SME

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.

Daniel Milo. (Zdroj: SME)

Daniel Milo (44) pôsobí ako analytik v Globsec policy institute. Zameriava sa predovšetkým na hybridné hrozby, extrémizmus, polovojenské skupiny a využívanie dezinformácií zahraničnými aktérmi. Je autorom viacerých publikácií o týchto otázkach vrátane štúdie zraniteľnosti krajín strednej a východnej Európy voči podvratným vplyvom a analytických správ mapujúcich súvislosti medzi Kremľom a krajne pravicovými politickými aktérmi.

Vykazuje fejk z čias holokaustu nejaké podobnosti s dnešnými falošnými správami?

Text z dobovej tlače je klasickým príkladom štátnej propagandy - zámerného, vedomého a cieľavedomého šírenia nepravdivých informácií s cieľom vyvolania želaného efektu v radoch obyvateľstva. Štátna propaganda bola jedným z hlavných pilierov totalitných režimov - nacistického aj komunistického. Aj dnes existujú snahy niektorých štátov manipulovať svoje alebo cudzie obyvateľstvo pomocou rôznych foriem informačných operácií.

Aký veľký je zásah dnešných dezinformačných kampaní? Napríklad v súvislosti s brexitom či americkými voľbami sa uvádza, že ich ovplyvnili dezinformácie.

O tom, že do amerických volieb sa snažili zasahovať vonkajší aktéri, teda Rusko, pomocou šírenia dezinformácií a hackerských útokov, niet po zverejnení záverečnej správy o vyšetrovaní vedenom špeciálnym vyšetrovateľom Robertom Mullerom žiadnych pochýb.

Súvisiaci článok Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáž počas holokaustu Čítajte 

Vďaka tomuto rozsiahlemu vyšetrovaniu poznáme presné sumy, ktoré Rusi vynaložili na dezinformačné kampane aj mená spravodajských dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorá sa nabúrala do emailov Demokratickej strany. V prípade brexitu nie sú dôkazy také jednoznačné, ale viaceré informácie existujú o kontaktoch Cambride Analytica, ktorá realizovala kampaň za brexit, s predstaviteľmi Ruskej federácie.

Takže je faktom, že dezinformácie tvoria svetovú politiku?

Treba povedať, že v oboch prípadoch bol vonkajší vplyv len posilnením a zdôraznením existujúcich nálad, rozporov a konfliktov v oboch spoločnostiach. Pripisovať teda akési zásluhy za výsledok amerických prezidentských volieb a referenda o brexite len dezinformačným kampaniam by bolo chybou. Mohli však byť tým závažím na váhach, ktoré vychýli rovnováhu želaným spôsobom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6G49 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Róbert Mak sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v dueli ŠK Slovan Bratislava - FC Spartak Trnava v 1. zápase semifinále Slovnaft Cupu.

Odveta semifinále Slovnaft Cupu je na programe v utorok 15. apríla v Trnave.


a 1 ďalší
Tomáš Zigo prekonáva brankára Pavla Kantora v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Tri zo štyroch gólov padli až v záverečnej desaťminútovke.


a 1 ďalší
Neilson Powless a za ním Wout van Aert v závere klasiky Dwars door Vlaanderen 2025.

Vo vedúcej štvorčlennej skupine boli traja cyklisti tímu Visma, ale napokon neuspeli.


a 1 ďalší
Momentka zo zápasu Stará Ľubovňa Redfox FC - FC ŠTK 1914 Šamorín v 17. kole II. ligy.

Šamorín sa po víťazstve posunul na 9. miesto.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu