam určitá animozita medzi nimi,” odpovedá Haščák na Lipšicovu otázku, prečo sa Kočner zaujímal o “odje*anie“ Kyselicu.

12:36 Za akých podmienok nadobudol Kočner zmenky spoločnosti Penta Funding?

“Neviem.” Mala spoločnosť Penta Funding zaplatenú kúpnu cenu za tieto zmenky? “Určite, inak by tie zmenky neboli vydané,” hovorí Haščák. Viete, či tam bolo finančné plnenie? “Na sto percent,” odpovedá. Kto bol ten právnik, ktorého ste spomínali? “Martin Škubla.”

Dávali ste nejaký podnet v súvislosti s informáciami od pána Kočnera v súvislosti s objednávkou vraždy pani Volzovej? “Žiadne iné informácie, než tie, ktoré som spomínal - Forisch, Žiaran, Polák, Kyselica, som nemal. Žiaden podnet sme nedávali,” hovorí Haščák.

Odkiaľ mal Kočner tieto informácie? „Predpokladám, že na základe stretnutí, ktoré mal s Pavlom Forischom. To je iba môj predpoklad,” hovorí Haščák.

Rozprávali ste sa s Kočnerom o jeho ambíciách vstúpiť do politiky, pýta sa opäť prokurátor Vladimír Turan. “Neviem to vylúčiť. Nespomínam si na tento typ diskusie,” hovorí Haščák.

Žiadal od Vás Kočner nejakú satisfakciu za článok v Trende (o kauze Donovaly)?

“Nie. Skôr bol môj dojem taký, že on si myslí, ja z pozície vlastníka mu nechcem pomôcť, ale ja som mu nevedel pomôcť,” odpovedá.

12:31 Pýta sa Kvasnica: “Dnes ste uviedli obsah správy o “odje*aní čuráka“. Čo ste si predstavili pod slovom odje*ať? Kam to malo viesť?”

“Vedel som o snahách o Lukášovi Kyselicovi. Ospravedlňujem sa za vulgárny slovník, ktorý teraz použijem. Marian Kočner bežne používal vulgárny slovník je*ať, poje*ať, ko*ot. Aj ja nie zriedka používam tento slovník. Pozeral som si slovník a ten uvádza 40 variácií slova je*ať, napríklad od*eb si tú škvrnu z tých nohavíc,” vypovedá Haščák.

Povedal, že “odje*ať“ v správe o Kyselicovi pochopil tak, že ide o snahu vymeniť ho na pozícii.

12:27 Poznáte Norberta Bödöra? Aký je váš vzťah? “Patrí do okruhu širších kamarátov,” odpovedá Haščák.

“Mám okruh priateľov, veľmi blízkych, možno traja-štyria. Potom mám okruh priateľov, širší, možno 100-150 kľúčových ľudí. A potom mám okruh širších známych, netrávim s nimi žiaden voľný čas. Ani s pánom Marianom Kočnerom som nebol na spoločnej dovolenke. Ak ma títo ľudia požiadajú o stretnutie, tak sa s nimi stretnem,” odpovedá Haščák.

12:23 Čo Vám hovorí meno Dobroslav Trnka? Predsedníčka senátu Lipšica zastavila a pýta sa, aký to má súvis s vraždou.

“Pána Trnku som stretol prvýkrát niekedy tesne po menovaní do funkcie generálneho prokurátora, čiže niekedy v roku… nepamätám si presne. Stretol som ho na pôde Generálnej prokuratúry. Bolo to oficiálne stretnutie.

Súviselo to s prípadom Nováckych chemických závodov, kde sme boli spoluvlastník alebo veriteľ. Generálna prokuratúra v rámci trestného konania zaistila majetok tejto spoločnosti a hrozili značné ekonomické škody. Stretli sme sa, preberali sme, ako môžeme vykonávať svoje práva, ktoré nám prislúchali ako akcionárovi alebo veriteľovi. Stretol som ho ešte raz alebo dvakrát,” odpovedá Haščák.

Aký je aktuálny stav zaistenia zmeniek Penta Funding? “Netuším, kde sú tie zmenky a kto ich vlastní. Mal by to tušiť alebo vedieť orgán činný v trestnom konaní,” hovorí Haščák. “Ak by nám tie zmenky boli predložené na plnenie od pána Kočnera, tak by nemohli byť vyplatené,” hovorí Haščák.

12:18 Kedy ste sa dozvedeli o sledovaní novinárov? “Iba z médií až po vražde Jána Kuciaka,” hovorí Haščák.

Prehrával Vám niekedy Kočner zvukové alebo zvukovoobrazové záznamy? “Môžete spresniť otázku?” Lipšic ju zopakoval. “Nie, neprehrával,” hovorí Haščák.

Zabezpečoval pán Kočner pre Vás nejakú nahrávku niekedy? “Nie.”

12:17 Máte informáciu, že sa pani Ruttkayová dohovárala na svojej výpovedi s Kočnerom? “Nie,” odpovedá Haščák. Máte informáciu, že pani Ruttkayová dostávala od Kočnera plnenie? “Nie,” odpovedá.

Lipšic sa pýta na úniky informácií o správach novinárov, ktoré sú známe ako “Lipšicovo stádo“. Hovorí Vám niečo portál Na pranieri? “Teraz v tejto chvíli áno.” Kedy ste o ňom získali informáciu? “Nespomínam si na detail, ale predpokladám, že mi ho dal do pozornosti niekto z PR oddelenia,” hovorí Haščák.

Žiadal Vás Kočner o pomoc v súvislosti s týmto portálom? “Nie, nežiadal.”

12:15 Intervenovali ste niekedy vo Vašich médiách v jeho prospech? “Intervenoval som v prípade Ruttkayová u šéfa vydavateľstva, aby sa jej prípad riešil štandardnou a férovou formou, či svojou výpoveďou porušila tlačový zákon. Nevylučujem, že som intervenoval aj v iných prípadoch v tom zmysle, že nech podá žiadosť o opravu,” hovorí Haščák.

Súvisiaci článok Kočner mal pred Kuciakovou vraždou esemeskovať Haščákovi z Penty Čítajte 

Ako to dopadlo s pani Ruttkayovou? “Redakcia Plus 7 napriek tomu, že právnici to stanovisko spracovali a záver bol, že neporušila tlačový zákon, tak redakcia Plus 7 dní spísala petíciu, kompletne celá redakcia, tým pádom bola celá situácia neúnosná a vtedajší šéf vydavateľstva sa rozhodol, že ju preradí z týždenníka Plus 7 dní do denníka Plus 1 deň,” odpovedá Haščák.

12:13 Ide sa pýtať právny zástupca Lipšic. Cez aké aplikácie ste komunikovali? “SMS, WhatsApp a Threemu, marí sa mi, že aj mail,” odpovedá Haščák.

12:12 Podal žalobu alebo predžalobnú výzvu? “Pokiaľ viem, tak nie, nemám takúto vedomosť,” hovorí Haščák.

Súhlasíte so zverejneným komunikácie, ktorú ste mali s obžalovaným Kočnerom? “Musel by som si ju pred tým prečítať, považujem ju za súkromnú, ak sú tam veci, ktoré s týmto prípadom nesúvisia, tak by som to potreboval zvážiť,” hovorí Haščák.

12:10 Ako reagoval Kočner na odporúčanie, aby reagoval na články podľa tlačového zákona?

