SME
Sobota, 28. marec, 2020 | Meniny má Soňa

Doterajší priebeh pojednávania v prípade Kuciak (prehľad)

Súd dovedna pojednával osem dní.

Vzadu obžalovaný Marian Kočner, pred ním obžalovaný Tomáš Szabó, ktorý mal šoférovať a doviezť strelca Miroslava Marčeka na miesto činu. (Zdroj: SME/Marko erd)
Článok pokračuje pod video reklamou

(prehľad budeme priebežne aktualizovať)

1. deň, pondelok 12. januára 2020

 • Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký prečítal obžalobný návrh obžaloby (popis skutku, za ktorý sú Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček obžalovaní) a právnu kvalifikáciu skutku (aký konkrétny trestný čin spáchali popísaným skutkom). Ide o všeobecne známy text, ktorý prokuratúra už skôr sprístupnila v anonymizovanej verzii.
 • Obhajcovia Aleny Zsuzsovej spochybnili dôvodnosť a zákonnosť obžaloby. „Skutok sa stal, ale nebolo preukázané, kto ho spáchala obžalovaná,“ povedal jej obhajca Štefan Neszméry.
 • Spochybnili aj výpovede svedka odsúdeného sprostredkovateľa vraždy Zoltána Andruskóa. „Je to kajúcnik, ktorý je schopný povedať čokoľvek, aby dostal čo najnižší trest a neustále menil a dopĺňal svoje výpovede,“ tvrdí Neszméry.
 • Kočner poprel vinu za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
 • Kočner priznal vinu za nedovolené ozbrojovanie (pri domovej prehliadke v jeho vile na Kolibe sa našlo 60 nábojov, na ktoré nemal povolenie, pri rovnakej prehliadke sa našiel aj zvukový záznam ku Gorile alebo fotky zo sledovania novinárov a politikov).
 • Zsuzsová a Szabó popreli vinu.
 • „Som vinný,“ vyhlásil Marček a priznal sa k vražde Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
 • Marček následne vyše jeden a pol hodiny vypovedal o podrobnostiach vraždy 21. februára 2018 vo Veľkej Mači. „Zasiahol som ho do hrude. V kuchyni som trafil aj ju,“ vypovedal. Marček zároveň odpovedal na otázky obhajoby, prokurátorov a právnych zástupcov rodičov obetí.
 • Marček vypovedal aj o vražde podnikateľa Petra Molnára z Kolárova v roku 2016, tiež sa k nej priznal. Spolu s bratrancom Tomášom Szabóm chceli Molnára okradnúť o desaťtisíce eur, nakoniec zistili, že doma nemá takmer žiadne peniaze. „On si ľahol, pýtal som sa ho, či je ešte niekto v dome. Keď povedal, že nie, strelil som ho dvakrát do hlavy,“ vypovedal Marček.
 • Vypovedal Marčekov bratranec Tomáš Szabó, odmietol odpovedať na položené otázky a vinu poprel. Súdu vyrozprával alternatívne vysvetlenie deja vraždy Kuciaka: Zoltán Andruskó ho vraj požiadal o zbitie novinára, preto bol s Marčekom vo Veľkej Mači. Szabó tvrdí, že potom, čo do dediny Marčeka doniesol, ten sa od neho vzdialil a nevie, čo v tom čase urobil.
 • Szabó spochybnil priebeh domovej prehliadky, pri ktorej boli nájdené zbrane a strelivo. Stopy podľa policajných záznamov našiel pes, ale Szabó vyhlásil, že v dome neboli psy vôbec použité na vyhľadanie pachových stôp.
 • Vypovedala Alena Zsuzsová, priznala priateľský vzťah s Kočnerom asi od roku 2012, ale odmietla, že by si cez Zoltána Andruskóa objednala Kuciakovu vraždu. „V plnej miere vinu za tento skutok odmietam, v živote som si žiadnu vraždu neobjednala. Od pána Andruskóa som si objednala pizzu alebo denné menu v jeho reštaurácii, čistenie bazéna a rekonštrukciu izby mojej mamy,“ povedala.
 • Vypovedal Marian Kočner, bez podrobností priznal, že pozná Zsuzsovú, a ďalej sa odmietol vyjadrovať a odpovedať na otázky. „Môj obhajca a ja máme výhrady k obžalobe ako takej, nebudem sa preto vyjadrovať k obžalobe a nebudem odpovedať na otázky. Budem sa vyjadrovať počas pojednávania k jednotlivým dôkazom,“ vysvetlil.
 • Vypovedali aj Viktória Langerová, matka dieťaťa zavraždeného podnikateľa Petra Molnára, a tiež Silvia Molnárová, jeho sestra.
Súvisiaci článok Kočner odmietol hovoriť o Kuciakovej vražde, Marček sa priznal (minúta po minúte) Čítajte 

