BRATISLAVA. Centrá pre deti a rodiny (CDR), pôvodne nazývané detské domovy, umožňujú mladým dospelým, ktorí študujú na stredných a vysokých školách, bývať v centre do veku 25 rokov.
Ak však potom nemajú žiadne možnosti bývania, majú k dispozícii tzv. domovy na polceste, ktorých je na Slovensku asi desať.
"Naším primárnym cieľom je mladého dospelého stabilizovať, adaptovať na zmenu po odchode z detského domova a pomôcť mu k psychickej pohode," povedal riaditeľ Domovského vzdelávacieho centra (DVC) v Dunajskej Lužnej Daniel Mikloško.
V centre pripravujú odchovancov CDR na vstup do samostatného života.
Zodpovednosť, sebareflexia
Centrum zabezpečuje mladému dospelému, ktorý nemá rodinné zázemie, stabilnú prácu, bývanie, ako aj sociálne, psychologické a právne poradenstvo.
Má možnosť získať pracovné návyky, zručnosti týkajúce sa komunikácie, sebaobslužných činností a domácich prác.
Centrum organizuje tiež kurzy varenia, finančnej gramotnosti, digitálnej gramotnosti a vodičského oprávnenia. Snaží sa mladých podporiť v sebareflexii a sebarealizácii.
"Vedieme ich k tomu, že v reálnom živote za bývanie, spotrebu energie a využívanie služieb musia pravidelne platiť, preto aj v našom DVC mladí dospelí platia sumu určenú zmluvou. Učíme ich k zodpovednosti a k šetreniu energií," doplnil Mikloško.
Mladí dospelí žijú v DVC priemerne dva roky
Za sedem rokov prešlo centrom okolo 100 mladých dospelých a momentálne v ňom pomáhajú 16 klientom, s ktorými pracujú individuálne.
Mladí dospelí žijú v DVC priemerne dva roky, môžu tam však byť aj dlhšie, v závislosti na ich vyzretosti a pripravenosti do reálneho života.
"Prichádzajú k nám mladí dospelí s úplne ukončeným vzdelaním, ale aj bez základného vzdelania. Keďže máme veľmi dobré vzťahy s miestnou základnou školou, vieme im ponúknuť aspoň základné vzdelanie," tvrdí riaditeľ DVC.
Dve, dnes už bývalé klientky centra si podľa neho dodatočne dokončili riadne základné vzdelanie, pokračovali na učňovskej škole a úspešne absolvovali aj maturitu.
"V minulosti sme mali v centre aj vysokoškoláka a v súčasnosti máme dve klientky s ukončeným bakalárskym a magisterským štúdiom," vymenúva.
Pravidelné stretnutia
Všetci mladí dospelí, ktorí žijú v centre, sú podľa Mikloška zamestnaní na trvalý pracovný pomer.
"Raz do mesiaca máme spoločné skupinové stretnutie, kde sa všetci stretneme, bilancujeme a plánujeme nové ciele," priblížil zvyky v centre.
Dôležité sú však podľa neho najmä neformálne stretnutia a neformálny prístup ku každému klientovi." Je veľmi dôležité sa s nimi pravidelne stretávať a riešiť ich možné problémy," vysvetlil.
Mnohí z bývalých klientov centra podľa neho už fungujú samostatne a majú svoje vlastné rodiny.
"Niektorí začali podnikať a pravidelne sa stretávame aj s tými, ktorým treba sporadicky pomôcť. Radi im poskytneme sociálne poradenstvo alebo aj materiálnu pomoc," uzavrel Mikloško.