BRATISLAVA. Najambicióznejší plán v opatreniach proti klimatickým zmenám má koalícia PS/Spolu. Naopak, strany Smer - sociálna demokracia (Smer ) a Slovenská národná strana (SNS) sa vo svojom programe klimatickým zmenám nevenujú vôbec.
Agentúru SITA o tom informovala Lucia Szabová z občianskeho združenia (OZ) Znepokojené matky.
Prieskum volebných programov
To spolu s ostatnými ekologickými organizáciami na Slovensku organizovalo prieskum volebných programov jednotlivých politických strán.
Plánované opatrenia politických strán hodnotili známkami A+ až E, pričom A+ bola najlepšia a E najhoršia hodnotená známka.
Prieskum prebiehal formou dotazníka, s ktorým organizácie oslovili desať politických strán. Na dotazník nereagovali strany Smer a SNS.
Hodnotenie A+ nezískal žiaden politický subjekt kandidujúci vo februárových parlamentných voľbách. Hodnotenie A získala iba koalícia PS/Spolu.
Hodnotenie B dosiahli strany Za ľudí a Sme rodina. Známkou C-boli ohodnotené strany Dobrá voľba, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Most – Híd a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).
Známku D získala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Známku E získali Smer-SD a SNS.
Dosiahnutie uhlíkovej neutrality
Všetky strany podporujú dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Žiadna zo strán neuvažuje o skoršom dosiahnutí, napríklad do roku 2040.
Všetky strany okrem SaS chcú výraznejšie zníženie produkcie emisií, než súčasných 40 percent, ktoré sa krajiny Európskej únie (EÚ) zaviazali dosiahnuť do roku 2030.
PS/Spolu chce zníženie produkcie emisií o 65 percent, Most – Híd a Za ľudí 55 percent, KDH a Dobrá voľba 50 percent, OĽaNO 45 percent. Vyhlásenie klimatickej núdze podporujú všetky strany okrem KDH a SaS.
Podporujú znižovanie emisií
Všetky politické strany sa zhodli na tom, že podporujú znižovanie emisií v poľnohospodárstve, presun dotácií z intenzívneho poľnohospodárstva do ekologických a udržateľných foriem poľnohospodárstva.
Zároveň všetky považujú za vážny problém znižovanie rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov a ich vymieranie.
Prieskum volebných programov vykonávalo OZ Znepokojené matky spolu s ekologickými organizáciami Greenpeace Slovensku,Priatelia Zeme – CEPA, Slovenská klimatická iniciatíva, Fridays for Future Slovensko, Budovy pre budúcnosť, Organizácie Greenpeace Slovensko, Priatelia Zeme - CEPA, Slovenská klimatická iniciatíva (SKI), Fridays for Future Slovensko, Budovy pre budúcnosť, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Extinction Rebellion Slovensko, Znepokojené matky a Nestrácajme čas.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Aktuálne preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Výsledky parlamentných volieb z roku 2016