2. deň, utorok 13. januára 2020

 • Hlavné pojednávanie pokračovalo bez prítomnosti Miroslava Marčeka, ktorý dal súhlas na konanie v neprítomnosti.
 • Súd prečítal podklady k pohrebom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pretože pozostalí si od obžalovaných nárokujú preplatenie nákladov.
 • Vypovedala Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej. Obžalovaná Zsuzsová ju osočila otázkou, či jej nič nehovorí prezumpcia neviny. „Ak by ste s tým nič nemali, tak by ste tu nesedeli a boli by ste s dcérou doma, a moja dcéra by bola so mnou alebo vo Veľkej Mači,“ odvetila Kušnírová Zsuzsovej a tá sa po porade s obhajcami už nič nepýtala.
 • Zsuzsová sa počas Kušnírovej výpovede rozplakala. Výpovede pozostalých boli emotívne, rozplakali aj viacerých prítomných novinárov.
 • Vypovedal aj otec Jána Kuciaka Jozef Kuciak st., súd predvolal aj jeho matku Janu Kuciakovú, ale od jej výsluchu nakoniec upustil, pretože jej bolo zle rozumieť, a preto prečítal jej výpoveď z prípravného konania (vyšetrovania). Prečítal tiež výpoveď Márie Kuciakovej. Vypovedal Jánov brat Jozef Kuciak ml.
 • Pozostalí vypovedali najmä o svojich vzťahoch so zavraždenými deťmi, resp. súrodencami a o pocitoch po ich strate, pretože od obžalovaných si nárokujú bolestné v miliónoch eur.
 • V utorok vypovedala aj Martina Rigová, bývalá priateľka Miroslava Marčeka. Jej nebohý syn Ronald bol jedným z ôsmich podozrivých, ktorých polícia zaistila v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka v septembri 2018, neskôr sa sám zabil.
 • Rigová vypovedala najmä o vzťahu Marčeka a Szabóa. Z jej výpovede podľa právneho zástupcu Kuciakovcov Daniela Lipšica vyplýva, že mali spolu dobré vzťahy a Marček nemá žiaden motív vypovedať o účasti Szabóa na vražde nepravdu.
 • V utorok popoludní vypovedal Zoltán Andruskó, ktorý je odsúdený na 15-ročný trest za sprostredkovanie vraždy. „Ja som sprostredkoval medzi Alenou Zsuzsovou a pánom Szabóom na pokyn pána Kočnera vraždu Jána Kuciaka,“ vypovedal.
 • Andruskó povedal všeobecne známe informácie o tom, že Zsuzsová sa na neho obrátila pre vraždu, on ju zadal Szabóovi, pomáhal s jej plánovaním (zohnal im mobily a pod.). Vypovedal, že Zsuzsová sa mu mala zdôveriť, že Kuciak prekáža Kočnerovi, preto ho treba odstrániť.
 • Andruskó spoznal fotografie zo sledovania Jána Kuciaka, ktoré mu prokurátor ukázal. Ide o fotografie, ktoré sa našli v Kočnerovej vile. Andruskó tvrdí, že tie isté mu ukázala Zsuzsová, keď zadávala objednávku na vraždu a poslúžili vrahom pri príprave vraždy.
 • Andruskó tiež povedal, že Zsuzsová mu povedala, aby pred ostatnými tvrdil, že vraždu si objednal bližšie nespresnený Rus. To je legenda, ktorú neskôr šíril aj samotný Kočner, vyplýva z jeho správ cez aplikáciu Threema.
 • Andruskó odpovedal na otázky obhajcov, obžalovaných, prokurátorov a splnomocnencov. Obžalovaní spochybňujú jeho dôveryhodnosť a tvrdia, že je to kajúcnik, ktorý prispôsobil svoju výpoveď iným dôkazom z vyšetrovacieho spisu. V skutočnosti pritom Andruskó o Zsuzsovej a účasti Kočnera vypovedal už pri svojom prvom výsluchu po zadržaní, keď ešte nemal prístup do spisu a Kočner v tom čase ani nebol z vraždy obvinený, a polícia nemala k dispozícii Threemu.
Súvisiaci článok Andruskó potvrdil, že fotky, ktoré našli u Kočnera, použili pri príprave vraždy (minúta po minúte) Čítajte 

