BRATISLAVA. Návrh vládneho Smeru, týkajúci sa úhrady nákladov lekárov za štúdium medicíny v prípade, ak odídu do zahraničia, je podľa slov prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára "celkom zjavným prázdnym predvolebným politickým gestom".
Mieni tiež, že je evidentne v rozpore s európskymi pravidlami voľného trhu a pravdepodobne neobstojí ani v otázke ústavnosti.
"V žiadnom prípade neprinúti, ale hlavne nemotivuje lekárov ostať na Slovensku a našim pacientom nezlepší zdravotnú starostlivosť. Je dôkazom niečoho omnoho závažnejšieho," reagoval Kollár, pričom doplnil.
Smer asi netuší, v čom spočíva problém
Marián Kollár doplnil, že v Smere pravdepodobne netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov a sestier, ako aj problém ich pretrvávajúceho odchodu zo Slovenska.

"Naopak, predstavuje návrh, ktorý v žiadnom prípade neponúka systémovú zmenu a riešenie," komentoval s tým, že opatrenia predstaví SLK v prvej polovici februára.
Za odchodom lekárov vidí komora nižšie odmeňovanie a nedôstojné pracovné podmienky.
"Iba aktivitou našich organizácií sa aspoň čiastočne stabilizovalo odmeňovanie lekárov a tak sa do určitej miery podarilo zmierniť intenzitu ich odchodu do iných krajín. Je však potrebné pripomenúť to, že slovenské zdravotníctvo ešte funguje, je len a len zásluhou a nasadením lekárov i ostatných zdravotníkov, ktorí vytrvali a liečia nás tu na Slovensku," dodal Kollár.
Nemocnice šetria na personáli
Lekárske odborové združenie zasa tvrdí, že mladí lekári odchádzajú po skončení štúdia do zahraničia preto, lebo na Slovensku nenájdu voľné miesto, keďže nemocnice pri ich súčasnom financovaní šetria na personáli.
Dôvodom je tiež podľa predsedu lekárskych odborov Petra Visolajského absencia skúsených starších kolegov v nemocniciach, od ktorých by sa mohli učiť.
Rovnako si myslí, že pokuta za emigráciu preto problém s nedostatkom lekárov nevyrieši.