“Presne tak, ako som hovoril. Pri akomkoľvek článku o súkromí je v konflikte právo na informácie verejnosti a právo na súkromie toho jednotlivca. V reakcii na moje odporúčania reagoval rôzne.

Pamätám si na konkrétnu reakciu, ktorá sa týkala Trendu. Po mojom odporúčaní pán Kočner reagoval tak, že bude postupovať tak, že podá žaloby na týždenník Trend. Čo v niektorých prípadoch vítam, nevnímam to ako nič konfliktné, vnímam to ako štandardný názorový stret a súd rozhodne, ktoré z týchto dvoch práv má navrch.

Čo sa týka ostatných reakcií, ako som spomenul pred vyšetrovateľom, tak tie reakcie boli podráždené, používal vulgárne slová. Nenadobudol som pocit, že by sa fyzicky vyhrážal konkrétnym redaktorom alebo by im hrozil majetkovou alebo nemajetkovou ujmou v súvislosti s tým, ako pokrývali jeho aktivity,” tvrdí Haščák.

12:07 Pýta sa predsedníčka senátu: Oboznámili ste sa aj s článkami Jána Kuciaka o Kočnerovi? „Áno.”

Komunikovali ste o nich s Kočnerom? “Nie.”

Prečo? “95 percent komunikácie o médiách sa týkalo našich médií, čo by bolo zrejmé aj z SMS alebo WhatsAppovej komunikácie, ktorú má súd k dispozícii,” hovorí Haščák.

12:06 Od momentu, kedy ste sa stali spoluvlastníkom médií, stalo sa Vám, že by redaktor Vašich médií uverejnil vyložene nepravdivú informáciu a ako ste to riešili? Pýta sa Kočner.

“Tá odpoveď je komplexnejšia. Máme pravdu objektívnu a máme pravdu subjektívnu, nechcem robiť filozofické prednášky. Žiaľ, aj médiá, ktoré máme v portfóliu, veľakrát skĺzavajú k tendenčnému informovaniu. Robia to, samozrejme, aj iné médiá. Čoho dôkazom je aj to, že všetky médiá čelia žalobám, ktoré dotknuté osoby podávajú. Väčšinou sa tie žaloby týkajú toho, že médium zasiahne neoprávnene do súkromia nejakej osoby. Týchto sporov iba vo vzťahu k našim médiám je ročne niekoľko desiatok. Predpokladám, že obdobná situácia bude aj v iných médiách. Niektoré tieto žaloby médiá aj prehrávajú,” vypovedá Haščák.

“Boli aj prípady, kedy naše médiá zverejnili nepravdivú informáciu,” hovorí Haščák.

11:58 Prečo ste kupovali médiá, pýta sa ďalej Kočner. “Zámer bol jednoduchý. Využili sme príležitosť v čase transformácie médií po nástupe internetových médií. Printové médiá sa dostali pod ekonomický tlak a zahraniční investori, ktorí v strednej a východnej Európe pôsobili, prehodnocujú svoje priority a muselo tu dôjsť k určitej konsolidácii.

Vnímali sme to ako niečo, čo mohlo byť pre nás zaujímavé. Je to niečo, čo sa nám za tých päť rokov potvrdilo. Podarilo sa ním skonsolidovať printový trh na Slovensku a v Českej republike a zlepšiť ich hospodárske výsledky.

Druhým dôvodom bolo to, že sme sa určitým spôsobom cítili zodpovední za to, ako tu funguje podnikateľské prostredie. My sme zástancami s partnermi liberálneho kapitalizmu a tieto myšlienky chceme podporovať,” hovorí Haščák.

11:56 Keď ste kupovali médiá, akú ste mali mienku o dôveryhodnosti médií na Slovensku?

“Musím odpovedať trochu podrobnejšie. V prvom rade som bytostne presvedčený, že médiá zohrávajú kľúčovú úlohu pri demokratickom usporiadaní Slovenska. Sú nezastupiteľné ako strážne psy. Čo sa týka kvality konkrétnych médií, tak kvalita médií je veľmi rôznorodá. Od médií, ktoré sú vyložene nekvalitné, zaradil by som sem konšpiračné médiá, cez médiá, ktoré sú veľmi kvalitné napriek tomu, aký ekonomický tlak je kladený na novinárov - tam by som zaradil Trend či Forbes.

Čo sa týka mainstreamových médií, je to prípad od prípadu. Sú redaktori, ktorí napriek limitovaným možnostiam plnia rolu, ktorú plniť majú - informovať, zisťovať. Keby som to mal oznámkovať, tak by som im dal známku jedna alebo dva. A potom sú tam aj redaktori, ktorí sú veľmi povrchní. K mainstreamovým médiám radím aj Smečko, Aktuality.sk či Denník N. Badať v nich prvky bulvarizácie, čo je podľa mňa dané tým tlakom, ktorý je na nich kladený - počet článkov, bojom o klienta atď.,” vypovedá Haščák.

11:53 Ide sa pýtať Kočner. Haščákovi vyká.

11:52 Haščák teraz na základe otázok prokurátora vypovedá o vydieraní mäsokombinátu Mecom skupinou okolo Pavla Forischa cez vykonštruovanú pohľadávku vo výške štyri milióny eur.

Riešili ste túto záležitosť aj s pánom Kočnerom? “Je možné, že som to spomenul, ale nespomínam si, že som to s ním detailne riešil,” hovorí Haščák.

11:51 Haščák hovorí, že si nepamätá na konkrétne texty správ okrem tej jednej, ktorá bola medializovaná “Inak pracujem na odje*aní čuráka”.

“V prvom momente, keď som sa dozvedel o tejto správe, tak som bol zarazený a moja reakcia bola, že si na to nepamätám. Následne som si sadol a urobil svoju domácu úlohu, snažil som sa rozpamätať, čoho by sa to mohlo týkať a následne som informoval aj verejnosť cez rozhovor pre Aktuality.sk. Ak si pamätám výpoveď pre vyšetrovateľom, tak som vypovedal, že táto správa súvisí na 99 percent s odstránením pána Kyselicu z vyšetrovacieho tímu Gorila,” hovorí Haščák.

“Teraz som si na 100 percent istý. Médiá aj následne prinášali informácie o údajnej komunikácii medzi Kočnerom a pánom Bödörom “môžete je*ať toho ko*ota” a podľa kontextu súvisela s pánom Kyselicom,” tvrdí Haščák.

"Dnes som preto presvedčený na sto percent, že správa (o od*ebaní čuráka) súvisela s Kyselicom.”

Jaroslav Haščák

“Týždeň po tejto údajnej komunikácii medzi nimi mi pán Kočner poslal správu o stretnutiach Kyselicu s Forischom a advokátom Polákom. Dnes som preto presvedčený na 100 percent, že správa (o od*ebaní čuráka) súvisela s Kyselicom,” tvrdí Haščák.

11:45 Prokurátor sa pýta, či Haščák niekedy riešil s Kočnerom odstránenie niekoho. “Áno,” hovorí. Haščák vypovedá, že išlo o šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáša Kyselicu.

Haščák vypovedá všeobecne známe informácie o tom, že keď sa dozvedel, že polícia obvinila Pavla Ruska z objednávky vraždy svojej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej, považoval za čudné, že prípad vyšetruje Kyselica, ktorý je špecialista na ekonomickú, nie násilnú kriminalitu, vypovedá Haščák.

Vypovedá, že sa rozprával s právnikom, ktorý teraz pracuje pre Pentu, ale angažoval sa v kauze Gamatex v roku 1998 (pravdepodobne ide o Martina Škublu).

Haščák tvrdí, že právnik mu povedal, že Ruskov motív objednať si vraždu je nezmysel, pretože prepis firmy by bol možný len cez notára a so súhlasom licenčnej rady. “Dospel som k záveru, že tento dôvod (obvinenia) je nepravdivý alebo znásilnený,” vypovedá.

“Potom som sa dozvedel, že v rámci výsluchov pána Ruska sú mu kladené otázky o údajnom spise Gorila a o údajnej korupcii pri privatizácii Slovenských elektrární,” pokračuje Haščák.

“Aj pán Rusko skonštatoval, že mu bolo vyšetrovateľmi podsúvané, že v prípade, že bude nepravdivo svedčiť v kauze elektrární proti nám, tak mu budú poskytnuté určité úlavy. Voľne citujem mediálny výstup Pavla Ruska. Bolo mi preto divné, prečo pán Kyselica a tím Gorila sa venujú objednávke vraždy. Následne som sa dozvedel informáciu, predpokladám, že to bolo od Mariana Kočnera, že pán vyšetrovateľ Kyselica intenzívne komunikuje s osobami Pavol Forisch, Ján Feranc a Stanislav Žiaran, ktoré vtedy už vykonávali činnosť k našej spoločnosti Mecom z Humenného, snažili sa nás cez vymyslenú pohľadávku vydierať,” tvrdí Haščák.

Vypovedá, že zároveň dostal informáciu o komunikácii medzi Kyselicom a advokátom Mikuláša Černáka.

“Pán Marian Kočner ma informoval, že má detailné a konkrétne informácie o stretnutiach pána Kyselicu a pánom Františkom Polákom (Černákov obhajca) a Pavlom Forischom, a bude o tom informovať orgány činné v trestnom konaní. Následne aj bol podaný podnet Pavlom Ruskom alebo jeho obhajcom na inšpekciu ministerstva vnútra,” tvrdí Haščák.

11:39 Haščák spomína ďalšiu príhodu s Kočnerom. Kočner sa podľa neho sťažoval na to, že po tom, čo Lipšic odišiel z politiky a stal sa advokátom, zastupoval aj jednu firmu Penty - Mecom.

Kočnera to podráždilo, lebo si myslel, že Lipšic a Penta sú nepriatelia.

11:37 Haščák teraz vysvetľuje kauzu údajných únikov o transakciách Mariana Kočnera z Privatbanky z roku 2012.

Išlo o to, že Ruttkayová vypovedala, že Lipšic ako minister vnútra mal novinárom protiprávne informovať o neohlásených transakciách Mariana Kočnera a dostala za to aj pokutu. Bola zaplatená? pýta sa prokurátor. “Áno,” odpovedá Haščák. “Pokuta nám bola udelená, my sme sa v správnom konaní odvolali a o tom odvolaní ešte nebolo rozhodnuté,” tvrdí Haščák.

11:34 Preberal to s vami? “Nespomínam si na to, ale neviem to vylúčiť,” tvrdí Haščák. Dostali ste informácie, že chce sledovať novinárov? “Nie nedostal,” odpovedá Haščák.

11:32 “Predovšetkým som sa snažil pánovi Marianovi Kočnerovi vysvetliť, že médiá sú nezávislé. Že tá kultúra, akým spôsobom fungujú jednotlivé redakcie, je iná než fungujú bežné obchodné spoločnosti. Oni sa cítia nositeľom toho produktu. Ich vzťah k zamestnávateľovi je taký, že ten sa stará o ekonomické a logistické aspekty, ale zamestnávateľ sa nemá starať do obsahu. Čo sme v značnej miere rešpektovali,” tvrdí Haščák.

“My ako akcionára vydavateľa máme súbor hodnôt, ktoré sme úplne transparentne komunikovali. Neovplyvňujeme a nechceme ovplyvňovať obsah,” vypovedá.

“Povedal som mu, že má možnosť reagovať štandardným spôsobom, ako mu to umožňuje tlačový zákon, žiadosť o opravu alebo odpoveď,” odpovedá Haščák.

Máte informáciu o tom, že by si pán Kočner vytváral ochranné mechanizmy proti nepríjemnej publicite? “Môj pocit bol, že sa snažil vytvárať takéto kontakty ako cezo mňa. Vnímal som aj jeho aktivity - tlačové konferencie k úniku komunikácie niektorých novinárov s niektorými politicky aktívnymi ľuďmi,” tvrdí.

Vedeli ste, že pripravuje nejakú reláciu na pranierovanie novinárov? “Vnímal som to v kontexte toho, akým spôsobom informoval o určitom pokrytectve niektorých predstaviteľov médií, čo súviselo s anonymným únikom ich komunikácie. Vtedy pán Kočner zdôrazňoval, že sa bude tejto téme venovať a bude odhaľovať informácie o dvojtvárnosti novinárov,” tvrdí Haščák.

11:28 Ako ste mysleli, že si “plní domácu úlohu”? “Vnímal som to tak, že ten človek si nájde čas a pristupuje k svojej práci zodpovedne a v tomto prípade články, ktoré publikoval, boli kvalitné. Nemal som nikdy dojem, že by pracoval so zdrojmi, ktoré by mali informácie neverejného charakteru,” hovorí Haščák.

Ako reagoval na jeho články obžalovaný? “Neviem to vylúčiť na 100 percent, ale myslím, že sme sa o tom nikdy nebavili,” hovorí.

Haščák tvrdí, že s Kočnerom sa rozprávali najmä o článkoch v Trende a Pluske, ktoré vydáva vydavateľstvo NMH, kde má Penta 100-percentný podiel.

“Pripúšťam, že v rámci týchto diskusií sme sa bavili aj o článkoch denníka SME, kde máme menšinový podiel,” vypovedá Haščák.

11:25 “Písala ho Zuzana Petková, v spolupráci s Xéniou Makarovou. Týkal sa podnikania pána Mariana Kočnera v oblasti Donovál a týkal sa toho, že to podnikanie mohlo nasvedčovať tomu, že tam došlo ku kráteniu daní,” tvrdí Haščák.

Stretli ste sa s Jánom Kuciakom? “Nie, nikdy,” hovorí Haščák. Poznali ste jeho publikačnú činnosť? “Ohľadom obžalovaného Kočnera som začal vnímať, že Aktuality.sk - a zvlášť Ján Kuciak - začali venovať zvýšenú pozornosť aktivitám Mariana Kočnera,” odpovedá Haščák.

Ako ste vnímali články pána Kuciaka? “Môj prvý dojem bol, že tie články boli veľmi analytické. Väčšina novinárov, ten dôvod je trojaký, pretože existuje tlak vydavateľstva na veľkú produkciu, potom je relatívne slabé finančné ohodnotenie a tretím dôvodom je všeobecný trend bulvarizácie, väčšina novinárov pokrýva podnikanie veľmi povrchne. Hovorím to preto, že články Jána Kuciaka mi pripadali skôr analytického charakteru. Vedel pracovať s dátami, s dátami, ktoré sú verejne dostupné. Vedel tie dáta skladať do obrazu, ktorý dával zmysel. To bol môj prvý dojem. Mal som pocit, že si robí domácu úlohu, čo sa o väčšine slovenských novinároch povedať nedá,” tvrdí Haščák.