3. deň, streda 14. januára 2020

 • Hlavné pojednávanie pokračovalo bez prítomnosti Miroslava Marčeka a Aleny Zsuzsovej, obaja dali súhlas na konanie v neprítomnosti. Z obžalovaných boli prítomní len Kočner a Szabó.
 • V podstate celý deň vypovedal Kočnerov niekdajší blízky priateľ, bývalý novinár a príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.
 • Povedal všeobecne známe informácie a aj také, ktoré boli zverejnené prvýkrát.
 • Potvrdil, že Kočner sa mu na dovolenke v Chorvátsku zdôveril, že vražda jedného alebo dvoch novinárov by zastrašila ostatných. „Vtedy sa nie prvý a nie posledný raz vyjadril tak, že stačilo by odstrániť jedného novinára a bol by pokoj. Pripomenul som mu môj prípad, že som dostal facku a spálili mi auto (v 90. rokoch) a bol zo mňa martýr. Na čo povedal, že keby nepomohlo, tak pôjde dole ešte jeden (novinár) a keď zabijú ešte aj jedného politika, tak bude úplný pokoj,“ vypovedal Tóth. Tvrdil, že s Kočnerom nesúhlasil.
 • Vypovedal, že na objednávku Kočnera dal sledovať novinárov vrátane Kuciaka. Spoznal fotografie, ktoré mu predložil prokurátor – sú to tie isté, ktoré spoznal Andruskó v utorok, a tie isté, ktoré sa našli pri domovej prehliadke v Kočnerovej vile.
 • Vypovedal, že na financovaní sledovania novinárov sa vraj podieľal Norbert Bödör, ktorý podľa neho získaval výsledky lustrácií novinárov v policajných databázach. Tóth zároveň povedal, že Bödör chcel dať sledovať politikov z vládnej strany Smer, a tiež vyhlásil, že odpočúva bližšie nespresnenú miestnosť, kde sa stýkajú politici.
 • Tóth tiež priblížil, prečo odovzdal Kočnerove veci vrátane telefónov, v ktorých sa našla Threema, a ako sa k nim vôbec dostal.
 • Vypovedal tiež o tom, ako mu Kočner z väzby posielal motáky, cez ktoré sa snažil manipulovať rozhodnutia súdov o jeho väzbe. Podľa Tótha sa na to snažil využiť údajný vplyv Norberta Bödöra na špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, vplyv Roberta Fica na ústavného sudcu Mojmíra Mamojku a tiež predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana.
 • Kočner opakoval, že Tóth klame. Poukázal na viaceré nezrovnalosti v jeho výpovedi. Právni zástupcovia rodín povedali, že tieto nezrovnalosti nie sú závažné a môžu byť spôsobené tým, že Tóth si na niektoré podrobnosti už nepamätá, resp. pamätá inak. Kočner tvrdí, že ide o podstatné rozdiely.
 • V stredu vypovedal aj Kočnerov dlhoročný kamarát Jozef Dučák st., ktorý je obvinený za tunelovanie spoločnosti Technopol Servis, v čom sa angažoval samotný Kočner.
 • Dučák st. povedal, že na želanie Kočnera zaistil biely mercedes, ktorý bol napísaný na cudzích ľudí tak, aby sa nedal spojiť s Kočnerom. Tento mercedes nakoniec používala Alena Zsuzsová. Nevedel vysvetliť, aký ekonomický zmysel pre neho mala spolupráca s Kočnerom, potvrdil, že na prenájme auta pre Zsuzsová prerobil 18,5-tisíc eur.
Súvisiaci článok Tótha vypočúvali osem hodín. Kočner tvrdí, že klame (minúta po minúte) Čítajte 

4. deň, pondelok 20. januára 2020

 • Vypovedal podnikateľ Norbert Bödör, po zložení prísahy, že bude vypovedať pravdu a nič nezamlčí, odpovedal na väčšinu otázku, že si nepamätá.
 • Priznal, že sa pozná s viacerými bývalými vplyvnými policajnými funkcionármi, ale odmietol, že by vynášal Kočnerovi z polície informácie a lustrácie novinárov a prokurátorov. Odmietol, že by pre Kočnera ovplyvňoval špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Odmietol, že by spolufinancoval sledovanie novinárov a politikov.
 • Spolumajiteľ skupiny Penta Jaroslav Haščák zopakoval, že správa od Kočnera o „odjebaní čuráka“ nebola o Jánovi Kuciakovi, ale o šéfovi vyšetrovacieho tímu Gorila Lukášovi Kyselicovi, ktorého chceli odstrániť z vyšetrovania prípadu.
 • Haščák potvrdil, že Kočner patril do okruhu jeho širších známych, že patril ku klientom Privatbanky zo skupiny Penta a tiež potvrdil, že Kočner investoval asi 10 miliónov eur do zmeniek spoločnosti Penta Funding.
 • Haščák potvrdil, že niektoré zmenky boli splatné už v roku 2018 a 2019, ale peniaze si zatiaľ nikto neprevzal. Penta nesmie vyplatiť peniaze priamo Kočnerovi, zakazuje jej to uznesenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
 • V pondelok tiež vypovedali svedkovia Andrej Tóth a Erik Schwartz z golfového klubu v Báči, ktorý spoluvlastní Marian Kočner. Potvrdili, že sa tam Kočner stretával so ženou, ktorá vyzerá ako Zsuzsová. Schwartz zároveň potvrdil, že táto žena chodila na červenom mercedes (aj Zsuzsová taký používa), parkovala blízko Kočnerovho bieleho bentley pri prevádzkovej budove klubu.
 • Výpovede Andreja Tótha a Schwartza budú mať zrejme zmysel neskôr, keď prokuratúra oboznámi súd s fotografiami z obdobie okolo vraždy Kuciaka, na ktorých sú zachytené biele bentley a červený mercedes Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.
 • Vypovedal svedok René Nyitray z Veľkej Mače, ktorý na čerpacej stanici Slovnaft spoznal vozidlo, ktoré podľa neho šoféroval obžalovaný Tomáš Szabó. Obžalovaného spoznal v pojednávacej miestnosti a na výzvu súdu na neho ukázal prstom, aby ho identifikoval.
 • Nyitray vypovedal, že Szabó v aute v ten deň stretol vo Veľkej Mači na ulici, kde bývali Ján Kuciak a Martina Kušnírová.
 • V Nyitrayovej výpovedi boli viaceré rozpory, ktoré sa môžu vysvetliť neskôr - tvrdí, že Szabóa v aute stretol na čerpacej stanici 18. februára 2018, ale Miroslav Marček vypovedá, že na obhliadke Kuciakovho domu boli 16. a 19. februára. Nesedí tiež Nyitrayove tvrdenie, že Szabóa videl v Peugeote Partner, podľa polície šoférovel Citroëne Berlingo, ale autá vyzerajú podobne a keď Nyitray Szabó videl, bolo neskoro večer a tma.
 • V pondelok tiež vypovedal svedok Marián Sehnal, ktorý sa priznal, že pre Szabóa a Marčeka vyrobil upravenú hlaveň do zbrane a tlmič hluku výstrelu. Podrobne opísal konštrukčný a technologický postup výroby a potvrdil, že jedenkrát bol so Szabóm a Marčekom skúšať streľbu z upravenej zbrane pri Malom Dunaji.
 • Sehnal potvrdil, že v dôsledku konštrukčných nedostatkov zbraň automaticky neprebíjala a po každom výstrele ju bolo treba obtiahnuť. Potvrdil tak výpoveď strelca Marčeka.
 • Sehnal potvrdil, že bolo treba znížiť obsah pušného prachu v nábojoch, aby boli podzvukové, inak by tlmič hluku výstrelu nefungoval korektne. Opäť tak povedal výpoveď strelca Marčeka.
 • Sehnal súd informoval, že nedávno bol za protiprávnu úpravu hlavne a výrobu zakázanej súčasti – tlmiča hluku výstrelu odsúdený na trojročné väzenie s trojročným podmienečným odkladom a následne dvojročnú skúšobnú lehotu. Trest ešte nie je právoplatný.
Súvisiaci článok Vypovedal Haščák aj Bödör. Výrobca zbrane dostal podmienku (minúta po minúte) Čítajte 

