BANSKÁ BYSTRICA. Prázdne nástupištia so svetelnou tabuľou, ktorá informuje o príchodoch autobusov, ktoré neprídu.
Ponurú atmosféru na autobusovej stanici v Banskej Bystrici v sobotu ráno oživovala len fašiangová zabíjačka, ktorá sa konala vo vrchnej časti stanice.
V banskobystrickej župe celý víkend nepremávala väčšina autobusov prímestskej dopravy.
Dôvodom je spor medzi vedením župy a dopravcom, Slovenskou autobusovou dopravou (SAD) Zvolen o financovanie regionálnych autobusov.

Dodatky k zmluvám medzi župou a SAD Zvolen a Lučenec uzavrel v roku 2017 ešte bývalý župan Marian Kotleba z extrémistickej ĽSNS.
Podľa decembrového rozhodnutia Okresného súdu vo Zvolene ich uzatvoril v rozpore so zákonom. Rozsudok ešte nie je právoplatný.
V reakcii naň chce SAD Zvolen od župy namiesto dohodnutých devätnástich 34 miliónov eur.
Šéf jej predstavenstva Adrián Polóny včera povedal, že od pondelka bude v župe dočasne obnovená prímestská doprava v celom rozsahu.
Ide však podľa prepočtov samospráv o riešenie na pár dní.
Doprava na šesť dní
„Obrovské ďakujem patrí všetkým starostom a primátorom, ktorí s nami koordinujú postup a situácia im nie je ľahostajná,“ poďakoval sa včera poobede župan Ján Lunter predstaviteľom miest a obcí, ktorým sa podarilo dohodnúť obnovu prímestskej dopravy so SAD Zvolen.
Doplnil, že z finančnej stránky ide o tú istú dohodu, akú župa zvolenskému dopravcovi ponúkala už v piatok.
„Rozhodli sme sa suplovať úlohu župy a prebrať iniciatívu do vlastných rúk, nakoľko dohoda medzi župou a prepravcom sa nekonala,“ povedal po dohode so SAD Zvolen primátor Banskej Bystrice Ján Nosko (nezávislý s podporou Smeru).
Na dopravu v celom banskobystrickom okrese však mohlo dať mesto bez toho, aby muselo robiť verejné obstarávanie, najviac 70-tisíc eur.
Táto suma podľa primátora postačí na zabezpečenie prímestskej dopravy najviac na šesť dní, keďže autobusy v banskobystrickom okrese najazdia denne 11-tisíc kilometrov.
Všetky mestá a obce, ktorým sa podarilo od pondelka dohodnúť obnovenie prímestskej dopravy, budú následne od župy žiadať, aby im uhradila náklady.
Podpredseda župy Ondrej Lunter očakáva, že „v pondelok súd rozhodne o neodkladnom opatrení, keď prikáže dopravcovi, aby do momentu dohody na novej zmluve pokračoval v poskytovaní dopravy“.
„Očakávame, že dopravca si prevezme nariadenie kraja, aby poskytoval túto dopravu,“ nádejal sa Lunter mladší.
Pellegriniho väzby na SAD Zvolen
Primátorom a starostom banskobystrickej župy sa poďakoval premiér Peter Pellegrini (Smer).
„Uprednostnili praktické riešenia pred politikárčením,“ pochválil ich.
Bol to však práve Banskobystričan Pellegrini, ktorý v piatok odmietol Lunterovi pomôcť s rokovaniami so zvolenským dopravcom, hoci štát má v tejto spoločnosti 40–percentný podiel. V SAD Zvolen ho vlastní konkrétne ministerstvo hospodárstva.
„Aktuálny stav je priamym dôsledkom toho, že župa vyhrala súdny spor o neplatnosť zmluvy, ktorý sama vyvolala. Za to, že nejazdia autobusy, tak rozhodne nemôže ani vláda, ani štát, ale výlučne vedenie samosprávneho kraja, ktorý ho riadi,“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva.
„Ja nie som ani župa, ani lokálny dopravca, ani niekto, kto zabezpečuje lokálnu verejnú dopravu,“ odkázal županovi premiér.
„Ale ak žiadate mňa, aby som situáciu riešil, tak jasne dávate najavo, že ste neschopný a neviete si poradiť ani s tým, čo patrí do vašej priamej kompetencie v Banskobystrickom samosprávnom kraji, a dávate jasný signál, koho si to tí ľudia v Banskej Bystrici zvolili,“ povedal.
V posledných župných voľbách v novembri 2017 Lunter aj s podporou opozičných strán porazil Kotlebu.
Smer proti nemu nepostavil ani kandidáta. Jeho posledného nominanta Vladimíra Maňku (Smer) porazil Kotleba v župných voľbách v roku 2013.
Nečinnosť Pellegriniho v aktuálnej kauze vysvetľovali niektorí opoziční politici, napríklad Juraj Šeliga (Za ľudí), väzbami premiéra na ľudí v SAD Zvolen.
V jej dozornej rade sedí napríklad Pellegriniho bývalý asistent a okresný šéf Smeru Miroslav Čellár.
Práve on podľa zistení Denníka N pomohol Pellegrinimu ku kúpe luxusného bytu na nábreží Dunaja tým, že od neho v roku 2008 kúpil výrobnú halu na periférii Banskej Bystrice.

Beata
Balogová