11:23 Ďalšiu príhodu hovorí o reportérke Martine Ruttkayovej z Plusky. “Pán Marian Kočner a Privatbanka na jar 2012 podali trestné oznámenie v súvislosti s únikom informácií z vyšetrovacieho spisu, pretože novinárom boli poskytnuté informácie pod bankovým tajomstvom a informácie z vyšetrovacieho spisu. V tomto trestnom konaní bola jednou zo svedkýň Martina Ruttkayová, ktorá vypovedala o skutočnostiach, že určité osoby neoprávnene poskytli novinárom tieto chránené informácie. Jej kolegovia na to reagovali veľmi kriticky s tým, že pani Ruttkayová dôrazne nechránila svoje novinárske zdroje. Žiadali, aby šéf vydavateľstva NMH voči tomu vyvodil dôsledky.

Ja som v tomto komunikoval relatívne intenzívne s pánom Kočnerom, pretože som považoval za neférové, aby sa Martina Ruttkayová chránila tlačovým zákonom, považoval som za potrebné, aby vypovedala pravdu. Žiadal som, aby si vydavateľstvo urobilo analýzu a rozhodlo, či Martina Ruttkayová porušila tlačový zákon alebo nejaké interné smernice vydavateľstva. Pripadalo mi to logické, pretože pán Marian Kočner bol tiež v tomto prípade poškodený,” tvrdí Haščák.

Ide o známy prípad kontroly neohlásenia podozrivých obchodných operácií v Privatbanke, o ktorých informoval Daniel Lipšic ešte ako minister vnútra.

Haščák hovorí, že Kočner kriticky vnímal aj článok týždenníka Trend o podvodoch s DPH na Donovaloch.

11:22 Rozprávali ste sa s Kočnerom o jeho podnikateľských aktivitách a o tom, ako médiá vnímajú jeho podnikanie?

“Áno, často. Súviselo to predovšetkým s obdobím 2015 - 2018 a s tým, ako naše médiá informovali o aktivitách pána Mariana Kočnera,” hovorí Haščák.

Podrobnejšie, žiada prokurátor. “Môžem uviesť niekoľko príkladov. Slovenská verejnosť vníma vlastníkov médií, predovšetkým vtedy, keď sú to slovenskí vlastníci, tak, že ten vlastník dokáže ovplyvňovať médiá a konkrétne výstupy.

Chcel by som zdôrazniť to, že nielen pán Marian Kočner, ale skoro všetky osoby z podnikateľského a politického života, ktorým sa médiá venujú, majú tendenciu kontaktovať mňa alebo mojich kolegov a riešiť obsah, ktorý vydávajú médiá z nášho portfólia,” vysvetľuje Haščák.

Prvou zámienkou podľa Haščáka boli fotografie Kočnerovej vily v týždenníku Plus 7 dní s tým, že po tom, čo ich zverejnila Pluska, tak Kočnera vykradli. “Prosil ma, aby som tieto veci komunikoval so šéfredaktorkou Plusky a šéfom vydavateľstva NMH,” tvrdí Haščák.

Ďalšiu príhodu hovorí o týždenníku Trend, ktorý investigatívne analyzoval Kočnerove transakcie s DPH. “V tomto prípade mal pán Marian Kočner výhrady k tomu, akou formou o ňom Trend informoval, aj ku konkrétnym skutočnostiam, ktoré boli obsahom článku. Chcel využiť náš vzťah na to, aby som vplýval na konkrétnych redaktorov alebo šéfredaktora, aby boli tieto výstupy menej kritické,” tvrdí Haščák.

11:13 Haščák rozpráva, aký vplyv má na médiá: “Deje sa to na úrovni valného zhromaždenia, potom zástupcovia spoločnosti Penty sú v dozorných orgánoch vydavateľstiev,” hovorí.

11:09 Haščák teraz vysvetľuje mediálne investície Penty. Hovorí, že od vlastníka Aktuality.sk Ringier Axel Springer kupovali niektoré printové magazíny (Život, Nový Čas pre ženy a pod.).

“Naša štruktúra je relatívne robustná. Penta vlastní cez niekoľko spoločností podiely v spoločnostiach, ktoré sú aktívne na mediálnom trhu. Je to predovšetkým vydavateľstvo News and Media Holding, sme aj menšinovým akcionárom Petit Pressu, ktorý vydáva tituly známe pod značkou SME,” hovorí.

11:07 Haščák tvrdí, že nevedel o tom, že Kočner si kúpil zmenky Penty za desať miliónov eur.

“Dozvedel som sa to až vtedy, keď sa štatutári Penta Funding prišli poradiť ako budeme komunikovať skutočnosť, že prokuratúra zaistila tieto zmenky v kauze Donovaly,” tvrdí Haščák.

Aká je situácia vo vzťahu k týmto zmenkám? “Zmenky, ktoré nakupoval pán Marian Kočner, boli splatné v rokoch 2018, 2019 a ďalších rokoch,” hovorí.

Uplatnil si už niekto práva k zmenkám, ktoré boli splatné? “Nie, neuplatnil,” hovorí Haščák. Znamená to, že hoci zmenky boli už splatné, tak nikto si zatiaľ pre peniaze nebol.

11:05 “Penta má v portfóliu dve banky, Prima banku a Privatbanku. Marian Kočner bol klientom Privatbanky a zároveň bol jedným z veriteľov spoločnosti Penta Funding, nákupil zmenky spoločnosti Penta Funding v hodnote desať miliónov eur. Privatbanka poskytovala úvery na niektoré podnikateľské aktivity pána Mariana Kočnera,” odpovedá Haščák.

Súvisiaci článok Razie u Kočnera môžu odhaliť aj stratené zmenky Čítajte 

Vy ste ho považovali za akého klienta? “K tomu sa mi je ťažko vyjadrovať, pretože okrem toho, že som spoluakcionárom Penty, ktorá vlastní Privatbanku, tak nemám žiadne formálne postavenie k banke, nie som členom predstavenstva. Pretože všetky informácie sú chránené bankovým tajomstvom, tak neviem túto otázku zodpovedne zodpovedať,” tvrdí.

Prokurátor sa pýta na 24 zmeniek v hodnote desať miliónov eur od firmy Penta Funding, ktoré Haščák spomenul. Haščák vysvetľuje všeobecne známe informácie o financovaní skupiny Penta cez korporátne dlhopisy, bankové úvery a korporátne zmenky.

10:58 Ide vypovedať Jaroslav Haščák, výsluch vedie prokurátor Vladimír Turan.

Haščák odpovedá na úvodné otázky o vzťahoch s obžalovanými. “Nepoznám,” odpovedal k Zsuzsovej, Szabóvi a Marčekovi.

“Pán Kočnera poznám asi od roku 1998, patril do okruhu mojich širších známych, kamarátov a udržiaval som s ním kontakt,” tvrdí Haščák.

Haščák spontánne vypovedá: “Ku skutku, kým nebol prezentovaný v médiách, mi nebolo známe nič a nič k nemu neviem uviesť,” hovorí Haščák.“Budem odpovedať na otázky,” povedal.

Aký je Váš vzťah s Kočnerom, jeho história? “Pána Mariana Kočnera poznám vyše 20 rokov. Pokiaľ mi pamäť siaha, tak sme sa stretli okolo roku 1998, až do roku 2010 boli naše stretnutia náhodné, sporadické. Keď sa pán Kočner stal klientom našej banky, boli naše stretnutia pravidelnejšie. Tá komunikácia bola najintenzívnejšia od roku 2015 až do jeho zadržania, čo súviselo predovšetkým s témou médií, ktoré sme koncom roku 2014 získali do nášho portfólia,” tvrdí Haščák.