5. deň, utorok 21. januára 2020

 • V utorok vypovedalo päť kolegov Jána Kuciaka z redakcie Aktuality.sk.
 • Šéfredaktor Peter Bárdy a vedúci investigatívneho tímu Marek Vagovič vysvetlili, ako Ján Kuciak pracoval, akým témam sa venoval, ako funguje redakčný proces, čo je editovanie článku a kto všetko má vplyv na výsledný obsah.
 • Potvrdili, že Kuciak bol analytik, ktorý pracoval v prevažnej väčšine prípadov s verejne dostupnými dátami a nespoliehal sa na informácie predložené zdrojmi.
 • Všetci Kuciakovi kolegovia potvrdili, že Marian Kočner mal motív zavraždiť Jána Kuciaka. Zhodli sa, že dôvodom mohlo byť, že Kuciak mu privodil hrozbu trestného stíhania a Kočner nevedel novinára zastaviť zastrašovaním.
 • Zhodli sa, že Kočnera bezprostredne ohrozila najmä Kuciakova analýza uznesenia Kočnerovi blízkych vyšetrovateľov v Banskej Bystrici, ktorým zastavili vyšetrovanie podvodov s DPH pri prevodoch hotelov na Donovaloch.
 • Kuciak poukázal na chyby vyšetrovateľov a vyslovené lži, o ktoré zastavenie vyšetrovania opreli. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na základe Kuciakovho článku nariadil prípad prehodnotiť a prokurátor Maroš Žilinka lživé uznesenie zrušil; momentálne je Kočner v prípade obvinený a má zablokovaný osobný majetok.
 • V utorok na súde vypovedal aj Maroš Vachna, spolumajiteľ módnej značky a dielne spoločenských šiat Natasha Azariy. Alena Zsuzsová totiž chcela z dcéry urobiť modelku a nechala ju na narodeniny nafotiť v šatách Natasha Azariy na bigboard.
 • Vachnov výsluch súvisel s komunikáciou medzi Kočnerom a Zsuzsovou cez aplikáciu Threema. Ide konkrétne o túto správu: „Idem do BA pre plachtu, čo zvesili z bigboardu, lebo Azariy ju chce použiť ako pozadie stánku na výstave a potom ju vyvesiť na budovu dielne vo Svidníku.“ Zsuzsová túto správu poslala Kočnerovi 22. februára 2018, deň po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
 • Z výpovede Vachnu na súde vyplýva, že to nie je pravda, pretože Zsuzsová plachtu (bigboard) neriešila, ale poslala ho Vachnovi do Svidníka kuriérom. Vachna povedal, že Zsuzsová sa potom o plachtu nikdy nezaujímala.
 • Polícia sa domnieva, že správa z 22. februára o ceste do Bratislavy je legendou, ktorú si Zsuzsová vymyslela, aby v prípadnom neskoršom vyšetrovaní odôvodnila svoju náhlu cestu do Bratislavy, kde sa v skutočnosti stretla s Kočnerom a podľa polície jej odovzdal peniaze za vraždu.
 • V utorok vypovedali aj dvaja svedkovia k vražde podnikateľa z Kolárova Petra Molnára.
 • Svedok Peter Koczkása potvrdil, že obžalovaný Tomáš Szabó po obci rozširoval po vražde Molnára nepravdivé informácie o jeho podnikaní. Koczkás napríklad tvrdil, že Szabó rozširoval, že Molnár chodil do Budapešti a obchodoval tam s drogami.
Súvisiaci článok Kuciakovi kolegovia ukázali na Kočnera, súd rozhodne o Threeme (minúta po minúte) Čítajte 

