Mužov sa ľudia vypytujú oveľa zriedkavejšie ako žien na to, či majú deti. A ak ich nemajú, prečo ich nemajú. Tie, ktoré majú po štyridsiatke a potomstvo sa u nich nečrtá, sa ľahko dočkajú odsúdenia.
Aj preto o bezdetnosti po štyridsiatke známe ženy na Slovensku otvorene hovoria len zriedka a ani vo svete to nie je práve bežné.
Bývalá poslankyňa Jana Kiššová je jednou z mála takých žien u nás, ktoré tému verejne otvorili.
V roku 2017 sa na blogu Denníka N rozhorčila nad poznámkami zakladateľa krajne pravicového portálu Daily Stormer Andrewa Anglina.
Ten označil obeť útočníka na protifašistickú demonštráciu Heather Heyerovú za „definíciu zbytočnosti“. „Tridsaťdvaročná žena bez detí je záťažou pre spoločnosť a nemá žiadnu hodnotu,“ napísal.

Kňazi bez hodnoty?
„Existuje hranica, pred ktorou človek má a za ktorou nemá hodnotu? Ak áno, je definovaná počtom detí, ktoré splodil? Boli ľudia ako Matka Tereza, sir Isaac Newton alebo Friedrich Nietzsche na príťaž len preto, že nemali deti? Alebo političky Condoleezza Riceová či Angela Merkelová?“ pýta sa na blogu Kiššová.
Píše aj o tom, že sama nemá deti a vôbec sa necíti pre spoločnosť príťažou.
„Dvadsať rokov som študovala a dvadsať rokov pracujem. Poctivo odvádzam dane a odvody a vytváram hodnoty aj pre tých, ktorí ich z rôznych dôvodov, či už dočasne, alebo dlhodobo, nevytvárajú.
Nikdy som nebola na úrade práce, nepoberala materskú alebo rodičovskú. Pre službu spoločnosti som opustila úspešné pôsobenie v súkromnom sektore a vždy, keď môžem, ľuďom pomáham. Hlavne deťom a študentom.“
Ak by bezdetní pracujúci boli pre spoločnosť nehodnotní, boli by podľa Kiššovej „vďaka celibátu nehodnotní aj katolícki kňazi či mníšky“.