Tvrdí, že na základe archivovaného kalendára sa s Kočnerom stretol asi osemkrát od roku 2017. “Komunikovali sme spolu telefonicky aj cez aplikácie relatívne pravidelne,” tvrdí Haščák.

Čo je to pravidelne? “Je mi to ťažko odhadnúť, pravidelne znamená na dvojtýždňovej báze. Niekedy to bolo viac intenzívne, inokedy menej. Súviselo to s tým, ako naše médiá informovali o aktivitách Mariana Kočnera a jeho osobe. Nearchivujem si tú komunikáciu,” hovorí Haščák.

10:52 Haščák už sedí na mieste pre svedkov, čoskoro bude pokračovať pojednávanie.

10:36 Bödörov výsluch bol ukončený, bola vyhlásená prestávka.

Načítavam video...

Bödör odmietol lustrácie novinárov

10:35 Výpoveď svedka Bödöra sa blíži ku koncu. Obžalovaní a obhajcovia majú právo vyjadriť sa, nevyužili ho.

Vyjadruje sa preto Daniel Lipšic: “Dnešná výpoveď svedka Bödöra je nedôveryhodná, komunikácia medzi ním a Kočnerom potvrdzuje úniky z vyšetrovania v tejto trestnej veci, priebeh trestného stíhania potvrdzuje, že svedok mal informácie o svojom plánovanom zadržaní. Táto komunikácia tiež potvrdzuje, že cez svedka sa obžalovaný Kočner pokúšal ovplyvňovať orgány činné v trestnom konaní, neúspešne aj vedenie Úradu špeciálnej prokuratúry a tiež získaval výsledky lustrácie,” povedal Lipšic.

Avizuje, že ak súd neskôr pripustí Threemu, zvážia opätovne predvolať Bödöra.

“Výpoveď svedka úplne znegovala výpoveď svedka Tótha,” tvrdí Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická.

Kvasnica tiež považuje Bödörovu výpoveď za nedôveryhodnú, ale napriek tomu ju považuje za podstatnú pre konanie. Informoval tiež, že Bödör najprv v prípravnom konaní vypovedal a po vznesení obvinenia Kočnerovi odmietol vypovedať, teraz napriek tomu vypovedá na súde.

10:31 Ovplyvnili Kuciakove články vaše podnikanie? “Nie, neovplyvnili.”

Načítavam video...

Máte informáciu, že mediálne informácie o Kočnerovom biznise mali dopad na jeho podnikanie? Sťažoval sa Vám, že mu to komplikuje život? “Nespomínam si. Sťažoval sa vo všeobecnosti, že mu to robí problémy,” tvrdí Bödör.

Predsedníčka senátu protokoluje Lipšicov návrh na zahrnutie Threemy do rozsahu dokazovania a návrh na vykonanie (prečítanie) prepisov. “Je to vecný dôkaz,” ukazuje predsedníčka disk v rukách.

Predsedníčka informovala, že na to, aby sa takýto disk vykonal ako dôkaz, je nevyhnutný listinný prepis komunikácie a záznam o tom, ako polícia prepisy získala.

“V tomto štádiu konania súd nebude rozhodovať o tomto návrhu (Lipšica),” tvrdí.

Kde ste sa dozvedeli o akcii proti páchateľom, pretože ja a ani poškodení sme to nevedeli, pýta sa Kvasnica.

“Rozprávalo sa to v kaviarňach a reštauráciách,” odpovedá Bödör. Čo ste vedeli? “Že polícia vie, kto sú pravdepodobní páchatelia,” odpovedá.

10:29 Prečo ste sa rozhodli ísť dobrovoľne na NAKA do Nitry? “Ako som už uviedol, povedal mi to advokát, kam pôjdeme,” opakuje Bödör.

Pred týmto dňom, mali ste nejaké podozrenia, že ste sledovaný? Kočnerov obhajca otázku namietal, že je opakovaná. Senát námietke vyhovel.

Bödör počas výsluchu pôsobí úctivo k súdu, prokurátorom aj splnomocneným zástupcom. Čo hovoríte na to, čo tvrdí pán Tóth? “Klame,” povedal Bödör.

Kočnerov obhajca otázku namietol, senát námietke vyhovel a dal Bödörovu odpoveď zo zápisnice vymazať.

Idú sa pýtať prokurátori. Vy ste vedeli, že polícia pripravuje zákrok voči páchateľom vraždy? Pýta sa Vladimír Turan. “Nemal som k tomu… Teda nevedel som to. Ale už dva mesiace sa o tom v Bratislave rozprávalo verejne, rozprávalo sa, že polícia vie, kto to je,” tvrdí Bödör.

"Už dva mesiace sa o tom v Bratislave rozprávalo verejne, rozprávalo sa, že polícia vie, kto to je."

Norbert Bödör o zákroku voči páchateľom vraždy

Akým spôsobom ste sa k tejto informácie dostali? “Proste verejne som to niekde počul,” tvrdí.

Kým Bödör vypovedá, senát sa už asi desať minút radí medzi sebou pravdepodobne o Threeme.

Predsedníčka senátu má totiž v rukách kompaktný disk, resp. DVD, ktoré vybrala z dôkaznej obálky k digitálnej stope Threema.

Tú predtým vytiahla asistentka senátu s prokurátorom z vozíka s dôkazmi. Je to vôbec prvýkrát, čo tento senát čelí návrhu, aby bola Threema zahrnutá do rozsahu dokazovania a vykonaná (prečítaná) ako dôkaz.

10:19 Pýta sa Kvasnica. Podali ste nejakú žalobu na ochranu osobnosti v súvislosti s článkami Jána Kuciaka? “Nie, nepodal,” povedal Bödör.

Kým Bödör ďalej odpovedá, asistentka senátu spolu s prokurátorom išli k vozíku s dôkazmi, odkiaľ vyberajú disk - digitálnu stopu s Threemou. Asistentka doniesla obálku s dôkazom predsedníčke senátu.

Stretli ste sa okrem pána Gašpara aj s inými funkcionármi polície? “Nespomínam si, myslím si, že nie,” odpovedá Bödör na Kvasnicovu otázku.

Žiada ho, aby vymenoval všetkých funkcionárov polície, s ktorými sa stretol pred vraždou a po vražde. “Poznám sa s pánom Slobodníkom (bývalý šéf finančnej polície), poznám sa s pánom Mihálikom (tiež z finančnej polície), ako som povedal, poznám sa s pánom Krajmerom (bývalý šéf protikorupčnej polície).

To je asi všetko, nič viac mi nenapadá,” tvrdí Bödör. Na okresnej úrovni? “Nie.”

Mali ste informácie o priebehu vyšetrovania vraždy? “Nie, nemal,” odpovedá Bödör na Kvasnicove otázky.

Súvisiaci článok Bödör s Kočnerom volali Fica šéf Čítajte 

10:15 Označovali ste nejakú osobu vo vzájomnej komunikácii prezývkou Šéf? “Nespomínam si na to,” tvrdí Bödör.

Daniel Lipšic navrhol, aby bola do rozsahu dokazovania zahrnutá digitálna stopa - komunikácia z aplikácie Threema medzi Kočnerom a používateľom Alias N, o ktorom sa polícia domnieva, že ide o Norberta Bödöra.