6. deň, streda 22. januára 2020

 • Na súd boli eskortovaní všetci štyria obžalovaní; každý z nich dostal priestor, aby sa vyjadril k výpovedi ostatných obžalovaných z predchádzajúcich dní, pretože boli vypočúvaní oddelene (medzičasom im súd doručil prepis ostatných výpovedí).
 • Senát rozhodol, že nemá pochybnosti o zákonnosti získania komunikácie cez aplikáciu Threema z iPhonu Mariana Kočnera, ale v stredu ešte nerozhodol, či a kedy sa budú prepisy jeho správ čítať.
 • Miroslav Marček zopakoval svoju výpoveď a v reakcii na otázky prokurátora a splnomocnencov pozostalých spresnil niektoré podrobnosti o priebehu vrážd.
 • Súd zrušil Miroslavovi Marčekovi najprísnejšiu kolúznu väzbu (väzba pre obavu, že obvinený bude mariť vyšetrovanie, ovplyvňovať svedkov a pod.). V praxi to znamená, že Marček bude mať o čosi voľnejší režim vo väznici. Súd zároveň avizuje, že Marček bude vylúčený na samostatný proces, aby sa tak zrýchlilo konanie (pretože sa priznal).
 • Tomáš Szabó využil právo nevypovedať, predsedníčka senátu preto prečítala jeho skoršie výpovede z vyšetrovania.
 • „Takýto ohavný čin by som za takéto peniaze nikdy neurobil a keby som takéto peniaze dostal, tak by som už nebol na Slovensku,“ povedal policajtom Szabó. Jeho výpovede obsahujú viacero takýchto vzájomne odporujúcich tvrdení, vinu však odmietol vo všetkých výpovediach.
 • Predsedníčka senátu prečítala aj výpovede Aleny Zsuzsovej z prípravného konania. Zsuzsová síce využila svoje právo nevypovedať, ale potom sa vyjadrovala k niektorým tvrdeniam Zoltána Andruskóa.
 • „Pán Kočner by mi nikdy nezveril ani stánok s hotdogmi, pretože dobre vedel, že moje stavy sú nevyspytateľné,“ povedala Zsuzsová o obvinení, že Kočner jej zveril naplánovanie vraždy.
 • „Ja som nikdy sledovanie pána Kuciaka nevidela, nevedela som o tom,“ povedala o fotkách zo sledovania, ktoré vraj ukázala Andruskóvi.
 • Zsuzsová policajtom priznala, že komunikovala s predsedom SNS Andrejom Dankom, niekdajším námestníkom generálneho prokurátora René Vanekom alebo podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom. Tvrdí, že komunikovala aj s Danielom Lipšicom, čo Lipšic odmietol.
 • V stredu vypovedal Miroslav Kriak, bývalý príslušník ŠtB a SIS, a niekdajší pracovník daňovej kriminálky. Na zadanie od bývalého Kočnerovho kamaráta Petra Tótha Kriak viedol sledovacie komando, ktoré špehovalo novinárov a verejných funkcionárov.
 • Kriak vypovedal o podrobnostiach sledovania, napr. výšku nákladov, platby za sledovanie a pod. Potvrdil svoju skoršiu výpoveď z vyšetrovania, že Tóth ho uviedol do omylu a myslel si, že novinárov sleduje pre SIS.
 • Kriak potvrdil, že fotografie Kuciaka, ktoré polícia zaistila pri domovej prehliadke v Kočnerovej vile na Kolibe v Bratislave, sú fotografie, ktoré zhotovili pri sledovaní.
 • Kriak potvrdil, že sledovali novinárov Štefana Hríba, Eugena Kordu, Moniku Tódovú, Jána Kuciaka, Adama Valčeka, Mareka Vagoviča a Daga Daniša.
 • V stredu vypovedal aj ďalší Kočnerov špeh Štefan Mlynarčík, ktorého oficiálne povolenia je policajný vyšetrovateľ. Potvrdil Kriakovu výpoveď a spoznal niektoré fotografie z Kuciakovho sledovania, ktoré sa našli u Kočnera. „Bol som presvedčený, že pracujem v agentúrnej sieti SIS,“ povedal Mlynarčík.
 • Marian Kočner súhlasil s čítaním znaleckých posudkov s výnimkou jediného – posudku, ktorý spísal IT znalec Jaroslav Oster k Threeme. Znamená to, že súd predvolá Ostera a bude vypočutý ako znalec, Kočner a obhajcovia sa ho budú môcť pýtať na podrobnosti zo znaleckého skúmania.
 • Predsedníčka senátu na návrh splnomocnencov pozostalých začala skúmať majetok Mariana Kočnera, ktorý ešte nebol zablokovaný (prokuratúra totiž v prípade vyšetrovania podvodov s DPH s hotelmi na Donovaloch Kočnerovi zablokovala všetok osobný majetok). Zisťuje, kde je napr. Kočnerova jachta a či ju ešte vlastní.
Súvisiaci článok Šéf komanda potvrdil sledovanie Kuciaka, Threema bola získaná zákonne (minúta po minúte) Čítajte 