“Aby sme potom svedkovi mohli klásť ďalšie otázky k tejto komunikácii,” hovorí Lipšic.

10:13 Dostavili ste sa v roku 2018 na expozitúru NAKA v Nitre? „Áno, dostavil som sa.” Za akých okolností?

“Sprostredkovane som dostal informáciu, že pred domom mi stoja policajti a sledujú záujmový objekt, poradil som sa s právnikom a preto som išiel na políciu,” tvrdí Bödör.

Prečo ste išli práve na NAKA do Nitry? “To mi odporučil môj právnik pán Cimerman,” tvrdí Bödör.

10:10 Stretávate sa aj s inou vzdialenou rodinou? „Áno, samozrejme, tri-štyrikrát do roka,” odpovedá. Lipšic sa pýta ďalej, nech Bödör spresní, s kým konkrétne z rodiny. “Súvisí to s dôveryhodnosťou svedka,” vysvetľuje Lipšic. Otázku namietla Zsuzsovej obhajkyňa, ale senát námietku zamietol.

“Stretávam sa s bratrancami z druhého aj tretieho kolena,” tvrdí Bödör. Mal pán Kočner nejaké prezývky? “Nie,” povedal.

Poznali ste pána Krajmera? “Poznám sa s ním viac ako 20 rokov, sprostredkovane cez jeho švagra z Trenčína. Stretávali sme sa nepravidelne, pri príležitosti ako sú narodeniny a podobne,” tvrdí Bödör.

Poznali ste sa s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom? “Spoznali sme sa na nejakej spoločenskej udalosti. Potom sme sa pravidelne nestretávali,” tvrdí.

Poznáte špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika? “Stretli sme sa asi pred desiatimi rokmi na nejakom divadelnom predstavení. Videl som ho ešte možno štyri-päťkrát na futbale alebo divadle.” Riešili ste s ním niekedy veci na špeciálnej prokuratúre? Žiadal Vás Kočner o intervenciu u Kováčika? “Nie.”

10:04 Idú sa pýtať Lipšic a Kvasnica, následne zástupca Viktórie Langerovej a prokurátori.

Boli ste pre Kuciakove články predmetom vyšetrovania zo strany orgánov činných v trestnom konaní? “Nespomínam si v tom čase,” hovorí. A po vražde? “Neviem, či v súvislosti s jeho článkami, ale áno, momentálne chodím na nejaké konanie vypovedať ako svedok. Ale ak hovoríme pred vraždou, tak nie,” tvrdí Bödör. Otázky sa pýta Lipšic.

Aký bol dôvod stretnutí, keď ste neboli kamaráti, ale známi? Kvôli týmto diskusiám? “Asi áno.” Máte veľa takýchto stretnutí? „Áno.”

Akým spôsobom a cez aké aplikácie ste komunikovali s Kočnerom? “Telefonicky, osobne a aplikácie rôzne, WhatsApp, Viber. Rôzne aplikácie.”

Iba WhatsApp a Viber? “Možno aj iné. Možno aj Threema a Signal. Ja používam všetky aplikácie. Nespomínam si presne,” tvrdí Bödör.

Prehrával Vám Kočner zvukové alebo zvukovo-obrazové záznamy? “Nespomínam si na to,” tvrdí. Žiadal Vás Kočner o získanie záznamu jeho telefonického rozhovoru s Kuciakom? “Nespomínam si,” tvrdí.

Komunikovali ste o Čistom dni, kauze Technopol Servis alebo zmenkách Markízy? “Nespomínam si, asi nie,” odpovedá.

10:02 Ako ste reagovali na Kočnerovu iniciatívu vstúpiť do politiky? “Že to nemôže byť úspešné, asi som mu to povedal. Komunikovali sme o tom,” tvrdí Bödör.

Prečo ste si mysleli, že to nemôže byť úspešné? “Je to osoba, o ktorej sa veľa píše. Myslel som si, že to nemôže byť úspešné,” tvrdí Bödör. Stále sa pýta predsedníčka senátu sudkyňa Ružena Sabová.

Poskytovali ste si vzájomne nejakú pomoc? “Nie, myslím si, že nie. Prenajímal mi apartmán v Residence Hotel na Donovaloch, keď som tam bol s rodinou, ale to nie je pomoc,” tvrdí Bödör.

10:00 Pýta sa sudkyňa Sabová. Aké boli vaše podnikateľské aktivity v roku 2017? “Ja som živnostník od roku 1998, mám svoju živnosť. Podnikám v realitách, developerstve, bezpečnosti. V tom čase som bol aj akcionárom Kúpeľov Trenčianske Teplice a akcionárom Slovakia Ring,” odpovedá Bödör. Spresňuje aj Pivnicu Radošina.

Mali ste podnikateľské aktivity na detektívnu činnosť? “Myslím si, že v Nitre, v obchodnom centre Mlyny vykonávame detektívnu službu,” hovorí Bödör.

Predsedníčka senátu Bödöra rázne upozornila, že je mu zle rozumieť a má hovoriť zreteľnejšie.

Využívate vlastných zamestnancov? „Áno, do päť,” hovorí Bödör. Vyjadrili ste sa, že Vás Kočner nepožiadal o pomoc, ponúkli ste mu pomoc? “Nie, neponúkal,” tvrdí.

Prečo, keď ste mali detektívnu kanceláriu? “Nechcel som s tým nič mať,” hovorí Bödör. Boli predmetom získavania informácií iba novinári alebo aj iné verejne činné osoby? “Neviem.” Rozprávali ste sa s Kočnerom aj o iných osobách? “Určite sme sa rozprávali aj o iných osobách,” odpovedá Bödör.

Rozprávali ste sa o vstupe Kočnera alebo spoločnom vstupe do politiky? “On rozprával, že sa chce politicky angažovať,” hovorí. “Nič bližšie,” tvrdí.

Vaše spoločnosti boli v roku 2017 v zisku alebo v strate? “Pravdepodobne v zisku,” tvrdí. Aký zisk ste vykazovali zo svojej podnikateľskej činnosti? “Neviem to presne uviesť.” Odhadom? “Z kúpeľov mi chodili dividendy. Z ostatného podnikania zisky rádovo v stovkách tisíc eur,” tvrdí.

9:54 Kočner nevyužil právo pýtať sa svedka. Ide sa preto pýtať Júlia Vestenicá, obhajkyňa Zsuzsovej.

Viete uviesť konkrétnosti, ktoré uviedol Tóth o komunikácii s pani Zsuzsovou?

“Vôbec nič,” hovorí Bödör. “On len povedal, že paparazzoval novinárov vrátane pána Kuciaka a obával sa, že bude spájaný s vraždou. Bol veľmi nervózny,” hovorí Bödör.

9:53 Ako ste sa dozvedeli o jeho článkoch, keď ste ich nečítali? “Niekto mi zavolal, napríklad otec, že píšu o tebe Aktuality,” hovorí. “Ja médiá nesledujem,” opakovane tvrdí Bödör. Bolo Vám to príjemné alebo nepríjemné, keď o Vás médiá písali? “Neriešil som to nijak,” tvrdí Bödör.

Čo ste vedeli o osobe Jána Kuciaka okrem toho, že je žurnalista? “Nič.” Dostali ste niekedy jeho osobné údaje? “Nie, nikdy.” Hovorí Vám niečo meno Martina Kušnírová? “Ak sa pýtate na čas pred vraždou, tak nie, nič,” hovorí Bödör. Poznal ste nejaké osobné podrobnosti zo života pána Kuciaka? “Nie, nepoznal,” odpovedá Bödör.

Prokurátor povedal, že nemá žiadne ďalšie otázky. Idú sa pýtať obžalovaní a obhajcovia. Najprv sa ide pýtať Kočner a jeho obhajca. Potom Szabó a jeho obhajcovia a následne obhajcovia Zsuzsovej a Marčeka.

9:52 Prokurátor sa chcel opýtať Bödöra na “všeobecne známe skutočnosti“ o jeho rodinnom prepojení na bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Predsedníčka senátu ho zastavila, že takáto skutočnosť (o ich rodinných väzbách) nebola na súde zatiaľ preukázaná (vykonaná ako dôkaz).

Prokurátor sa pýta inak: či Bödör mal nejaké kontakty, cez ktoré by teoreticky dokázal Kočnerovi pomôcť. „Z môjho pohľadu nie,” hovorí Bödör.

Nakoniec vo výpovedi priznal, že s Gašparom je vzdialená rodina. “Moja babka a babka pána Gašpara sú sesternice,” tvrdí Bödör. Priznal, že sa stretával s Gašparom aj počas výkonu funkcie policajného prezidenta.

“Boli časté (stretnutia). Asi raz za dva týždne. My sme sa stretávali ako rodina, stretávame sa ako rodina,” odpovedá Bödör. Kto bol iniciátorom tých stretnutí? “Neviem odpovedať, vždy niekto. Niekedy moja manželka zavolala jeho, my sme v kontakte,” odpovedá Bödör.

Riešili ste okrem rodiny aj niečo iné? “Okrem rodiny nikdy nič,” hovorí. „Z jeho pozície, tam kde pôsobil, sme nikdy nič neriešili. Nikdy som ho nežiadal o informácie,” odpovedá Bödör.

“Nikdy ma nikto nežiadal,” odpovedá na otázku, či Bödöra niekto žiadal, aby cez Gašpara získal informácie z policajných databázach. Poznáte osobu, ktorá sa v súvislosti s pánom Gašparom volá Dušan? “Nie,” odpovedá Bödör.

Požiadal Vás Kočner o zisťovanie skutočností o niekom? “Nie, nepožiadal,” odpovedá. Vedel ste o Kuciakovi pred vraždou? „Áno, vedel som, že je to investigatívny novinár. Písal články,” hovorí Bödör. “Písal investigatívne články o ľuďoch a biznise,” hovorí Bödör. Čím Vás jeho články upútali? “Myslím, že niečo písal aj o mne,” hovorí Bödör. “Ja som to neriešil,” odpovedá Bödör na otázku, aby to konkretizoval.

09:42 Verili ste Tóthovi to, čo hovoril? “Ja som to neriešil, videl som ho fakt trikrát v živote, on ma nezaujímal,” odpovedá Bödör.

Spomínal Tóth nejaké mená, kto by mohol pánovi Kočnerovi pomôcť? “Nie, nespomínal,” odpovedá Bödör. Žiadal Vás, aby ste niekde lobovali? “Nie,” odpovedá.

“Fakt neviem, prečo ma oslovil,” hovorí Bödör. “Ja som ho predtým nikdy v živote nevidel,” dodal.

09:41 Bödör vypovedá, že sa s Petrom Tóthom prvýkrát stretol až v auguste 2018.

“Povedal mi, že či by som vedel nejako pomôcť Kočnerovi. Povedal som mu, že mu pomôcť neviem. Povedal som mu, že ak by jeho (Kočnerova) manželka alebo deti mali nejaké problémy, tak som im ochotný pomôcť.

Potom sme sa stretli asi dvakrát. Vždy ma kontaktoval on, ak si to pamätám. Na druhom stretnutí asi o dva-tri týždne sa ma pýtal, či sa nič nezmenilo, či niečo neviem, moja odpoveď bola rovnaká.

Potom bolo stretnutie, asi pravdepodobne posledné, predtým mi volal pán Tóth, bol som niekde v zahraničí. To mohlo byť koncom septembra 2018. Pýtal sa ma, či poznám pani Zsuzsovú. Povedal som mu, že neviem o kom hovorí. On mi povedal, či nesledujem, že bola zadržaná vo veci vraždy pána Kuciaka. Požiadal ma o stretnutie.

V priebehu pár dní sme sa stretli a tam mi povedal, že on s pani Zsuzsovou bol v kontakte a bol z toho veľmi vyrušený. Povedal mi, že on zabezpečoval paparazzovanie novinárov a povedal mi, že ide na políciu. To bolo naše posledné stretnutie,” hovorí Bödör.

Bödör je neistý, pýta si od prokurátora posmelenie, či môže vypovedať. “Som prvýkrát na súde, tak mi to prepáčte,” reagoval Bödör na poznámku, že musí vypovedať sám od seba a nemusí sa pýtať, či má hovoriť.

09:39 “Neviem sa k tomu vyjadriť, lebo som s tým nič nemal,” odpovedá Bödör na otázku o Kočnerovom webe Na pranieri. Akým spôsobom mal získavať informácie o novinároch? “Neviem,” odpovedá.

Požiadal Vás o pomoc? “Nie.” Informoval Vás o tom, čo na nich zistil? “Nie.” O kom zbieral informácie? Bödör neodpovedal konkrétne, zopakoval, že Kočner kriticky vnímal najmä Denník N, SME a Aktuality.sk.

Požiadal Vás o finančnú pomoc? “Nie, nepožiadal,” odpovedá Bödör.

Poznali ste okruh kamarátov a známych pána Kočnera? “Nejakých áno,” odpovedá Bödör. “Spoločných známych, banky, spoločenské udalosti.” Príkladmo menuje Tomáša Rajeckého.

Rajecký je Kočnerov spolupracovník, má chatu na Donovaloch, na ktorú má záložné právo Bödör. Rajecký sa tiež angažoval v kauze Unipharma, kde Kočner žaloval lekárenskú firmu o 50 miliónov eur na základe vykonštruovanej pohľadávky.

09:36 “Bol nespokojný s tým, ako o ňom médiá písali,” hovorí Bödör o Kočnerovi.

Menoval konkrétnych novinárov? “Konkrétne mená si nespomínam, skôr hovoril o konkrétnych médiách, o Denníku N, SME a Aktualitách, konkrétne mená si nespomínam,” hovorí Bödör. “Bol nahnevaný, že nepíšu o ňom pravdu,” vypovedá Bödör.

Stále robil nejaké tlačovky, snažil sa s nimi bojovať tak, že zverejňoval nejaké ich prešľapy.

Norbert Bödör o Marianovi Kočnerovi

Chcel na to nejak reagovať? “Stále robil nejaké tlačovky, snažil sa s nimi bojovať tak, že zverejňoval nejaké ich prešľapy (novinárov),” odpovedá Bödör.

Rozpráva o všeobecne známych tlačovkách, na ktorých Kočner útočil na novinárov a politikov, Bödör tiež spomenul Kočnerovu internetovú reláciu Na pranieri. Prokurátor žiada, aby to Bödör časovo rámcoval. “Presne si nespomínam, myslím, že v 2017,” odpovedá.

09:32 Chodil k Vám aj do Radošiny (Bödör tam vlastní vínne pivnice, pozn. red.)? “Nemám o tom vedomosť,” hovorí Bödör.