7. deň, pondelok 3. februára 2020

 • Súd vylúčil Miroslava Marčeka na samostatné konanie (predsedníčka senátu to avizovala už 22. januára 2020). O treste pre Marčeka, ktorý sa k streľby na Kuciaka, Kušnírovú a Molnára priznal, bude rozhodovať rovnaký senát.
 • Predsedníčka senátu Ružena Sabová avizovala, že to potrvá najviac dva pojednávacie dni, pretože treba vykonať už len dôkazy na určenie výšky trestu pre Marčeka (napr. posudky k jeho duševnému stavu a k očakávaniam jeho resocializácie).
 • V pondelok vypovedali traja špecialisti z Kriminalistického a expertízneho ústavu z oblasti kriminalistická balistika a kriminalistická chémia. Skúmali náboje, nábojnice a strely z miesta činu.
 • Pri dvoch strelách skonštatovali, že boli vystrelené z tej istej zbrane. Tretia bola zdeformovaná, a preto povedali, že pochádza z „druhovo zhodnej“ zbrane.
 • Chytili sa toho Zsuzsovej obhajcovia a otázkami chceli vytvoriť pochybnosti, či sa strieľalo z jedinej zbrane. Senát otázky odmietol ako špekulácie.
 • Znalec na balistiku Miroslav Šimonič vysvetlil, že dôvody deformácie jednej zo striel z Kuciakovho tela môžu byť rôzne – náraz o kosť, konštrukcia zbrane alebo problémy pri prebíjaní.
 • Na súde sa čítali aj zápisnice z rekonštrukcie vrážd a vyšetrovacích pokusov. „Preukazujú, že skutok sa musel stať inak, ako ho opisuje Marček, a verím, že v budúcnosti s tým bude konfrontovaný,“ povedala Zsuzsovej obhajkyňa Júlia Vestenická.
 • Marček vypovedá, že Kuciaka zastrelil hneď po otvorení vstupných dverí, v skutočnosti bol zastrelený na schodoch z pivnice. Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic pripustil, že v Marčekovej výpovedi sú isté rozpory, ale dajú sa vysvetliť jeho duševným stavom a jeho emočnou plochosťou (aj priebeh vraždy opisoval veľmi technicky a chladne).
 • V pondelok vypovedala aj znalkyňa z oblasti súdneho lekárstva, ktorá pitvala podnikateľa Petra Molnára. Potvrdila dve rany do hlavy, ku ktorým sa už skôr priznal Marček. Povedala, že ani včasnou prvou pomocou nebolo možné Molnára zachrániť.
 • Vypovedala aj kriminalistická antropologička Oľga Petrusová, ktorá v niekoľkých posudkoch skúmala postavy na kamerových záznamoch z Veľkej Mače zo dňa vraždy Kuciaka a Kušnírovej, a z niekoľkých dní predtým.
 • Na tmavých snímkach zo záznamu je postava v kapucni, aj pre Petrusovú bolo ťažké určiť, či je na zábere Szabó. S istotou povedala, že na záznamoch z Veľkej Mače z rôznych dní je tá istá osoba, ale iba opatrne a s malou pravdepodobnosťou určila, že touto osobou je Tomáš Szabó.
Súvisiaci článok Na súde sa riešilo, kto strieľal, hoci sa k vražde priznal Marček (minúta po minúte) Čítajte 