Vnímali ste, že pán Kočner je v záujme médií? “Vnímal som to. Vnímal som, že o jeho obchodných aktivitách píšu médiá,” odpovedá Bödör.

Zaujímali sa média aj o Vás? “Myslím si, že áno. Vnímal som to, ale ja médiá veľmi nesledujem,” tvrdí Bödör. “Ja médiá neriešim. Určite ma niekto upozornil, keď niečo vyšlo. Ja s médiami nekomunikujem,” vypovedá Bödör.

Prokurátor sa Bödöra pýta, či ho kontaktujú médiá. On odpovedá, že posledný polrok sa to stáva. Prokurátor sa pýta na obdobie pred vraždou Kuciaka. Bödör odpovedá, že predtým sa o neho médiá nezaujímali.

09:31 Čo Vám je o skutku známe? “Neviem k tomu uviesť nič, okrem toho, čo som si prečítal v novinách,” odpovedá Bödör.

Chcete ešte niečo dodať? pýta sa prokurátor. Aký je charakter vašich kontaktov s obžalovaným Kočnerom?

“Stretávali sme sa nepravidelne, neviem uviesť intenzitu kontaktov. Je to človek, ktorý je ukecaný. O všetkom vedel, všade bol. Stretnutia boli o všetkom možnom, od politiky, športu, kultúry, o klebetách, o všetkom možnom. Nemali sme žiadny obchodný vzťah, neriešili sme biznis,” hovorí Bödör.

Kto vyvolával stretnutia? “Nespomínam si, viac pán Kočner, niekedy ja, nespomínam si, ako, kto tie stretnutia vyvolával,” vypovedá Bödör.“Vždy sme sa stretávali v reštaurácii alebo kaviarni,” odpovedá Bödör.

“Nikdy sme spolu netrávili dovolenky, ani sme sa nenavštevovali, ani sme nechodili na oslavy,” vypovedá Bödör.

Kliknite na infografiku pre jej zväčšenie. Kliknite na infografiku pre jej zväčšenie. (zdroj: SME/iGor Kovár, Adam Valček)

09:28 Výsluch vedie prokurátor Vladimír Turan. Najprv sa pýta, či Bödör pozná jednotlivých obžalovaných. Bödör odpovedá, že nepozná Zsuzsovú, Szabóa ani Marčeka.

Súvisiaci článok Haščák aj Bödör potvrdili, že prídu vypovedať na súd Čítajte 

“S Marianom Kočnerom sa poznám asi desať rokov, zoznámili nás neviem pri akej príležitosti. Stretávam sa s ním nepravidelne, nikdy sme spolu nemali obchodné aktivity. Považujem ho za známeho,” vypovedá Bödör.

“Som samozrejme pripravený odpovedať na otázky,” dodal.

Najprv však bude vypovedať spontánne.

09:26 Prvý bude vypovedať Norbert Bödör, sedí na mieste pre svedkov a zložil svedeckú prísahu.

Po ňom Jaroslav Haščák. Budú vypovedať oddelene, po jednom. Tých, ktorí nevypovedajú, poslala predsedníčka senátu z pojednávacej miestnosti von.

09:22 “Poučeniu som rozumel som, vypovedať budem,” hovorí Bödör.

“Porozumel som, nie som v žiadnom príbuzenskom ani inom vzťahu s obžalovanými a budem vypovedať,” povedal Haščák.

Aj ostatní svedkovia potvrdili, že poučeniu porozumeli a vypovedať budú.

09:16 Predsedníčka senátu Ružena Sabová práve identifikovala všetkých teraz prítomných svedkov - Norbert Bödör, Jaroslav Haščák, Andrej Tóth (pracovník golfového klubu v Báči) a Erik Schwartz (tiež z Báču).

Predsedníčka tiež poučuje prítomných svedkov. Informovala, že všetci boli vypočutí už v prípravnom konaní, teda počas vyšetrovania.

09:08 Zbor väzenskej a justičnej stráže pozmenil sedenie obžalovaných, Kočner a Szabó nesedia samostatne na lavici obžalovaných, ale sedia vedľa svojich obhajcov.

09:07 V pojednávacej miestnosti sa nachádzajú ďalší dvaja svedkovia. Sú tu aj pozostalí, Zlatica Kušnírová a rodičia Jána Kuciaka.

09:03 Pojednávanie sa začalo.

Načítavam video...

09:02 Práve eskortujú Mariana Kočnera a Tomáša Szabóa do pojednávacej miestnosti.

V pojednávacej miestnosti sa nachádza už aj Norbert Bödör. Prítomný na pojednávaní medzi verejnosťou je aj Bödörov právnik Adrián Kucek.

08:20 Haščák pred budovou povedal, že sa vyjadrí po výsluchu. Po bezpečnostnej kontrole ho pracovníci súdu odviedli na 2. poschodie budovy, kde nie sú médiá a verejnosť. Takýto nezvyčajný prístup mal zatiaľ iba svedok Peter Tóth.

Svedkovia bežne čakajú na chodbe pred press centrom, kde si ich môžu médiá fotiť a pýtať sa ich otázky. Haščák prisľúbil, že novinárom bude na otázky odpovedať po výsluchu.

Načítavam video...

08:13 Haščák pred chvíľkou prišiel na Špecializovaný trestný súd, práve prechádza bezpečnostnou kontrolou.

07:18 Aj v pondelok sa začala bezpečnostná kontrola na vstupe do Justičnej akadémie o 7.00 hod. Novinári sa už schádzajú v press centre vedľa pojednávacej miestnosti.

Hlavné pojednávanie v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bude v pondelok 20. januára 2020 pokračovať štvrtým dňom.

Načítavam video...

Medzi šiestimi svedkami, ktorí majú vypovedať, sú spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák či podnikateľ Norbert Bödör. Obaja potvrdili, že na súd prídu.

Súvisiaci článok Haščák aj Bödör potvrdili, že prídu vypovedať na súd Čítajte 

Haščák bude vysvetľovať aj správu, ktorú mu Kočner poslal mesiac pred Kuciakovou vraždou a stálo v nej: „Pracujem na od.ebaní čuráka.“

Bödör sa bude môcť vyjadriť k výpovedi bývalého príslušníka SIS a Kočnerovho kamaráta Petra Tótha, ktorý minulý týždeň tvrdil, že práve Bödör spolufinancoval sledovanie novinárov vrátane Kuciaka.

Tóth tiež povedal, že práve cez Bödöra Kočner získal výsledky lustrácie novinárov v policajných databázach.

Tóth ďalej vypovedal, že Bödör odpočúva nejaké bližšie nespresnené miesto, kde sa stretávajú politici. A zároveň vraj chcel dať sledovať predstaviteľov Smeru, ktorí nepatria do jadra strany.

Okrem Haščáka a Bödöra sú predvolaní aj dvaja pracovníci Kočnerovho golfového klubu v obci Báč či obrábač kovov Marian Sehnal, ktorý údajne strelcovi Miroslavovi Marčekovi a jeho vodičovi Tomášovi Szabóovi upravil zbraň, ktorou Marček zabil Kuciaka a Kušnírovú.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 648
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 565
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 304
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 193
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 765
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 651
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 576
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 479
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 437
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 326
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

13 h

Lipšic dostal pomoc od politikov.

10 h

Neprehliadnite tiež

Lipšic dostal pomoc od politikov.

10 h