8. deň, utorok 4. februára 2020

 • Ráno mal súd ďalší konflikt s médiami, pretože senátu sa nepáčil bulvárny jazyk, ktorým web pluska.sk opisuje priebeh pojednávania. Predsedníčka senátu Ružena Sabová varovala novinárov, že za neúctivé správanie ich môže pokutovať alebo definitívne odoprieť prístup na pojednávanie.
 • Sudkyňa Sabová vyhlásila, že online textové prenosy z pojednávania typu minúta po minúte považuje za nezákonné, podľa nej ide o obchádzanie zákazu vykonávať zvukový prenos.
 • Prečo považuje textový prenos za obchádzanie zvukového prenosu, Sabová nevysvetlila. Médiá v textových prenosoch pokračujú s väčším oneskorením.
 • Po kritike médií zakázala fotiť a nahrávať video počas prestávok, bol to jediný priestor na vizuálne zaznamenanie priebehu súdu, pretože počas pojednávania je zakázané fotiť zo zákona.
 • Súd asi tri hodiny vypočúval znalcov psychológie a psychiatrie Antona Heretika a jeho manželku Andreu Heretikovú, ktorí posudzovali duševný stav Aleny Zsuzsovej.
 • Na návrh Zsuzsovej obhajcu Štefana Neszméryho senát vylúčil verejnosť na tieto výsluchy pre ochranu súkromia a zdravotných údajov Zsuzsovej, hoci ona sama počas verejnej časti pojednávania povedala, že trpí aj panickou poruchou.
 • Vylúčenie verejnosti bol nevídaný krok, pretože v trestných procesoch je bežné čítať aj posudky k duševnému stavu obžalovaných verejne.
 • Podľa zástupcu rodičov Jána Kuciaka Daniela Lipšica znalci zotrvali na svojich predchádzajúcich posudkoch, že Zsuzsová je zodpovedná za svoje činy. Podrobnosti nechcel uviesť, pretože výsluch bol neverejný.
 • Neskôr v utorok sa už verejne čítali znalecké posudky k duševnému stavu Mariana Kočnera a Tomáša Szabóa. „Resocializáciu hodnotíme za možnú, aj keď značne limitovanú,“ napísal znalec o Kočnerovi. Ani pri Szabóovi nevylúčili „priaznivú“ resocializáciu.
 • Tieto závery sú dôležité, pretože za úkladnú vraždu hrozí obžalovaným 25-ročný trest alebo doživotie. Jednou z podmienok na uloženie doživotného trestu je záver, že resocializácia obžalovaného nie je možná.
 • V utorok vypovedali aj súdni lekári, ktorí robili pitvu Jána Kuciaka. Zhodli sa, že jeho poranenia nesedia s opisom vraždy, ktorý rozpráva strelec Miroslav Marček.
 • Marček vypovedá, že Kuciaka zastrelil bez toho, aby vstúpil do domu, ihneď po otvorení vstupných dverí. Marčekovu výpoveď nepotvrdila ani rekonštrukcia vraždy ani vyšetrovací pokus na mieste za účasti súdnych lekárov a znalcov na balistiku.
Súvisiaci článok Prokurátor navrhol vypočuť expertov k Threeme bez verejnosti (minúta po minúte) Čítajte 

Chcete dostať upozornenie na najnovší článok tohto autora?
Objednajte si notifikáciu priamo na váš e-mail.
Odoberať autora na email

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Ján Kuciak, Zoltán Andruskó

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.
Banskobystrický samosprávny kraj spustil službu donášky nákupov pre seniorov a ľudí z ohrozených skupín obyvateľstva pod heslom Staráme sa o starkých.
Autorská strana Zuzany Vasičákovej Očenášovej

Chýbaš mi, Británia. Ľúbostný list ostrovanom

Tri lekcie z ostrovov.

Rozprávky SME

Tri citróny (číta Robert Roth)

Klasické rozprávky (nielen) pre vaše deti.

Neprehliadnite tiež

Exminister vnútra Ľudobít Hudek (vľavo)

Kolíkovej upratovanie sa nekončí. Skončiť môže aj šéfka Súdnej rady Praženková

Ministerka Kolíková presadila zmenu v odvolávaní rýchlo a nenápadne.

Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková.
Ubytovacie zatiadenie ministerstva vnútra pri Gabčíkove.

Na Slovensko sa cez Česko dostanú po 30. marci iba občania s platnou verbálnou nótou

Cestu cez Česko by mali absolvovať v čo najkratšom možnom čase.

Ilustračná fotografia.